Kryzys w relacjach rodzinnych: ślepy zaułek lub punkt zwrotny?

Zawartość:

Jak chcesz zobaczyć nasze życie rodzinne było jak bajka, w której będzie klasyczny dźwięk „i żyli długo i szczęśliwie!” Niestety, jest to prawie nie zdarza się jednak, i nie chce mi się wierzyć, że ta historia będzie wkrótce o nas. Prawda ostatnio liczne ostrzeżenia przyjaciół i krewnych zwolnionych ze słowami: „Mam zamiar być inaczej!”? A tu siedzą przed mężem, a nie spowodować jedynie podrażnień. Brzmi znajomo? Potem przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się wszystkiego o kryzysach rodzinnych.

load...

Przyczyny kryzysu w rodzinie

Ogólnie rzecz biorąc, jest to niezbędne do podjęcia decyzji o tym, co należy rozumieć przez słowo „kryzys” Dla wielu z nas jest to dość wyraźnie negatywna konotacja, ale psychologowie nie zawsze zgadzają. Kryzys – punkt zwrotny, punkt zwrotny, w którym stare sposoby bycia bardziej „nie działa”. Co do zasady, w wyniku kryzysu jest wynalezienie czegoś nowego, na przykład, nabycie nowych zachowań lub zmienić świat.

Wszystkie te rzeczy są nazywane „normatywna kryzys”, to znaczy, że są wariantem normy, a nawet skierować swój indeks. Sednem tych kryzysów rodzinnych są, co do zasady, regulacja w systemie rodzinnym: utworzenie nowej jednostki społeczeństwa, narodzin dziecka, jego podróży do szkoły, po urodzeniu drugiego dziecka, i tak dalej – wszystko z tych rzeczy, przez które przechodzą prawie każdy z nas. Niestety, żyć i przeżyć kryzys ten nie staje się łatwiejsze.

Co możemy powiedzieć o przyczynach, które nie mają nic wspólnego z normalnym przebiegu wydarzeń! Obejmuje to wszystko, co staje się stresujące dla rodziny, ale nie ma tłumaczyć istnienie systemu rodzinnego na nowy poziom. Co to może być zdarzenie?

load...
 1. Zdradą współmałżonka

  Najczęstszym powodem kryzysu w rodzinie. Niestety, nasz świat jest ułożony tak, że ktoś z partnerami często coś brakuje w małżeństwie: seks, uwaga, miłość, troska, moc, etc. … I to jest coś, co on lub ona próbuje wyjść poza granice rodziny. Ale, jak każda interwencja w systemie rodzinnym, to nie pozostało niezauważone: nawet jeśli nikt nie wiedział o tej zmianie, nadal będzie ona wpływu na ogólny klimat. Zmiana staje się bardziej winy i uprzejmy, a ten, kto zmienił, czując jakąś sztuczkę, i odpowiednio reaguje. Wszystko to prowadzi do wystąpienia kryzysu w rodzinie.

 2. Wahania w dochodach

  Nie jest tajemnicą, że korzystne otoczenie finansowe jest bardzo ważne dla utrzymania pokoju w rodzinie. Brak stabilności w tej kwestii przecina ziemię spod stóp prawie wszystko, i to nie ma znaczenia, bo z tego, co się stało – mąż został zwolniony z pracy lub potrzeb innych członków rodziny wzrosła. W każdym razie, brak pieniędzy, lub pojawienie się rozbieżności są w stanie zainicjować kryzys, a nawet w niektórych przypadkach, położyć kres relacji rodzinnych.

 3. Długotrwały lub ciężka choroba członka rodziny może być poważnym sprawdzianem dla wszystkich innych (i dla pacjenta, jak również)

  Wynika to zmienić wiele parametrów rodziny: Zasady rodzinnych, procedur, zasad i tradycji rodzinnych i sposób życia. Zdrowe domowe są zmuszone do opieki nad chorym, że są one bardzo zdenerwowany i nakłada ograniczenia, a to sprawia, że ​​czujesz się winny. Naturalnie, psychologiczny klimat w rodzinie nie staje się zdrowsza od tej sytuacji.

