Jak rosną drzewa cytrusowe i jak dbać o cytryny w domu

Zawartość:

Kto z nas nie marzył o własnym drzewie cytryny? Bylina zimozielona roślina przyciąga i zniewala ogrodników, pomimo wymagającej opieki i długości czekając na pierwsze owoce. Bujna korona rozłożysta, fantazyjne naszyjniki z kwiatów, pachnące i zdrowe owoce – wszystko to nie pozostawia szansę pozostać obojętnym wobec wyboru cytrusy cytryna. W naszym kraju najbardziej popularne odmiany takie jak „Pawłowski”, „Maikop”, „Novogruzinsky”. Dobrze przystosowane do wzrostu w domowych odmian „Genua”, „Lizbona”, „Lunar”. Wybór odmian jest do ciebie, ale oto co zwrócić uwagę przy zakupie i jak dbać o cytryny w domu, obejmie w tym artykule.

load...

Główne zalecenia w wyborze drzewa cytrynowego

Kolebką cytryny są ciepłe, Indie, Chiny, Pacyfiku tropikalnych wysp. Dlatego roślina jest bardzo, bardzo lubi światła, ciepła i wilgoci. Uwaga, po której stronie okna znajdują się, w zależności od tego prawidłowo wybrać odpowiedni stopień cytryny. W większości przypadków, nawet w południowej części drzewa cytrynowego wymaga dodatkowego oświetlenia. Ale są też odmiany, które mogą zawierać pięknie na północnych okien, a także z silnym pragnieniem mogą rosnąć zdrowe rośliny, oczywiście, zapewniając, że sztuczne światło i wielką starannością.

Przez zakup sadzonki doniczkowe cytryny, skupia się na korzeniach, czy są wystarczająco rozwinięte, czy w dobrej wierze na pniach szczepionych sadzonek cytryny. Korzenie drzewa w żadnym wypadku nie powinny być suche, w przeciwnym razie zginie mikoryza (konkretny atak grzybów na korzeniach). Istotne jest, że zostały posypane trocinami lub gleby.

Aby odróżnić stary z młodych pędów może być kolor. Stare liście – ciemnozielone, grube i skórzaste, ale młode sadzonki mają jasnozieloną barwę, są delikatne na wygląd. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zakupić sadzonki od tego amatorskiego drzewa cytrynowego. On będzie z wami podzielić zasady opieki i opowie o warunkach pobytu w zakładzie: jego oświetlenia, temperatury, składu gleby. A jeśli można utworzyć z opieki jak najbliżej wymaganych warunków, drzewo nadal będzie dobrze rosnąć.

load...

Kupić gotową kopię sklepu lub strony – najprostszy sposób na zakup. Ale rosną drzewa cytrynowego z nasion i sadzonek – fascynujący i żmudne zadanie. Udostępnianie ostatecznie przekształcają dojrzałego drzewa, kwitną i dają owoce odmian macierzystych. Trudniej jest w przypadku kości. Najpierw dorosnąć „Wildinga”, zaleca się, aby zaszczepić kawałek macierzystych potrzebne drzew owocowych. Nieszczepionych sadzonka, oczywiście, jest również kwitnienia i jest nawet w stanie dać owoce, ale nie ma gwarancji, jakość tych cytryn. Zwłaszcza, że ​​pierwsze owoce można dostać tylko w 8-10 lat. Jednakże rośliny uprawiane w ten sposób są stabilne i łatwiejsze do przystosowania się do zmieniających się warunków – opiekuńczy dla nich łatwiejsze.

Warunki przetrzymywania

Podobnie jak wszystkie cytrusy, cytryna lepiej opracować wystarczająco jasnym świetle. Bezpośrednie światło słoneczne jest również szkodliwe dla drzewa, a także braku oświetlenia. Z energicznym roślin słońce wiosną i latem trzeba pritenyat, inaczej prawdopodobny oparzenia słoneczne. Należy mieć na uwadze, że wzrost pędów pozytywnie wpływa na długie godziny światła dziennego, ale najkrótszy dzień przyczynia się do owocowania.

