Kaprysy dzieci

Każda rodzina z narodzinami dziecka niemal natychmiast pojawia się problem – dziecko płacze! Co robić? Skąd wiesz, czy dziecko z jakiegoś poważnego powodu, płacz, lub jest on po prostu działających w górę? Nawet, gdy dziecko dorasta, starzeje, rodzice nie zawsze są w stanie zrozumieć – dlaczego ich dziecko jest niegrzeczne, często do tego stopnia histerii, i doprowadzenie matka, ojciec, a wraz z dziadkami do rozpaczy? Jak radzić sobie z kaprysami dziecka? Chciałbym, aby pomóc im znaleźć właściwą drogę wyjścia z takich sytuacji. Aby to zrobić, trzeba nauczyć się rozpoznawać, kiedy dziecko łzy – to tylko napady dla dzieci i kaprysy, a kiedy – alarm z którym dziecko jest dorosły wskazuje, że z nim wszystko w porządku. A jeśli to wszystko jedno, kaprysy, dlaczego one występują i co zrobić, aby ich powstrzymać? Nierzadko rodzice po prostu nie wiedzą, jak poradzić sobie z kaprysami dzieci.

load...

Co jest kaprys dla dzieci?

Słowo „kaprys” przychodzi do nas z języka francuskiego i tłumaczy się jako „upór, wytrzymałość, kaprys, kaprys”. W „Słownik Psychologii Praktycznej” S.Yu.Golovina kaprysu interpretować jako: „… chwilowa moda, moda bez rzeczywistej potrzeby, konieczności” I slovare- przewodnik dla rodziców (edytowany przez LG i SG Guslyakova Chudova) stwierdza, że ​​napady złości i kaprysy dzieci – jest „cechą zachowania dziecka, wyrażone w nieodpowiednich i irracjonalnych działań w opieraniu nieuzasadnionych żądań dorosłych pragną mieć swój własny. ” kaprysy dzieci, zwykle towarzyszy płacz lub krzyk dziecka, a nawet emocje wyrażane ostrych ruchów. Dziecko tupiąc nogami, macha głową lub ręce, a czasami może nawet spaść na podłogę.

W różnym wieku i kaprysy są różne. Dziecko płacze często z powodu jakiegoś dyskomfortu, a trudno jest nazwać kaprys. Przeciwnie, jest to prośba o pomoc. W wieku jednego roku, trzech, pięciu lat dziecko przeżywa kryzysy wieku, a te czasy są żywe reakcje emocjonalne u dzieci. W czasach kryzysu, kaprysy wieku będzie prawidłowo postrzegane jako połowa naturalnej reakcji psychologicznej. W tym czasie dziecko wymaga specjalnego podejścia i wrażliwą postawę. Ale jeśli dorośli wychowywania dziecka prawidłowo, kaprysy i napady złości tych dzieci są często formą zachowania nawykowe. Rzeczywiście, w pierwszych latach życia dziecko staje się świadome siebie jako jednostki i aktywnie poznawania świata wokół niego. Dziecko trzeba dotknąć wszystko, aby pociągnąć w ustach jasny każdej rzeczy – co to jest i jak to działa? Tak samo jest z rodzicami – dziecko musi doświadczyć, jak starszy zareaguje na to czy tego zachowania, co zrobią, jeśli zignorujesz swoje komentarze? A jeśli, eksperymentując z różnymi formami zachowań, otrzymał powitalny wynik dla siebie, w ten sposób zachowuje się pamięta go jako najbardziej efektywny i utrwala w jego umyśle. Tak więc okazuje się, że dorośli, ponieważ ich błędy są często same stają się winni kaprysów swoich dzieci. I wtedy zaczynają rozumieć, jak radzić sobie z kaprysami dzieci.

