Konserwy Lato: jak zbudować szklarnię

W naszych szerokościach geograficznych, rolnictwo jest ograniczony do czterech miesięcy w roku. Z własnym ogrodem w tym czasie jest to zwykle możliwe do zbioru bez azotanów i innych substancji szkodliwych dla ludzi. W celu wydłużenia okresu uprawy roślin i być w stanie uzyskać organiczne warzywa, nawet w zimie, konieczne jest zbudowanie na terenie szklarni. Tutaj będziemy rozmawiać o tym, jak zbudować szklarnię własnymi rękami, jakie materiały są używane do nich, ponieważ mają, sposoby ogrzewania i oświetlenia.

load...

Każdy wie kursu szkolnego botaniki, że rozwój roślin zapewnia proces fotosyntezy, co wymaga światło, powietrze, ciepło i wilgoć. Dlatego, aby stworzyć warunki, kilka czynników należy wziąć pod uwagę w szklarni – ich rodzaj, wielkość i półprzezroczystego materiału, dodatkowe oświetlenie, organizacji, wentylacji, ogrzewania powietrza i nawadniania.

Budowa szklarni

Przed przystąpieniem do badania, jak zbudować szklarnię, należy zrozumieć, jakie są. Szklarnie dla budownictwa są podzielone na łuku i namiotu. Projekt hip wyglądem przypomina mały dom, ponieważ jest on utworzony przez pionowe ściany i rzeszowskiego, szczytem, ​​płaskie lub łukowatym dachem. Czasami przeciwległej ścianie jest pochylony lekko do wewnątrz. Łukowaty sama konstrukcja z wyglądu przypomina tunel wykonany z przezroczystego materiału. Jego struktura składa się z równoległych łuków połączonych ze sobą ścianek i płaskich końców. Rama jest złożona z kątownika lub glin za pomocą połączeń śrubowych lub spawania. Konstrukcja stalowa gruntowane i malowane lub cynku oprzeć się korozji i profil aluminiowy nie ma potrzeby, aby chronić.

Najbardziej komfortowy wysokość la szklarnie 2-2,5 metrów i szerokości 2,5-3,5 m. Chociaż stosowanie może być całkowicie dowolny rozmiar. To pozwala na to szerokość trzech łóżek z dwóch ścieżek między dwoma boku zamiast z jednej centralnej ścieżki. I choć Powierzchnia użytkowa natomiast nieznacznie maleje, ale do pracy w szklarni o wiele łatwiejsze. Szerokość grzbietów jest to głównie w zależności od uprawy. W tym przypadku, należy zwrócić uwagę, że optymalna odległość od rośliny do krawędzi łóżka, zwłaszcza jeśli jest umieszczone w pobliżu ściany musi być 30-40 cm.

Długość konstrukcji mogą się zmieniać, w szklarni jest złożona z oddzielnych części. Ściany końcowe są składane, na zawiasach lub drzwi, które są niezbędne nie tylko dla usług, ale również do wentylacji szklarni przesuwnych. Ponadto, przygotowanie klap wentylacyjnych lub rygle obrotowe kalenicy. W standardowych szklarniach namiotowych są one zwykle do trzech jednostek po każdej stronie grzbietu, ale można ustawić dowolną liczbę.

load...

Szklarnie przezroczyste pokrywy powinna nie tylko wykazują właściwości optyczne do pewnej granicy, ale również wystarczająco wytrzymałe i odporne na ekstremalne temperatury od -20 do + 60 ° dojenia C. Zadaniem powłoki przezroczyste – przepuszczania promieniowania w zakresie PAR zapewniając fotosyntezy. Ponadto, należy zdać co najmniej siedemdziesiąt procent podczerwieni i bliskiego i dalekiego promieniowania ultrafioletowego, które jest przekazywane rośliny energii słonecznej.

W zastosowaniu jako przezroczystego szkła pokrywy lub folii – polietylen lub polichlorek winylu. W ostatnich latach na budowę szklarni przy użyciu plastikowych. Dla zainteresowanych, jak zbudować szklarnię wykonaną z poliwęglanu własnymi rękami, zostanie on ustawiony na fakt, że dzisiaj jest szeroko rozpowszechniony stosunkowo nowy materiał – poliwęglan. Wszystkie te materiały charakteryzują się przepuszczalnością światła, który jest stosunkiem transmitowanego światła w całej energii promieniowania.

Każdy z powyższych materiałów przechodzi większość promieniowania PAR i zakresu bliskiego nadfioletu. Mijali wystarczająco i dalekiej podczerwieni do zakresie ultrafioletu, a oni muszą być sztucznie zrekompensowane. Brakujące ciepło Promieniowanie podczerwone wypełnienie urządzeń termicznych cieplarnianych ogrzewane powietrze, a kompensacja daleko dosvechivaem ultrafioletowe są specjalne lampy ultrafioletowe.