Istotnym warunkiem dla zawartości drzewa cytrynowego jest utrzymanie właściwej temperatury. Na wiosnę, gdy instalacja zaczyna wzrastać i tworzyć twarde pąki powinien być szczególnie wrażliwy na rozkład temperatury. Ideałem byłoby, aby rozwijać pąki temperaturę pomiędzy +14 … + 18 stopni. Przy wyższych stawek jajnika może wyschnąć i kruszą. Dobry pomysł, aby domowy cytrynę na balkonie lub w ogrodzie, ale nie zapomnij na pokrycie lub wziąć drzewo z ostrymi zmianami temperatury, co jest cechą charakteru wiosnę. Będąc na ulicy, Twój zakład jest utwardzony i przyzwyczajeni do jasnym świetle słonecznym.

W okresie letnim roślina będzie czuć się komfortowo i w temperaturze pokojowej lub na zewnątrz. Ale nie zapomnij cieniu drzewa z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Wraz z nadejściem jesieni cytryny pożądane przynieść do pokoju wcześnie. Jeśli to już chłodne, w domu, w cieple drzewa może kwitnąć, a jesienią jest bardzo niepożądane. Procedura przejścia z balkonu domu też powinno być stopniowe, w ciągu tygodnia lub dwóch.

Lemon zimowy to temperatura powietrza nie wyższej niż 12-14 ° C, w warunkach umiarkowanej wilgotności. Takie warunki są najbardziej komfort dla liści i owoców w okresie zimowym. Wiele roślin umiera lub przestaje przynosić w wyniku niewłaściwego temperatury w zimie. Nie zapomnij, aby przewietrzyć pomieszczenie, ale dbać o rośliny przed przeciągami.

Ponadto, podlewanie drzewa w zimie, kiedy jest już w stanie spoczynku, i rzadko trzeba bardzo starannie. Jest to niemożliwe, aby napełnić ziemię, inaczej korzenie mogą gnić i umiera roślin. Na wiosnę, przy energicznym szybkość wzrostu i zwiększają objętość podlewania; powinien zacząć nawozić glebę. Do głównego oddychania jest ważnym czynnikiem, tak więc konieczne jest okresowe rozluźnienie wierzchniej warstwy gleby. I do nawadniania używać ciepłej wody.

Istotne warunki przetrzymywania cytrynowym drzewie – wilgotność. Niewłaściwe wilgotność – jedną z głównych przyczyn śmierci rośliny. Aby utworzyć niezbędną wilgoć jak najwięcej z zraszacz spryskiwać drzewa, zwłaszcza w zimie w ogrzewanym pomieszczeniu. Można również użyć specjalnego zasobnika z wodą. Innym sposobem – umieścić naczynie z drzewa cytrynowego na szalce z mokrym glinki i mchu.

Od czasu do czasu, cytryny powinny być przesadzane. Jeśli zauważysz, że ziemia w doniczce szybko zaczęła wysychać i wydostać się z dna otworu korzeni – jest to czas, aby przeszczepić cytrynę. Byłoby najlepiej, gdyby powtarzając tę ​​sprężynę przed wyrośnięcia. Jeśli moment zostanie pominięty, lepiej zostawić roślinę w spokoju. Korzeń pędy są bardzo cienkie i delikatne, i dostosować się do nowej ziemi będzie trudne dla nich, więc nie ma potrzeby, aby powtórzyć procedurę rocznie. Niechlujstwa przeszczep może prowadzić spaść liści i gałęzi, więc należy uważać, aby nie uszkodzić com ziemi.

Ważnym warunkiem wstępnym dla właściwej pielęgnacji doniczkowe cytryny jest wybór puli. Każdy odpowiedni nieprzezroczystego materiału ceramicznego lub ceramiczne pojemnik z otworem w dnie. Nowa pula powinna być zawsze 2-3 palce więcej niż poprzedni. Ważne jest, aby upewnić się, że powtarzane transplantacji kołnierz korzeń był zawsze zanurzony w glebie na tym samym poziomie, a podstawa z bagażnika nie powinna być wyższa niż puli. Konieczne jest również, aby użyć dobrego drenażu.