Moody często zepsute stosowaniem nadmiernie zalaskat dzieci. Stała uwaga zbyt zmęczony dziecko, a jeśli dziecko jest zadowolony na początku, a później był często nawet zaczyna płakać. Jest to przewidywalna reakcja na umyśle dziecka z niekończącej zmęczenie dorosłych uwagi, do których dziecko jest odpowiedzialne kaprysy. Tak więc, zanim szukać odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób poradzić sobie z kaprysami dzieci, konieczne jest, aby ocenić ich komunikację z dzieckiem.

Przeciwieństwem skrajny – gdy dziecko nie płacą wystarczająco dużo uwagi, traktować go z obojętnością. Dziecko zaczyna działać w górę, starając się przyciągnąć uwagę. I dzieci, które są bardzo brakuje miłości i uczucia matki, często stają się drażliwy i zaczynają pozostawać w tyle w rozwoju.

load...

Innym powodem pojawienia się kaprysom dzieci – to niespójność lub brak jedności w zakresie wymagań dotyczących dziecka. Na przykład, jeżeli wczoraj pozwolono chodzić ich dziecko tasuje przez kałuże, a teraz nagle zakazane, gorzkie łzy nie będzie uciec! Albo na przykład, mama bardziej wymagający wobec swojego dziecka niż moja babcia, a wiele z tych rzeczy, które pozwoliły moja babcia, moja matka nie zabraniają, dziecko będzie potrzebować bardzo mało czasu, aby uświadomić sobie, że jeśli babcia może i być kapryśna, a moja matka, nie będzie , Stale dostosowując się do każdej osoby dorosłej, dziecko zaczyna odczuwać więcej stresu na układ nerwowy i umysłu, która nieodmiennie prowadzi do podziałów i kaprysów. I dorośli nie mogą wypracować wspólną strategię, w jaki sposób radzić sobie z kaprysami dziecka, ponieważ nie mają one wspólne stanowisko.

Często kapryśne są dzieci, które nie znają żadnych granic. Oni nie tworzą skutecznie hamują, kontrolować swoje pragnienia i emocje. Dlatego jest bardzo ważne, czas, aby uczyć dziecko do niezbędnego powściągliwości. Słowo „nie” należy rozumieć przez małego dziecka jednego z pierwszych. Oczywiście, nie może być nadużywanie niekończące się zakazy. Konieczne jest jedynie, aby zakazać co naprawdę może działać szkodliwie na dziecko lub co mógłby sobie zaszkodzić.

Częstym błędem rodziców staje się właściwości niedopasowanie wieku dziecka oraz wymogów i metod oddziaływania na niego. Więc zdarza się, że rodzice chcą, aby ich dziecko, które nie jest dostępne do niego z powodu jego wieku, a dziecko odpowiada naturalną reakcją na taką sytuację – kaprys, że w takiej sytuacji i kaprys-to nie można nazwać. Przeciwnie, jest to forma protestu. Rodzice nie popełniła taki błąd, powinniśmy mieć pojęcie o ich wieku i umysł dziecka o cechach kaprysami każdym okresie kryzysu. Wiedza ta pomoże im zrozumieć i jak reagować na nastrój dziecka i jak radzić sobie z kaprysami dzieci.

Kaprysy dziecka do roku

U dzieci poniżej jednego roku nie zostały jeszcze opracowane, i płacz – jedyny sygnał, który można zastosować dziecko, wskazując, że jest to albo mokre lub głodne, czy ma coś boli. Dlatego kaprysy dziecka do roku faktycznie kaprysów trudno nazwać. A jeśli rodzice dziecka obserwować uważnie, bardzo szybko uczą się zrozumieć, co ich dziecko chce im powiedzieć. I powody dla dziecka do jednego roku nie jest tak dużo:

