Kaktusy i dbać o nich tak kolczasty tkliwość

Zawartość:

Czy wiesz, że kaktus – to nie tylko niewymagających roślin doniczkowych, ale również doskonały obiekt dla kolekcjonerów? Są one tak liczne, że kompletny zbiór nie jest jakiś ogród botaniczny na świecie. Obecnie nauka jest znana od ponad trzech tysięcy gatunków roślin z rodziny kłujący, ale eksperci są znalezienie nowych swoich przedstawicieli. Oprócz dużego kaktusa, wśród nich i bardzo realnym Liliputów osiągnięciu dvuhkopeechnoy wielkości monety. Ten typ jest nazywany Blossfeld. Chciałoby się wyciągnąć analogię z maleńkich owadów – pcheł. Co sądzisz, ilu z tych miniaturowych kopii zmieści się na parapecie?

load...

Ponadto, długowieczne kaktusy są bezpretensjonalne i pielęgnacja nie jest zbyt trudne dla nich. Co jest niezwykłego w pokryte ciernie roślin zielonych wygląda nagle dmuchane delikatny kwiat! Wierzcie mi, to przedstawienie nie pozostawi nikogo obojętnym. Dlatego kaktusy i opieki nad nimi – jest zgodny z koncepcją zbierania i ogrodnictwie pomieszczeniach. Ale nawet jeśli takie spotkanie nie jest twoja sprawa, pragnienie, aby mieć w domu kilka drażliwy ocharovashek zrozumiałe. Co jest takiego specjalnego w tych kłujących mieszkańców pustyni? Spójrzmy prawdzie w oczy.

Portret szkic

Kaktusy pochodzą z Ameryki. Jest to ogromna rodzina roślin z soczyste łodygi, podobne w strukturze do kwiatów i owoców, a także różnią się w obecności specjalnego zespołu – The brodawek. Są to najlepsze igły i włosy, które zostały podane do wszystkich przedstawicieli klasy opisane evergreen dziś znana nazwa – „Cactos”, co tłumaczone z języka greckiego oznacza kolczaste rośliny. Ale to nie jest zaznajomiony tylko nam kule z kolcami. W przyrodzie, kaktusy w najróżniejszych kształtach, rozmiarach i dziwacznych postaci, a mianowicie:

  • Pełzania z prinikshimi gałęzie do ziemi;
  • Drzewo, czasami nie do odróżnienia od zwykłego drzewa;
  • Kolumnowy, które wyglądają dużo rozgałęzione lub gołe słupy;
  • Lianovidnye rośnie i na ziemi i na drzewach i na skałach;
  • Epifityczne, wiszące belki z innymi roślinami.

Kaktus stał się znany ludzkości na początku XVI wieku. Jeszcze przed pojawieniem się Europejczyków w Ameryce, Aborygeni wytworzono z tego pokarmu roślinnego stosowanego jako lek, przystosowany jako wolny i publicznie dostępnego materiału budowlanego, a także przeprowadzić z nimi rozmaitych rytuałów religijnych. W Meksyku kaktus jest nadal chętnie jeść, ale w naszym kraju są one szeroko rozpowszechnione jako ozdobne rośliny doniczkowe.

load...

Jeśli rzeczywiście występujące wytrzymałość i bezpretensjonalność, kaktusy wymagają szczególnej (choć nie skomplikowany) opieki. Ważne jest, aby zrozumieć podstawowe fazy cyklu życia roślin, a następnie rośnie prawdziwe drażliwy ogród na balkonie lub parapecie, trzeba tylko cierpliwości i pewnej wiedzy. Praktyka pokazuje, że wewnątrz kwiat kaktusy i opieki nad nimi dobrze nadaje się zarówno dla doświadczonych i dla początkującego hodowcy.

Ogólne zasady dotyczące treści

Kaktusy życie, jednak, podobnie jak w pozostałej części roślin dzieli się na dwóch kolejnych okresach: w fazie wzrostu i fazie spoczynku. Pierwsza z nich, znana jako roślin rozpoczyna się od przybycia sprężyny i trwa aż do połowy jesienią. Tym razem wymaga częstszego podlewania, światła słonecznego i stały dopływ świeżego powietrza. Aby upewnić się, że cały kompleks sprzyjających warunkach, umieścić swoje kłujące zwierzęta na balkonie lub Pitch dla nich specjalny kompaktowy półka z płyt zewnętrznych.

Ale należy zachować ostrożność, ponieważ niektóre gatunki kaktusów nie może tolerować bezpośredniej ekspozycji na promienie UV. Dotyczy to Gymnocalycium, nie wszyscy, ale wielu z nich. A trzeba wiedzieć, że upalne lato słońce może spowodować oparzenia roślin. Pomoże to uniknąć czynności, czas potrzebny do cieniowania lub prowadzeniu kaktus w bardziej korzystnej sytuacji. Ale nadal w okresie wzrostu kaktus najlepiej jest trzymać się świeżym powietrzem. Jednocześnie, rośliny są rozmnażane i przeszczepione. Aby uniknąć nieporozumień w członków tej rodziny, to najlepiej od razu podpisać garnki z każdym z nich – tak zawsze będziesz w stanie poprawnie orient, ile i które wymaga szczególnego kolczasty zwierzaka.

