Jak wybrać okap w kuchni?

„Ciągnie-pull, nie można wyciągnąć.” Nie chcę mieć to powiedzenie byłoby odpowiednią odpowiedź do okapu, który jest przeznaczony nie tylko do dekoracji wnętrz (jak niektórzy uważają), ale również spełnić swoje przeznaczenie – do oczyszczania powietrza w kuchni. Jak wybrać okap w kuchni? W niektórych modelach pobyt? Przewodnik wybór? Spróbujmy zrozumieć.

load...

Okapy gama modeli

Wszystkie okapy kuchenne można podzielić na kilka typów w zależności od ich kształtu i rodzaju instalacji.

Płaski kaptur (zawieszony) są zamontowane na ścianie bezpośrednio nad kuchenką. Te kołpaki są oddzielone w konstrukcji bez odchodzenia wentylację. Moduł rysunek pontonu składa się z obudowy, wentylator i filtr. Zalety tych modeli Kaptury – niska cena, stylowy wygląd, łatwy montaż. (! Dobrze, że bez nich) Wady Fałszywe kaptury – wysoki poziom hałasu, niska moc ssania, potrzeba częstej wymiany filtrów tłuszczu.

Wpuszczone okapy są zamontowane nad kuchenką w specjalnej szafie wiszącej, która ukrywa rurę wylotową. Wbudowany w kapturze jest całkowicie umieszczone w „kamuflażu” szafie, ale może mieć również szufladę. Jednak widoczne okap staje się tylko podczas pracy. Ten typ ekstrakty uznane za lepszej jakości w porównaniu do modeli wisiorek, ale cena jest znacznie wyższa ekstrakty osadzone. Jednak w przypadku, gdy otwór w kuchni jest zbyt daleko od płyty, wbudowany kaptur całkowicie rozwiązać problem.

Dome (okapy kominowe). Jest to chyba najbardziej nowoczesny rodzaj modeli okapów kuchennych. Doskonale pasują one do wnętrza każdej kuchni, mają modne i nawet ergonomiczną konstrukcję i nie wymaga wymiany filtrów. Te modele okapów kuchennych może być całkowicie metaliczne i mogą mieć różną wkładanie i wykończenie szkła i drewna. Za pomocą instalacji mogą być montowane na ścianie lub wyspy (zamontowany na suficie). Model kaptur kopuła nie tylko różnią się wielkością, kształtem i kolorem. Mają też różne specyfikacje. Pomimo faktu, że ten typ okapu jest najdroższym, to w tym samym czasie i jest najbardziej powszechne. Najprawdopodobniej to wyjaśnia doskonałą jakość tych modeli oraz wysoką wydajność oraz możliwość zdalnego sterowania.

load...

Jednakże, dając pierwszeństwo jednego lub innego modelu, należy brać pod uwagę nie tylko cechy jego wyglądu i zgodności z ogólnym stylu kuchni, ale również parametry techniczne: moc, niski poziom hałasu, długa żywotność,

Moc i wydajność ekstraktów

Wydajność okapu – ilość powietrza, które może ona oczyścić za godzinę. Oczywiście, im wyższa moc ssania, tym większa wydajność. Jednak bardzo mocny ekstrakcja niekoniecznie umieścić takie jak małe wielkości kuchni. Jak obliczyć wymaganą moc do pomieszczeń o różnych rozmiarach?

Można go znaleźć poprzez pomnożenie wielkości kuchni do dziesięciu (do znalezienia głośność, należy pomnożyć powierzchnię pomieszczeń o wysokości strumieni). Na przykład w przypadku średnich naczyń (powierzchnia 8 metrów kwadratowych) normalne mieszkania miejskich (wysokość sufitu 70 cm na 2 m), jest bardzo odpowiednia moc ekstraktor 216 m3 / godz. Mamy tę moc, mnożąc 8 przez 2,7 i 10. Jednak liczba uzyskana w wyniku tych obliczeń – najniższy wynik. Idealnie wydajność okapu kuchennego powinna być nie mniejsza niż 600 m3 / h.

Ekstrakty hałasu

Im wyższa efektywność wydobycia, tym silniejsza, że ​​ma silnik, a sama praca głośniej kaptur. Jednak dla wygodnej pracy w kuchni dodatkowego hałasu (szczególnie głośno) w ogóle pożądane. Więc trzeba wybrać kaptur, który nie będzie rozpraszać jego kochanką hałasu. Jednak obecne modele okapów kuchennych (nawet wystarczająco silne) są wyposażone w podkładki antywibracyjne i dźwięku bloków absorpcyjnych, które rozwiązać problem nadmiernego hałasu na rysunku roboczym. Jednak, wybierając model chcesz i sprawdzić go na głośności w trybie roboczym.

Filtry Hood

Rodzaje filtrów w okapem jest w znacznym stopniu wpływa na jego żywotność i jakość jego pracy. Jeśli filtr jest wysokiej jakości, to jest w stanie zneutralizować prawie wszystkich nieprzyjemnych (i fajne!) Zapachy, a wraz z nimi, sadzy, dymów i zawiesina tłuszczu w ciągu zaledwie pięciu minut. Aby wybrać okap z filtrem jakości, trzeba wiedzieć, że mogą mieć tylko dwa rodzaje filtrów – gruba filtrów i drobnych filtrów.

