Jak stworzyć swój własny plan finansowy – pierwszy krok do wolności

„Osobisty plan finansowy” – takie „imponujące” poważne słowa. Natychmiast wyobrazić udane, ale nieco zmęczony bankierów „przylegający” Patrz, negocjacji biznesowych, ciężkich skórzanych fotelach. A potem – wakacje na Malediwach, osobistego jachtu … i już wydaje się, że opuszczony frazę słyszysz mimochodem: „Och, jestem tak zmęczony tym słońcu!”

load...

Czy uważasz, że to wszystko jest bardzo daleko i całkowicie nieosiągalne? Ale to jest? Szanse są – jesteś w błędzie. Trzeba tylko bardzo silne pragnienie. I pomóc przyjść rodzaj „magicznej różdżki” – plan. Co to jest i jak stworzyć indywidualny plan finansowy?

Nie ma żadnych tajemnic. Ściśle mówiąc, jest to plan działania, które należy podjąć, aby osiągnąć pewne cele.

Jak to działa?

Wielu ludzi żyje „od wypłaty do wypłaty.” Często taki stosunek do pieniędzy jest oparty na poczuciu niepewności. A prawda – nigdy nie wiadomo, co będzie jutro. A jeśli mamy okazję, aby kupić ładny drobiazg, pójść do restauracji lub iść do drogiej miejscowości, czy odmówić sobie to? Po tym wszystkim, nie będzie działać, aby zapisać się do apartamentu / willi / jachtu, dlatego ograniczę się w szczegółach?

Ale prędzej czy później przychodzi czas, kiedy człowiek zaczyna się zastanawiać, co się z nimi stanie w pięć, dziesięć, piętnaście lat. Już zadawałeś sobie to pytanie? A odpowiedź jest uczynić cię szczęśliwą? Jeśli nie, to nadszedł czas, aby pomyśleć o ich osobistego planu finansowego.

load...

Na jak długo powinien być plan finansowy? To może być wykonane w dowolnym momencie – sześć miesięcy, rok, 5 lat – to wszystko zależy od tego, czego dąży do. Należy skupić się na najbardziej odległy cel. Na przykład, jeśli Twój cel – zaczynają „żyć na zainteresowanie” do 50 lat, a teraz jesteś 35, plan musi być 15 lat.

Co daje?

Po pierwsze i najważniejsze, zaufanie w przyszłości. Nie można po prostu założyć swoją przyszłość przypadkowi, a także aktywnie uczestniczyć w jej tworzeniu. Wkrótce zaczniesz rozumieć, że cele, które wcześniej wydawały się nieosiągalne – jest całkiem realne. Będziesz w stanie zorganizować swoje życie i zacząć doświadczać poczucia dumy. Przepojona samooceny i przestaną bać się przyszłości.

Brzmi kusząco? Ale stworzyć swój własny plan finansowy? Zacznij proste.

Postawione cele

Oczywiście, w celu rozpoczęcia ścisłego harmonogramu – a więc w pewnym limicie – Twoje życie, potrzebny jest impuls. Co może być motywację? Oczywiście obecność docelowego.

Każdy człowiek jest inny. Wszyscy mają różne marzenia i aspiracje. I poziom dochodów w ogóle zbyt różne. W związku z tym, celem będzie inna. Wyobraź sobie, co chcesz osiągnąć, powiedzmy, 15 lat od teraz mogą kupić większe mieszkanie? Lub wysłać dziecko na studia w Anglii? Albo iść dookoła świata? Nie bój się marzyć. Jednak pragnienie musi być, mimo wszystko, trochę „przywiązany” do rzeczywistości.

Ustawić konkretne cele czasowe. Na przykład w roku chcesz kupić samochód, pięć – mieszkania, a po 15 – zacząć żyć wyłącznie na interesie kapitału, czyli zacząć uzyskiwać dochód pasywny.

Priorytet

Uważnie przejrzeć listę celów i „marzenia”, które zostały wykonane. Zrobiłeś to na papierze, prawda? Ustalić, że to jest najważniejsze, a – moll. Ułatwiają wystarczy.

