Jak przetrwać w żalu i nauczyć się żyć na nowo

To straszne, gdy masz do czynienia z utratą. Doświadczenia z żalu, być może, jeden z najbardziej trudnych i poważnych zjawisk w życiu psychicznym człowieka. Jak odnaleźć sens życia, jeśli zmarł blisko? W jaki sposób człowiek załamany utratą można smucić i odrodzić się do nowego życia? Jak dostać się z powrotem do niego, a smak farbę? Wszystko to – nie Stilted majaczenia wariata, ale bardzo konkretnych zagadnień, znać odpowiedź na to jest konieczne dla każdej osoby żyjącej w tym świecie z wami.

load...

Etapy żalu

Czasem można się zastanawiać: dlaczego nadano góra? Czasami chcesz, że zniknął całkowicie, a wtedy nie będzie ponownie i ponownie przeżyć związanych z utratą, cierpienie i nieskończoną pustkę w środku. Ale to jest niemożliwe, ponieważ, jak wszystko we wszechświecie, góra ma swoją funkcję. Tylko człowiek grzebie jego kolegów, a to jest ukryty głęboki sens psychologiczny: zakopać – nie odrzucić lub usunąć z życia, ale raczej zapryatyvat i sklep. Z tego, można mieć różne podejście do sposobu smucić. Ale najbardziej konstruktywne i znaczące pozytywne nastawienie, i że może stać się wsparcie dla osoby, która jest świadoma strat.

Ogólnie rzecz biorąc, w doświadczeniach jeden przechodzi przez kilka etapów:

 • Pierwszy etap – jest odmowa, drętwienie i wstrząs

Bardzo często pierwszą reakcją na wieść o śmierci: „To nie może być!”. Odmowa może trwać od kilku minut do kilku tygodni, ale zwykle gdzieś w ósmym dniu jest zastąpiony przez inny obraz. Charakterystyczną cechą nowego państwa jest zdrętwiała. Człowiek przykuty i napięta, ma poczucie nierzeczywistości, wydaje mu się, że nic nie czuję. Wszystko to pomaga osoba pozostaje w przeszłości, nie jest obecny (w którym, jak dowiedzieliśmy się, nie żyje). I dlatego pierwsza emocje przedarł drętwienie staje się zły – tak reagować na przeszkody, a mianowicie przeszkodą dla dialogu ze zmarłym staje się nową rzeczywistością; ona podobno ciągnie nas z przeszłości, które są wciąż żywe.

 • Kolejny etap – etap poszukiwania

Zazwyczaj jej szczyt piątego do dwunastego dnia po otrzymaniu wiadomości o śmierci. Ten człowiek będzie długo rozpaczać, ponieważ jest to w jaki sposób będzie on w stanie „zdobyć przyczółek w tym” w przyszłości myśleć o śmierci bliskiego bez nadmiernego bólu. Szukaj Stage – jest kolejnym krokiem na drodze. Różni się ona tym, że człowiek dąży do odzyskiwania utraconych i walczy nie tyle ze stratą. Jak z jego stałości. Wydawało się, że żyją w stanie sprzeczności: z jednej strony, że rozumie, że śmierć – to śmierć, i nie ma odwrotu, az drugiej, krawędź jego świadomości nadal wierzyć w cuda (ta przejawia się w postaci myśli, takich jak: „Teraz dać mu wezwanie, a ja odpowiem jego głos „). W tym przypadku, rzeczywistość w postrzeganiu żałoby jakby pokryte mgłą lub zasłoną.

load...
 • Trzeci etap – etap ostrym bólem

Jest to najtrudniejszy okres, przez okres do siedmiu tygodni, który jest również określane jako okres cierpienia. To właśnie w tych momentach biegu człowieka na myśli: „Pomóż smucić bo naprawdę cierpią dużo!”. Może nasilać reakcje organizmu do smutku: osłabienie, utrata energii, guzek w gardle, ucisk w klatce piersiowej. Głowa jest wypełniona myślami ciężkie i czasem dziwnych i przerażających i uczuć: pustka, rozpacz, bezsensu, samotności i opuszczenia, gniew, poczucie winy, lęk. Człowiek opętany mody zmarłego: ciągle myśli i mówi o nim i mocno wyidealizowany. Cierpią relacje z innymi, jest dążenie do samotności.

Ale to ostra faza smutku jest punktem zwrotnym w jego doświadczeniu. Głębokość ból i cierpienie jest spowodowane bezpośrednim działaniem żałoby: to właśnie w tych chwilach jest odpychana, z dala od umarłych (choć myślałem, że jest odwrotnie, i zamarł w innym świecie). Jest to okres krytyczny, ponieważ, pomimo rzeczywistej śmierci, możemy nadal pozostać w kontakcie z martwego mnóstwo czasu, ale potem życie przestanie być obecny.

