Łapówki w szkole i przedszkolu. Jak sobie z tym poradzić?

Łapówki w szkole w ostatnich latach, niestety, stało się niemal powszechne zjawisko. Kolejne 15 – 20 lat temu idea, że ​​szkoła może żądać pieniędzy za to – coś innego, inne niż moc dzieci, nikt w głowie nie może przyjść, ale teraz rodzice trudno wyobrazić sobie szkołę, która nie jest przeprowadzana co miesiąc, i lub nawet cotygodniowe opłaty.

load...

I pomimo faktu, że nauczyciele i zarządzanie szkoła odnosi się do tych obciążeń finansowych melodyjnej frazy „do szkoły”, pozostaje faktem – są całkowicie nielegalne. Co więcej, jest w pełni świadoma i przełożeni, które, niestety, daje jego milczącą zgodę, aby uzasadnić exactions że państwo jest bardzo słabo finansowane szkół

Jednak to nie jest pretekst, a nie powód do „zdzierać” Rodzice jako lepki. Pomimo faktu, że wymuszenie jest powszechne w wielu szkołach do czynienia z tym jest możliwe i konieczne. Na szczęście w ostatnich latach rodzice przestali odnosić się cicho pieniądze do szkoły, ale w dużej mierze na sile.

Coraz bardziej dyskretne, właściwe i prawnie doświadczonych rodziców stara się znaleźć prawdę i zrozumieć, w jaki sposób uzasadniony te lub inne rodzaje obciążeń finansowych w każdym przypadku. W takim przypadku, jeśli czujesz się zmęczony, „dojną krową” dla nauczycieli, ten artykuł jest napisany dla Ciebie.

Przy minimalnej niezbędnej wiedzy, będzie w stanie oprzeć się tyranii nauczycieli, którzy domagają się coraz więcej zastrzyki pieniężne. I rodzice przedszkolaków, materiał ten może być również bardzo przydatna, ponieważ mają do przewozu pieniędzy nie rzadziej, a szkoła prawdopodobnie nie jest daleko.

load...

Do tego musimy zapłacić szkole?

Za co większość rodziców muszą płacić szkołę? Oczywiście, różne szkoły mogą mieć swoje własne cechy i niuanse, ale ogólnie lista jest wciąż ta sama:

  • Wpisowe do przyjęcia do pierwszej klasy

W zbyt wielu szkołach, zwłaszcza te położone w atrakcyjnych lokalizacjach, w celu przeszkolenia dziecko wziął go, tzw trzeba płacić za wstęp. Ale to nie wszystko – to często wpisowe wynosi tylko płacić za coś, że dziecko zostało dopuszczone do oryginalnych egzaminów wstępnych. Tylko w przypadku, gdy ich dziecko przejdzie pomyślnie, to jest napisane w pierwszym gatunku. Bardzo często w podobnej sytuacji dostać te przyszłe pierwszej równiarki, którzy mieszkają w niewłaściwym miejscu, w którym znajduje się szkoła

Ale w rzeczywistości, wszystkie te środki są absolutnie nielegalne. W przypadku, gdy miejsce w szkole nadal jest, dziecko powinno brać bez – jakichkolwiek testów i egzaminów wstępnych. Zgodnie z prawem, wszystkie egzaminy w szkole podstawowej zazwyczaj jest surowo zabronione. Cóż, jeśli nie mają miejsca i zabrać dziecko, odpowiednio, szkoła nie może mieć, jeśli chcieli.

Ale skąd wiesz, czy istnieją te same miejsca? Nie jest konieczne, aby prowadzić z reżyserem żadne ustne negocjacje – w przypadku dowolny – żadnych konfliktów nie mają żadnych dowodów. Napisz formalny pisemny wniosek do dyrektora szkoły, a wniosek wzywającej zapisać się na studia w pierwszej klasie dziecko. I pamiętaj, aby powiadomić nauczycieli o tym, co można oczekiwać pisemną odpowiedź. W takim przypadku, jeśli masz awarię, zawsze można dowiedzieć się, czy nie było w rzeczywistości pustych miejsc w departamencie edukacji, do których można wybrać się do szkoły.