Załóżmy, że mamy dwa główne zadania. Po pierwsze – na zakup mieszkania. Po drugie – utrzymanie przez 40 lat pasywny dochód $ 3000. Że to jest ważniejsze? Powiedzmy, że masz już jakieś schronienie – choć nie taki jak chcesz. A gdy tylko panikę strach ubogi starość. Następnie, głównym celem jest stworzenie pasywnego dochodu.

Ale jeśli masz trójkę dzieci i nie mają „róg”, jesteś zmęczony mieszka z rodzicami lub wędrować w wynajętym mieszkaniu, a potem, najprawdopodobniej jest to zakup mieszkania będzie głównym zadaniem.

Podział na większych i mniejszych zadań, pomogą Ci zrozumieć, co w przypadku „awarii” w swoim planie, można darować, albo jakie przedmioty powinny być skorygowane.

Obliczyć dochody i wydatki

Jeśli jesteś do tej pory nigdy nie prowadziła finanse osobiste, trzeba zacząć już teraz. Przed utworzeniem planu finansowego, trzeba dowiedzieć się, gdzie „skupiania” swoje pieniądze. Bardzo często postrzeganie Ludowego koszty są dalekie od rzeczywistości.

Nigdy nie próbował obliczyć, ile pieniędzy miesięcznie na zewnątrz, na przykład zakup gumy do żucia? Lub ciasta w pobliskiej kawiarni? Spróbuj. Wyniki mogą być zaskakujące. Dlatego w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy – a to, ile będzie trzeba, aby dopełnić obrazu – „najlepszymi przyjaciółmi dziewczyny” nie są nawet diamenty i pióra, gruby notatnik i kalkulator. Pamiętaj, aby zebrać wszystkie wpływy i nagrywać nawet koszty „grosza”.

Zerwać wszelkie informacje na temat grupy i wprowadzić je do tabeli. Na przykład, „Narzędzia – kwotę”, „Moc – ilość”, „rozrywka – kwota”, etc. Jeśli takie zachowanie księgowość dla ciebie – to znane, to można od razu przejść do następnego elementu na przygotowaniu osobistego planu finansowego.

Aktywa i zobowiązania – co to jest?

Nie bój specyficznej terminologii. To bardzo proste. Aktywa – to wszystko, co przynosi dochód. Aktywa są uznane za lokaty bankowe, papiery wartościowe, udziały w funduszach inwestycyjnych. Zobowiązania – to jest kosztowne. Na przykład, kredyt, dług, etc.

Co ciekawe, jedno i to samo w różnych sytuacjach może być zarówno odpowiedzialność i dodatkowym atutem. W jaki sposób? To bardzo proste! Na przykład, samochód – to odpowiedzialność. Musisz kupić benzynę, wydawać pieniądze na utrzymanie, zakup nowych części, etc. Ale! Jeśli zaczniesz szukać pracy na maszynie – okaże się aktywów.

To samo z mieszkania – tak długo, jak w nim żyć będziesz musiał zapłacić czynsz, dokonać napraw, kupić nowe meble – to wydać pieniądze. A jeśli oddać swoje dzierżawy i odbierać dochody – staje się atutem.

Zastanowić się, czy masz żadnych zobowiązań, które mogą być zamienione na aktywa. Na przykład, ziemia, że ​​nikt nie będzie kiedykolwiek zrobić. Albo stary dom w odległej wiosce, dziedziczone. Może coś z tego może być sprzedawany – nawet tani – i zainwestować te pieniądze na korzystnych warunkach.

Zrozumiano?

Stworzyć ochronę

Niestety, życie jest nieprzewidywalne. Zwolnienie, kolejna fala kryzysu finansowego, wypadek – wszystko to może zniszczyć żadnego planu finansowego. Więc zanim zaczniesz inwestować – inwestowanie – „ekstra” pieniądze, konieczne jest „błądzić”. Oznacza to, że w celu zmniejszenia ryzyka.