Do uszczelniania szyby cieplarnianych profil wielkości gumową, która zapewnia stabilne pożądany mikroklimat. Te uszczelnienia kauczukowe zapewniają ozon, wilgoć i odporności na światło. Dzisiaj, różni producenci produkują prefabrykowanych szklarnie. Niektóre z nich są wykorzystywane do prowadnic szklanych dostarczonych zacisków. Robią to możliwe, aby usunąć arkusz szkła w ciągu kilku minut. Ale jest o wiele bezpieczniejsze i łatwiejsze w użyciu jako przezroczystego poliwęglanu powłoki. On jest nie tylko mocniejsze i lżejsze niż szkło, ale również mniej kruche.

Szczególnie dogodne do budowy poliwęglanu komórkowej łukowej szklarni. Ponadto, wygląda bardziej atrakcyjne ze względu na to, taka cieplarnianych w tym samym obszarze podstawy ma większą objętość niż biodra. Oznacza to, że ma większą objętość i powietrza. Wcześniej łukowe szyb szklarniowych tylko ściany czołowej, zaś szczeliny pomiędzy łukowatymi łuków powlekane film, który został usunięty w zimie. Nad drzwiami lub blisko niego w czół włączone okna. Poliwęglan, który jest łatwo zginać, zamknie całą ramy i demontaż zimą nie będzie konieczne. Ponadto, w razie potrzeby w intensywnej wentylacji szklarni lub kapitałowych suszenia, z jednej strony może zwolnić arkusza z tworzywa sztucznego, bez uszczerbku dla całej konstrukcji szklarniowej.

Lokalizacja szklarnie

Pozycjonowanie szklarnię w miejscu powinno być, w zależności od tego jak zamierzasz go używać. Jeśli będzie on używany przez cały rok, to najlepiej skupić się na zachodu na wschód. Jeśli przyjąć, że gleba w zimie będzie musiał odpocząć, lepiej mieć szklarnię z południa na północ – w ten sposób zmniejsza ryzyko oparzenia roślin letnich. Dogodnie umieszczony czterospadowy dach szklarni z stłumiony, tak że graniczy od strony południowej do pustej ścianie domu. Pozwoli to znacznie zmniejszyć ilość energii niezbędnej do jego ogrzewania. Najlepszy dla naszego regionu kąt dachu do linii horyzontu – 25-30 °. Aby uniknąć wygląd ściany między domem a szklarni pleśni i wilgoci, trzeba dokonać między hydroizolacji Pergamin papieru lub pokrycia dachowego.

Na wykorzystanie przez cały rok w szklarniach namiot jest lepiej zrobić długie ściany nachylone do wewnątrz w temperaturze 10-15 °. Pozwoli to w zimie jest lepiej gromadzić energię słoneczną. Należy wziąć pod uwagę, zimny wiatr i zapewnić ochronę przed nimi, ponieważ mogą one zwiększać w jeden i pół razy strat energii. Najlepiej jest to zrobić po zawietrznej zabezpieczenie roślin, odległość, która musi przekraczać 5-10 razy wysokość szklarni. Z częstymi północne wiatry mogą być instalowane obok szklarni z jakiejś struktury, ponieważ cień to nie będzie zbyt wiele w tym kierunku.

To miejsce, w którym masz zamiar zainstalować cieplarnianych powinny być gładkie. Jeśli witryna ma takiego miejsca, to będzie konieczne, aby wyposażyć powierzchnię zbiorczą. Pod szklarni szkło jest lepsze do fundacji pasek z metalowym wzmocnieniem do lokalizacji podeszwy na głębokości około trzydziestu centymetrów. Ta mocna i wytrzymała konstrukcja pozwoli na wyeliminowanie zakłóceń i pęknięć fundamentowych, które mogą prowadzić do odpowiednio skośny ramie, a następnie na pękanie szkła. Jeśli poziom wód gruntowych znajduje się na głębokości mniejszej niż 0,6 m, nie powinno być więcej i kanalizacji. Nadmiar wilgoci, ponieważ może prowadzić do pęcznienia gleby, co pogorszy rozwoju roślin.

Woda ogrzewania i wentylacji szklarni

Konwekcję może być ustawiony w temperaturze powietrza w szklarni i wymieszać. Ale to nie zapewnia dopływ świeżego powietrza to musi mieć rośliny w nocy na procesie oddychania. Każdy wie, że rośliny produkują tlen, głównie w ciągu dnia i nocy, aby wchłonąć. Mikroklimat różnej od faktu, że temperatura i wentylacja nie tylko dopasowane, a także obsługiwany w taki sposób, aby zapewnić optymalne warunki do uprawy roślin cieplarnianych.