Grunt dla młodych roślin składa się z równej liczby humus, torf, gleby liści i kompostu. Lemon tree po przeszczepie konieczne jest obficie podlewane, ale z opatrunkiem powinno być odroczone. Nawozić rośliny mogą być 2-3 tygodni i dopiero po wodę do nawadniania. Pogłównego z cytryny 2-3 razy w miesiącu w pierwszej połowie lata przyczynia się do słodkości owocu i zauważalnie zmniejsza gorzki smak. W zimie, gdy sztuczne światło jest niezbędne do zapłodnienia czas cytryny 1 tygodniowo. W stosowania nawozów mineralnych i organicznych jako urządzenie opatrunku.

Choroby cytryna

Od Lemon – ziołowym kapryśny i często przedmiotem wielu chorób roślin, wiedza w tej materii jesteś po prostu konieczne. Zbadajmy możliwe przyczyny chorób wewnętrznych cytryny.

Analfabeci pielęgnacja roślin

To pozornie zdrowe liście mogą spaść z następujących powodów: słabe oświetlenie w zimie, zawartości ciepła, stosowanie zimnej wody do nawadniania lub odwrotnie grząskim gruncie odwodnionej.

Niewystarczające nawozy przynęta

Zauważ, że jeśli stare liście są objęte mottlingu i stopniowo żółkną, to brakuje im azot. Jeżeli liście są matowe, końce wyschły rdzawe – brak jest fosforu. Przy małej zawartości potasu wskazują zagięcia pomiędzy żyłami. Jednak zapotrzebowanie na żelazo, magnez lub cynk wyrażone bardzo widocznych żyłek siatki ciemne na jasnym arkuszem. Może to być również spowodowane przez zakwaszenie gleby w doniczce. Natryskiwany jajnik – niewystarczająca zawartość manganu, boru. Ale jeśli wysuszone końcówki liści – to oznacza, że ​​jesteś nadmierną prędkością cytryny.

Klęska małe szkodniki

Większość cytryny owady zdumiony skala, skala owady i roztocza.

 • Owady skalę

Na liściach cytryny często pojawiają się poniżej okrągłych brązowych kulek – to dorosłe pasożyty, przylegają ściśle do żyłek liściowych. Mają one twardą powłokę, która jest odporna na działanie chemikaliów. W przypadku małych zmian skali owady należy usunąć z twardego bawełny z mydłem i wytrzeć alkoholu. Jednak to nie zwalnia roślinę od larw mikroskopowym. Dla kompletnego uzdrowienia cytryny trzeba użyć środków owadobójczych. Drzewo w zaawansowanym stadium, aby zapisać to prawdopodobnie nie uda, owady skalę mnożyć szybko i cytryny stopniowo kurczy.

 • Skala owady

To samo szkodników, ale jest w stanie zniszczyć roślinę znacznie szybciej. Metody radzenia sobie z owadami skalę są takie same jak w przypadku owadów skalę. Aby rozpocząć zalecane oczyścić pozostawia wełnowce z czerwce lub wody z mydłem kilka razy, a następnie rozpylać chorej roztworu mydła roślin (4 g) i siarczanu anabazynę (2g). Procedurę należy powtórzyć po tygodniu.

 • Mszyca

W przypadku drzew cytrynowych porażka mszyc lub owadów skalę można stosować napar z czosnku. Oczyszczona konieczne zmiażdżyć czosnek i zaparzać ją w wodzie przez 24 godzin. Liście z roślin lub przemyto lub rozpylany z natrysku roztworem mydła.

 • Mrówki

Czasami może trzymać cytryny okrągły i muravi.V tym przypadku jest to konieczne, aby posypać wierzchnią warstwę gleby owadobójczego „kurz DDT” i kredę macierzystych wybielić.