Ryzyko finansowe – najgorszymi wrogami nawet najbardziej starannie przemyślany plan. Oczywiście zapewnić 100% wszystkich nieszczęść i kłopotów nadal nie będzie działać, ale aby zminimalizować ryzyko jest możliwe.

Jakie są zagrożenia i jak je zmniejszyć?

Pierwsza grupa – to nieplanowane wydatki i bezrobocia. Wydatki nieplanowane – niekoniecznie jest duża suma. Naprawa pralki, wizyta u dentysty, pilna zakup nowego telewizora, czy wymienić złamaną jedną beznadziejnie stary … ale niewiele więcej. A każdy taki wydatek będzie uderzać mały otwór w projekcie planu finansowego.

A co możemy powiedzieć o nagłą utratę pracy?

Jak można chronić się przed tym? doradców finansowych zaleca się stworzyć „fundusz rezerwowy”. Co to jest? To jest pewna ilość, która jest wystarczająca, aby, bez żadnych zewnętrznych przepływów finansowych, można łatwo „trzymaj” 3-6 miesiące.

Fundusz rezerwowy lepiej jest przechowywać konta bankowego z uzupełnienia i częściowe wycofanie. Zazwyczaj oprocentowanie tego konta wynosi 5-8% rocznie.

Druga grupa – są choroby i wypadki. Nawet normalna jazda na rowerze może spowodować długi „wakacje” w szpitalu. Czy zastanawiasz się, jakie stanowisko będzie wasze dzieci, jeśli nagle coś się dzieje?

W celu zabezpieczenia się przed takimi sytuacjami, można skorzystać z programu dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych i ubezpieczeń na życie. Koszt ubezpieczenia nie jest tak wielka – w ciągu roku o jeden procent sumy ubezpieczenia.

Również nie zapomnij wykupić ubezpieczenie na czas podróży za granicą. Następnie, jeśli to konieczne, można się tam dostać bezpłatną opiekę medyczną.

Trzecia grupa – zagrożenia w obiekcie. Ogień w kraju, powódź w mieszkaniu, kradzież samochodu – takie sytuacje są, niestety, nie należą do rzadkości. Do „walki” z nimi wymaga dużo wysiłku, czasu i oczywiście pieniędzy. Za pomocą programów ubezpieczeniowych nieruchomości. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli wynająć mieszkanie do wynajęcia lub są rzadko w swojej daczy.

Czwarta grupa – „szkody wyrządzone osobom trzecim.” Sytuacja ta jest bardzo znana większości kierowców. Z wyłączeniem obowiązkowego ubezpieczenia OC, można wykorzystać nawet dobrowolnego DSAGO. Ten „zapisz” Ci, jeżeli kwota płatności na ubezpieczenia obowiązkowego nie zastąpi ilość obrażeń.

Ochrona przyszłość. Aby rozwiązać ten problem, można użyć akumulatorów rachunków bankowych lub ubezpieczeniowych planów prywatnych funduszy emerytalnych. Umowy ubezpieczenia są, co do zasady, co najmniej 10 lat. Dlatego zaleca się inwestowanie w walucie – dolarach, euro lub frankach szwajcarskich.

Dokonywanie count

Na tym etapie, aby zrozumieć, w jaki sposób stworzyć swój własny plan finansowy, konieczne jest „zmniejszenie zapłaty z kredytu.” Oblicz swoje miesięczne dochody i dodać do niej zyski wynikające z aktywów. Odjąć wydatki z otrzymanej kwoty.

Otrzymana suma – jest potencjał inwestycyjny. Mądrze zainwestowane pieniądze można uzyskać stały dochód. Brzmi świetnie! Ale jak i gdzie zainwestować pieniądze, aby nie „wypalenie się” i nie stracić ostatni?

Na początek, trzeba zdecydować, czy będzie samodzielnie określić strategię inwestycyjną, lub skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Niestety, w rzeczywistości, w innym przypadku istnieje pewne ryzyko.

