Jak stworzyć staw w kraju własnymi rękami?

Zawartość:

Po gorącym dniu jest zawsze miło odpocząć w cieniu stawu. Ale co właściciele ogrodów, w pobliżu których nie ma naturalnych zbiorników wodnych? Jest na to sposób, i to jest wystarczająco jasny – stworzyć staw w kraju własnymi rękami. Aby to zrobić, oczywiście, to zajmie trochę wysiłku, aby spędzić czas i pieniądze, ale wynik jest warto, bo mini-staw zachwyci cię, a potem przez wiele lat.

load...

Wybierając formę staw

Tworzą dekoracyjne staw powinny pokrywać się z łącznej powierzchni kompozycji krajobrazu. Jeśli obszar regulowany wiele zakrzywionych kształtach wygładzić kontury, sam staw musi być wolna an_0 – owalna lub łzy, o szorstkiej linii brzegowej, które mogą być zaprojektowane z kamieni ozdobnych, kamyków lub roślin. Jeśli przeciwnie, cała organizacja stronie podlegają rygorystycznej roztworu o regularnym kształcie geometrycznym, a ciało z wody powinny być kwadratowe lub prostokątne.

Tworzenie stawu małego rozmiaru pod wpływem siły każdy, wystarczy kupić stosunkowo tani plastikowy kubek. Do budowy zbiornika większych rozmiarach będzie wymagać dużo więcej wysiłku, a proces jej tworzenia obejmie większą liczbę etapów. Na wstępie będzie duża wykopu kopania, usuwania ziemi z miejsca, a następnie wymagają betonowania dno i boki. Lepiej jest powierzyć ten proces dla specjalistów w tej branży, czyli firmy krajobraz z doświadczeniem w podobnych pracach.

Wybierając miejsce na zbiorniku

Jak zbudować staw w kraju, w którym musi się znaleźć miejsce pośród drzew owocowych, klombów i łóżka roślinnych? Przy podejmowaniu decyzji, gdzie umieścić staw powinien być prowadzony przez kilku bardzo ważnych zasad. Po pierwsze, obok stawu powinno być żadnych drzew, ponieważ ich korzenie mogą ostatecznie doprowadzić do uszkodzenia dna stawu i jego izolacji. Dlatego odległość od stawu na pobliskim drzewie, powinna być równa wysokości pnia. Jeżeli kilka drzew, po czym kieruje się na długości najwyższy z nich otworu.

load...

Po drugie, konieczne jest, aby wziąć pod uwagę takie czynniki, jak położenie względem słońca. Ideałem byłoby to miejsce, które jest oświetlone w letnim słońcu w godzinach porannych do około połowy 11 th, i od 11 do 15 godzin znajduje się w półcieniu. Jest to ważne, ponieważ ciepło południa wpływa na jakość wody. Ważne jest również, aby zapewnić swobodny dostęp do stawu całym obwodzie – łatwiej będzie dbać o stawie. Aby to zrobić, można zbudować wokół ścieżkę lub ścieżki.

Mini-stawy i oczka wodne można budować zarówno płaski teren i na dość stromym terenie, a staw jest zbudowany na bazie tarasie. Jest możliwe zastosowanie skutecznej kaskadę kilku zbiorników tak, że woda płynie gładko od jednej do drugiej.

Określenie wielkości zbiornika

Wydawałoby się, że staw w kraju własnymi rękami do zrobienia jest bardzo prosta. Niektóre są kuszeni przez możliwość korzystania zwykłą starą wannę lub finale Pucharu przechowywania zakupionych. Jednak budowa zbiorników powierzchni mniejszej niż 3,5 m.kw. I głębokości mniejszej niż 80 cm, nie jest uważany za odpowiedni, ponieważ woda nagrzewa się szybko, co prowadzi do glonów alg. Wynikiem Niewystarczające przyswajanie tlen wody zaczyna się rozkładać i wydziela nieprzyjemny zapach. Można tego uniknąć przy konstruowaniu głębokiej miski lub ochrony przed przegrzaniem przez staw cieniowania roślin lub pergoli struktura jego południowej stronie.

Niestety, właśnie uniknąć pielęgnacja stawu małego rozmiaru jest mało prawdopodobne. Ten staw musi być okresowo usuwane, tylko wtedy będzie mógł normalnie funkcjonować. Życia wewnątrz małego zbiornika wody musi być utrzymywana przy użyciu filtracji wody sztucznie.

Żyć jako pełnych i niezależnych ekosystemów, które nie wymagają żadnej szczególnej opieki i ingerowania w ich zdolność do życia, może tylko stawy większe niż 100 m.kw. Ale z powodu ich ogromnych rozmiarów, takie stawy rzadko są stosowane w stosunkowo małych działkach.