 4. Rozbudowa lub skurcz rodziny

  Mamy już powiedziano wyżej o takich przypadkach, gdy jest to kryzys regulacji, na przykład, narodziny dziecka czy śmierć kogoś z małżonków. Jednak można się spodziewać, i przewidywalne zdarzenia, a może coś niezwykłego – na przykład nagły ruch babcię. W każdym razie, dla rodziny, ma bardzo silne działanie i może spowodować kryzys w relacjach rodzinnych, jak zmiana granic, skład i zasady życia w systemie. Do tego wszystkiego trzeba się przyzwyczaić, a nie każdy lubi te zmiany.

 5. Drastyczne zmiany w stylu życia rodziny

  Na przykład matka może przejść na dietę i zacząć tłumaczyć resztę na zdrowej diety. Lub tata nagle decyduje się pójść w sportowych i zacząć nosić gospodarstwo dwa razy w tygodniu na siłowni. Wszystko to może spowodować gniew i niezrozumienie ze strony innych członków rodziny, a także wszelkich innych ostrych ale namacalnych zmian. Każdy z nas w końcu przyzwyczaja się do życia, jak to jest wygodne i przyjemne, a konieczność zmiany stylu życia irytuje każdy normalny człowiek.

Oznaki kryzysu w rodzinie

Zdarza się, że mieszka z inną osobą dość trudne. Konieczność dostosowania się do uwzględnienia jego opinii, do ustępstw, a czasami zapomnieć o własnej wygody i pragnienia – to wszystko całkiem naturalnie powoduje okresowe ochłodzenie stosunków rodzinnych. Jednak pojawia się pytanie: jak odróżnić tymczasowego splunął z obecnego kryzysu w rodzinie? Istnieje kilka cech, które pomogą Ci poruszać się w tej chwili.

Na pierwszy plan, co do zasady, poza faktem, że prawie wszystkie słowa i działania partnera zaczynają powodować u ciebie silne poczucie frustracji. Na poziomie świadomości jest to przejawia się w tym, że był „po prostu wściekły, i wszystko!”. Drażnić swoje czyny, słowa, słowa, gesty i inne małe rzeczy, które są w jakiś sposób związane z partnerem. Czasami chodzi o wybuchy gniewu i wściekłości, co, oczywiście, nie poprawi stosunków rodzinnych.

Innym przejawem kryzysu rodziny jest fakt, że ty i twój mąż nie może usłyszeć i zrozumieć nawzajem swoje uczucia. On cię o Thomas, i powiedz mu – o Eremu. I błędne koło wzajemnych roszczeń: dla ciebie ważne jest, aby przekazać do człowieka, że ​​nie masz wystarczająco dużo uwagi, a on stara się, aby zrozumieć, że był zmęczony codziennym „pnia mózgu”. Przepaść między wami jest coraz szersza i szersza, a tu zamyka się tylko na własnych roszczeń i prawo. Stracił chęć do dzielenia się ze sobą smutki i radości, co jest ważne w małżeństwie, bo po ślubie, to współmałżonek zaczyna odgrywać rolę najważniejszą w życiu człowieka. Nawiasem mówiąc, jeden z partnerów, z reguły wydaje się, że to on inwestować więcej w swoim małżeństwie, a czasem tak uważają mąż i żona.

Oczywiście, na tle tego wszystkiego, trzeba zmniejszyć lub nawet całkowicie stracił pragnienie intymności seksualnej. Oczywiście, jaką płeć można mówić, gdy czujesz, jeśli nienawidzisz siebie! Nie przypadkowo życie intymne jest prawdziwym barometrem relacji rodzinnych, ponieważ pokazuje, jak blisko para w dosłownym tego słowa znaczeniu. Z tym wiąże się fakt, że partnerzy nie następują po sobie i nie starają się zadowolić siebie.

