Lęk wysokości: przyczyn acrophobia i sposobów go pozbyć

Zawartość:

Fobia (obsesyjny strach) – dość nieprzyjemny stan, który może być bardzo trudne do radzenia sobie na własną rękę. Obsesyjne lęki są różne, ale dzisiaj dowiemy się co acrophobia – lęk wysokości – i jak można sobie z tym poradzić.

load...

Acrophobia i obawy z nią związane

W przeciwieństwie do tego, fobie specyficzne (np aerophobia – strach przed lataniem), acrophobia może powodować osoba bać się różnych rzeczy, w jakiś sposób związane z jego pobytu w pewnej odległości od powierzchni ziemi. W zależności od nasilenia fobii, cierpiącego na lęk wysokości człowiek może bać się na najwyższym piętrze budynku, lub nawet tylko się wspinać po schodach. Lęk wysokości może towarzyszyć współistniejących zaburzeń fobii:

 • Illingofobiya

  Prawdziwy zawrót głowy może być objawem różnych chorób. Illingofobiya – fobia, w którym strach zawrotów głowy może prowadzić do wystąpienia objawów, które są bardzo podobne do niego. Lęk wysokości, też mogą powodować podobne objawy, ale nie zawsze w tym samym zawroty głowy są prawdziwe.

  load...

  W celu wyjaśnienia charakteru tych doświadczeń, konieczne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie testy. Najprawdopodobniej trzeba będzie zdać się na analizie krwi, a także zrobić tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. Badanie to pomoże wyeliminować (lub odwrotnie, aby znaleźć!) różnych chorób neurologicznych.

 • Batofobiya – strach przed różnicami wysokości i głębokości

  Często jest to związane z lękiem wysokości. Osoba podlegająca tej fobii jest nie tylko przerażające, na przykład, aby wspiąć się na wzgórze, ale nawet patrząc tylko na tej wysokości. Trzeba powiedzieć, że nie każdy, kto przezwycięża lęk wysokości, a cierpią batofobiey; ale prawie wszystkie batofoby lęk wysokości.

 • Climacophobia – obsesyjny strach przed schodami

  Może być związana z batofobiey, oprócz tego, że strach powstaje dokonać tylko po schodach, jeśli jest to konieczne. Jeśli cierpisz z tej fobii, to najprawdopodobniej, że nie jesteś zbyt boi się zobaczyć na własne oczy nawet strome schody (w przeciwieństwie do poprzedniego fobii, kiedy sam widok wzgórza lub wąwozu jest kompleksowym przerażenie); będzie zachować spokój aż do momentu można czuć się bezpiecznie na dnie. Więc climacophobia „działa” w tandemie z acrophobia, lęk wysokości.

 • Aerophobia – strach betonu latającego

  W zależności od nasilenia lęku, nie można bać się tylko latać samolotem, ale również pobyt na lotnisku. I, oczywiście, bardzo często, to fobia rozwija się wraz z lękiem wysokości.

Objawy acrophobia

Jeśli czujesz lęk wysokości, nie będzie cierpieć z powodu zawrotów głowy. Zamiast niego czujesz atak paniki, gdy na danej wysokości. Człowiek w tym stanie zaczyna instynktownie szukać, czego się trzymać do niego. Nagle zdaje sobie sprawę, że nie ufa jego zmysł równowagi. Pierwszą reakcją na to uczucie staje się pragnienie, aby dostać się na czworakach, klęczeć, albo zmniejszyć pozycję swojego ciała i bliżej powierzchni nośnika.

Emocjonalne i fizyczne reakcja lęku wysokości podobny do reakcji na jakiekolwiek inne fobie. Człowiek zaczyna drżeć, hojnie przydzielane pot, kołatanie serca zaczyna; poszkodowany często nawet zaczyna płakać lub krzyczeć. Horror paraliżuje ruch, mylić myśli i staje się bardzo trudno myśleć trzeźwo i jasno.

Jeśli boisz się wysokości, to logiczne założenie, że będzie również zaczynają się obawiać sytuacji, które mogą sprawić, że trochę czasu na przeprowadzenie wysoko nad ziemią. Na przykład, nie będzie mógł korzystać z przewidywania bliskiej wakacje, ponieważ będzie trzeba się martwić o to, co będzie musiał żyć na najwyższym piętrze hotelu. Można odłożyć remont mieszkania lub domu, bojąc się nawet myśleć o tym, co będzie musiał użyć drabinę lub drabinę. Będzie można uniknąć zamiar odwiedzić znajomego, ponieważ nie można zobaczyć, jak ona wychodzi na balkon. Dasz się wiele w tym życiu nie zawsze jest nawet świadomy przyczyn swojego zachowania.