Rodzaje inwestorów

Bez względu na to, którą opcję wybierzesz, dobrze byłoby określić z góry, jaki rodzaj inwestora jesteś. Jakie są różne rodzaje inwestorów? Tradycyjnie, można je podzielić na trzy główne grupy.

 • Grupa One – inwestor konserwatywny

Ci ludzie starannie ważyć każdy krok i zgadza się inwestować tylko wtedy, gdy absolutnie pewni powodzenia. Dla konserwatywnego inwestora najważniejsze – w celu zachowania ich inwestycji. Nigdy nie bierze na siebie ryzyko i podjąć wszelkie środki, aby chronić swój kapitał.

Oczywiście, w tym samym czasie przychody konserwatywnego inwestora jest mały – rodzaj inwestycji zwykle daje 3-5% rocznie. Ale one są stabilne! Typowo, „konserwatywny” nigdy nie traci, i powoli, ale osiągnąć swoje cele.

Jeśli należysz do tego rodzaju inwestora, to zaleca się co najmniej 60% ich potencjału inwestycyjnego przechowywanego w depozytach bankowych lub inwestować w programy ubezpieczeń oszczędnościowych.

 • Druga grupa – umiarkowany inwestor

Umiarkowane inwestor, oczywiście, również ważne, aby zachować swoje oszczędności, ale nie chce zadowolić minimalnego dochodu. Więc czasami ryzykuje. Ale w tym samym czasie, zawsze starając się utrzymać równowagę pomiędzy niskim ryzyku i ryzykownych inwestycji. W przypadku utraty, będzie spłacać swoich długów ze względu na dochody z inwestycji „win-win”. Umiarkowane przynieść inwestycje, z reguły 10-12% rocznie.

Doradztwo finansowe generalnie polecam umiarkowane inwestorzy split „portfolio” na dwie równe części. Połowa inwestować w akcje i obligacje, a druga część – do złożenia lub zapłacić w programach ubezpieczeniowych. Pasować, również mieszane fundusze inwestycyjne.

 • Trzecia grupa – agresywny inwestor

Głównym celem agresywnego inwestora – „Fortune”. Opiera się ona na bardzo ryzykowne akcje. Oczywiście, w przypadku powodzenia, takie papiery wartościowe przynieść najwyższe dochody. Ludzie tego typu są za handel uzyskać bogaty i stać się bankrutem. Średnio z udanym „scenariusz”, agresywny inwestor otrzymuje 12-20% rocznie.

Co do zasady, agresywnych inwestorów – to profesjonaliści, wyraźnie reprezentujący co oni mają do czynienia.

Jeśli należysz do tego typu inwestorów – bezpiecznie inwestować większość oszczędności w fundusze hedgingowe, akcje i fundusze inwestycyjne. Jednak zapomnieć o konserwatywnych inwestycji, także nie warto.

Jak mogę określić, jaki typ inwestora należysz? Cóż, przede wszystkim, to zależy od płci i wieku. Z reguły kobiety są bardziej ostrożne niż mężczyźni. A młodzi inwestorzy są bardziej odważny niż ludzie w średnim wieku. Chociaż, oczywiście, każda reguła istnieją wyjątki.

Ponadto, w celu lepszego zrozumienia siebie, można skorzystać ze specjalnych testów psychologicznych.

Stół rysunek

Cóż, jesteś prawie tam. Pozostaje najważniejsze – organizować wszystkie informacje i rozpocząć już zrealizować swój osobisty plan finansowy. Aby mieć wszystko jasno, to najlepiej, aby utworzyć tabelę. Tutaj są dwa sposoby.

Pierwszy proces. To jest dla tych, którzy mają zdanie „stołowe” jest nieokiełznany atak ziewania. Jeśli wszystkie te obliczenia / szacunki dla ciebie zbyt bolesne, jeśli czujesz, że „link” do nich, łatwiej zrobić – skontaktuj się z doradcą finansowym. Nawiasem mówiąc, większość nowych inwestorów nie tylko to.