  • Być może dziecko jest mokre. Zmień swoją pieluchę lub pieluchy, a on się uspokoił;
  • Jeśli dziecko jest głodne, płacz, będzie ci o tym powiedzieć;
  • Może i tak – maluch ubrany, karmione, ale nadal kontynuuje płakać. Jeśli on zatem Sucitu nogi, to najprawdopodobniej miał ból brzucha. Dziecko nie jest chore, po prostu cierpi gazów. 3-4 miesięcy jelita dzieci nie są jeszcze w pełni rozwinięte, a często nawet mleko dziecko wykonuje źle. Aby złagodzić cierpienia dziecka, wziąć go w ramiona, zmuszać się do brzucha, żeby go ogrzać. Lub wprowadzenia ogrzanego żelaza midsection pieluchy; Ciepło będzie łagodzić i zmniejszyć ból;
  • Czasem kaprysy dziecka poniżej jednego roku, ze względu na fakt, że dziecko jest nadal chory. Wydaje się, że po prostu, że wszystko jest w porządku, dziecko było spokojne, a nagle zaczyna prosić o rękę, jest kapryśna, nie chce jeść. W tym przypadku konieczne jest, aby spojrzeć na dziecko, aby obejrzeć go, a przy pierwszym podejrzeniu choroby należy wezwać lekarza. Kaprysy zniknie tak szybko, jak dziecko jest zdrowe;
  • Aby nie prowokować kaprysy dziecka do jednego roku, ważne jest, aby pamiętać, że małe dziecko należy przestrzegać codziennej rutyny. Karmienie, spanie, i przemienności przebudzeniu walking – to wszystko musi odbywać się w określonych godzinach. Dziecko przyzwyczaja się do jego reżimu, a naruszenie powodując u niego niepokój i kaprysy.

Kaprysy dziecka od 1 do 3 lat

Pierwszy prawdziwy kaprysy dziecka pojawiają się wcześnie. Przez cały rok, zaczyna zdawać sobie sprawę, że rodzice są bardzo szybko reaguje na wołanie, bo to jest dla nich – sygnał, że dziecko, że jest to konieczne. Później, dziecko zaczyna używać tych samych sygnałów dostać cukierka lub zainteresowany jego rzeczy. A jeśli dziecko nie okazało się, że jest to możliwe i co jest niemożliwe, a jego rodzice nie są zbyt konsekwentny w tworzeniu granice tego, co jest dozwolone, kaprysy roczek dzieci są dość częste w takiej rodzinie.

W ciągu jednego roku, dziecko przeżywa pierwszy kryzys wieku produkcyjnym. Powstaje bowiem w pierwszym roku życia dziecka zgromadził pewną wiedzę i umiejętności. Oni po prostu wymaga, aby rodzice i dziecko przeniósł się do nowego etapu stosunków. Po tym wszystkim, w tym wieku dziecko zaczyna postrzegać siebie jako osoby. Zaczyna mówić, że podejmuje swoje pierwsze kroki – to daje mu nowy sposób poznawania świata. Ale to prowadzi do tego, że ilości kaprysy letni wzrostem dziecka. Co więcej, bardzo często prowokują dorosłych!

Na przykład, często można zobaczyć następujący obraz: niepewnie depcząc dziecko spadło, ale nie płacz, bo nie miałem czasu, aby zrozumieć, co się stało, i upuść coś nie boli zbyt dużo – nie jest zbyt daleko od Ziemi jest jego miękki tyłek! Ale rodzice boją się go uruchomić, podnieś swoje ręce, zacząć jęczeć – skupić uwagę na fakt upadku. A dziecko zaczyna płakać, nie boi się bólu i próżność i strach przed rodzicami. Teraz dziecko będzie płakać, kiedy upada, ponieważ rodzice są zbyt rzucili się do niepotrzebnego pomocy i nie dać dziecku nauczyć się przezwyciężyć pierwsze trudności. Więc rodzice pielęgnować pierwszej kaprysami letnie dziecko!

Pod koniec pierwszego roku horyzontów życia dziecka rozwijać poza kojec, łóżeczku lub wózku. Chce chodzić wszędzie, wszystko zabrać, dotyk, umieścić w ustach. Ale jego zwiększone wymagania wobec niemożności zaspokojenia ich całkowicie. Na swojej drodze istnieje wiele ograniczeń i krzyki. On po prostu znajdzie coś ciekawego dla siebie, kiedy jest zabrane natychmiast. A dziecko zaczyna protestować, by zaprotestować krzykiem. Ponieważ w przeciwnym razie nie jest jeszcze w stanie! Kaprysy dziecka w drugim roku – w wyniku czego dziecko jeszcze nie potrafi wyrazić swoje życzenia i zrozumienie rodziców nazywają to burzę oburzenia.