Reszta okres (hibernacja) kaktusy trwa niemal przez jesienią i zimą. W tym czasie, to lepiej trzymać w niskiej temperaturze. Podlewanie powinno być bardzo umiarkowany, a dla niektórych gatunków kaktusów i całkowicie nieobecne. Jeśli hibernacji młodych kaktusy odbędzie się w chłodnym (około 20 stopni) pokój, w lecie będą one kwitną obficie.

Jeszcze lepiej, jeśli od listopada do lutego będzie można się utrzymać nawet niższe parametry temperatury (od 5 do 15 stopni powyżej zera) w obszarze, w którym umieszczane są na tak zwanych weteranów. To pozwoli im rozkwitnąć nie gorzej niż młodzi. Ale w każdym przypadku, w trakcie pozostałej części rośliny jest niezbędne do ochrony ciepłe przepływ powietrza: to doświadczony hodowcy zalecają utrzymywanie ich w altanie lub na parapecie, jak najbardziej zbliżone do szyby okiennej.

Sadzenie i rozmnażanie

Do sadzenia kaktus najlepiej jest kupić gotowe ziemię słabym kwasem, dla nich i zaprojektowane. Ale jeśli nie jest to możliwe, należy się gleby. Aby to zrobić, po prostu zmieszać równe części gruboziarnistego piasku, liści pleśni i darń. Dla lepszej przepuszczalności wody i powietrza w mieszance gleby, można dodać trochę cegły okruchy. Słabo kwasu mieszaninę reakcyjną w domowej roboty zapewnić przewagę nad piaskiem torfu około dwa razy. Kaktus sadzenia w doniczkach trzeba średnicy nieco większej niż szerokość tej samej rośliny.

Dno garnka nie zapomnij, aby pokryć cienką warstwą materiału drenażowego, a na górze trochę posypać keramzytu lub żwiru zwykle. Pozwala to uniknąć nadmiernego zagęszczenia mieszanki torfu w puli. Materiał i kształt naczynia do tych kolorów może być dowolny. Ale najlepiej prostokątne doniczki z chowanym dnem – oszczędzają miejsce i sprawiają, że jest łatwy do usunięcia roślinę, jeśli to konieczne.

Mnożenie kłujące kolce mieszkańcy pustyni, który zerwać z rośliny jest już dorosły rodzic. Nazywane są dzieci. Można posadzić i sadzonki, które są cięte górne części kaktusów. Roślina prostota pozwoli Ci po pewnym okresie czasu, aby przynieść całkiem przyzwoitą kwotę realną młody.

Roślina może być uprawiana jako roślina i dzieci (sadzonki). Do rozmnażania przetwarza lasek starannie oddzielone od kaktusa, zapewniają dobre sucha, aby uniknąć gnicie i utrwala w wilgotnej ziemi, piasku lub suchego, dzięki czemu małe wgłębienie. To już zostało podane w nowe dziecko pot przeszczepione do stałego miejsca zamieszkania. Nowo nabytych roślin pożądane jest, aby najpierw ustalić miesięczną kwarantannę, a dopiero potem podłączyć do udostępnionej kolekcji kaktusów. Konieczność ta jest spowodowana przez podatność tych ciernie różnych chorób. Dorosłych rośliny niezbędne dla wzrostu przeszczepione do bardziej przestronnych potraw.

Podlewanie

Wystarczy podlewania i jest głównym opieka kaktusa. Właściwa proces wilgotność gleby – to gwarancja długowieczności swoich zielone kolczaste zwierzętami. Podlewanie jest konieczne wzięcie miękkiej wody (filtrów) gospodarstwa domowego lub w butelkach. Ona już pozbawiony pozostałości metali ciężkich i soli, więc najlepiej dla wszystkich, bez wyjątku, rośliny doniczkowe. Jeśli ze względu na koszty, masz zamiar użyć jedną, która płynie z kranu, to najpierw musi zagotować i odstawić. Temperatura wody do podlewania nie powinna być niższa od temperatury pokojowej.

Mało i często nie można nawilżać kaktusy. Jak dbać o kaktusy konieczne jest nie tak często, ale nawet w tym przypadku nie mają pracy ważne jest, aby zapewnić odpowiednie podejście. W związku z tym konieczne jest, aby przylegać do obwodu nawilżania: ziemnych pokój całkowicie przelana wody opróżniana jest studzienka, następnym krokiem jest wykonywane dopiero po wysuszeniu podłoża na całej głębokości. Jeśli zrobisz inaczej, zamiast zdrowe rośliny uruchomić słabości ryzyko ich podobieństwa z zaczęły gnić korzenie.