To prawda, że ​​jest jedna wada – koszty dodany kolejny punkt.

Sposób drugi. On – dla pchnięcia. Dla tych, którzy chcą, aby dokładnie zrozumieć, jak stworzyć indywidualny plan finansowy. Usiądź wygodnie przed komputerem, umieścić obok kalkulatora i powiedzieć „do domu”, że nie przyklejają się do ciebie 2-3 godzin. Otwórz Excel i malować tabeli:

 • Jednym liczyć. „Rok”. W tej kolumnie weszła w kolejności rosnącej wszystkie lata, począwszy od bieżącego roku, a kończąc „snów”.
 • Liczyć dwa. „Kapitał na początku roku.” Porównaj z poprzedniego roku dochody i wydatki. Dodać do tej kwoty wszystkich oszczędności, które masz w tej chwili. Trzeba umieścić je w depozycie bankowym, prawda? Tak więc, można uzyskać 5-8% rocznie.
 • Liczyć Trzy. „Kwota inwestycji.” To pieniądze, które można umieścić pod koniec roku. Aby je zdefiniować, należy najpierw dowiedzieć się, ile masz pieniędzy, aby wpłacić depozyt w banku. Po obliczeniu tej kwoty należy odjąć od niej swój „funduszu awaryjnego”. Nie zapomnieliśmy? Jest to – pieniądze, które powinny wystarczyć na 3-6 miesięcy wygodne istnienie.
 • Liczą Czwórki. „Cele finansowe.” Należy przechowywać wszystkie swoje marzenia z ciągiem roku, w którym chcesz je realizować.
 • Liczyć pięć. „Operacje inwestycyjne”. Kolumna ta będzie tylko trzy kolumny: „konserwatywny”, „umiarkowane” i „agresywny”. Już zdecydował, jaki rodzaj inwestora należysz?
 • To „rozrzut” suma trzeciej kolumnie – „kwota inwestycji” – w kolumnach, zgodnie z ich poglądów.
 • Liczyć na szóstym miejscu. „Środki pozostałe po inwestycji.” To jest – Twój rezerwa ubezpieczeń. Dlatego liczba w tej kolumnie nie powinna ulec zmianie.
 • Liczyć na siódmej pozycji. „Inwestycja stan.” Musi także być podzielone na 3 kolumnach: „konserwatywny”, „umiarkowane” i „agresywny”. Liczba pokaże jak „dorosła” inwestycji.
 • Liczyć ósmy. „Stan na koniec roku.” W celu wypełnienia tej kolumny należy dodać do siebie wartości odnotowane w szóstej i siódmej kolumn. Od tej kwoty należy odjąć pieniądze wydane na realizację celów finansowych.
 • Wszystko! Tabela napełniony.

Następnie numer otrzymany w kolumnie ósmej, to będzie konieczne, aby kopiować w drugiej kolumnie poniższej roku.

Podsumowując

Przyjrzyj się dobrze w „pracy swoich rąk”. Jeśli wszystkie numery w tabeli mają pozytywne znaczenie – wszystko w porządku. Więc właściwie ocenić swoje możliwości i cele są osiągalne. Teraz najważniejsze – nie wycofać się i ściśle postępować zgodnie z planem.

Coś nie sumują się? Nie martw się! Po tym wszystkim, plan finansowy nie jest czymś niezmiennym – jest to możliwe, a czasami konieczne, aby dokonać zmian.

Ze względu na to, co można zrobić? Istnieje kilka możliwości. Na przykład, można zwiększyć ramy czasowe dla osiągnięcia określonego celu. Lub planuje zakup nie pięć, a dwa-pokojowe apartamenty. Można ponownie starannie ważyć swoje „marzenie”. Być może niektóre z nich nie są tak ważne dla szczęścia?

Wszakże w rzeczywistości najważniejszy cel – ma zdobyć zaufanie i osiągnąć sukces i zamożny człowiek. A na drodze do tego celu zostały już wykonane bardzo duży krok.

Tak, wszystko musi się uda!

load...