Wilgotność względna w szklarni powinna wynosić około 70%, a jej temperatura jest wybierany z uwzględnieniem specyficznych roślin, tak aby nie przegrzać i wysuszeniu. W przypadku braku temperatury ogrzewania szklarni zależy od warunków przenoszenia ciepła. Dlatego wielkie znaczenie ma wysokość szklarni. On wpływa na szybkość zmian temperatury po wschodzie lub zachodzie słońca. Aby uprościć utrzymanie systemu, wskaźnik ten powinien być powiązany z warunkami klimatycznymi.

Rośliny normalnie rozwinięte, więc nie gnije i nie są „spalone”, zwłaszcza w lecie, wilgotność i temperatura w szklarni jest kontrolowany za pomocą wietrzenia i wentylacji. Współczynnik powietrza w praktyce pod bezchmurnym niebie w okresie letnim powinny być wielokrotnością pięćdziesięciu. Do wentylacji nawet małych szklarni będzie musiał całkiem potężnych urządzeń. Aby zmniejszyć koszty, wentylacja może być połączona z wentylacją. Ze względu na dobrze przemyślanej organizacji wentylacji jest możliwe i całkowicie wyeliminować wentylację.

Podczas korzystania wentylację wymiany powietrza może być sterowany za pomocą termostatu lub czasu. Wentylacja jest trudna do opanowania – zegar musiałby siedzieć blisko szklarni, zamknięcie otworów i świetliki. Pozostawione bez opieki jak szklarnia jest trudne do ochrony przed żywiołami – deszcz, wiatr, grad. Napowietrzania powinien zapewniać niezbędną wentylację. W większości przypadków za pomocą zapewnienie przepływu w dolnej części powietrza cieplarnianego, który wznosi się progrevshis, i na zewnątrz przez dach pawęży. Należy pamiętać, że proces ten jest niezbędny do pokrycia całej kwoty szklarni, pozostawiając nigdzie zastoju powietrza.

W praktyce, organizacja powietrza za pomocą dwóch równoważnych obwodów:

  • Dopływ powietrza i spalin go przez dach po przeciwnych stronach szklarni;
  • Napływ od dołu – w środku lub na krawędziach, kaptur na dachu, również na krawędziach lub w środku.

Wentylacja świeżego powietrza odbywa się przez otwarcie to grzbiet rygli i drzwi. W namiocie szklarni w celu zapewnienia dodatkowych otworów w ścianach. W razie potrzeby wentylacji szklarni można zautomatyzować poprzez ustanowienie specjalnego mechanizmu z płynem roboczym, który nie zamarza. Jeżeli temperatura wzrasta w szklarni, płyn jest ogrzewany, rozszerza się i wypycha, która to podnosi okna. I vice versa.

Powietrze wentylacyjne jest sucha w szklarni. Dlatego konieczne jest, aby zapewnić nawilżenie aby zachować niezbędną wilgotność. Ale to powinno być brane pod uwagę, a także w wilgotnym środowisku i szybko rozwijających się chorób roślin, a gdy zbyt suche powietrze, są zabijane. Wilgotność pytanie rozwiązany poprzez stworzenie systemu mini-nawadniania, który automatycznie lub półautomatycznie móc zapewnić niezbędną nawadniania. Takie systemy są sterowane za pomocą specjalnych czujników.

W obecności wody wodociągowej w szklarni, co znacznie zmniejsza głośność pracy. Tworzyć lepsze wody za pomocą rur z tworzywa sztucznego, które są wyposażone w izolację termiczną. Dla wygody i bezpieczeństwa swoich przewidzianą w ziemi z wydajnością już w szklarni.

Uprawa roślin w szklarni w temperaturze otoczenia jest niższa od 5 ° C jest możliwa tylko z wiążącym ogrzewania powietrza, ponieważ ciepło zgromadzone przez dzień ze względu na energię słoneczną, nie wystarcza, aby utrzymać mikroklimat w szklarni na noc dla zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony roślin. Musimy również wziąć pod uwagę fakt, że słońce nie świeci każdego dnia. Istnieją różne rodzaje źródeł ciepła, ale wybierając je, należy pamiętać, że straty mocy szklarni jest znacznie wyższa niż w domu mieszkalnym, aby zapewnić odpowiednią temperaturę. Dlatego cały rok szklarnie powinny być zaopatrzone lepszego uszczelnienia niż sezonowe.

Elektryfikacja szklarni łatwiejsze do jej obsługi. Ponadto, będzie okazją do korzystania z dodatkowych urządzeń, takich jak lampy UV do dodatkowych instalacji oświetleniowych. Jako dodatkowe źródło ciepła, rury mogą być wykorzystane, które mają obwodowe ściany wzdłuż szklarniach. System zraszania, nawadniania może być mobilny. Pomiędzy dyszami rozpylającymi optymalne krokiem 1,6.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe zasady konstrukcji i wyposażenia szklarni, nie można dać się przez cały rok na jego miejscu z latem.

load...