Jak rosną sadzonki do kwiatów?

W marcu, cała natura zaczyna wychodzić z hibernacji, a hodowcy są pierwszym problemem. A główną działalnością miesiąca – sadzonki. Wiele osób w tym momencie zastanawiasz się jak uprawiać sadzonki kwiatów, co jest lepsze: rosną sadzonki na własną rękę lub kupić gotowe? Rozwiązanie to pytanie zależy od możliwości finansowych i miłości do przezwyciężenia trudności.

load...

Uprawa sadzonek na własną rękę, można uzyskać następujące korzyści:

  • Zaoszczędzić pieniądze jako pakiet nasion jest często tańsze niż jednym zakładzie.
  • Można rosną rzadkie rośliny, które nie są w zakresie produkcji przemysłowej, jak również rośliny przetargowe, które nie tolerują przeszczep lub nie tolerować.
  • Znacznie zmniejszyć ryzyko wejścia szkodników w przyszłości ogrodzie.

Rosnące sadzonki

Jeśli zdecydowaliśmy się rozwijać sadzonki na własną rękę, a następnie w marcu – jest czas, aby siać nasiona warzyw, rocznych i wieloletnich roślin kwiatowych. Większość ogrodników nie mają wyspecjalizowanych szklarni do uprawy sadzonek, więc jedyną rzeczą, która pozostaje do zbijają na wąskim parapecie w mieszkaniu miasta. I istnieje wiele sadzonki się rozciągały się „martwy”. Jak rosną silne i zdrowe sadzonki kwiatów, co zrobić z sadzonek, jak radzić sobie z chorobą, na zazdrość wszystkich sąsiadów uzyskać zdrowe sadzonki wytrzymały?

Kluczem do przyszłego sukcesu jest jakość nasion. Nie skąpić przy zakupie nasion z wątpliwej ręce. Można uzyskać wyniki zerowe. Odnoszą się do specjalistycznych sklepach. Zakup nasion, zapytać trwałość. Jeżeli opakowanie jest hermetycznie uszczelniona, manipulować nim bezpośrednio przed siewem.

Tak więc, musimy sadzić pojemników i podłoże. Jako pojemników można użyć żadnych niskie pudełka, miski ceramiczne lub z tworzyw sztucznych, zwykłych doniczek. Podłoże – torf zmieszany z piaskiem w równych częściach lub specjalnej podstawy sadzonek ze sklepu. Optymalny termin siewu – koniec marca lub początek kwietnia.

load...

Napełnić miskę roślin umiarkowanie wilgotne podłoże prawie do góry spłaszczenia powierzchni lekko ją zagęścić. Równomiernie rozrzucić nasiona na powierzchni, posypać cienką warstwą ziemi, lekko zdeptany i nawilżających. Lepiej zrobić to z rozpylacza lub Konewka z bardzo drobne sito do erozji nie wystąpiły.

Małych nasion – tytoniu, petunii, begonia, mak, itp. – dla jednolitego Wysiew miesza się z jednej części piasku (nasion na dziesięć części piasku) i rozproszenia na powierzchni podłoża. W tym przypadku, nie posypać ziemię i lekko zgnieść i nawilżają.

Ciepło

Dla dobrego rozwoju i wzrostu młodych siewek wystarczająco pokojowej temperaturze + 20 ° C W ciągu dnia może być 23-25 ​​° C, a w nocy kropli do 14-16 ° C. Jednak w pierwszym tygodniu po wzejściu zapobiec pociągnięcie rośliny, na lepszy rozwój korzeni jest konieczne aby obniżyć temperaturę 2-3 ° C, ponieważ wraz ze wzrostem temperatury zwiększa się szybkość kiełkowania nasion.

Podłoże

Połowa sukcesu w rosnących sadzonek – to właściwie dobrane podłoże. W przypadku innych roślin kompozycja wkładu może być nierówna. Ale są pewne warunki, które muszą koniecznie przestrzegać.

  • Co dziwne, ale podłoże nie musi być zbyt pożywne, czyli powinna ona zawierać niewielką ilość substancji odżywczych. W przeciwnym razie rośliny będą rosły zbyt aktywny, a przy braku światła zaczynają się wydłużać.
  • Podłoże musi być w stanie dobrze zdać wodę.
  • Podłoże powinno być świeże. Oznacza to, że niemożliwe jest, aby zasiać ziarno w poprzednio używanego podłoża. Przedtem to podłoże należy dokładnie parę. W domu, procedura ta może być wykonana w piekarniku. Parzenie ziemia wsypywać miski, zwilżyć je i umieścić na dwie godziny w suszarce. Temperatura w piecu nie przekracza 85 ° C Jeśli temperatura jest wyższa, wówczas substrat będzie odparować związki organiczne, takie jak próchnica i torfu.
  • W przypadku roślin, sadzonek, które jest podatne na choroby „na suchą zgniliznę kapustnych” – niecierpka, Annual aster, groszku, kapusta, pomidory, ogórki – podłoże powinno składać się z ziemi, darni, torf i piasku w stosunku 3: 1: 1, odpowiednio.