Wszelkie fobia jest ryzyko ograniczenia pełnego życia i normalnej działalności, a zdarza się, ze względu na fakt, że osoba, która jest czymś bardzo boi, będzie w każdy sposób, aby uniknąć przerażające swoją sytuację. Niebezpieczeństwo acrophobia jest to, że naprawdę można zranić, gdy stracą zdolność do działania spokojnie i rozważnie, będąc na wysokości i spadł pod wpływem paniki. Dlatego niezwykle ważne jest, aby szukać profesjonalnej pomocy jak najszybciej, zwłaszcza jeśli regularnie stykają się z wysokością części swojego życia.

Przyczyny acrophobia i jej leczenie

Badania, które zostały wielokrotnie posiadane przez naukowców w celu ustalenia przyczyn acrophobia pokazują, że lęk wysokości nie jest unikalna dla ludzi, ale wszystkie zwierzęta mają wizję. A w 1960 roku, słynny amerykański naukowiec i psycholog D.Gibson wykonany eksperyment z tzw „klif wizualnej.”

Istotą eksperymentu był fakt, że część powierzchni, na której zachęcają do indeksowania niemowlęta (w eksperymencie z kolei brali udział zarówno ludzkich niemowląt i małych różnych gatunków), został zastąpiony przez przezroczyste szklane panele, w ramach którego wystąpił pusta przestrzeń. Boudreau przeszukiwania na nieprzezroczystej powierzchni, dzieci nagle zatrzymał się przed szklanymi panelami, nie chcąc przejść w wysokości powyżej pustej przestrzeni. Nawet obecność matek, którzy zachęcali swoje dzieci, aby nie przekonać ich o bezpieczeństwo tej „podróży”.

Tak więc, jest oczywiste, fobia częściowo zakorzenione w podświadomości jako ewolucyjny mechanizm przeżycia. Jednak większość dzieci i dorosłych, tylko być ostrożnym, gdy do czynienia z wysokości, nie boi się go w tym samym czasie też. W związku z tym, acrophobia, podobnie jak wszystkie inne fobie jest hiper-reakcja w stosunku do normalnej odpowiedzi lęk. Wielu ekspertów uważa, że ​​przyczyny takiej hiper-reakcja musi być prowadzona zarówno w poprzednim spadku konkretnej osoby z góry, albo nerwowe zachowanie rodziców, którzy obawiali wysokości i dał podobny wzorzec reakcji z ich dzieckiem.

Jakie leczenie polega na taką fobię? Terapia poznawczo-behawioralna jest główną opcją leczenia konkretnych obaw obsesyjne. Techniki behawioralne, które zanurzyć pacjenta do przerażających sytuacjach lub wolno (metoda systematycznego odczulania) lub dość szybko, stosowany częściej. Ponadto, pacjenci uczą się metod, za pomocą których można go zatrzymać reakcję paniki i odzyskać kontrolę nad swoimi emocjami.

Tradycyjnie stosowane przez rzeczywisty wpływ wysokie (jeśli dana osoba ma fobię związaną z lęku wysokości); ale badania przeprowadzone z pierwszych dwóch tysięcy lat, wykazały, że wirtualna rzeczywistość w leczeniu fobii może być równie skuteczna. Główną zaletą wirtualnej rzeczywistości jest to, że pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

Acrophobia, jak dowiedzieliśmy się z wami, zakorzenione w ewolucyjnym mechanizmem bezpieczeństwa. Jednak ta fobia jest skrajną wersję normalnej ostrożności i może potrwać szczególnie dotkliwe. Może to być również niebezpieczne dla tych, którzy doświadczają panikę, będąc w znacznej wysokości. Acrophobia może pokrywać się z objawów pewnych chorobach i jest często utrudnione przez inne fobie. Potraktujcie to wszystko wystarczy, aby zrozumieć – jeśli wystąpią objawy acrophobia, konieczne jest, aby zrobić wszystko, co możliwe, jak najszybciej, aby szukać profesjonalnej pomocy!

load...