W celu przywrócenia poczucia rzeczywistości i pełnego kontaktu z życiem, potrzebuje tego psychologicznego oddzielenie od zmarłego, który jest nieuchronnie towarzyszy cierpienia i bólu. Ale jest nie tylko śmierć kontaktu ze zmarłymi, ale pojawienie się nowego. Ten nowy – połączenie między przeszłością a teraźniejszością, pomost między dwoma światami. On pojawia się w momencie, kiedy zatroskana jest w stanie komunikować się nie tylko z martwych i zobaczyć dwa z nich w przeszłości. Oznacza to utratę miejsca w przeszłości i akceptacji tego faktu. Jeśli martwi podzieleni i podwójne, to w przeszłości i obserwować podwójne nie jest tak bolesne. Biada tłumił w momencie gdy żałoby można już zobaczyć z na wszystko co związane ze zmarłym, a to oznacza końcowy etap ostrym bólem.

 • Czwarty etap – fazę „pozostała” wstrząsy

Stopniowo, życie wróciło do normy: osoby zaangażowane w profesjonalnej działalności, sen i apetyt wrócił, przywrócone relacje z innymi. Przeżywanie żalu pozostawia na pierwszym planie, ale okresowo powraca w postaci nagłych rozbłysków i wstrząsy. Są one nadal w stanie spowodować nieprzyjemne odczucia, ale z biegiem czasu są coraz mniej (co do zasady, są one związane z faktem, że przypomina o zmarłych – niektóre terminy, nagle obiektów). Strata jest osadzony w życiu, ponieważ człowiek jest zmuszony żyć dalej i zająć się w tym zakresie, niektóre problemu (na przykład wykonuje wszystkie obrzędy pogrzebu), aby robić różne rzeczy. Stopniowo istnieje więcej wspomnienia, nie związane z bólem i cierpieniem.

 • Końcowy etap – etap zakończenia

Do jej normalnego doświadczenia żalu pochodzących w około rok. Żałoby musi pokonać różne konwencje kulturowe i społeczne, takie jak pomysł, że czas trwania żałoby powinny być wprost proporcjonalne do miłości do zmarłego. Głównym punktem jest to, że ten okres postać zmarłego powinna zająć miejsce w życiu i uzyskać dodatnią barwę, na przykład, zostać symbolem dobroci lub przyzwoitości.

Jak przejść przez góry bez szwanku

Niestety, niemożliwe jest zamontowanie poślizg: nie ma żadnego magicznego narzędzia, które mogą pomóc nam uniknąć podobnych doświadczeń. Jak już opisano powyżej, okres wymagany do przyjęcia możliwości strat i przejęć, aby przejść dalej. Jednak na niektórych etapach żałoby może potrzebować pomocy i nie będzie potrzeba dodatkowych sił. Aby dowiedzieć się, jak zmniejszyć stopień doświadczenia bólu i znaleźć dodatkowe zasoby siły będzie napisane poniżej.