Oświetlenie

Ci, którzy mają okna w domu są skierowane na południe, południowy wschód lub południowy-zachód, oczywiście, szczęście. Ale podwójne szyby wciąż brakuje trochę światła, więc młode rośliny są lepiej oświetlone. A już na pewno nie zrobić bez podświetlenia, jeśli okna są usytuowane od strony północnej. Jak można stosować oprawy oświetleniowe, w których trzeba umieścić na żarówki 40 W.

Ale żarówki wytwarzają dużo ciepła, co może spowodować przegrzanie sadzonek. W związku z tym, ogrzewanie dobrze jest używać lamp fluorescencyjnych i jeden będzie chłodny niebieskie odcienie, a z drugiej – ciepła żółty. Może być stosowany arc świetlówek rtęciowych. Dobre wyniki podano oświetlenia i halogenków metali lamp wyładowczych sodu. Dają światło w kolorze pomarańczowym i czerwonym zakresie widma, co przyspiesza rozwój i wzrost roślin. Jednak podczas korzystania z takich lamp rośliny zaczynają odczuwać niedobór światła niebieskiego, lecz ten jest częściowo kompensowany przez światło wpadające przez okno.

Dziś istnieją specjalne fitolampy. Zapewniają optymalny rozwój i dobry wzrost roślin spektrum promieniowania. Jednakże, nie nagrzewają się i służyć bardzo długo – Termin działania lampy wynosi 10 tysięcy godzin .. Ale te lampy muszą być chronione przed wilgocią podczas podlewania, ponieważ nie mieli ochronę przed wilgocią.

Odległość od lampy do roślin nie powinna przekraczać dziesięciu centymetrów, co zwiększa się sadzonki rośnie. Dla dobrego rozwoju i wzrostu młodych roślin trzeba podkreślić dwanaście godzin dziennie. Jednocześnie należy pamiętać, że jeśli Okna mieszkania wychodzą na południe, południowy wschód lub południowy zachód, podświetlenie można włączyć tylko w pochmurne dni, a jeśli północnych okien, to jest wliczone codziennie.

Wilgotność powietrza

Optymalna wilgotność dla sadzonek – 60-70%. Ze względu na centralne ogrzewanie, pracując w marcu nadal w pełnej wysokości, powietrze jest bardzo suche. La celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności młodych roślin, powinny one być okresowo spryskane. Można to zrobić w inny sposób, jeśli chcesz, aby zapewnić stałą wilgotność. Podstelil pod garnki folią i zagiąć brzegi tak, aby uzyskać takie rzeczy jak otwarty szklarni. Wysokość ściany powinny być osłonami nad krawędziami doniczkach siewek po 30 cm.

Woda

Młode rośliny muszą mieć pewność, aby regularnie podlewane, co zapobiega wysychaniu podłoża. Rośliny podlewa powierzchni w przejściu pipety lub sprayu. Wszystkie inne rośliny mogą być podlewane z konewką. Podlewanie należy stosować rozliczane ciepłej wody. Wody o temperaturze pokojowej promuje dobre wzrost korzeni. Najlepiej jest podlewać rano, słoneczne dni.

Choroby sadzonki

ŚLUZAKA i „czarny noga” – główną plagą sadzonek. „Blackleg” jest jedną z najgroźniejszych chorób roślin. Jego objawy: liścieni odlewania najpierw żółty, a następnie znikają, a macierzystych na poziomie gruntu jest czarny, a na nim pojawiają się w pasie. Raz pojawia się te objawy, rośliny więdną szybko na początku, a potem umrzeć. Przede wszystkim, „suchą zgniliznę kapustnych” wrażliwe rośliny takie jak Antirrhinum, rocznych aster, goździka, pomidorów i kapusty. Kiedy pojawiły się pierwsze oznaki porażonych roślin zostały usunięte, a pozostałe nie są podlewane przez kilka dni. Ponadto gleba starannie usunięto i dodano czysty, korzystnie piasku rzecznego i popiół lotny lub perlitu.

Zgnilizna korzeni

Od tej choroby często cierpią z kapusta, bakłażan, papryka, pomidory, rocznego aster, groszku, goździki, szałwia, pierwiosnka. Określenia choroby nie jest trudne: najpierw zaczynają żółkną dolne liście, potem brązowieją i opadają. Na łodygach pojawiają się ciemne pasy. Przy wysokiej wilgotności dotknięte miejsca są pokryte białą powłoką, która jest zarodniki grzyba. Dotknięte korzenie roślin stają się kruche, a rośliny często umierają.

Choroba rozwija się podczas wzrostu roślin w glebie kwasu a jeżeli gleba zawiera nadmiernej ilości substancji organicznych. Aby zapobiec występowaniu choroby u rosnących siewek zawsze brane luźną świeży substrat, który nie jest dozwolony nadmiar azotu.

Przeciwko „czarnych stóp” i zgnilizna korzeni stosowania fungicydu „fitosporin”, w którym nasiona moczy się przed siewem.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, następujące zalecenia, otrzymasz w domu silne, zdrowe sadzonki.

load...