Konflikty rodzinne, ich przyczyny i rozwiązania

Konflikty interpersonalne są najbardziej prawdopodobne w rodzinie. Nie jest to zaskakujące, ponieważ jest to miejsce dla rodzin bardziej bliski kontakt między ludźmi. I podczas gdy każdy członek rodziny chce żyć zgodnie z własnymi pomysłami i opiniami, a nie zawsze działa, aby skorelować je z przyzwyczajenia i przekonania innych członków rodziny. Na tej podstawie i konflikty rodzinne wystąpić. Od czasu do czasu na różnych stronach barykady „” są małżonkowie, rodzice i dzieci lub osób w średnim i starszym pokoleniem.

load...

Konflikt może wystąpić nie tylko wtedy, gdy członkowie rodziny mają różne poglądy i przekonania. Czasami konfrontacja ma miejsce, gdy ludzie nie mogą zrozumieć siebie i dlatego doszli do błędnych wniosków. Daje to podstawę do roszczeń i skarg, a nie zawsze problemem okazuje się osiedlić spokojnie. Co jeszcze może być przyczyną napiętej sytuacji, co prowadzi do walki?

Najczęstsze przyczyny konfliktów rodzinnych

Lew Tołstoj mądrze zauważył, że „… każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób”. Przykładem tego może prowadzić każdy z nas. Tyle o kłopoty. Z tych samych konfliktów – powoduje je do różnych rodzin mogą być bardzo różne. Nawet przejście małżeństwa przez różne etapy jego istnienia może wywołać konflikt. Jakie rodzaje stadiach rozwojowych rodzina można nazwać kryzysem?

 • Okres „docierania”, gdy para nauczyć się żyć jako małżeństwo;
 • Narodziny pierwszego dziecka i rozwoju roli matek i ojców;
 • Narodziny kolejnych dzieci;
 • Kiedy dziecko idzie do szkoły;
 • Dzieci wchodzi w wiek dojrzewania;
 • Dorastających dzieci i opuszcza dom rodziców;
 • Kryzys wieku średniego małżonka;
 • Wyjście z małżonków na emeryturę

Każdy z tych etapów może tworzyć różne sytuacje stresowe, które z kolei mogą służyć jako potencjalne przyczyny powodujące konflikt rodzinny.

Zmiany w statusie i rodzinnych sprawach małżeńskich mogą również przyczynić się do stresu. Może to być:

 • Siding lub małżonków rozwód;
 • Przeprowadzka do nowego miejsca zamieszkania;
 • Podróżować na długich dystansach i przez długi czas;
 • Potrzeba do pracy w innym państwie członkowskim;
 • Zmiana sytuacji finansowej rodziny

Tak więc okazuje się, że konflikty rodzinne i ich przyczyny mogą być bardzo różne. Względem siebie, wartości i potrzeby każdego członka rodziny może zmieniać się w czasie, i mogą czuć się ich niezgodność z innymi.

load...

Rodzaje konfrontacji w rodzinie

Psychologowie rozróżnić różne rodzaje konfliktów rodzinnych:

 1. Rzeczywiste konflikty. Nawet w szczęśliwym i zdrowym, dobrze funkcjonującej rodziny od czasu do czasu pojawiają się kłótnie. Sprzeciw może być spowodowana rozbieżnością poglądów i celów dla poszczególnych członków rodziny. Konflikty mogą zostać rozwiązane, a potem nie zagrażają trwałości więzi rodzinnych. Sprzeczności w rodzinie może występować na wszystkich poziomach, to kłócą się ze sobą może być rodzeństwo, małżonkowie i rodzice i dzieci.
 2. Napięć. Psychologów stres nazywany jest od dawna, nierozwiązane konflikty. Mogą być oczywiste i otwarty, ale może być tylko tymczasowo tłumione. W każdym razie oni gromadzić i powodować negatywne emocje, co prowadzi do stałej drażliwość, agresywność i wrogości, co ostatecznie powoduje utratę kontaktu między członkami rodziny.
 3. Kryzys. Na nim można mówić, gdy konflikty i napięcia osiągnęły etap, w którym wszystkie działające nadal negocjuje modelu zaczynają tolerować awarię, a zatem rzeczywiste potrzeby osoby lub całej grupy gospodarstw domowych są chronicznie niezaspokojone. Kryzysy często prowadzą do zakłóceń rodziny, to ma pewne obowiązki małżonków do siebie, ani obowiązków rodziców wobec ich dzieci nie są już prowadzone prawidłowo. Zakłóceń w funkcjonowaniu rodziny, z kolei często prowadzi do jej rozpadu.