Innym istotnym problemem z małym stawie w ogrodzie jest zamarzanie wody w okresie zimowym, w wyniku śmierci mieszkańców stawu. Aby tego uniknąć, należy zapewnić wystarczającą głębokość i zimą, aby zrekompensować brakującego tlenu niezbędnego do ustalenia w niej mały otwór. W zimie jest to konieczne, aby przenieść rośliny i ryby ze stawu w ciepłym pomieszczeniu.

Dobieramy rośliny do stawu

Staw i jego linii brzegowej są często sadzone z roślin ozdobnych, aby nadać mu bardziej naturalny wygląd. Rośliny używane do tego celu są podzielone na trzy grupy:

  • Przybrzeżnych, które rosną wzdłuż brzegu w płytkiej wody (trzciny Marsh nagietka, grot strzałki, kalii);
  • Woda, która rośnie w wodzie (glony);
  • Rośliny, które unoszą się na powierzchni wody (lilia, rzęsa, lilia wodna).

Przybrzeżne i rośliny wodne są wykorzystywane do poprawy jakości wody i ograniczenie go zawiera składniki odżywcze, których duża ilość może powodować glony. Specjalne kosze, składające się z małych komórek stosowanych do uprawy roślin wodnych. Są one wypełnione mieszaniną substancji odżywczych i zainstalowane w stawie, więc pojemniki nie mogą przyjść na powierzchnię i są łatwo usuwane w okresie zimowym.

Tworząc staw z rękami

Jak zrobić staw w kraju na własną rękę? Bądź przygotowany na to, że budowa stawu na terenie wymagają do znacznych kosztów finansowych i znacznego wysiłku fizycznego. Sposób wytwarzania obejmuje geologicznej badanie w celu określenia rodzaju gleby i poziomu wód gruntowych. Odwadnianie jest umieszczona w przypadku, gdy przekracza on poziom 2 m. Odbywa się to przez nałożenie na dnie kanalizacji dołu, za pomocą którego usuwa się nadmiar wody, która tworzy się podczas deszczu.

Na początku procesu tworzenia zbiornika musi być wybrany, a nawet specjalnie zrobić miejsce dla niego w ogrodzie. Następnie trzeba zaznaczyć ze względu na jej konturów, które mogą być wykorzystane do długiej liny. Po tym konieczne jest, aby wykopać dół w określonym konturze głębokości pochyłych ścianach. Aby utrzymać staw w ramach stałego poziomu wody, materiały hydroizolacyjne kładzie się na jego ścianach bocznych i dolnych. Dla tych celów, to jest bardziej wskazane, aby korzystać z PVC – folia lub specjalnego tworzywa sztucznego.

Raz można wykopać rów, proces może przystąpić do wyrównania i uszczelniania jego dnie i ścianach. W tym przypadku konieczne jest, by kąt ścianki w stosunku do dołu nie była bardziej stroma niż 45 stopni. Po tym czasie jest konieczne, aby leżał na dolnej warstwy dołu mokrej grubości piasku około 10 cm, kuwetą i górną folią ochronną, tak aby krawędzie obrysu zbiornika były 30-50 cm. Folia musi naciskać na dole kamieni, i fałdy utworzone wokół delikatnego rozprostowywania ,

Następnie powoli wypełnienie jamy wody, znamienny tym, że folia jest rozciągana, przylegającą do ścianek i dna. Po całkowitym napełnieniu kubka z wodą nadmiarowe fragmenty folii mogą być równomiernie rozmieszczone w zagięcie brzegu. Te krawędzie materiału, które zostały wcześniej odgięte, są wycinane z marginesem 20-30 cm i stałe sworznie są wykonane z metalu w kilku miejscach. Staw na skraju ozdobione płytek lub kamienia, a także warstw darni. W niektórych przypadkach materiał hydroizolacji jest mata z włókna szklanego z trzech warstw. Muszą one być umieszczone w taki sposób, że każda kolejna warstwa nieznacznie zachodzi na poprzednią.

Więcej kapitału, ale również bardziej kosztowne i energochłonne staw z betonowym miski. Zazwyczaj są one wykonane na tyle dużych stawach w postaci regularnych kształtach geometrycznych. Dno i ściany wykopu pokryte warstwą papy, które, używane w tej impregnacji właściwości. Wzdłuż krawędzi brzegu stawu pokrycia dachowego należy zginać i dociśnij kamieniami. Następnie ułożone kolejno warstwy żwiru i piasku. Po tym, mieszanina piasku układa się na wierzchu beton, gazę i umieścić na nim. Po utwardzeniu betonu przejść do następnej warstwy rozplanowany.

