Japoński patchwork – sztuka patchworku

Zawartość:

Pikowanie jest uważany za międzynarodowy rodzaju robótek. Mozaika tkaniny patchwork ułożone w starożytnym Wschodzie, był niezwykle popularny patchwork w dawnej Polsce, używane tę technikę w Europie. I choć oficjalna patchwork narodzin nazywa Anglia, w świecie patchworku jest również znany japoński kołdrę. Co to jest ten rodzaj patchworku jest tak niezwykłe, i jaka jest jego historia? Spójrzmy prawdzie w oczy.

load...

Z historii japońskiej patchworku

Początkowo pikowania w czystej postaci nie zostały wykorzystane w Japonii. Jednak w niektórych japońskich klasztorach mnisi szyte ciepłą kurtkę pikowaną z kwadratowych plastrów symbolizujących pól ryżowych. Zasadniczo, japoński pikowania istniał w postaci szwów. Nawiasem mówiąc, taka szycia miała szczególne znaczenie: szwów specjalne igły (do przodu), w połączeniu z zachodzących na siebie kilka warstw tkaniny. Z tkaniny starych stosowano więcej, a tym samym uzyskania korzyści materiału ubraniowego. W rezultacie, charakterystycznym dla japońskiej szycia wzorów geometrycznych.

Jednocześnie, tradycyjne japońskie poduszki „futon” szyte tylko w technice patchworku. Ponownie, wszystko było zrobione w celu zapisania. Futon było dość drogie pościel. Mieć poduszkę-materace mogą sobie pozwolić tylko bogaci japoński i używał ich na tak długo, że tkanina dotknięciu. Następnie brudny miejsce na materacu pokrytym nowych płatów tkaniny i samych klocków zaczynają wyglądać jak nowe.

Występowanie tego zlepek Japonii zobowiązany takich samych okolicznościach jak pojawienie patchworku w Anglii. Gdy polityka jest ograniczona (w niektórych dziedzinach i zakazane) import chińskich tekstyliów, włókienniczy stał się straszny deficyt. Ale dla większości z Japonii, oczywiście, taka polityka miała korzystny wpływ: kraj rozpoczął produkcję własnych tkanek. Jednak tradycja oszczędnego zużycia tkanek już mocno zakorzeniona w życiu Japończyków. Patchwork wykonany nie tylko matami z resztkami starego kimono szyte nowe ubrania, które zostały nazwane Caumont. A wraz z tym nowym rodzajem rękodzieła tekstylnego kinusayga patchwork (bez igły).

Osobliwością tego rzemiosła był unikalnym połączeniem malarstwa i pracy z tkaniną. Z pomocą starannie dobranych szmaty jedwabiu i drewnianych desek pomalowanych malowniczy rzeczywistego obrazu. Na tym wykresie rysunek lub przyszłych sieci przesyłane do drzewa kontur koszącym przez bruzdy, klap, jak farbami powleczono poszczególnych elementów wzoru, klapki krawędź położoną szczelinowego wpustu. Jednak tego rodzaju robótek nie zamierzonego celu stosowane, ale tylko twórczych celów.

load...


Cechy japoński patchwork

Dla laika w patchworku pikowania Japonii nie różni się od tradycyjnego angielskiego haftem. Jednak to dziwaczne technika ma swoje własne cechy i jego charakterystyczne cechy:

  • Po pierwsze, w japońskim mozaikę charakteryzuje jednoczesnym wykorzystaniem nitki do szycia.
  • Po drugie, że dane w japońskim mozaikę charakteryzuje się dużą kwiatów. Symbol jednostki zaczęły się otwierać kwiaty. Jednakże, geometryczne wzory, symbolizujące polach ryżowych, są również charakterystyczne dla japońskiej patchworku.
  • Po trzecie, robótki różne tkaniny używane w nim. W odróżnieniu od tradycyjnych patchworku, gdzie w zasadzie pracować z tkanin bawełnianych, japońskiej pikowania preferowane jedwabiu.
  • Po czwarte, japoński pikowania jest używany sprzęt specjalny Sachiko – haft ścieg „naprzód igła”.

W ten sposób, cechy japoński połączenie mozaikę można nazwać szwów mozaikę szycia, korzystnie na jedwabne i wzorców jak kwiaty i wzory geometryczne.