Są to główne typy konfliktów. A co może być przyczyną? Wszelkie nierówności w relacjach między krewnymi może doprowadzić do katastrofy?

Szukaj dla „winy” w relacjach w rodzinie

Konflikty rodzinne i ich przyczyny są zawsze ściśle powiązane. Jesteśmy gotowi prowadzić, choć nie jest kompletna, ale szczegółowy wykaz uchybień w więzi rodzinnych, które mogą znacząco wpływać zarówno na jakość relacji i dalsze samopoczucie psychiczne w rodzinie. Oto kilka przykładów:

 • Niezdolność do wyrażania swoich uczuć. W rodzinach z niezdrowego klimatu psychologicznego, jej członkowie mają tendencję do ukrywania swoich uczuć i odrzucenia ich zamanifestowanie innych. Robią to głównie w celu uniknięcia emocjonalny ból i uraz psychiczny.
 • Brak komunikacji. W rodzinach dysfunkcyjnych rzadko otwarta komunikacja zachodzi między krewnymi. Jeśli istnieją konflikty rodzinne, członkowie rodziny zaczynają unikać siebie emocjonalnie odległy i ogranicza się do siebie.
 • Przejawy gniewu. Jeśli są jakieś problemy, niezdrowe rodzina stara się je ukryć, zamiast spotkać się twarzą w twarz i starać się je rozwiązać. W takim sporze rodzinnym, który jest często wykonywane, osoby odpowiedzialne za występowanie problemu i sporach często prowadzą do wybuchów gniewu, a nawet użycie siły. Takie postawy powodują chaos i sił zaangażowanych w konflikt, by stać się głuchy na uczucia innych ludzi. Profilaktyka i rozwiązywanie konfliktów rodzinnych na tym etapie relacja staje się bardzo trudne.
 • Granice rozmyte „terytorium osobiste”. Dysfunkcyjnych relacje rodzinne są niestabilne, chaotyczne. Niektórzy członkowie rodziny tłumić innych, bez poszanowaniem ich indywidualności. Takie naruszenie granic osobistych nie może prowadzić tylko do konfliktu, ale także do działań, które mogą być wniesione w definicji „przemocy domowej”.
 • Manipulacja. Manipulatory wyrazić swój gniew i frustrację tylko niedrogie przez nich starają się wywrzeć presję na innych, aby przynieść im poczucie winy i wstydu. Więc starają się dostać do tego innych, co chcą sobie manipulatory.
 • Negatywny stosunek do życia i do siebie nawzajem. W niektórych rodzinach, z których każdy odnosi się do innych z podejrzliwością i nieufnością. Oni nie wiedzą, że taki optymizm, i zwykle są one całkowicie pozbawiony poczucia humoru. Krewni mają kilka wspólnych interesów i rzadko znaleźć wspólny temat rozmowy.
 • Postawa obdurate. Zdarza się również, że członkowie rodziny sobie sprawę, że coś jest nie tak, ale nie mają odwagi, aby spróbować coś zmienić i zacząć zachowywać się jak coś w nowy sposób. To stwarza wielkie trudności w związku, gospodarstwo domowe nie może czuć się swobodnie rozwijać jako osoby. Wolą żyć w przeszłości, bo to nie może poradzić sobie z negatywnymi zmianami.
 • Izolacja społeczna. Większość członków samym psychicznie niezdrowej rodziny. Są odizolowane od siebie, a wszystkie ich stosunki są (o ile nie zostały one utraciła zdolność do rozwijania relacji interpersonalnych) poza rodziną. Najczęściej, to wykluczenie poniesiona przez dzieci dorastających w środowisku rodzinnym z niezdrowych relacji. Czasami stają się charakterystyczne zachowanie antyspołeczne, co ostatecznie prowadzi do większej osobistej izolacji – nawet przyjaciele nie pozostają w takiej sytuacji.
 • Stres i choroby psychosomatyczne. Niewypowiedzianych emocje mogą wpływać na zdrowie i powodują chorób psychosomatycznych. Taka osoba stopniowo traci energię i już nie może zająć się rodziną, jak wcześniej. Zasadą jest, że nie zdaje sobie sprawy, że niezdrowe; to nic dziwnego, że nie rozumie, a jego rodzina. Postrzegają ją jako apatyczny obojętności wobec problemów rodziny, i służy jako impuls do konfliktu. Ale teraz definicja tych konfliktów – prosty nieporozumienie!

