Karmienie piersią

Jasne, dziecko, zwłaszcza w pierwszych miesiącach, doskonały pokarm – mleko matki. Zawiera on nie tylko wszystkie niezbędne składniki odżywcze, enzymy, hormony, czynniki ochronne, ale również łatwo przyswajalne, wchłaniane przez dziecko ciała. Dlatego ważne jest, aby utrzymać zarówno piersią dłużej.

load...

Skład mleka matki

W piersi mleko unikalną kompozycję chemiczną, która ma związek z rodziny komórek struktury tkanek i dziecka.

Skład mleka matki w czasie karmienia piersią jest zmieniany kilka razy w synchronizacji ze sposobu ciała dziecka trawienie poprawie. W ciągu pierwszych 2-3 dni po porodzie wytwarza siarę – grubą żółtawej cieczy. Jest bardzo bogaty w białka i składników mineralnych, tłuszczów i węglowodanów jest tam trochę. Kompozycja colostric białko jest bardzo podobny do białek surowicy krwi dziecka, a zatem jest on szczególnie łatwo absorbowana i najlepiej wchłaniane. Nawet niewielka ilość siary, która zasysa dziecko w pierwszych dniach, ale oferuje wszystko, czego potrzeba, i ustawia skaza ekranem.

Po trzecim dniu spożycie mleka „mleko przejście”: Białko to jest mniejsza, a stosunek zwiększa się tłuszczu i węglowodanów. Dużo teraz iw przyszłości zależy od jakości żywienia matki.

Białka mleka ludzkiego – strawnych białek serwatkowych o nazwie albumin i globulin. Gruba białko, kazeina, pojawia się tylko 4-5 dni, a to będzie dużo mniej serwatki – w proporcji 20:80. Zsiadłe białka w żołądku dziecka jako puszystą kiść o dużej powierzchni, łatwo dostępnym działaniem soków trawiennych.

load...

Tłuszczów w mleku są trawione przez 90-95%. Jest to bardzo drobny emulsja, składająca się z drobnych kuleczek tłuszczu. Specjalna rozszczepialny enzym lipazy ich – również składnikiem mleka matki. Wysokie stężenie rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A i E, niezbędna dla normalnego wzrostu i rozwoju ciała dziecka. Zawartość tłuszczu waha się w ciągu dnia, zwiększając w godzinach wieczornych. Pierwsza część mleka zawierają mniej tłuszczu, a ostatni (tzw „back mleko”) – więcej, co odpowiada również do potrzeb dziecka.

Węglowodany mleka ludzkiego – w zasadzie cukier mleczny, laktoza. Laktozy właściwości bifidogenicznej – stymuluje wzrost dziecka w jelicie mikroflorę użytecznego (Bifidobacteria).

Większość laktozy rozkładane w jelicie cienkim, a niewielką ilość wprowadza się do jelita grubego, gdzie jest przekształcany w kwas mlekowy pod wpływem Bifidobacteria. A ona z kolei hamuje bakterie i chroni organizm.

Zawartość substancji mineralnych w mleku matki jest optymalna dla wzrostu i rozwoju dziecka. Wapń i fosfor w postaci przyswajalnej formie i idealny stosunek (2: 1). Krzywica takie dzieci nie boją. Wszystkie minerały wchłaniane z mlekiem matki jest idealne.

Czynniki ochronne (specjalnych substancji immunologicznie czynnych i składników komórkowych) – ponadto wyjątkową cechę mleka ludzkiego. Ma substancja lizozym niszczy szkodliwe bakterie w jamie ustnej i w jelitach dziecka. Ponadto, ludzkie mleko lizozym 100 razy bardziej aktywne niż lizozymu bydlęcej.

Witaminy w mleku ludzkim całkowicie spełniają wymagania ciała dziecka. I pod wieloma względami zależą one od tego, że na stole z matką. Zdawać sobie sprawę z tego!