Dla rodziców, nie powinno być zaskoczeniem, że w pewnych okresach wiekowych ich dziecko staje się bardzo drażliwy i nastrojowy. Najpierw musimy zrozumieć kaprysy powodu. Nie chciałem pływać lub jeść owsiankę? Może gorąca woda w łazience lub w zwykłym ostatni raz dostał się w jego oczach piana, a zboże było trochę zbyt słone lub słodkie? Kiedyś „spadł” z córką płacze prawie cały talerz kaszy manny, a potem okazało się, że sól w nim było tak dużo, że bałagan wydawało gorzki … Nie mając wystarczająco dużo słownictwa, moja mała dziewczynka nie mogła powiedzieć mi o tym, a ona miała połknąć dużo bolesnego połowie we łzach!

Często zdarza się, że kaprysy dziecko drugiego roku życia spowodowane zmianą środowiska, wyczerpanie dziecka lub jego choroby. Jeśli zakapriznichal dziecko z jakiegoś dziwnego powodu, dla ciebie – nie zaczną domagać się, przeczekać. Dziecko nie będzie naprawić swoją uwagę na zdarzenia i szybko zapomnieć o dyskomfortu.

W drugim roku życia, kaprysy dziecka jest nadal dość łatwy do spłacenia. Pozwalają mu na wiele nowych działań. Niech starają się z łyżką (wystarczy podać mu rękę w drugim łyżką, gdy sami karmią go), spróbuj wyciągnąć buty. Nie kolidują z nim podróżować po mieszkaniu, po prostu usunąć z jego ścieżka wszystkich niebezpiecznych przedmiotów. I pamiętaj, że dziecko – to człowiek, choć jeszcze małe, ich emocje, pragnienia i nastroju.

Około trzy lata u dzieci jest niemal tworzą model komunikacji z rodzicami. W ciągu pierwszych trzech lat dziecko rozwija się tak szybko, jak nie będzie rozwijać się coraz bardziej. Już trzy lata w charakterze dziecka powstaje w głównym, związane z siebie i innych. Nawiasem mówiąc, dziecka samoocena w tym wieku zazwyczaj zawyżone, i to jest w porządku. W tym wieku nie są prawdziwe nastroje, które są tak boi się swoich rodziców. Ze względu na fakt, że w ciągu trzech lat, dziecko zaczyna doświadczać bardziej ostrych konfliktów, kaprysy dziecko trzeciego roku życia stają się coraz bardziej wyrafinowane i emocjonalne. Nawet complaisant dzieci do tego czasu nagle zaczynają ciągle powtarzając „nie chcę”, „nie”, „nie będę”, a prowadzą go bardzo agresywny – krzyczy, krzyczy, rzuca się na wszystko, podłogi, który mieści się pod pachę, upada na podłogę , Rodzice często całkowicie zagubiony i nie rozumiem, w jaki sposób poradzić sobie z kaprysami dziecka. Tym bardziej, że zdarza się to często nie tylko w domu, ale także na ulicy, przed obcymi.

Kaprysy dziecko trzeciego roku życia wymagają rodzicom terminową regulację w relacji z dzieckiem. Po tym wszystkim, trzech lat nazywany „pierwszym trudny wiek.” W tym czasie dziecko jest trochę oderwane od dorosłych i próbuje nawiązać nowe relacje z zajmowanego stanowiska z nich, „ja”, które zostały już zrealizowane. I brak zrozumienia przez rodziców tego faktu jest dziecko trzeciego roku życia do kaprysów szczególnie silnym zabarwieniu emocjonalnym. Musisz zainstalować nową dziecko, głębszej relacji, zachęcanie inicjatywę, aby nie ograniczyć jego niezależność. Tylko takie podejście może być kluczem do radzenia sobie z kaprysami od wieku dziecka.