Jeśli znajdziesz w swojej relacji co najmniej jeden z tych objawów warzenia kłopoty, panika nie ma potrzeby się spieszyć; ale aby poważne wnioski i spróbować naprawić stosunki bardzo warto! Profilaktyka i rozwiązywanie konfliktów rodzinnych jest w dużej mierze zależy od chęci znalezienia wspólnego języka z bliskimi.

Chociaż w sprawiedliwości muszę powiedzieć, że jedno pragnienie nadal nie jest wystarczająca. Mamy jeszcze wiedzieć, jak można rozwiązać konflikt i nawiązać zdrowe relacje. To o tym, że teraz dyskutować, biorąc pod uwagę różne rodzaje konfliktów.

Konflikt pokoleń

Relacje w ogóle są jednym z najbardziej skomplikowanych zagadek życia. Komunikacja między pokoleniami nie są wyjątkiem. Głównym problemem, który pojawia się w komunikacji pomiędzy gospodarstw domowych w różnym wieku, to jest coś, co każdy z nich – „produkt” z zupełnie innym czasie. Każda generacja powstała w innym środowisku, a to stwarza ogromne luki pomiędzy nimi. Dlatego postawa nawet najprostszych rzeczy w życiu są zupełnie inne, a to specyfiki konfliktów rodzinnych między pokoleniami.

Chcesz przykład? Proszę! Większość naszych dziadków są zwykle przechowywane całkowicie bezużyteczny (naszym zdaniem) rzeczy, ponieważ w swoim czasie, te rzeczy były bardzo trudne do kupienia. A my, ich wnuki, wręcz przeciwnie, to jest bardzo łatwe do odnoszą się do rzeczy i część mnie nadal jest bardzo odpowiednia do jedzenia rzeczy na nowsze i bardziej nowoczesne – a to dlatego, że byliśmy wychowani w czasie, który pasuje do definicji „erze konsumenta.”

Szybki rozwój technologii sprawia, że ​​jeszcze bardziej luka między pokoleniami. Nowe urządzenia techniczne pojawiają się tak szybko, że starsi ludzie po prostu nie mają czasu na dostosowanie się do nich. Chociaż w sprawiedliwości muszę powiedzieć, że niektórzy dziadkowie wykazują niespodziewany elastyczność i rozpocząć zabawę do korzystania z tych urządzeń. Ale dla wielu pojęć, takich jak Internet, telefony komórkowe lub odtwarzacz MP3 są całkowicie abstrakcyjne. A potem zaczną narzekać: – nawet jeśli dana osoba w momencie zarabiania pieniędzy, ponieważ Internet dał mu możliwość uzyskania zdalnego pracować „No jak można siedzieć przed tym komputerem?”.

Trudno nam wpłynąć na czynniki, które przyczyniają się do luki między pokoleniami. Ale nie jest głównym powodem, dzięki którym ta luka, jest to możliwe – to nasza niechęć do zrozumienia siebie i komunikować się ze sobą. Na przykład, nie mamy czasu, każdego dnia naszego napięte do granic możliwości. Jesteśmy zajęci i mają się kręcić jak wiewiórki w klatce – nie jak zwykle staramy się znaleźć pretekst? Ale to wszystko – tylko wymówki! Tak, życie nie jest łatwe dzisiaj, ale musimy zarabiać pieniądze – to wszystko jest prawdą; ale ten, kto naprawdę kocha swojego sąsiada i dbanie o niego, on też znajdzie czas na rozmowy.