 • Chmielowiec

Ledwo zauważalne czerwony pająk. W zaawansowanym stadium zauważalnej sieci. Cytrynowy trafia głównie na małej wilgotności i wysokiej temperaturze. Na liściach pojawiają się żółte, potem brązowe plamy. Główną metodą zwalczania roztoczy – natryskiwanie siarki. Kiedy nadmiar siarki na powierzchni wilgotnych szkodników glebowych może pojawić odbijania – Padura. Wyeliminowanie ich może być proszek perski rumianku.

Nie często, ale są dżdżownice w ziemi. Dzieje się tak, gdy obfitego nawadniania i zakwaszenie gleby. Zmień ostrożność: proryhlit podkład dla lepszej cyrkulacji powietrza i wlać wodę z nadmanganianu potasu. Po robaki wyłażą na powierzchnię, muszą zostać usunięte.

Należy pamiętać, że stosując oprysk owadobójczy, powierzchnia gleba powinna być okładka z papieru lub tkaniny. I, oczywiście, nie jest możliwe do rozpylania trucizn pąki, kwiaty i owoce.

Choroby zakaźne

 • Gummosis

Choroba objawia się zazwyczaj podczas zwilżania gleby nawadnia się zimną wodą, a nadmiar azotu jest cytrynowy zbyt głęboko do sadzenia. Szczelina jest utworzona w dolnej części cylindra, co oznacza, lepki ciemną ciecz – żywicę. Pęknięcie stopniowo wzrasta i gnicie matryce kory. Co robić? Z reguły, drzewa nie można wyleczyć. Można spróbować wyczyścić pęknięć od zgnilizny, traktuje się roztworem siarczanu miedzi i przeniesione do nowej ziemi.

 • Okopcony grzyba

Liście i gałązki, a następnie otacza ciemna patyna stęchlizny. Szczególnie szybko wpływa na liściach już pokryte wydzielin owadów skalę i wełnowiec. Jest to konieczne, aby usunąć powłokę na liście i łodygi ściereczką zwilżoną siarczanu miedzi lub Bordeaux cieczy. I nie zapomnij, aby przewietrzyć pomieszczenie.

Zapobieganie chorobie

Oczywiście, nie jest tajemnicą, że profilaktyka – najlepsze lekarstwo na choroby:

 • Zaleca się, że co tydzień, aby zorganizować cytrynę kryty prysznic woda, uprzednio pokrytych folią doniczce z ziemią. Nie źle do alternatywnej obróbki czystą wodą i roztworem mydła.
 • Nowe młode rośliny badano pod kątem chorób i atakiem szkodników. Nigdy nie należy umieszczać obok innych kolorach. Kwarantanna – 2-3 tygodni.
 • Sprawdzić codziennej pielęgnacji swojego zwierzaka, spójrz pod liśćmi, zbadać grunt.
 • Okresowo co 1,5-2 miesięcy rozpylania drzewa roztworem mieszaniny Bordeaux lub manganu.

Prawidłowo rośnie cytryna, dbać o estetycznym pięknem drewna. Początkowo tworzą piękną koronę. Unikać gatunków odnostebelnogo. Nawet na wczesnym etapie rozwoju sadzonek przyciąć końcówki do stymulowania wzrostu gałęzi bocznych.

Jeśli twoim celem jest dostarczenie przydatnych owoce, aktywować gadżetów kwitnienia: fitolamp, nawilżacze i innych.

W miejscach pochodzenia cytryny – tropikalna wyspa – drzewa zaczynają owocować po 5-6 latach. W pokoju, te same warunki, wszystko zależy od warunków. Im więcej się stworzyć warunki przybliżone, tym szybciej dostaniesz prawdziwe cytryny krajowych.

Teraz masz ogólne pojęcie o tym, jak dbać o cytryny domu i wreszcie kolejny ważny i najważniejszy warunek – to miłość i zainteresowanie w zakładzie. A nagroda będzie prawdziwa cytryna ogród z egzotycznymi kwiatami i przydatnych owoców.

load...