Staw Pielęgnacja

Staw proszę was od dłuższego czasu na jej piękny wygląd, należy okresowo czyścić zanieczyszczoną wodę. To może być wykonane mechanicznie przy użyciu netto zwyczajne lub specjalnego urządzenia – skimmer, zainstalowane bezpośrednio na samego stawu.

Aby oczyścić ściany staw i dnie narastania alg i mułu będą musiały zakupić „podwodny odkurzacz”, ma zdolność do podlizywać brudną wodę i glony i zawrócić teraz woda oczyszczona. Oczyszczanie wody jest także wytwarzany za pomocą filtrów mechanicznych, wyposażony w pompy.

W celu przywrócenia poziomu kwasowości, normalizacja struktury i kontroli rozmnażania alg korzystać ze wszystkich rodzajów produktów biologicznych, które są całkowicie nieszkodliwe dla ryb, roślin i ludzi. Wodę można oczyszczać z zastosowaniem promieniowania nadfioletowego niszczenia wirusów i bakterii w wodzie.

Proces czyszczenia stawu jest zazwyczaj wykonywane w kilku etapach i na różne sposoby, ponieważ zastosowanie tylko jeden z nich jest prawie nieskuteczne. Na przykład, zniszczone przy użyciu alg UV są usuwane z wody za pomocą środków mechanicznych.

Fontanny

Krajobrazu staw w ogrodzie trudno sobie wyobrazić bez dekoracji jakiegokolwiek akwenu – an_6ny, tworząc wyjątkową atmosferę z opryskania i dokonując ich dynamikę w postrzeganiu powierzchni wód jako całości. Ponadto, an_6na jest w stanie zwiększyć ilość tlenu w wodzie i tym samym poprawić warunki środowiskowe dla wzrostu roślin i mieszkańców odpady staw.

Fontanny dostępne na rynku i przeznaczone do montażu w stawach, wyposażone w pompę, która przeznaczona jest do pracy ciągłej długoterminowej. Dzięki ogromnej różnorodności załącznikami można ustawić kierunek i nawet kształt strumienia wody. Przez zmianę ciśnienia, można osiągnąć regulację wysokości i zasięg strumienia.

Nawiasem mówiąc, an_6na będzie doskonałą alternatywą dla ozdobnym stawem na bardzo małym obszarze, a nawet w zacienionym ogrodzie. Jak już powiedzieliśmy, aby stworzyć pełnoprawny mały staw jest bardzo problematyczne. To jest mały rozmiar akwenie nie dopuścić do utworzenia zamkniętego ekosystemu, więc te stawy bardzo szybko przekształcić się najlepszy w bagno, a co gorsza – w ciągu cuchnące błotnistych kałuż.

Misa an_6ny, która nie jest wypełniona roślinami wodnymi, a dno nie jest pokryte ziemią, woda pozostaje jasne przez cały czas. Dla urządzenia an_6ny można wykopać niewielki dół i umieścić go z kamienia dekoracyjnego. I można korzystać z gotowych miski, które również kopać w ziemi lub montowane na jego powierzchni. I ozdobić ciało wody może być sztuczne rośliny lub rzeźby i an_6na zawsze można posadzić piękne kwiaty.

Do dekoracji an_6ny (i stawu też!) Można użyć specjalnego oświetlenia krajobrazu, a wtedy będzie cię zadowolić i nocą. Oświetlenie urządzenia stosowane do zbiorników może się unosić i zanurzony i mogą być zamontowane na stałe lub w system ruchomego osprzętu na różnych głębokościach. Rozpraszanie światła, są zaopatrzone w elementy odblaskowe oraz materiały, z których są wytwarzane, są odporne na zmiany temperatury i warunków atmosferycznych.

W skrócie, zbudować an_6nę, wykopał staw w kraju własnymi rękami lub zatrudnić specjalistów do zrobienia – to właśnie dla Ciebie. Ważne jest, aby pamiętać, że kiedyś wykopał i posadzone rośliny staw wymaga stałej uwagi i opieki.

 

Jeśli jesteś gotowy nie tylko do budowy stawu, ale także do dalszej opieki nad nim, a następnie wybrać lokalizację, należy utworzyć projekt pozyskiwania niezbędnych materiałów i kontynuować. Staw na miejscu własnymi rękami, aby trudne, ale jest to możliwe! Jak mówią, nie ma woli, nie będzie możliwe. Powodzenia!

load...