  • Dodatkowe zajęcia

Druga ulubiona pozycja rysowania pieniądze od rodziców – jest wypłacane dodatkowe lekcje z dzieckiem na tematy ogólne, koła i sekcje. W tym przypadku rodzice powinni zapytać, czy licencji edukacyjnej instytucji. Mogą one być zrealizowane tylko w przypadku, gdy szkoła posiada licencję i wszystkich odpowiednich zezwoleń.

  • Pomóc szkole w celu przeprowadzenia naprawy lub zakupu podstawowych potrzeb

Ta pozycja nie jest ostatnim miejscem, w artykule, zbierać pieniądze od rodziców. Dać lub nie – to tylko tutaj. W każdym razie wykluczone ze szkoły dziecka, jeśli nie będzie musiał zapłacić te koszty, nikt nie jest dozwolone. Jednakże, jeśli zdecydujesz wszystko – nadal pomóc szkole i przekazać pieniądze, pamiętaj najważniejsze – nigdy przelać pieniądze z ręki do ręki.

Posiada własne konto czekowe, do którego rodzice mogą przesyłać pieniądze dla potrzeb szkolnych w każdej szkole. Co do zasady, można przesyłać pieniądze albo przelewem bankowym lub poprzez scentralizowany dział miasta lub dzielnicy wydziału edukacji, gdzie będzie dany pokwitowanie na rękę.

Szkoła jest na pierwsze żądanie trzeba pokazać szczegółowy raport, który dokładnie określić, jaka ilość i co zostało wydane. Co więcej, wszystkie wydatki muszą być poparte odpowiednią dokumentacją – wpływy, nakazów i innych materiałów eksploatacyjnych. Konieczne jest, aby rodzice wiedzieli dokładnie, gdzie ich pieniądze zostały wydane. Inaczej, wszelkie opłaty są uważane za nielegalne, a szkoła narusza ustawę o bezpłatnej edukacji.

  • święta i Nowy Rok stron podziałka

Niemały wydatek różne uroczystości szkolne. A jeśli niewielka ilość wakacji wymagają dość podnoszenia, prom jest prawdziwą katastrofą dla większości rodzin. Nie jest to zaskakujące – socjologowie myślał, że w ubiegłym roku średnia w Polsce wyniosą lokali o łącznej rodziców na prom, było 10 tysięcy rubli. Zgadzam się, w sumie obrotów raczej imponująca kwota, o którą cały ślub do gry może być, a nie co prom.

Oczywiście, spotkanie na rodziców powinny ostrożnie negocjować sprawę, biorąc pod uwagę możliwości finansowe rodziców. Może powinniśmy zrezygnować najmodniejsze restauracje w mieście i zdecydować się na bardziej skromne kawiarni?

A poza tym, należy pamiętać, że zawsze należy być w stanie kontrolować, gdzie pieniądze zostaną wydane. Niestety, nie wszyscy ludzie są czyste, a czasem zdarza się, że znaczna część zebranych pieniędzy trafia do kieszeni członków komitetu macierzystego i wychowawcą.

  • Prezenty dla nauczycieli

Pierwszy września, Dzień Nauczyciela. Nowy Rok, 8 marca, ponownie – stopniowanie – w bardzo wielu szkołach postanowił dać nauczycielom prezentów dla tego święta. I skromny bukiet kwiatów i pudełko czekoladek dawno – dawno już minęły. Teraz wartość daru jest szacowana w tysiąc rubli, aw niektórych przypadkach – i dziesiątki tysięcy. Oddawanie czy nie? W zasadzie, to do Ciebie, ale pamiętaj, że ta sprawa jest całkowicie dobrowolne.