 1. Początkowe zadania związane z doświadczeniem żalu – to świadomość rzeczywistości straty. Jest to ułatwione przez następujących działań. Po pierwsze, mówić. Nie ma potrzeby, aby zmusić siebie, ale starają się dzielić tym, co się z tobą dzieje z bliskimi lub z psychologiem. Po drugie, należy wykonać wszystkie znane rytuały pożegnanie zmarłego – jest najbardziej znanym pogrzeb budzi itp Zakwaterowanie … wszystko to ułatwia przyjęcie najbardziej niewygodnych i niestrawnych myśli.
 2. Drugi problem – to jest doświadczenie bólu. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby uświadomić sobie, że jesteś teraz doświadcza uczucia – są absolutnie normalne. To może pomóc, aby znaleźć informacje na temat doświadczenia smutku, czytanie odpowiednich książek, komunikację z tymi, którzy już poniosła stratę. Fakt, że nie jesteś sam na świecie jest wielu ludzi o podobnych emocji i uczuć, jakoś kojące. Kiedy emocje stają się zbyt silne, zmniejszyć ich intensywność może pomóc następujące ćwiczenia: narysować okrąg wokół siebie, wprowadź ją i wyrażają najsilniejsze uczucia: wycie, krzyczeć, wyć. Więc niech je z sobą na zewnątrz, ale będą one przechowywane wewnątrz okręgu. Nie zabrać je ze sobą w codziennym życiu, a poczujesz się lepiej.
 3. Ważne jest, aby dostosować się do braku drugiej osoby. Oczywiście, zajmował ważne miejsce w życiu, a tym samym, aby zaspokoić różne potrzeby: miłości, uwagi, opieki, komunikacji, żywność i pieniądze w końcu. Jeżeli racjonalność – to najsilniejsza cecha, spróbuj zrozumieć, co zniknął ze swojego życia z osobą, która zmarła, jakie występują niedobory. Nie wystarczy, aby zaspokoić potrzeby co – wtedy usiąść i przeanalizować istniejące zasoby. Całkiem możliwe, można znaleźć wiele mocnych punktów. Na przykład kobieta, której mąż umiera, aby zapewnić go, nagle przypomina jego wykształcenie wyższe, niektóre umiejętności i dostaje pracę. I umiejętności, które nie mają wystarczająco dużo, można kupić.
 4. Dostosować intensywność komunikacji z ludźmi wokół Ciebie. Najprawdopodobniej będą to zrozumieć. Z jednej strony, będzie zobowiązany do wsparcia z ich strony, i zawsze można poprosić o tym, ale z drugiej strony – być może będzie szybko opona komunikacji, w takich momentach trzeba nauczyć się bezpiecznie wydostać się z kontaktu z ludźmi.
 5. Spróbuj znaleźć sens w postignuvshey można stracić. Jest to jeden z najbardziej skomplikowanych działań, ale jest również bardzo ważne, aby zakończyć swoje doświadczenia. Zacznij robić po przejściu przez fazę szczytową ostrym bólem – silny ból po prostu nie pozwoli, aby przełączyć się do niczego innego. Można spróbować zrobić listę wszystkich możliwych znaczeń, które mogą być w tym, że opuścił ukochanej osoby. Na przykład, w przypadku poważnej choroby, to może być ulga w bólu. Lub spotkanie w niebie z żoną. W każdym razie, zanotować nawet najbardziej absurdalne opcje, które przychodzą do głowy – być może przyniesie ulgę najbardziej paradoksalne z nich.
 6. W stosunkach z niespodziewanie opuścił człowieka zawsze mnóstwo wybitnych momentów. Na przykład, nie masz czasu, aby się pożegnać, nie mów, że po raz kolejny, że kochasz lub zostali zranieni tuż przed jego wyjazdem do innego świata. Wszystkie te rzeczy tworzyć niepotrzebnych napięć, które będą miło pozbyć. Więc starają się zakończyć wszystkie prace w toku w związku ze zmarłym, na przykład, napisać do niego list, w którym opisują swoje uczucia, myśli o tym, prosić o przebaczenie za niektóre z jego występków. Być może zajmie Ci czas i wymaga pewnej siły psychiczne, ale jest ważnym krokiem w kierunku doświadczenia smutku.
 7. Przekierować energię ze starego do nowego związku. Spróbuj podzielić się informacjami w swojej energii na dwa strumienie – jeden let kontaktów z utratą i przejawia się w górach, a drugi – w stosunkach z innymi bliskimi. Na przykład matka, która straciła dziecko, nadal kochać i dbać o swoich innych dzieci. Po pierwsze, zmniejszenie energii skierowane do strat i będzie można myśleć o zmarłych bez silnego bólu i płaczu (nie będzie żal, ale żal). A wtedy nie rozpoznał, a przekonasz się, jak wiele rzeczy się zmieniło, które zostały nabyte w związku z tym straty, o wiele mądrzejszy.
 8. Najnowszym – Znajdź miejsce dla tego, co zostało utracone. Zmarły będzie zawsze w swoim sercu, i można się do niego. Po przyjęciu strata jest dużo energii, możesz wysłać w dobrym kierunku, w szczególności na cele charytatywne. Można też być wolontariuszem, zwłaszcza jeśli pracują na polach, taki czy inny sposób związanych z twojej straty. Na przykład osoby, które utraciły swoją matkę do raka, a następnie zorganizować fundusze na walkę z rakiem.

Śmierć – to jest nieodłączną częścią cyklu życiowego. A my, ludzie żyjący na tej planecie, musimy zaakceptować i nauczyć się z nią żyć. Jak już wspomniano powyżej, góry – jest to konieczny krok, to nie jest możliwe, aby pominąć lub bocznego. Niektórzy ludzie wolą nie smucić, i ukryć swoje emocje w głąb podświadomości. Ale to nie jest opcją, ponieważ emocje nadal będą żyć ze sobą, energia będzie przechowywana i złamać, lecz w postaci pewnych nieprzyjemnych objawów: rozdrażnienie, nerwowość, bezsenność, zaburzenia psychosomatyczne i uzależnień. Więc być uczciwym wobec siebie i spróbować znaleźć delikatną równowagę, która pomoże Ci nie pogrążyć się w otchłani cierpienia, ale też nie całkiem uciec z ich doświadczeń. I pamiętaj, że wszystko idzie w tym bólu.

load...