I jeszcze jedna niezastąpiony jakość sztuczne mieszanki z mlekiem matki – zawartość całego kompleksu hormonów, które regulują wzrost i rozwój dziecka. Istnieją dowody na to, że dzieci karmione piersią zacząć chodzić o średnio 12,5 miesięcy (sztucznych – 14,7), a począwszy od mowy „spada” w wieku odpowiednio 13,3 i 15,2 miesięcy.

Karmienie

Bardziej stabilny psychika, dobry kontakt, dobroć, delikatne przywiązanie do bliskich – są to cechy osoby piersią. Gdy dziecko spożywa mleko zdekantowano i poddano zapobiegania pęknięć 2% taninowy maści, 2-5% roztworu azotanu srebra, 3% roztwór błękitu metylenowego, 2% alkoholu formalinie witaminy A. Jeżeli zapalenie jest rozpoczęta, złączki smarowane emulsję sintomitsinovoy które szybko podnieść jego przejawach, sok kalanchoe, babki maść Shostakovskiy 0,2% roztwór furatsilina. Dobry efekt daje lokalnym promieniowania ultrafioletowego.

Konieczne jest również, aby przestrzegać pewnych zasad: raz dziennie myć piersi ciepłą wodą z mydłem, aby wyrazić pokarmu, aby przygotować jak do karmienia dziecka, – umyć dokładnie ręce. Między karmienia powinny nosić biustonosz, i zmienić go co najmniej 1 raz dziennie. Szczególnie uważać trzeba być, jeśli nie były popękane sutki.

Zapalenie sutek

Zapalnym gruczołu sutkowego w wyniku przenikania do drobnoustrojów. Jeśli jego leczenie jest konieczne, aby uniknąć zastoju mleka w gruczole. I tak, pomimo bólu, dziecko nadal karmić i mleko zlewa po karmieniu. Tylko w ciężkiej chorobie, zwłaszcza jeżeli mleko dostaje ropę, karmienie piersią jest zatrzymany. Wysoko podbintovyvayut nakładania gorącej kompres (proste, z alkoholem, maść Shostakovskiy). Zalecany do fizjoterapii. W skrajnych przypadkach przepisują antybiotyki doustne, jak i leczenia chirurgicznego,

Jak uniknąć niepotrzebnych problemów?

Każda matka pielęgniarstwa są chwile, kiedy wydaje: dziecko nie ma wystarczającej ilości mleka. Zazwyczaj jest to zjawisko przejściowe, laktacja, a następnie przywrócony.

Przede wszystkim zadbać o odpowiedni tryb i zbilansowanej diety. Musisz mieć wystarczającą ilość żywności papiernicze: mleko, produkty mleczne, mięso, ryby, jajka i warzywa, owoce i jagody. Produkcja mleka wzrośnie, jeśli na 10-15 minut przed karmieniem dziecka picia szklanka herbaty z bioder mleko, jogurt, sok lub bulionu.

Można odwołać się do specjalnego narzędzia, które stymuluje przepływ mleka. Pewien efekt jest stosowanie kwasu nikotynowego (witamina PP). Lek przy 40-50 mg 2-3 razy dziennie przez 10-15 minut przed karmieniem dziecka. Dwa tygodnie to zazwyczaj wystarczające – laktacja jest ustalone. Dobre 10-15 dni pić witaminy E – 10-15 mg 2 razy dziennie.

Czasami mleko staje się mniejsza ze względu na fakt, że mama sutek pojawił bolesnych pęknięć. W tym przypadku należy karmić swoje dziecko pierwszy od zdrowej piersi i „chory” dać, kiedy był mały syte i nie będzie ssać łapczywie. Spróbuj kilka razy podczas karmienia zmieniać pozycję dziecka – spowoduje to zmniejszenie stresu na najbardziej niebezpieczną częścią sutek.

Po ukończeniu karmić dziecko, zostawić go na sutek kilka kropli mleka i pozostawić do wyschnięcia. Generalnie, gdy pęknięcia brodawki jak najdłużej, nie powinny być objęte odzieży (nawet w nocy). Czasami można smarować lanolinę pęknięć (inne kremy, maści, oleje zazwyczaj są nieskuteczne).

