Jak pozbyć się poczucia winy: sztuka przebaczyć samemu

Zawartość:

Z poczuciem winy w naszym życiu każdego twarze. Ktoś doświadcza, że ​​boli kogoś bliskiego, kogoś, niezadowolony z jakości wykonany raport i uważa, że ​​prowadził zespół roboczy. Im więcej doświadczenia, tym bardziej cierpią ludzie. Często kończy się to choroby, załamania nerwowe. Nie mówimy o zwykłym skruchy i głębszym sensie, zwykle zakorzenione w dzieciństwie. Jak odzyskać od choroby psychicznej? Jak pozbyć się poczucia winy? Jak nauczyć się żyć bez oglądania się w przeszłość?

load...

Po pierwsze, pozwala określić, jakie poczucie winy. To negatywne emocje związane ze swoimi działaniami lub zaniechaniami na każdą okazję. To głos swojego sumienia, które wyrzuty dla konkretnego aktu lub faktu, że pozostawił gdy trzeba było interweniować.

Jak wiecie, każdy normalny człowiek znany takich doświadczeń, a nie ma nic złego odczuwać niezadowolenie z siebie. Oczywiście, głos sumienia – to jest w porządku. Oznacza to, że zasady moralne kontrolować swoje zachowanie i nie dają Ci krok ponad konwencjonalne normy moralne.

Jednak bardzo często wyrzutów nie tylko zakłóca życia, ale także prowadzić do katastrofalnych skutków tych chorób. Człowiek popełnia przestępstwo, czuje poczucie winy, i dostosowuje się do tego, co jest z pewnością zostaną ukarani. Oczekuje odwetu wydaje się tak realne mu się, że jest chory, on rezygnuje z pracy, kłótnie z bliskimi, bo czas nie był w stanie sobie wybaczyć za popełnienie błędu.

Uwaga, mówimy o tym, że przebaczenie jest konieczne od siebie. Często zdarza się, obcy, który cierpi z powodu swoich działań, już dawno przestała trzymać zło u sprawcy, natomiast czujesz wyrzuty sumienia i nie może zaakceptować faktu dokonanego. Relacja że jest możliwe ustalenie, bardzo rozpieszczony. I dopiero wtedy trzeba było pozbyć się poczucia winy i odpuść sobie.

load...

Pochodzenie winy i jej wpływ na człowieka

Według psychologów, większość ludzkich lęków i kompleksów powstają we wczesnym dzieciństwie. Małe dzieci nie mają tendencję do winy, ponieważ ich umysły od dawna jest niedojrzała. Jeśli nie rodzą się z przyzwyczajenia czuć żal, skąd mamy wrażenie to? I tu jest problem winy? Ona pochodzi z rodziny, w której dorastamy.

Każdy rodzic stara się zaszczepić poczucie sumienia, aby ich dziecko uczy się, że na długo przed chodzić. „Dlaczego złamać filiżankę babci, teraz ona będzie zdenerwowany i nie płacz”, „Iz-za który złamał taty wędka, będzie musiał ciężko pracować, aby kupić nowy”, „Jesteś tak krzyczał, że mam ból głowy” – znać zdanie, prawda? Że słyszałem w dzieciństwie i często brzmią teraz zająć się własną syna lub córkę. Jeżeli głównym elementem dialogu z dzieckiem sprowadza się do oskarżeń i kar, dziecko nieświadomie zaczyna odczuwać źródło wszystkich nieszczęść rodziców.

Ale dlaczego dorośli się zaszczepić poczucie winy za swoje dzieci? To bardzo proste. Jako dziecko, który jest nękany wyrzutami sumienia, o wiele łatwiej jest zarządzać. Nawet rodzice dzieci oskarżonych o nie specjalnie, ale z przyzwyczajenia. Oni dorastali z ciągłym poczuciem winy, ich ojciec i matka zostali wychowani, tak więc przyzwyczajaj się zaszczepić poczucie własnej małości jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Teraz, gdy ustalenie winy i jej początki są ujawnione, nauczyć się żyć w nowy sposób, nie dręczyły wyrzuty sumienia.