Konsekwencją tego wszystkiego są ciągłe kłótnie. Małżonkowie nie są w stanie zgodzić się nawet na bardziej lub mniej ważnej kwestii: co film do zobaczenia wieczorem albo którzy będą kąpać dziecko. Szczególnie „owocne” na kłótnie są kwestie związane z edukacją i opieką nad dziećmi. Wszystko to ze względu na fakt, że każdy ma swój własny pomysł, jak rzeczy powinny być, a on nie chce zrezygnować nawet partnera milimetra. „Na wojnie, jak na wojnie” – mówisz i przygotować się do następnej bitwy nad „ich terytorium”.

Jakie są kryzysy w relacjach rodzinnych?

Jak już powiedzieliśmy, istnieje wiele różnych kryzysów rodzinnych. Ktoś myśli, że występują one niemal w tym samym czasie w różnych parach, ale nie jest to prawdą. Zdarza się, że małżonkowie mieszkają razem przez długi czas, a nagle występują one tak zwany „kryzys pierwszego roku życia razem”. Więc po prostu powiedzieć o rodzaju kryzysów w rodzinie i niech przybliżone ramy czasowe.

Pierwszy kryzys w rodzinie – jest to kryzys pierwszych latach życia razem. Jej istota polega na tym, że zaczynasz żyć razem i twarz z różnicy w twoich wyobrażeń o wszystkim. Nawiasem mówiąc, nawet jeśli mieszkali razem przed ślubem, a nie fakt, że można go uniknąć, bo to jest jedna rzecz, po prostu być blisko, a drugi całkiem – wiązać się z więzów małżeństwa, które w rzeczywistości, na zawsze. Tu i tam pomysł, że coś z którą byli gotowi pogodzić się wcześniej, gdyż żona nie pasuje. I to samo dzieje się z twoim mężem. Na przykład, uważasz, że małżonkowie powinni cały czas wolny spędzić razem, a twój partner nie zgadza się z tym. Tutaj istnieje potrzeba wynegocjowania i ustalenie zasad i przepisów mieszkają razem, czy można zjechać w dół do niekończących się roszczeń w stosunku do siebie.

Jeśli przeżył pierwszy kryzys w rodzinie, często następuje przez inny, a to wiąże się z narodzinami kryzysu niemowlęcym. Jest to prawdopodobnie jedna z najtrudniejszych (i zarazem radosny) momentów w życiu małżonków, ponieważ zmiana absolutnie wszystko z urządzenia systemu rodzinnego (miał dwa, a zostałeś małżonków, a teraz jest jeszcze trzeci, który tworzy dla dzieci i podsystem rodzicielski) na drodze życia w każdym szczególe. Masz nową pozycję na liście kłopoty rodziny – opiekę nad dzieckiem – i trzeba to jakoś rozpowszechniać. Teraz staje się znacznie trudniejsze do zwrócenia uwagi na siebie, a nie na seks – spać! Zmęczenie i podrażnienie gromadzić i przełożyć do prawdziwego kryzysu rodziny.

Kolejny kryzys związany z dziećmi – narodziny drugiego dziecka. Po pierwsze, zwiększa ciężar spada na barki małżonków – będą dbać zarówno starszych i noworodka, a wiadomo, oprócz radości, bardzo męczące. A dzieci same nie sumują spokój: najpierw dziecko jest często skomplikowane „obalony władca” i wydaje się, że jest teraz mniej miłości, a cała troska dziecko dostaje. Rodzina czeka kolejny test, a rodzice – równo podzielony między swoich dzieci w miłości i uwagi, które są bardzo trudne.