Zwiększyć ilość mleka pomoże pić z marchew, mniszek lekarski, oregano, nasiona sałaty, koper, kminek, anyż, koper włoski. Gotować je po prostu.

 • Sok z marchwi. 0,5 szklanki pić dwa lub trzy razy dziennie. Żeby było smaczniejsze, dodać 1 łyżkę mleka, śmietany lub innego soku.
 • Sok z marchwi i mleka. 2-3 łyżki startego FINE marchwi trących wlać 1 kubka mleka lub śmietany. Szczep. Pić 1 szklanka dwa do trzech razy dziennie.
 • Sok z liści mniszka lekarskiego. Dokładnie wypłukać ze świeżych liści młodych mniszek lekarski, moczyć przez dwie godziny w zimnej wodzie i mielone. Wycisnąć sok przez gazę, dodać sól do smaku i odstawić na 30-40 minut. Pić pół szklanki 1-2 razy dziennie małymi łykami. Można dodać cukru sok z mniszka lekarskiego, miód, syrop, sok z cytryny.
 • Napój nasiona sałaty. Mielenia 20 g nasion w moździerzu porcelanowym, wlać kubka wrzącej wody i wkłada do wlewów w ciągu 3 godzin. Szczep. Pić 0,5 szklanki 2-3 razy dziennie.
 • Kminek pić. Nasiona kminku (15 g), wlać gorącą 1 litr wody, dodać plasterki cytryny (lub g) kwasu cytrynowego, 100 g cukru i gotować w bardzo niskiej temperaturze przez 7-10 minut. Cool, szczep i wziąć 0,5 szklanki 2-3 razy dziennie.
 • Krem z kminkiem. 2 kubki śmietany i 2 łyżek nasiona kminku, umieścić w naczyniu ceramicznym (ogniotrwały pot) zamknięcie pokrywy i umieścić ją przez 30-40 minut w piecu do schnąć na małym ogniu. Przechowywać w lodówce i pić 0,5 szklanki dwa razy dziennie.
 • Napar z nasion kopru. 2 łyżeczki nasion wlać kubka wrzącej wody, niech warzenia na godzinę, obciążenie. Picia infuzji zimnych 2 łyżek 3-4 razy dziennie.
 • Pić z anyżu, kopru włoskiego i oregano. W moździerzu, nasiona anyżku oraz kopru mieszanki z oregano (tak się 10 g) i zatoki wrzącej wody, pozostawić do zaparzenia w ciągu 2 godzin, a następnie naciągnięcia. Wypić filiżankę 0,5 razy dziennie.

Jeśli mleko zmalała ze względu na fakt, że był zmartwiony, układ nerwowy spokój wywaru lub infuzji waleriany, Motherwort.

Gdy jest to konieczne, aby zwiększyć ilość mleka po przedwczesnym porodzie, z powodzeniem stosowane w ostatnich narkotyków Reglan. Promuje produkcję hormonu prolaktyny, który stymuluje wydzielanie mleka kobiecego. Jeśli wszystkie przeczytaniu powyżej nie pomagają, przez 10-15 dni po porodzie lekarz może przepisać Reglan. Jego 1 tabletkę 3 razy dziennie przez 15-20 minut przed posiłkiem przez tydzień. W razie potrzeby ciągu 10 dni mogą się powtarzać.

Należy pamiętać, że przy podejmowaniu Cerucalum czasami zaobserwować osłabienie i senność, ale etiyavleniya szybko mijają. Ograniczenie tylko: Reglan nie jest zalecany dla kobiet ze skłonnością do wysokiego ciśnienia krwi.

Odżywianie farmacja matka

Kobieta piersią miesięczne dziecko powinno produkować około 600 gramów mleka, dziecko trzy – 700-750 g, a 6-miesięczna – było 750-810

Ważną rolę odgrywa dieta kobiet karmiących piersią. Dobry dostawa i poporodowa dieta zawierać odpowiednie ilości płynów, dobrego wypoczynku i częstej stymulacji karmienie piersią dziecka pomogą Ci wypracować odpowiednią ilość mleka.