Wielu może zapytać, dlaczego pozbyć się poczucia winy, jeśli nasze sumienie prezentuje? Po wysłuchaniu jego wewnętrznej sędziego – jest dobry. I cierpią z powodu niewłaściwych działań – to jest również prawdą. Znacznie gorzej, jeśli jedna osoba obraża innego i normalnie czuje się w ten sposób. Takie osoby nazywane są niemoralne i skrupułów. Co robić? Aby przekształcić je w łatwy sposób pozbyć się bólu?

No i nie raz! W odpowiedzi na pytanie o tym, jak radzić sobie z poczuciem winy, że jest to możliwe, i tych, które nie mogą być bardzo potrzebne, aby wyraźnie odróżnić linię między tym, co robić. Odmowa publicznych obiektów, wartości moralne i poziomów odniesienia – jest bezpośrednią drogą do samozniszczenia. Ale zostawić szczepione uczucia rodziców, aby zachować coś komuś musi również nie jest zalecane.

Psychologowie twierdzą, że poczucie winy może wynikać ze złego nastroju do bardzo specyficznych zaburzeń życiowych. Czy uważasz, że jesteś bezwartościowe i niegodne szczęścia osobą? Życie może usłyszeć wiadomość i odpowiedzieć na nią odpowiednio, zwracając cię w kłopoty w postaci maszyn, brudna woda oblał, hamovity sprzedawczyni, ogromne kolejki przy kasie w supermarkecie. To dlatego, że losy harmonii i równowagi kontroli. A jeśli w twojej duszy zarysowania kotów, nie należy oczekiwać, że życie nie będzie problemów. Wszystko, co dzieje się wewnątrz ciebie i otoczą zewnątrz.

Teraz, gdy stało się jasne, dlaczego tak ważne jest, aby wziąć własne niedociągnięcia bez wyrzutów samobiczowania, a powinni zrozumieć, w jaki sposób pozbyć się poczucia winy. Nauczmy się, jak to zrobić, aby pozostać elastyczne szczerą osobę nie stać frotte egoistyczne, ale zatrzymać się i poczuć się zawsze i wszędzie „u”.

Pozbycie się do winy: nie wahaj się przeprosić

Ranisz jakiś mężczyzna, a po chwili zrozumiał, że popełnił temperament, nie mogąc utrzymać złość na czas? Oczywiste jest, że teraz nie wiem gdzie się ukryć przed bolesnymi żalu. Ale co do zasady, osoba, która doświadcza własnej winy, rzadko myśli konstruktywnie. „Och, dlaczego mam zrobić lub powiedzieć?! O, jak się teraz do mnie obrzydliwe w mojej duszy!” – Wszystkie zwroty, które prowadzą do nikąd. Dlaczego? Po prostu dlatego, że to, co działo się nie jest poprawne – powrót do przeszłości jest niemożliwe. Spojrzenie w oczy obecnej – strachu z powodu jakiegokolwiek wykroczenia niekoniecznie pochodzi zwrot. A jeśli masz dzieci to uderzenie na miękkim miejscu, stojąc „w rogu”, pozbawienie słodkie lub pieszo, coś nas, dorosłych jest znacznie trudniejsze.

Spank nam nie jeden, a nie pomóc. Ale strata bliskiego przyjaciela, niezadowolony z jego przełożonych, kłócą się z ich krewnych – to wszystko może popsuć życie znacząco. Ale nawet te okoliczności mogą być nieporównywalne z mąk samobiczowania, doświadczony przez osobę dorosłą, wychowany w normalnych warunkach. Jak więc uniknąć negatywnych konsekwencji własnych błędów lub złagodzenia ich? Przede wszystkim, należy przyjąć fakt za nieprzyjemny pewnej części niniejszego, dla określenia sposobu, w celu włączenia go w przeszłości, tak, że w przyszłości nie jest szczególnie ograniczona.

Na przykład, można zapomnieć pogratulować kogoś z krewnych urodziny. Co robić? Wystarczy zadzwonić i szczerze prosić o przebaczenie, a jeszcze lepiej – zadzwonić na wizytę z darem. Niech twoje słowa trochę zbyt późno, a ludzie czują się urażeni, gdyż ich brak uwagi na osoby, ale uczciwego przyznania się do winy będzie uzdrowienie balsam dla jego zranionej dumy. Więc nie oderwać, wymyślając siebie za wady pamięci i wymyślić sposób wyjścia z tej sytuacji. Człowiek będzie w stanie przezwyciężyć poczucie winy, tylko wtedy, gdy uzna, że ​​był nikt zły. Pamiętasz jak to było w moim dzieciństwie? Trzeba było prosić o przebaczenie i od razu poczuła się lepiej.