Zgrubne filtry nazywane są także tłuszcz (smar cyklon) Filtry. Są one przeznaczone do przechwytywania i zatrzymać nawet najmniejsze cząsteczki tłuszczu, które dostają się do powietrza podczas gotowania. Ponadto filtr do okapów kuchennych są nie tylko oczyszcza powietrze, ale również chroni silnik i wewnętrzne ścianki filtra powietrza, co znacznie przedłuża rysunek serwisowym.

Filtry tłuszczowe mogą być wykonane z metalu, akrylu i włókniny. Filtry metalowe – wielokrotnego użytku. Dla dobrej pracy są wystarczające, aby myć przynajmniej raz w miesiącu. Filtry tłuszczowe z włókniny i akrylu – jednorazowego użytku. Oznacza to, że po filtr zostaje zatkany z brudu i tłuszczu, to jest po prostu wyrzucić i zastąpić nowym i czystym filtrze.

Filtry HEPA zwany węgiel, ponieważ używają węgiel aktywowany. Głównym celem drobnych filtrów – wychwytywania i neutralizowania (adsorbuje) pachnie. Te filtry zmiany i częstotliwość wymiany zależy od intensywności korzystania z okapu.

Tryby pracy i metody kontroli

Nowoczesne okapy kuchenne są w stanie działać w każdym z dwóch trybów – tryb powietrza wywiewanego i tryb recyrkulacji. Istnieją również modele, które łączą obie wersje maską. Tryby te różnią się znacznie w pracy.

Podczas pracy w trybie okap kuchenny wycofania, to zasysa powietrze z pomieszczenia i przekazuje je na zewnątrz przez otwór wentylacyjny. Zainstalowane filtry w takich modelach, głównie do ochrony wewnętrznego mechanizmu z kapturem smaru i brudu, ale nie czyste powietrze.

Układ recyrkulacji zasysa powietrze, oczyszcza ponownie przy użyciu filtrów i uwalnia je do pomieszczenia. Jest w system recyrkulacji wydobywa pracy oraz dodatkowe filtry tłuszczowe czyste powietrze tłuszczu, popiołu, sadzy i pyłu. Jednak większość nowoczesnych modeli okapów są zdolne do pracy w każdym z tych trybów, a więc nadaje się do każdej kuchni. W związku z tym pytanie, jak wybrać odpowiedni okap w kuchni, w zależności od procesu oczyszczania powietrza, nie jest już tak istotne.

Dla wielu gospodyń domowych ważnym czynnikiem wyboru jest sposób, aby wyodrębnić sterowania (włączony lub wyłączony). Jest to zrozumiałe, gdyż każdy okap (nawet najbardziej skomplikowane wzory) musi być łatwo kontrolowane. Najczęstsze rodzaje pracy kontrolnej spalin:

  • E – panel światłowodowy i diody LED;
  • Klawiszowa – psevdosensory przycisk, można włączyć lub wyłączyć różnych funkcji rysowania;
  • Suwak – mechaniczny przełącznik suwakowy znajduje się u podstawy okapu.

Podstawowa różnica w tych wszystkich metod kontroli nie robić, więc mówić o żadnych korzyści lub wady, też nie jest konieczne. Skupić się na własnych przyzwyczajeń i pojęć komfortu.

Dodatkowe funkcje

Oprócz jego podstawową funkcją – do oczyszczania powietrza – i okapy kuchenne są często wyposażone w dodatkowe funkcje. Na przykład, oświetlenie. Ponieważ okap jest umieszczony bezpośrednio nad kuchenką, to jest bardzo wygodne mieć nazwę na nim źródło światła w obszarze roboczym. Oświetlenie ma prawie wszystkie nowoczesne modele okapów. Jedyna różnica – rodzaj i moc podświetlenia:

  • Lampy halogenowe (20 W);
  • Lampy fluorescencyjne (moc 9 W);
  • Kompaktowe lampy żarowe (20-40 W).

Żarówki halogenowe mają jedną niezaprzeczalną zaletę – najdokładniejsze odwzorowanie kolorów w sztucznym świetle. A ponieważ kolor produktów i przygotowanie posiłków bez znaczenia dla każdego kucharza, wówczas może to jest ten typ oświetlenia jest najbardziej odpowiedni do okapu. Jeśli jest to dla ciebie nie jest krytyczna, a następnie zwrócić uwagę na położenie lamp i oświetlenia, kąta kierunkowego. Mimo to światło nad piecem czyni proces gotowania jest nie tylko lepiej, ale również o wiele ładniejszy.

Kusić do wyboru konkretnego modelu można wyposażyć faktów kaptury lub Ażurowe półki szklane do przechowywania przyborów kuchennych. Ale nawet jeśli model takich dodatków nie, zapytaj o możliwość opcjonalnego wyposażenia.

Nawiasem mówiąc, taka możliwość jest przez wielu producentów okapów kuchennych, a niezbędne urządzenia gospodarstwa domowego można dokomplektovan lub, wręcz przeciwnie, zdemontowane zgodnie z Państwa życzeniem. A po tym, jak wybrać okap kuchenny, nadal będzie możliwe, będą mieli tylko udanego wyboru i cieszyć się czystym powietrzem swoją kuchnię.

load...