Jak zaoszczędzić z orchidei zgnilizny korzeni

Zawartość:

Pokój Orchid jest uważany za dość kapryśna roślina. Ale ten fakt nie przeszkadza amatorskie kwiaciarnie go rozwijać. Tak, czasami są one błędne, mylić wszystkie zawiłości opieki nad tropikalnym pięknem, ale jak to się mówi – „cierpliwości i trochę wysiłku” To stwierdzenie nie może być lepiej ujawnia zasady uprawy storczyków. A jeśli zdecydujesz się uzupełnić klub fanów tej rośliny, należy być przygotowanym na różne trudności.

load...

W tym artykule postaramy się pomóc początkujących ogrodników i będzie zwracać uwagę na najważniejsze problemy, że storczyk – zgnilizny korzeni. Jeśli nie natychmiast podjąć środki w celu wyeliminowania tego kłopoty, roślina choruje i umiera. Dlaczego cierpią z korzeni? Mogę zapisać orchidei? Jeśli chcesz odpowiedzi na te pytania, przeczytaj nasze wskazówki i triki.

Źródłem problemu

Niewystarczającym oświetleniu i wysokiej wilgotności

Struktura systemu korzeniowego storczyków dość skomplikowane. Epifityczne rośliny mają żadnych włosków korzeniowych, przez którą kwiat dostaje wilgoci. Górna warstwa jest nazywana Velam głównym. Składa się ona z pustych komórek tworzących wiele warstw. Woda dostarczana jest tutaj przez naczynia włosowate i może być pompowana z jednej warstwy komórek do drugiego, aż osiągnie kolejny, jest aktywnie zaangażowany w proces – exoderm.

Stąd woda przemieszcza się w kierunku środkowej części korzenia, a następnie – do górnej liściach. A w celu realizacji przejścia z wodą Velam exoderm, wymagają specjalnych warunków, a mianowicie – Szczególne oświetlenie. W skrócie, jaśniejszym świetle słonecznym, działalność zakładu czerpie wodę.

load...

Najczęściej zmierzyć się z problemem zgnilizna korzeni może być w okresie od listopada do marca. To właśnie w tym czasie wyraźny brak światła słonecznego jest odczuwany w naszym regionie: pada deszcz, śnieg, a dzień jest zbyt krótki. A w domu storczyk jest prawie nigdy nie brakuje słońca.

Tak więc, gdy światło słoneczne nie wystarczy, woda pozostaje w górnej warstwie i tylko czeka na okazję. Jeśli korzenie w dobrze wentylowanej podłoża, wówczas część wilgoci odparowuje naturalnie, ale część pozostaje i może powodować rozkład.

Choroby grzybicze systemu korzeniowego

Grzyby, pasożyty, to coraz częściej atakują korzenie storczyków. Wszystkie z nich nie są niebezpieczne, tak długo jak roślina jest zdrowa. Ale jak tylko kwiat zaczyna odczuwać brak światła słonecznego i nadmiar wilgoci – istnieje push zagrzybienia.

Rozkładających warstwa (Velam) tworzy idealną pożywką dla grzybów, aw ciągu kilku godzin, będą one na tyle, aby zacząć pałaszować w systemie korzeniowym. Gdy korzenie są całkowicie zniszczone, grzyby są akceptowane przez łodygi i liści rośliny. Ważne jest, aby uniknąć mnożenia grzybicy i wczesnego leczenia, w przeciwnym razie będzie to niemożliwe, aby zapisać orchidei.

Uszczelnienie podłoża

Żaden z podłoża nie zawsze mogą zapewnić niezbędne substancje roślinne. Z biegiem czasu, traci swoją podstawową właściwość – oddychalność. Gdy gleba jest zagęszczony, korzenie storczyków nie jest wystarczająco dużo tlenu. I to (nawet przy dobrym oświetleniu) może spowodować gnicie, ponieważ powietrze niezbędne do promocji wody.

Podłoże uszczelnienie może także wystąpić na skutek nadmiernego rozmnażania glonów i nawadnianie gleby. Czasami jest promowany przez mieszkających w szkodników podłoża, które mogą pałaszować korę, przyczyniając się tym samym do zagęszczania gleby. W tym przypadku, należy zapisać orchidei jedynie przeszczep.

Nawozy nadmiarze i uszkodzenia mechaniczne

Storczyki korzenie są bardzo wrażliwe na nawozy, zwłaszcza soli potasowych i fosforanowych. A jeśli używasz zbyt skoncentrowany karmienia, system korzeniowy pobiera poważne oparzenia i nie może prawidłowo spełniać swoją funkcję. Aby zapisać storczyków, anuluj i przeszczep nawóz roślin w świeżej ziemi.

Korzenie mogą ulec uszkodzeniu i przeszczepianie roślin. Wystarczy, aby zrobić małe nacięcie lub zerwać celowo uszkodzonego miejsca – już nie jest w stanie pełnić swoją funkcję i stopniowo gnije. Istnieje niebezpieczeństwo, że rot ostatecznie rozłożone na wszystkich korzeni. W efekcie – śmierć i zniszczenie korzenia rośliny.

Co można zrobić?

