Jak wykryć czerniaka?

Zawartość:

Czerniak (rak skóry) – złośliwy nowotwór. W większości przypadków raka skóry objawia się w tle pigmentu znamię (pojedyncze plamy pigmentowe). W bardzo rzadkich przypadkach może rozwinąć się czerniak na czystą skórę. Czerniak skóry może wyglądać inaczej niż moli, lekko wystające ponad powierzchnię skóry, nierówny kolor do krwawienia powstawania nowotworu.

load...

Spośród wszystkich nowotworów skóry na rachunkach czerniaka do 13%. Choroba najczęściej dotyka ludzi tyle młodych (15-40 lat). Około połowa pacjentów umiera, niezależnie od tego, czy terapia przeciwnowotworowa została przeprowadzona. Dzieje się tak z tego powodu, że pacjenci u lekarza zbyt późno, często już w stadium przerzutów. Ten rodzaj raka skóry przerzuty bardzo szybko.

Dlatego lekarze przywiązują dużą wagę do zapobiegania i wczesnego wykrywania czerniaka.

Wczesne wykrycie objawów raka skóry i terminowej diagnozy jest bardzo ważne: wczesne leczenie jest dość łatwa obsługa.


Powrót do spisu treści

Niektóre rodzaje czerniaka

Lekarze kilka rodzajów nowotworów złośliwych.

 • Czerniak powierzchni – jednym z najbardziej popularnych typów tego rodzaju raka skóry. Jest to w górnych warstwach skóry, a jej powierzchnia jest nieco powyżej powierzchni skóry zdrowej. Nie jest to łatwe do odróżnienia od zwykłego czerniaka mol.
 • Czerniak guzkowy. Bakterie te występują u 25% pacjentów cierpiących na tę chorobę. Jest to najbardziej niebezpieczna forma raka skóry. Jest ciemnej guzki różnej wielkości, co jest bardzo znacząco podniesione ponad powierzchnię skóry.
 • Czerniaka plam soczewicowatych jest starszych w szyi i głowy. Powierzchnia tego typu nowotworu nie jest bardzo podniesiony powyżej powierzchni skóry.
 • Pod paznokciem czerniaka występuje u co dziesiątego wypadku. Często jest nowotwór znajduje się pod gwoździe kciuków dół.

Jakie są przyczyny mogą powodować czerniaka skóry?

load...
 • Długa ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (opalanie, solarium).
 • Promieniowanie radioaktywne.
 • Długoterminowe efekty termiczne.
 • Częsty kontakt z arsenem, smoły, sadzy, smoły.

Powrót do spisu treści

Jak zidentyfikować czerniaka we wczesnej fazie

 • Zmiana rozmiaru kret – szybki wzrost – najczęstszym objawem. Szczególnie należy zwrócić uwagę na mole większych niż 7 mm. Gdy pojawia się nowy mola i zaczyna szybko rosnąć i nagle zaczyna się starzeć kreta, jest to niepokojący objaw.
 • Zmiana kształtu i koloru znamię, zmianę linii obrysu starego mola – bardzo niebezpiecznych objawów. Szczególnie podejrzane ciemnobrązowe i czarne moli. Nierówne kolor kreta powinny również być powiadamiani.
 • Zniknięcie znamię włosów. Włosy wyrastające z molami, są oznaką jej czystości. Jeśli włosy zaczyna spadać z niego, może to wskazywać na złośliwy znamię.
 • Pojawienie świąd w obszarze lokalizacji mola lub inne nieprzyjemne odczucia.
 • Krwawienie, mokre wyładowania z moli i wygląd powierzchni zapalną na krawędzi tworzenia się pigmentu.

Diagnozowaniu czerniaka, ważne jest, aby pamiętać, że mężczyźni mają ten nowotwór często znajduje się z tyłu, podczas gdy kobiety z podudzia. Mimo to, należy sprawdzić całe ciało, w tym skóry głowy i paznokci na dłoniach i stopach (a czasami jest to rodzaj nowotworu jest czarna plama pod paznokciem).


Powrót do spisu treści

Co zrobić z niebezpiecznym mol?

Jeśli okaże się, kreta, które odpowiadają co najmniej jeden i więcej wielokrotność powyższych objawów, należy natychmiast skonsultować się z dermatologiem. Niebezpieczne mole być usunięte, a następnie badanie histologiczne. Byłoby lepiej, gdyby pozbyć się moli, które znajdują się w miejscach o stałej urazu (np pasek biustonosz, w pasie spodnie i t. D.). Ponieważ szkoda moli często prowadzi do ich przekształcenia w nowotwór.
Powrót do spisu treści

Środki zapobiegania tej chorobie

Jesteś na ryzyko, jeśli w przeszłości często opalaniu. Promieniowanie ultrafioletowe – to jeden z głównych czynników rozwoju tego nowotworu. Dlatego też, gdy należy unikać dużej liczby moli w organizmie poprzez opalanie na plaży i opalania. Jeśli ekspozycja na słońce nie można zapobiec, chronić odsłoniętą skórę przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych za pomocą ubrań i ochrony przeciwsłonecznej.

Konieczne jest zbadanie wszystkich głównych cech choroby i należy skonsultować się z lekarzem, jeśli jesteś w grupie ryzyka. Upewnij się, że wiesz dobrze, wygląda na to, czerniaka i jak odróżnić go od zwykłego zdrowego znamię. Przeprowadzenie regularnych przeglądów całej powierzchni skóry. Skóra głowy i pleców powinien sprawdzić swojego znajomego lub krewnego.

Leczenie raka skóry, a jego skuteczność zależy od tego, na jakim etapie rozwoju skontaktować się z lekarzem. Im szybciej to nastąpi, tym większa jest szansa absolutnego odzysku. Kiedy diagnoza raka skóry przeprowadza się chirurgiczne usunięciu złośliwego nowotworu. Zazwyczaj operacja nie jest szkodliwy dla pacjenta, jak i przy braku rezultatów przerzuty pełnego odzysku.

load...