Wędrować dziecka w pierwszej klasie – to także jeden rodzaj kryzysu rodziny. W tym przypadku nie jest to test z rodziców, a cały system, skuteczność: szkoły ocenić, co dowiedziałem się jak dziecko, a on dostaje się do czynienia z programem szkolnym. Jeśli dziecko pod koniec pierwszego roku są problemy, to zwykle sygnał, że rodzina, że ​​coś jest nie tak. A nawet jeśli wszystko pójdzie dobrze, to okresu – podwójne obciążenie dla wszystkich jego członków: trzeba wszystko razem w celu dostosowania się do nowych warunków, rodzice powinni pomóc dziecku i ją kontrolować, a dziecko – dobrym uczniem. Ponadto jest to pierwszy Przypominamy, że kiedyś dzieci opuszczają gniazdo rodziców i zostali sami. Wszystko razem tworzy bardzo napiętą atmosferę w rodzinie.

Na jednym z etapów życia rodzinnego kryzysu, który nie jest związany z dziećmi, a to – monotonia kryzysu. Para razem przez długi czas, a niegdysiejszy pasja powoli zanika. Nowe doświadczenia bardzo mało, a każdy małżonek tęsknota za nim. Wydawać by się mogło – Raduj się, bo wszystkie obowiązki rodzinne są dystrybuowane, życie ulega zmianie, dzieci znalazła miejsce w systemie – ale nie! Rutyna i stabilność oznacza nową fazę kryzysu w rozwoju rodziny, a będziesz wszystko razem, aby pokonać tę niechęć do rutyny.

Kryzys wieku dojrzewania jest zazwyczaj kryzys i dla całej rodziny jako całości, ponieważ dojrzewanie nastolatek – nie jest to widok dla osób o słabym sercu. On potrzebuje swobody i niezależności, ale on naprawdę nie może nic, dlatego bardzo zły i konflikty z rodzicami zrobić. Te z kolei, wielce zaniepokojony rosnącą dziecko stara się nauczyć swój umysł do rozumu i trochę smutny, ponieważ będzie wkrótce stać się dość dorosły, a zatem przyjść następnego kryzysu.

Za granicą, to się nazywa „syndrom pustego gniazda”. Jest to związane z faktem, że dorosłe dzieci opuszczają dom rodziców, a starsi małżonkowie zostają sami ze sobą. A jeśli mają, dla wielu latach małżeństwa, to było niemożliwe, aby zachować czas i przestrzeń do intymności, to można się spodziewać paskudną niespodziankę, a mianowicie znalezienie sam z mężczyzną, który wydaje się być dziwne i nudne. Jest to jeden z najbardziej poważnego kryzysu – to w tym okresie jest dużo rozwodu, gdy para uświadamia sobie, że nie mają już nic wspólnego, a każdy jest akceptowany, aby ponownie spojrzeć samemu. Chociaż znalezienie wspólnego języka, oczywiście, można – bo masz tak wiele więzi – ale trudno.

Jak przetrwać kryzys rodziny?

 1. Uświadomić sobie, że jesteś w kryzysie – pierwszą rzeczą do zrobienia

  Kiedy zrozumiesz, że życie stanie się łatwiejsze natychmiast. Pomysł ten może być również oznaczony jako „przejście do stanu wojennego”. Natychmiast aktywować, przestał czuć się za ofiary i zaczynają szukać drogi wyjścia z tej sytuacji.

 2. Rozmowa

  Najgorsze, co można zrobić – to po cichu, aby zapisać frustrację i gniew. Prędzej czy później będą włamać negatywnych słów lub czynów, a następnie otwór w zaporze nie zostanie naprawiony. Dlatego w każdym kryzysie trzeba rozmawiać: omówienie problemu, jakie uczucia wywołuje wszystkich członków rodziny, co by każdy z nich chciałby i co trzeba zrobić.