Jak zaoszczędzić z korzeni orchidei zgnilizny? Wiedzieć, że rośliny mają problem z system korzeniowy jest bardzo proste. Po pierwsze, to nie będzie mocno na ziemi. Po drugie, liście storczyków stają się wiotkie i zaczynają żółkną i całkowicie zanikać w miarę upływu czasu. Spójrz na swojego zakładu – jest tam nawet jeden z tych objawów? Tylko jeden tak, aby zrozumieć – roślina może umrzeć.

Ale nie martw się z wyprzedzeniem, można zapisać orchidei. Głównym natychmiast zacząć działać. Roślina jest konieczne, aby wydostać się z garnka i dobrze spłukać system korzeniowy, jednocześnie usuwając wszystkie zgniłe i uszkodzone korzenie. W tym momencie można się do czynienia z innym problemem: jak odróżnić martwe korzenie z życia?

Zgniłe korzenie storczyków dotknąć śluzowaty i pusty. Jeśli kliknięciu przepływy cieczy i odsłoniętego rdzenia korzenia, jak cienkie nici. Uszkodzone obszary są ciemniejsze odcień – od brązowego do czarnego. Żywe korzenie – twardy i gęsty w dotyku, niezależnie od koloru. W stanie suchym, mają jasnozielony lub srebrny kolor. Stare korzenie roślin mogą mieć jasnobrązowy kolor.

Jeśli okaże się, że uderzył tylko część korzenia, wystarczy wyciąć zgniłe działkę do zdrowej tkanki. Miejsce plaster muszą być zdezynfekowane (takie jak węgiel aktywowany lub wypełnienia obsługi środków konserwujących, które nie zawierają alkoholu). Jod lub Zelenka lepiej nie używać, ponieważ leki te są zbyt suszone korzenie. A ponieważ musimy uratować storczyka, ale nie całkowicie zniszczyć.

Jeśli stwierdzisz uszkodzenie korzenia tylko na dole, to najprawdopodobniej jest to „praca” zakażenia grzybiczego. Ale w tym przypadku można zapisać orchidei. Konieczne jest, aby całkowicie usunąć zanieczyszczoną korzeń i zapobieganie zakładu namoczyć w roztworze jakiegokolwiek środka grzybobójczego przez 15-20 minut.

Dalsze działania będą zależeć od tego, czy roślina pozostały żywe korzenie. Jeśli tak – zaleca się przeszczepić kwiat w doniczce o małej średnicy i umieścić w ciepłym i jasnym miejscu (ale nie w bezpośrednim świetle słonecznym). Podlewania roślin musi być kompletne wysuszenie podłoża.

Jak zapisać storczyków, jeśli nie ma żywych korzeni

Jeśli żywych korzeni rośliny nie można znaleźć – nie jest to powód, aby zrezygnować. Zapisz storczyków w tym przypadku jest nadal możliwe, choć jest to trudne. Początkowo trzeba przygotować roślinę: wyciąć całą zgniliznę i usunąć wszystkie martwe części.

Następnie, kwiat umieszcza się w specjalnym naczyniu z wodą (tworzywa sztuczne, szkło lub ceramika). Najważniejsze jest to, że nie ma otwór w pojemniku. Na przykład, można użyć zwykły słoik, umieścić go w zakładzie, wlać ciepłą wodę przefiltrowaną (tak, aby pokryć tylko część kwiatu, gdzie kiedyś znajdowały się korzenie) i pozostawić w jasnym miejscu. Aby zapisać storczyk wybrać pomieszczenie, w którym temperatura powietrza wynosi 25-27 stopni.

Woda powinna być zmieniona (stosowanie przesączono i ciepła), roślinę codziennie – wyschnięcia. Aby zapisać storczyków, starają się unikać kontaktu z liści wodnych. W przeciwnym razie, inny problem – gnić w postaci suchych plam. Nawiasem mówiąc, pojawienie procesu korzenie przyspieszenia glukozy dodaje się do wody w postaci cukru lub miodu (z szybkością 1 łyżeczka na 1 litr wody).

W ten sposób można zapisać orchidei. Czas trwania resuscytacji będzie zależeć od stanu zakładu było oryginalnie i rośnie w każdych okolicznościach. Pojawienie się nowych korzeni i ewentualnie 3 tygodnie, a sześć miesięcy później. Dokładna data to trudno nazwać. Ale z powodzeniem wybrany oświetlenie, tym szybciej będzie zapisać orchidei.

Repot roślin w ziemi może być osiągnięta, gdy korzenie 3-4 cm. Po raz pierwszy średnica puli powinny być bardzo małe, tak, że gleba może wyschnąć również po podlaniu. Jeśli kwiat utrzymuje się niestabilna, konieczne jest, aby to naprawić. Spróbować delikatnie owinąć gwint roślinnego, jak to zostało wiązanie do puli. Lub podłącz patyk w ziemię i zabezpieczyć pozycję orchidei. Kiedy jest dobrze rozwinięta (2-3 tygodnie), wsparcie może zostać usunięte.

Cóż, to wszystko. Teraz, że wiesz jak uratować storczyka, jeśli jest uszkodzony system korzeniowy. Najważniejsze jest to, aby dostosować stosunek między podlewania i oświetlenia, a niech te kwestie ominąć swoją piękną twarz.

load...