Kaprysy wieku 5 lat

Kaprysy dziecka 5 lat są bardzo podobne do kaprysów trzech lat, z tą tylko różnicą, że dziecko wyrosło, a rodzice są teraz bardziej świadomie manipulować. On jest już dobrze rozumieć, że płacz, łzy, marudzenie, może osiągnąć wszystko. Po tym wszystkim, z krzykiem dziecka dorosłych po prostu tracą zdolność do logicznego myślenia i zgodę na cokolwiek tylko ich potomstwa ciszy. Jeśli sprawy poszły tak daleko, rodzice mogą tylko współczuć; Jak poradzić sobie z kaprysami dziecka, nadal nie mam pojęcia.

Często zdarza się, że rodzice starają się zachęcić dziecko na zamówienie buyanyaschego, podnieść ją głos. I nie zdają sobie sprawy, że konieczne jest jedynie, aby nauczyć dziecko, aby wyrazić swoje potrzeby, nie płacz, ale w normalnym głosem. W tym przypadku, za każdym razem odpowiadać na wnioski złożone przez normalne i wszelkich wymogów określonych w podniesionym głosem podkreślił ignorowane. Jeśli rodzice po dziecku podnieść swoje głosy, dziecko rozwija silne przekonanie, że wszystkie problemy można rozwiązać tylko poprzez płacz. Nawet małe głupie w stanie pojąć, że mama i tata mogą być sterowane za pomocą głosu – okrzyk i dostał jego życzenie. I kaprysy dziecka 5 lat, jest całkiem sensowne działanie. Dziecko jest w stanie analizować zachowanie dorosłych, spróbuj je. Dlatego nie jest konieczne ustanowienie dyktatury siły i nacisku na władze starszego dziecka. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak radzić sobie z kaprysami dziecka 5 lat, a następnie, po pierwsze, zignorować wszelkie próby manipulowania ciebie i oferują swoje dziecko myśleć, co on potrzebuje, to co on poprosi. Jeśli ten wniosek nie może zostać wykonany, wyjaśnić dlaczego. Dziecko stopniowo uczy się, że zupełnie nie trzeba krzyczeć, aby zostać wysłuchanym. I rozumie, że nie ma żadnych jego pragnienia mogą być zrealizowane. Jeśli będzie on zrozumieć, dlaczego on nie może dostać to, czego chcesz, nie będzie brak postrzegają bolesne. I to był brak negatywnych emocji w tej sytuacji jest głównym kluczem do jak radzić sobie z kaprysami dziecka.

Zachcianki, kaprysy … Jak sobie z nimi radzić?

Tak, jesteśmy już świadomi, że nawet najbardziej spokojne i posłuszne dzieci działa od czasu do czasu. I zdarza im się w każdym wieku. Dlatego jednym z najważniejszych wiedzy w edukacji dzieci jest wiedza o tym, jak radzić sobie z kaprysami dzieci.

Przede wszystkim rodzice muszą nauczyć się ostać przed nieuzasadnionymi życzenia dziecka. Jeśli pójdziesz na temat swojego dziecka przynajmniej raz, będzie to kontynuować przez kaprysy wszystko, co chce. Jak odpowiedzieć na kaprysy dziecka, jeśli to wszystko się stało? Objąć go, spróbuj go rozpraszać. Porozmawiaj z nim delikatnie, powiedz mu, że go kochasz. Ale w każdym razie, nie idź z powrotem na ich słowa, dając dziecku w końcu co zapytał. Jeśli nie uspokoi i kontynuował do bójki, a następnie zostawić ją w spokoju. Nie komentować wydarzenia, wręcz przeciwnie, nie zwracają na to uwagę. Byłoby lepiej, jeśli zostawisz go w spokoju. On będzie zainteresowany płakać sama, bo on musi płakać za kimś. Dopiero po weźmie duszę i uspokoić się nieco, powiedzieć mu, w jaki sposób zakłócić jego zachowanie.