Jak już powiedzieliśmy, spróbuj codziennie pić mleko, kefir, mleko kwaśne (przynajmniej 0,5 litra), istnieje twaróg lub produkty mleczne (około 100 g), mięso (200 g), warzywa (600-800 g), jajka oleju (50 g), owoce (nie mniej niż 500 g), pieczywo (400-500 g). Zaleca się jeść olej roślinny (20-30 g).

Poprawić laktację przyczynić się do miodu, arbuz, zup grzybowych, drożdży piwnych (napoje i pasty), orzechy włoskie, dania z ryb. Śledź objętości płynu zużywanego – nie powinna być mniejsza niż 2-2,5 litra dziennie cieczy ze wszystkich potraw. Bardzo przydatna na 10-15 minut przed karmieniem szklankę mleka.

Należy zwrócić szczególną uwagę na zawartość żelaza w diecie. W karmiących potrzebne na diecie żelaza wynosi 30 mg na dobę. Wielu badaczy zalecają matek wcześniaków, bliźniaki, dużych i olbrzymich dzieci podczas ich karmienia piersią suplementy żelaza (np gemostimulin).

W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba noworodków z niedoborem układu odpornościowego. Więc unikać pokarmów, które mogą powodować alergie u dziecka. Miód, ryby, owoce cytrusowe, truskawki, czekolada, kawa organiczny, ogórki, silny bulion mięso, produkty w puszkach do przemysłowego przygotowania, nadwyżka jaj i kiełbasy.

Kategorycznie zabrania wszelkich napojów alkoholowych, w tym piwa.

Jeśli, pomimo początkowej utracie wagi, miesiąc po urodzeniu ważą więcej niż zalecane (dodać 0,5-1 kg w czasie, gdy karmienie piersią), można śledzić diety dla utraty wagi. Najlepiej jest stracić 0,5-1 kg tygodniowo i unikać tłustych i fast foodów. Utrata wagi tak szybki, ale nie szybko, zaspokojenia ich potrzeb żywieniowych i zapisz swoją zdolność do wytwarzania wystarczającej ilości mleka.

Ilość jedzenia i liczbę kalorii potrzebnych każdego dnia jesteś zależy od wielu czynników. Jeśli jesteś bardzo aktywny, jeśli masz duże dziecko lub jeśli karmi piersią więcej niż jedno dziecko, trzeba dzienne spożycie więcej kalorii, aby utrzymać wagę.

Z drugiej strony, jeśli są mniej aktywne i zwabić dziecko sztucznymi mieszanin, możliwe jest, że nie trzeba dodatkowych kalorii. W okresie karmienia piersią należy kontynuować do jedzenia, jak również w czasie ciąży i kontrolować swoją wagę, kierując się ilością kalorii spożywanych ciebie. Regularne ćwiczenia mogą również pomóc w kontroli wagi.

Karmienie piersią i narkotyki

Bardzo ostrożnie traktować otrzymujących leki. Faktem jest, że wraz z wami zajmie tych leków i dziecko – szybko dostać się do mleka matki. Jest to grupa leków, które są przeciwwskazane podczas karmienia piersią kobieta. Ten tetracykliny, streptomycyna, sulfonamidy, nilidiksin, jod, rezerpina, glikokortykosteroidy, leki cytostatyczne, ergotamina, metronidazol, chlorpropamid. Jeśli matka bierze te leki, dziecko może mieć utrata słuchu, zahamowanie wzrostu, hiperbilirubinemii, zmęczenie, wysypki skórne, zaburzenia trawienia, krwawa biegunka, wymioty. Oczywiście, zdarza się, że zdrowie kobiet zmuszanych być traktowani. Ale w tym przypadku konieczne jest, aby skonsultować się z lekarzem, on polecić najbardziej udanych opcję leczenia.