Opłaty w przedszkolu

Nie mniej słusznie pretensję przez rodziców i powoduje, że sytuacja dzieje się w przedszkolach. Niestety, nie jest tajemnicą, że problem z obecnością miejsc w przedszkolach Polska poważnych i dotarcie tam jest bardzo i bardzo trudne. Jest to niezwykle przedsiębiorczy i są szefowie przedszkolach, za każdym razem wymyślając coraz to nowe powody, dla obciążeń finansowych dla rodziców dzieci. A rodzice obowiązkowo nosić łapówkę do przedszkola.

Co więcej, te same składki zacząć od początku, aby być bardziej precyzyjnym – to z nimi i zaczyna wizytę dziecka w przedszkolu. Aby dziecko może iść do przedszkola z może wymagać od 5 do 30 tysięcy rubli, w zależności od regionu.

Takie przypadki, niestety, nie są tego rodzaju wyjątek od reguły, ale raczej niepokojący trend. I, niestety, rodzice sami zachęcają jej rozwoju, posłusznie przenoszenia pieniędzy do przedszkola, jeśli za każdym razem, wymuszanie pieniędzy za przyjęcie dziecka w przedszkolu rodzice zaapelował do władz wyższych, a potem takie przypadki będą coraz mniej.

Jednak w takim przypadku, jeśli dziecko jest w stanie dostać się do ogrodu bez – wszelkie opłaty za wstęp, a po prostu, bez łapówki, rodzice powinni być przygotowani na to, że obciążenia finansowe dadzą im regularny, prawie sposób życia. Oraz powodów, dla których pokonanie praktycznie taka sama jak w szkołach:

  • Potrzeby przedszkola

Często rodzice proszeni są o przekazanie pieniędzy do różnych artykułów gospodarstwa domowego dla dzieci – na pościel, ręczniki, zabawki, artykuły gospodarstwa domowego – mydło, proszek i tak dalej. I bardzo często rodzice autentycznie zaskoczony – dlaczego wziąć pieniądze na niektóre elementy, takie jak zakup kosztów pościel lub zabawki kilka razy w roku?

Po tym wszystkim, prawie nic – nastąpi w ciągu kilku miesięcy z dwóch kompletów pościeli na kilka miesięcy, podczas których dziecko spałem na nim kilka godzin w czasie ciszy nocnej.

I to jest prawda – często kilka, jeśli nie większość pieniędzy, które rodzice przechodzą, pozostawiając absolutnie jasne, gdzie. Dokładniej, po prostu – jeszcze jasne – komisja rodzic, pedagog, kierownik. Pamiętaj, że w tym przypadku efekt jest taki sam obwód jak w szkole – nie pozwól pieniądze w rękach. Powinny one zostać przeniesione na specjalny rachunek przedszkola.

Jeśli zbieranie pieniędzy jest wyłącznym inicjatywa komisji macierzystej, i zdecydowaliśmy się ją wspierać, pamiętaj, że masz pełne prawo do żądania pełnego raportu – wszystkie paragony i kupony wydatkowania.

A poza tym, nie należy zapominać, że wszystkie te składki są dobrowolne i pod żadnym pozorem nie sprawiają, że obowiązkowa dla rodziców. W ogrodzie nie ma pościeli? nic nie zakłóca ich własny na zakup dwóch kompletów pościeli. Brak naczynia? Możliwe jest również, aby kupić sobie i wprowadzają je do przedszkola, prawda?

  • Przygotowanie do szkoły

W grupie starszych często wymagają rodziców, aby zapłacić za przygotowanie dziecka do szkoły. Należy jednak pamiętać, że wszystkie szkolenia są bezpłatne. I przygotować się do pieniędzy w ogrodzie musi być odpowiednia licencja. W przeciwnym razie, popyt na pieniądz jest absolutnie nielegalne.

Rodzice w żadnym wypadku nie wolno nam zapominać, że tak długo, jak rodzice idą do myślenia o tym, jak dać łapówkę do przedszkola lub szkoły z nich wyciągnąć pieniądze. Więc może nadszedł czas, aby zatrzymać ten bałagan finansowy?

load...