Jak odpowiedzieć na kaprysy dziecka, jeśli on nie tylko nie uspokoi, ale bije w histerię? Przede wszystkim usiąść obok dziecka, tak aby oczy były na tym samym poziomie. Zapytaj go, co chce – niech się głośno do formułowania swoich potrzeb. Gdyby wpadł napadzie – objąć go trzymać do siebie, mówiąc do niego spokojnym głosem. Jeśli próbuje cię uderzyć, trzymać go za rękę, ale w żadnym wypadku nie wsuwać go. Istotne jest to, że dziecko może usłyszeć spokojny głos i czuć wsparcie.

Najskuteczniejszą metodą jest odzwyczaić dziecko od kaprysów – jak zwrócić większą uwagę na dziecko, poprosić o jego potrzeby, zawsze wyjaśnić przyczynę odmowy, jeśli trzeba odrzucić żądanie. Odmowa jest konieczne argumentować nie tylko powtarzać „nie może być to!” albo „bo tak powiedział.” Po tym wszystkim, nie chcemy, możemy nauczyć dziecko, aby upewnić się, że tylko rozkazy i wymagania, można coś osiągnąć.

Skuteczne sposoby, jak odzwyczaić dziecko od kaprysów można nazwać te, które pokazują swoje dziecko, kiedy uznają, że jest na tyle stary, i szanuję jego pragnienie bycia niezależnym. Potrzeba czasu, aby zmienić taktykę i strategię swojej komunikacji z dzieckiem. Nie rób dla dziecka, co może już zrobić dla siebie, pomimo faktu, że można samemu zrobić to lepiej i szybciej. Niech spróbuje też jest nauka – pomaga czyszczenia podłogi, myć skarpetek, wkłada talerze na stole. Pomoże mu pewności siebie, a to jest droższe niż woda rozlana lub złamanej płyty!

I jeszcze kilka wskazówek, jak najlepiej radzić sobie z kaprysami dziecka:

  • Daj dziecku wybór. Na przykład, jeśli wiesz, że dziecko nie chce iść do kapelusza, zamiast „umieścić na kapelusz”, lepiej powiedzieć: „Jesteś tym, co chcesz cap, niebieski lub zielony?” Dziecko będzie poczucie własnej selekcji, oraz fakt, że w końcu, że idzie na spacer ją w nakryciu głowy, przechodzi przez jego uwagi.
  • Nie zmuszaj dziecka do posłuszeństwa, i pokonać sytuację, jeśli potrzebujesz pomocy, „Zapomniałam, jak prawidłowo szczotkować zęby, pokaż mi, proszę.” Że dziecko będzie zadowolony, że moja matka ma czegoś nauczyć, i czyści zęby – lepiej niż zwykle!
  • W sytuacji konfliktu, tworzyć przyjemny dla perspektywy dziecka. Porozmawiaj z nim o przyjemnych wydarzeń, które czekały go wkrótce, a to pomoże mu pogodzić się z faktem, że teraz jest to konieczne, aby zrobić coś nie bardzo miły. Na przykład: „Wania, teraz musimy zbierać porozrzucane zabawki, a potem dam ci malować, rysować, i tak będzie.”

Aby zrozumieć, w jaki sposób radzić sobie z kaprysami dziecka, należy mocno chwycić – nie przypadkowe kaprysy i nigdy nie występują w próżni. Oni zawsze mają żadnego powodu, a jeśli dorośli nieprawidłowo na kaprysy dzieci reagują, to tylko w ten sposób wspiera i je naprawić. Właściwy sposób jak odzwyczaić dziecko od kaprysów – znajomość cech wiekowych umyśle dziecka, szacunek dla jedności wymagań dla dziecka, aby znaleźć złoty środek pomiędzy nadmiarem i brakiem zainteresowania. A co najważniejsze – miłości i dużo cierpliwości!

load...