Jak można rozwijać relacje

Jak już powiedzieliśmy, możliwe są konflikty rodzinne między pokoleniami, gdy brak jest zrozumienia między różnymi grupami wiekowymi i / lub braku szacunku, co do zasady, w odniesieniu do młodszych seniorów. Młodsze pokolenie może być trudne do zrozumienia, że ​​starszy też były tak młody, że przyczyniły się one do społeczeństwa oraz że, chociaż stały się one mniej aktywne ze względu na ich wiek, nadal są inteligentne i mają bogate doświadczenie, które mogą być przydatne dla innych.

Starsze pokolenie może być trudno pogodzić się z zachowaniem niektórych młodych ludzi. Oni widzą, że młodzi ludzie mają dziś więcej możliwości niż oni mieli w tym czasie, i że młodsze pokolenie nie ma trudności, gdy zostały one przekazane. Starsi ludzie nie mogą zrozumieć, że młodzi ludzie są dziś w obliczu różnych problemów związanych ze specyfiką współczesnego społeczeństwa i nie można uznać, że te problemy na swój sposób jest również bardzo proste.

Ale istnieją przykłady konfliktów pokoleniowych, które występują na innych podstawach. Niektórzy mogą podrażniać konieczność opieki nad chorymi starszymi krewnymi. Są one bardzo kochać tę osobę, ale trzeba ciągle iść do pewnych poświęceń w ich życiu, aby ten opieki. Poza tym, starszy względna może czuć się winny i będą traktowane jako ciężar dla rodziny. To może prowadzić do depresji i służyć jako dodatkowe źródło komplikacji w związku.

Starzenie się często niesie ze sobą dyskryminacji i uprzedzeń wobec osób w pewnym wieku, i to jest główną przyczyną konfliktu między pokoleniami.

Młodzi dziadkowie

A oto inny przykład: młodzi rodzice więcej dzieci dorastają, tworzyć własną rodzinę, wnuki rodzą. Narodziny pierwszego wnuka zwykle znajdzie wielu ludzi w średnim wieku z zaskoczenia. Nie są one gotowe do nowej roli, bo jej na żywo, pełnego i aktywnego życia, i wciąż pełen ambicji. Córka i Synowie, tworząc rodzinę i urodzeniu dziecka, nagle sobie sprawę, że to nie jest czas, aby być przykuty na dłoniach i stopach. Wciąż mają się uczyć, pracować, i bierze swoją młodość – chcemy nadal komunikować się z przyjaciółmi, pójść do kina, aby uruchomić do tańca, idź na wycieczkę …

A konflikt zaczyna. Młodzi ludzie nie rozumieją, że odpowiedzialność za podniesienie dziecka jest tylko dla nich, są one trudne do być uwięziony w czterech ścianach. Oni nie rozumieją i dziadków też, pełnych energii, mają niektóre ze swoich planów, a prace w tym wieku, nawet prawie wszystkie „przodków”.

Inny przykład – przeciwieństwem pierwszego. Babka sięgając wnuków, ale jej córka nie przeszkadza im. Wszystkie wskazówki teściowie są odrzucane, ponieważ córka nie zgadzam się z nimi. I to nie tylko dzieci. Zwyczaje i zasady w różnych rodzin mogą się różnić nawet w szczegółach, nie wspominając o bardziej istotnych kwestii. Ale konflikty często zaczynają się od małych rzeczy … Oto kolejny przykład: teściowa zawsze podawane na śniadanie do syna kok, masłem. Młoda córka może opowiadać się za zdrowego odżywiania, a zatem wzięła męża jogurt. Teściowa będzie martwić się, że mój syn jest głodny, a córka będzie nerwowy, że matka w psuć zdrowie męża. Niezadowolenie gromadzą się i pewnego dnia będzie rosnąć w konflikt.

Jak rozwiązać te problemy?

Generacje współżycia ma pewne stałe zasady, ale problem nadal znaleźć rozwiązanie, jak to możliwe. Co najważniejsze, co jest podstawą profilaktyki rodzinnej i rozwiązywania konfliktów między ludźmi w różnym wieku – jest zdolność i pragnienie, aby dowiedzieć się różne punkty widzenia, doświadczenia sytuacji, biorąc pod uwagę interesy obu stron. W jaki sposób możemy lepiej zrozumieć siebie, jeśli są tak różne? W jaki sposób możemy sprawić, że inne, bardziej czuły w stosunku do sytuacji? I w jaki sposób możemy pomóc ludziom, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat młodości i starości?