ścieg Sachiko

Tradycyjne ściegi znakowe w japońskiej patchworku ma swoje historyczne korzenie. Początkowo używaliśmy do szycia ściegiem wielowarstwowych ciepłe koce i ubrania. Potem nagle stało się jasne, że pikowane odzież powodzeniem odgrywa rolę pancerza wojskowej. Cóż, pikowana zbroja kirasjerska stały się niezbędnym przedmiotem japońskich żołnierzy: te „kamizelek kuloodpornych” chroni przed spoglądając uderzenie mieczem i strzałami. W sprawiedliwości należy zauważyć, że pikowana zbroja noszona przez nie tylko japońskich żołnierzy, ale żołnierze z Chin, Korei i Indiach.

Stitch japoński patchworku i różnych technik. Tradycyjnie, kołdry japońskie maszyny używane Sachiko z cienkie linie przerywane ściegu. I to ścieg nie musi być prosta. Wzory są dozwolone dowolny: geometryczny, zakręcone, kwiatów i abstrakcyjny. Ścieg można wykonać kontrastujące wątku monochromatycznej tkaninie, aplikacja może uzupełniać lub dodać ulga patchwork płótnie. Głównym warunkiem – która jest równa długości ściegów, działa wyjątkowo zgrabny i zwięzły projekt.

Szycie yosegire

Pikowanie w Japonii został również wyposażony w specjalny sposób. Przedłużenie życia starych tkaniny uznano ćwiczenie ducha, a szaty patchwork podano jako wyraz życzenia długiego życia. Ponadto historia japońskiej patchworku ściśle związana z religią shinto, co daje duszę wszystkich rzeczy ożywionej i nieożywionej. Odzieży i artykułów tekstylnych w Japonii zawsze były uważane za szczególną wartość, działał jako nagrodę za dobrą obsługę, a nawet roli pieniądza. Dla japońskich kobiet kosztowny jedwab oznaczało to samo, co cenne ozdoby dla mieszkańców Europy.

Nowa moda została wynaleziona w związku z zakazem noszenia drogich tkanin przedstawicieli klasy kupieckiej, który nazywany jest „ukryta elegancja”. Zgodnie z przepisami tego trybu drogich ubrań ukryte pod inny (bardziej umiarkowane) lub wykorzystywanych na całej długości tkaniny nie szyją i klap. Ten rodzaj szycia i został nazwany yosegire (sztuki haftu).

Ten haft stało się modne nie tylko jako możliwość przedłużenia żywotności materiału, ale również stał się narodowym sztuki i rzemiosła. Klapy składane we wzorcach najpierw przypadkowo, a potem celowo. Następnie te wzorce zaczął być uzupełnione aplikacja, a następnie udał się do sztuki malowania porcelany, a następnie połączone z haftem Sachiko zamienił się w japońskiej pikowania.

Co jest niezwykłe. Trendy Crazy-kołdra – europejska interpretacja japońskiego patchworku: Japońska tkaniny tkane tak umiejętnie, które wydają ozdobione bogatym haftem. Kiedy pod koniec XIX wieku wystawy kultury japońskiej w Filadelfii zaprezentowano ekrany wykonane z łatami brokatem, wiele kobiet zdecydowała, że ​​kawałki tkaniny jedwabne haftowane. Ta idea została zapożyczona do produkcji Crazy-kołdra, która zaczęła być ozdobione haftem.


Praca fizyczna

Prawdziwy Unikalną cechą japońskiej patchworku jest ręcznie. Większość japońskich kobiet nie używać maszyny do szycia, ponieważ są one używane do zrobić wszystko „na poważnie”. A co może być bardziej realne niż pracy ręcznej? Dlatego tradycyjne japońskie kołdry są zbierane, a szwy szyte w całości ręcznie.

Również w Japonii pozostaje popularny „recykling” – mieszając przez starych rzeczy na nowe. I to jest częścią japońskiej recepcji patchworku. Generalnie japoński patchwork wchodzi dziedzinie sztuk plastycznych: nie w nim prostota angielskiej patchworku, pikowania lub chropowatości amerykański turretless Crazy-Patchwork.

Wdzięku postać, w porządku pracy, tkaniny lekkie i ręczne wykonanie odróżnić ten rodzaj zlepek wszystkich tych technik. Tutaj też, Japończycy byli w stanie odróżnić się od nauki, aby stworzyć coś wzniosłego całkowicie od zwykłych i przyziemne. Niesamowity kraj i kultura niesamowite!

load...