 3. Kompromis

  Prawdopodobne, aby zadowolić każdego, absolutnie nie będzie działać, zwłaszcza jeśli każdy członek rodziny własnej idea idealnego scenariusza. Dlatego każdy z was będzie musiał coś dać i słuchać swojego partnera. Lepiej zrobić to w mniej znaczącym momencie dla ciebie i poprosić drugą osobę o przydział w tym ważniejsza dla ciebie osobiście.

 4. Określone zasady rodzin

  Zasady te mają zastosowanie do wszystkich złożonych sytuacji i dostosować swoje zachowanie każdego członka rodziny. Wtedy nie ma już pytanie, dlaczego coś się dzieje tak, a nie inaczej, i każdy będzie wiedział, jak powinien zachowywać się tak nie ranić uczuć innej. Nawiasem mówiąc, szczególnie dla ustalenia granic w obrębie rodziny: jak rodzice mogą angażować się w osobiste życie dzieci, siebie, itd. …

 5. Naucz się wybaczać i zapominać

  Jeśli zapiszesz obelgi i porażek od siebie, nic dobrego nie będzie końca. I vice versa – zdolność do przebaczania jest w stanie zapewnić Państwu latach szczęśliwego życia rodzinnego. Każdy z nas może popełnić błąd i musiał opuścić większość rodzin i przyjaciół z tego prawa.

 6. Szablony w dół!

  Każda kobieta będzie prawdopodobnie mieć obraz w głowie, pokazując, jak rzeczy powinny być w relacjach rodzinnych: doskonałej pracy, mąż, dzieci, rodziny. Ale to jest bardzo prawdopodobne, że w rzeczywistości jest to dość mocno odbiega od tego obrazu, i to jest naturalne, ponieważ jest to bardzo złożony i wielowymiarowy. A jeśli przylgnąć do szablonów, a najważniejsze – aby spróbować wycisnąć innych w tym kontekście jest to bolesne i trudne do około. Dlatego też, jeśli nie chcesz, kłótnie i skandale, konieczne jest, aby porzucić własne zdjęcia i staramy się wyciągnąć razem – i nagle się Wam spodoba się jeszcze bardziej?

 7. Posłuchaj siebie

  Rodzina powinna być równowaga: każda z nich jest równie inwestowane i to samo robi. A jeśli cały system obraca się wokół kogoś tak samo – na przykład, mąż i ojciec – potem reszta z jej członków miał bardzo trudny okres. Należy słuchać siebie, a czasami do wcielenia w życie to, co chcesz, ale można również upewnić resztę swojej rodziny.

 8. Pamiętam dobrze

  Jeśli po prostu zachorował i czujesz się jak pomiędzy nie masz nic dobrego, a następnie spróbuj wydobyć fakty z przeszłości. Na pewno między ty i twój mąż miał mnóstwo wszystko, co jest dobre, a światło: spacer w świetle księżyca, poszukiwanie truskawek o trzeciej rano, wspólną dostawę i wiele więcej. Staraj się regularnie przypomnieć przynajmniej niektóre z tych rzeczy, a będzie znacznie łatwiej zrozumieć i wybaczyć własnego małżonka.

Pamiętaj, że można dowiedzieć się niemal każdej trudnej sytuacji. Kryzys rodziny – nie jest wyjątkiem. Oczywiście, kiedy jesteś w nim, że wszystko jest beznadziejne, ale konieczne jest, aby wyjść poza sytuację i starają się traktować bardziej abstrakcyjnie, jak będzie znacznie łatwiejsze. A tak na marginesie, najmniej przyjemny jest pozycja ofiary, a najbardziej pozytywne – pozycja odpowiedzialny za to, co się dzieje (przynajmniej część). Jeśli w pewnym momencie będzie bardzo trudne, zawsze można skorzystać z pomocy psychologa-konsultanta rodziny – jest on w stanie pomóc parom rozwiązywać najbardziej skomplikowane problemy. Na koniec chcę powiedzieć, że miłość zwycięży wszystko, a jeśli ma, będzie, ogólnie rzecz biorąc, nie strasznie osobiste.

load...