W ogniu gleby pod kaktusa nie nawilżają jak podlewanie w czasie upalnego może powodować oparzenia słoneczne. To dobry czas, aby nasycić roślin wodnych – wieczorem lub przy dużym zachmurzeniu. Odstęp między podlewaniem określony przez wiek i wielkość kaktus. Małe kolczaste zwierzęta podlewane częstsze ze względu na ich wielkość, trudno sobie poradzić z dłuższej nieobecności wody, bardziej – mniej. Ważne jest, aby pomiędzy okresami zwilżania gleby w naczyniu do całkowitego wyschnięcia. Wraz z nadejściem jesieni podlewanie należy stopniowo zmniejszyć, i na początku zimy, aby zminimalizować lub całkowicie zatrzymać.

Nawiasem mówiąc, jeśli niektóre z kolekcji kolczasty ma taką samą formę jak Notocactus, należy zdawać sobie sprawę z jednego ze swoich bardzo specyficznych cechach. Roślina ta w lecie spadnie w rodzaj odrętwienia, zwanej stagnacji. W tym przypadku, kaktus nie rośnie, więc nie wymaga podlewania. Dlatego nigdy zakupić nowy zakład bez uprzedniego znając jego nazwę i związanych z nimi zaleceń, zapewniając mu właściwą opiekę.

Choroba

Najczęstsze choroby kaktusów – choroby grzybowe. Najczęściej te choroby są łatwiej zapobiegać niż ich pozbyć. Skuteczne leczenie może być tylko na najwcześniejszych etapach. Taki błąd w pielęgnacji kaktusów jako obfitego podlewania w zimnych porach roku – najczęstszą przyczyną chorób. Więc najważniejsze w walce o zdrowie zwierząt kolczastego – zapobieganie i „pogotowie” była chora roślina. Oto kilka zasad, które należy przestrzegać, że już we wczesnych stadiach choroby:

  • Na pierwszym podejrzeniem choroby zgniły kaktusa trzeba przenieść do ciepłego miejsca i zatrzymać nawadnianie.
  • Wszelkie uszkodzenia muszą być cięte i suche.
  • Chore rośliny należy usunąć z ziemi i sprawdzić korzenie i przycinać podejrzane obszary zbyt suche.
  • Zainfekowane rośliny muszą być odizolowane od innych kaktusów i utwardzania za pomocą odpowiednich preparatów.

Zrozumieć, że roślina, która nie jest w porządku, to jest możliwe dzięki obecności licznych objawów zewnętrznych. Wiele z nich jest spowodowana przez różne infekcje grzybicze, ale są równie niebezpieczne dla kaktusów. Tak, zaraza jest spowodowane przez pojawienie gnicie podstawy łodygi i systemu korzeniowego. Fusarium nęka wpływa na roślinę, która zawiera wysokiej wilgotności i zbytniego testy podlewania. W tym przypadku nie jest żółknięcie lub brązowienie łodygi. Jeśli zauważysz, że tkanina kaktus nagle stają się miękkie i pokrywa szary proszek, można założyć obecność szarej pleśni. We wczesnych stadiach dotkniętego obszaru choroby powinny być usunięte i pokrytych szarości, węgiel lub nystatyna.

Łzawienie ciemnobrązowe plamy u podstawy łodygi – jest oznaką porażka gelmintosporoznoy mokrej zgnilizny. Zewnętrzna suszenie kaktusa można mówić o powierzchownej martwicy. Jednocześnie procesy rozpadu są całkowicie nieobecne, ale jeśli wyciąć chore rośliny, w środku znajdziecie wysuszoną pustą przestrzeń. Jak zapisać kaktus od plagi naukowcy jeszcze nie znają. Ale jest to możliwe, aby zapobiec poprzez podlewanie fungicyd i profilaktyka rozpylania z nim.

Nie mniej niebezpieczne dla kaktusów i różnymi uszkodzeniami mechanicznymi i oparzenia słoneczne. Nadmiar promieniowania nadfioletowego spowodowana charakterystycznych roślin zaczerwienienia. Skurcz oznacza, że ​​nastąpił gwałtowny spadek temperatury, a kaktus nie okazała gotowy. W intensywnym oświetleniu, zwiększona wilgotność podłoża i otoczenia zewnętrznego można przypisać do powstawania brązowych plam. Ale podlewanie zimną wodą przystanku wyjaśnia rozwój pąków i osiadania na etapie formacji.

Oczywiście, najlepiej jest unikać takich sytuacji. I to jest całkiem możliwe, jeśli jesteś wśród uważnych ogrodników i są gotowi zapewnić roślinom właściwą opiekę i jakość. Nie łudźcie się przez świadomość, że dom jesteś hodowli dom kaktusy: ich warunki życia w każdym przypadku muszą być jak najbardziej zbliżone do tych, które są spowodowane przez środowisko naturalne, ponieważ genetyczna pamięć żart nie warto.

Nie bój się trudności, ale nie należy polegać na „może”, ponieważ każda roślina w pierwszej kolejności wymaga miłości, nawet jeśli jest on szorstki i nieestetycznie wyglądające kaktus. Oczywiście, to nie jest tak nieśmiała, jak róża, ale wciąż żyje i dlatego potrzebuje trochę uwagi. I w podzięce za opiekę nad zwierzętami będzie obecny kolczasty kaktus kwitnienia ogród. Więc dać im szansę na zachwyci Cię swoim low-key, ale bardzo egzotyczną urodę.

load...