Mieszane i sztuczne karmienie

Często, niestety, pomimo środków podjętych w celu zwiększenia laktacji mleko matki nie jest wystarczające. Następnie konieczne jest przeniesienie dziecka do karmienia mieszanego – w celu uzupełnienia brakujących substytutów mleka matki. W tym przypadku najważniejsze – aby zachować jak największą ilość mleka matki.

Oto poprawne kroki: przy każdym karmieniu zastosować dziecko do piersi (najpierw jednego,
Potem do drugiego), i tylko wtedy, gdy dwa są całkowicie osuszony, rozpocząć suplementację. Ta taktyka jest absolutnie niezbędna podczas karmienia dzieci w pierwszych miesiącach życia, kiedy każda kropla cennego mleka kobiecego.

Istnieją również „sztuczki”, że dziecko nie stracił ssanie umiejętności. Jeśli mieszanka jest mały, karmić dziecko z łyżką, w przeciwnym razie będzie on przyzwyczaić się do łatwego przepływu mleka z brodawki podczas dostać jedzenie z piersi matki, konieczne jest, aby podjąć wysiłek. Ale jeśli dużo dokarmiania, to najlepiej, aby umieścić go w specjalnym kubku, a dopiero w ostateczności użyć butelkę za pomocą elastycznego strzyka i zrobić kilka dziur w końcu, te małe, tak że ciecz płynęła rzadkie krople, a dziecko pracowała, starając się wystarczająco. Należy również zauważyć, że nawet jeśli dokarmianie dużo, ale wciąż go dopiero po zastosowaniu dziecka do piersi. Z wytworzeniem mieszaniny w postaci odrębnych strumieni, na przemian z piersi, że nie jest to zalecane, ponieważ karmienie piersią gwałtownie przerwano.

Ale co, jeśli nie ma mleka w ogóle?

Jeżeli okaże się w pierwszych miesiącach życia dziecka, zwłaszcza jeśli urodził słaby, przedwczesny lub rannych, spróbuj go karmić dawcy mleka co najmniej 2-4 tygodni i dopiero stopniowo przejść pierwszy mieszane, a następnie do sztucznego karmienia.

Najważniejsze – aby wybrać odpowiednią mieszankę, biorąc pod uwagę wiek grudnichka, poziom rozwoju fizycznego i zdrowia.

W celu wytworzenia substytuty mleka piersi karmienie sztuczne – przystosowany mieszaniny mleka, zawartość składników odżywczych, tak blisko do kompozycji mleka ludzkiego. Najczęściej jest to suchy proszek, który powinien zostać przywrócony, rzucanie pewnej ilości wody. Istnieje kilka rodzajów przystosowanych formuły:

 • „Incepcja” – dla mieszanek dla niemowląt 2-3 pierwszych miesięcy życia, w jak największym stopniu dostosowane do specyfiki trawiennych okruchów;
 • Przystosowane wzory dla dzieci starszych niż 3 miesiące;
 • Mieszanina, który może być stosowany przez cały pierwszy rok życia.

Co mix wybrać?

Od najlepszych nowoczesnego domu: na sucho „Nutrilak-1” – dostosowany formuły dla niemowląt do 3 miesiąca życia, a „Nutrilak-2” – dla starszych. Te mieszaniny wzbogacone serwatki i społeczne biologicznie aktywne dodatki.

Duży wybór importowanych i przystosowanego składu mleka dla niemowląt. Wiele z nich ma wiele zalet – zawierają trawieniu białek serwatki, a także rozmaite witaminy, kilka substancji biologicznie czynne nie wymagają wrzenia w redukcji zaopatrzone łyżki dawkowania, ma dłuższą trwałość. Dla dzieci w pierwszych miesiącach życia może być zalecane „Similac 40/60”, „Frisolac 1”, „Enfamil 1”, „Humana 1”. Przez cały pierwszy rok życia mogą korzystać z takich mieszanin jako „Similac z żelaza”, „Nutrilon”, „Nan”, „Heinz” i innych.