To wszystko zależy od konkretnej sytuacji i konkretnego rodziny. Oto podstawowe „narzędzia”, z którym można zaradzić trudnej sytuacji:

 1. Identyfikacja problemu;
 2. Objaśnienie zajmowanych stanowisk i powoduje wyświetlanie empatii (empatia);
 3. Podejmowanie działań w celu wyeliminowania konfliktu;
 4. Zmiana nastawienia do tej sytuacji: zrozumienie stanowiska strony przeciwnej eliminuje potencjalne konflikty w przyszłości. Zrozumienie – najlepszy zapobieganie konfliktom.

Dzieci i konflikt

Przykłady te oczywiście nie wyczerpują wszystkich możliwych konfliktów między pokoleniami. Rosnące dzieci zbyt często stają się źródłem konfliktu. Tylko jeden wiek przejścia – nawet w całkiem bezpiecznych rodzin – wiele problemów z niedźwiedziami! Jednakże, zapobieganie konfliktom rodziców nastolatków nas teraz nie byłoby uznane za odrębny problem. Ale to nie znaczy, że wszelkie kłótni rodzice mają silny negatywny wpływ na dziecko, nie możemy.

Nawet jeśli dziecko jest bardzo młody i ma wszystko, co mówią dorośli nie rozumieją, zaczyna płakać niemal natychmiast po tym, jak rodzice zaczynają się kłócić. Dzieci postrzegają zwiększoną tonu rozmowy dominującej jako zagrożenie dla ich dobrego samopoczucia. Te dzieci, które są starsze, jest również bardzo wrażliwy na konflikt rodziców. A jeśli sprawcy konfliktu są same dzieci? Jeśli są winni, a winę i ukarać sami muszą je mieć?

Oczywiście, życie jest życiem, konflikt może pojawić się w dowolnym momencie, a także chronić nasze dzieci przed negatywnymi skutkami stresu nie zawsze są skuteczne. A następnie na pierwszym miejscu są już profilaktyka chorób nerwowych u dzieci. Jak, pytasz? Konieczne jest, aby nauczyć się kłócą. I dzieci winny musi również umiejętnie.

Oznacza to, że rodzice nie powinni uciekać się do poniżenia i ośmieszenia, w żadnym wypadku nie należy używać wulgaryzmów lub zezwolić przemocy fizycznej, nawet jeśli jest to tylko policzek lub klip. Oznacza to również, że w czasach konfliktu powinien używać racjonalnych argumentów. Rodzice nigdy nie należy zapominać, że dzieci uczą się każdą minutą ich zachowania i komunikacji z innymi ludźmi, więc nawet w chwili największego gniewu nie jest wart karmienie im zły przykład.

Ponadto, po kłótni ze swoim potomstwem trzeba znaleźć sposób na pogodzenie się z nim, i trzeba wyrazić swoją miłość do dziecka. Dziecko musi czuć, że wszystko jest dobrze, że kryzys minął i nadal był drogi do Ciebie.

Rozstrzyganie konfliktów rodzinnych

Profilaktyka, zapobieganie i rozwiązywanie konfliktów rodzinnych zależy od twojej postawy wobec nich. Przede wszystkim, aby dowiedzieć się, jak postępować podczas argument:

 • Zdefiniowanie problemu. Jasno i spokojnie dyskutować z ludźmi w gospodarstwie domowym, zwracając uwagę na ton i słowa, które decydują się wyrazić swoje uczucia;
 • Omów zidentyfikowanego problemu;
 • Jeżeli dyskusja jest podgrzewana i zaczyna rosnąć do kłótni, zrobić przerwę na wszystko ostygnie i wrócić do spokojnej dyskusji;
 • Wymyślić rozwiązania i jego zbiorowej zgody;
 • Zastosuj swoją decyzję w praktyce. Należy postępować zgodnie z decyzją o konflikt był bardzo wyczerpany.

Dzisiaj jakoś nie rodzina priorytetem. Biznes, sukces i pieniądze dla wielu stał się celem numer jeden. Ale musimy zwrócić uwagę na najważniejszą rzeczą w naszym życiu – naszych krewnych i przyjaciół. Wszystko inne może poczekać. Tylko wtedy, gdy konflikt rodzina będzie bardzo rzadkie „gości” w domu.

load...