Wybierając mieszankę, należy zwrócić uwagę na to, co wiek podany na etykiecie i składu chemicznego.

Tak więc, dla niemowląt w młodym wieku lepiej się mieszaninę o niższej zawartości białka (w zakresie 1,4-1,5 g na 100 g produktu płynnego) i wzbogacona biologicznie aktywne dodatki, takie jak tauryna, karnityna alfa. Dla atenuowanych anemię dziecka wybrać mieszanin o wyższej zawartości żelaza (0,8-1,2 g na 100 g produktu ciecz) dzieci z objawami krzywicy – wzbogacone w witaminę D.

Podczas odzyskiwania suche mieszanki są bardzo ważne dla prawidłowego dozowania wymaganej ilości proszku i wody, umożliwiając gotowanie zbyt silniejsze lub mieszaniny rozcieńczonej. Równie szkodliwe i to, i wiele więcej! W pierwszym przypadku, dziecko nie może poradzić sobie z nadmiarem składników odżywczych – ukazał się wymioty, rozstrój krześle, zmniejszenie apetytu. Użycie zbyt rozcieńczone mieszaniny niekorzystnie wpływa na rozwój dziecka.

Oprócz sucho dostosowane produkty, nie są gotowe do użycia mieszaniny: są one zwolnione na kuchniach mlecznych zdrowia i dziecka mleczarnie żywności sklepów. Łatwość oczywiste: nie czas spędzony ich przygotowanie i zła dawka jest wykluczone. Jednakże, używając ich do mieszanej lub sztucznym karmieniu dziecka pierwszych miesiącach życia jest możliwe tylko wtedy, gdy regularnie je zdobyć. Sporadyczne zastosowanie takich mieszanek jest nieodpowiednie – małe dziecko trudno dostosować się do dostaw dramatyczne zmiany.

Szczególnie przydatny dla dzieci dostosowany sfermentowanej mieszaniny. Fakt, że zawierają czystą kulturę Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lub innymi bakteriami kwasu mlekowego, z możliwością przemieszczenia z jelit szkodliwych mikroorganizmów, a więc mają działanie ochronne, zapobieganiu rozwoju wielu chorób jelit. Szczególnie użyteczne są takie produkty w gorącym sezonie, upośledzone dzieci i osób z niestabilną krześle.

Wszystko, co zostało powiedziane o wyborze mieszanki, to jest bardzo ważne dla karmienia organizacja grudnichka pozbawionej mleka matki. Równie ważne jest właściwe zastosowanie tych mieszanin.

Wpisz dowolny, nawet najbardziej idealne połączenie w żywieniu niemowląt jest konieczne z pewną ostrożnością, począwszy od niewielkiej liczby zwracając uwagę na przenośności. Szczególnie ważne jest, aby przestrzegać tej zasady, jeśli chodzi nagle przetłumaczyć pierwsze dziecko miesięcy życia do sztucznego karmienia. Co jest ważne, aby wiedzieć, w tym przypadku?

 • Kiedy biedny mieszanina tolerancja (wygląd mitralnej, zaburzenia kału, wysypka skórna) odnoszą się do lokalnego pediatry. On zawsze pomaga, gdy trzeba dostosować dziecko zasilania.
 • W ciągu pierwszych 1-2 dni w każdym karmieniu dziecko niech nie więcej niż 2/3 porcji wieku, przy czym całkowita liczba brakujących jest wypełniona ciekłym żywności (przegotowanej wody, słaby herbata).
 • Jeśli dziecko toleruje mieszaniny, jego ilość może zostać szybko przywrócony do normy.
 • Dzięki dobrej wytrzymałości nie starają się dać inne związki, jak każdy nowy produkt dziecko musi się dostosować, ale jest to bardzo trudne dla dzieci.
 • Prawidłowo określić, ile trzeba wymieszać. To zależy od wieku i masy ciała: dzienną ilość jedzenia dla dziecka do 2 miesięcy -1/5 masy jego ciała, od 2 do 4 -1/6, od 4 do 6 miesięcy od -1/7.

load...