Dlatego, jeśli chcesz znaleźć wybawienie od ciężaru moralnego, nie wahaj się przeprosić. Po pierwsze, człowiek, którego zostały skrzywdzone. Tylko nie rób tak spontanicznie i celowo. Spróbuj do zaradzenia tej sytuacji, jak już opisano powyżej. Rozbity ulubiony wazon-in-law? Zanim pójdziemy do spowiedzi, kupić jej nową. Podaj swój ulubiony cukierek, starają się uspokoić kogoś, kto, jak to wydaje się być na ciebie zła. Wierz mi, przebaczenie innym przynosi wielką ulgę.

Ale w tej sytuacji jest to kwestia tego, co jest rzeczywiście powodem nierdzewnej lub braki własnej pamięci lub banalnej niezręczności. Dlatego, aby zmienić tę sytuację jest dość prosta – powinna trwać tylko bardzo prostych kroków. Jak pozbyć się poczucia winy, jeśli nie są jeszcze pewni, że jest to błędne działania wywołało twoje niefortunny incydent?

Pozbycie się do winy: sztuka przebaczyć samemu

Zacznijmy od tego, analizować swoje działania. Dlaczego chcesz z tym zrobić? Może to źródło prowokują ostre słowa, dla którego wyrzuty się teraz? Albo taka sytuacja po prostu nie może przekształcić się w innej? Zrozum, że każde działanie jest względne. A nasze postrzeganie problemu zmienia się w zależności od tego, czy to wygląda na jakim kątem. Nawet morderstwo było uzasadnione w czasie II wojny światowej. I nie może się uspokoić, bo niektórych małych rzeczy!

Jednak takie proste żal nie pokonać. Aby być najważniejszy krok – trzeba prosić o przebaczenie od siebie. Pozwoli to znacznie trudniejsze, gdyż małe dziecko w tobie, którzy często czują się winni, będzie silnie oprzeć pozbycie się wyrzutów sumienia. Postaraj się obiektywnie ocenić sytuację, jeśli nie są winni w nim, ale obcy. Można uzasadnić działania cudzym? Oczywiście. Zawsze byliśmy bardziej tolerancyjne niedociągnięć obcych i nie mógł pogodzić się z nią. Pomyśl o podobnym incydencie, który wystąpił ze swoimi przyjaciółmi i rodziną. Nie stać gorzej niż traktować ich po ich przestępstwa? To i okolic chętnie przebaczy wam swój błąd.

Aby dowiedzieć się, jak pozbyć się poczucia winy, można korzystać z niektórych technik opracowanych specjalnie dla takich przypadków. Jest to rodzaj autoterapii, pozwalając, aby rozwiązać wszystkie najważniejsze problemy ludzkiej cierpi z powodu wyrzutów sumienia. Wykonuje swoje dość proste, ale bardzo skuteczne, jeśli są stosowane prawidłowo. Więc walce z winy w pięciu etapach.

Krok pierwszy. Konieczne jest, aby głośno powiedzieć „wybaczam siebie za …” i notować wszystkie problemy, które cię martwić w tej chwili. Jeśli to powiedzieć uczciwie i szczerze, można poczuć przyjemne odprężenie mięśni. W godzinach porannych, jeszcze w łóżku, psychicznie przypomnieć losy własnych krzywd lub konkretnych osób, a odpuść sobie i dla tych uczuć. Powtórz to wszystko przed lustrem. Gdy mięśnie twarzy odpocząć, co oznacza, że ​​wynik został osiągnięty. Śledź postępy własnych myślach i wybaczyć sobie dla tych, które powodują naprężenia wewnętrzne.

Krok drugi. To jest tak zwana próba pióra. Weź czystą kartkę papieru, ołówek i napisać krótki esej, które nakazują się do winy. Zarys własnymi słowami, emocje, uczucia, emocje. Niech to będzie rodzaj monologu: trzeba pisać w czasie teraźniejszym iw pierwszej osobie. Chodzi o to, aby podnieść się z głębi jego pamięci wszystkie stare urazy i lęki, aby uczynić je „ożywają”. Teraz wyobraź sobie, że masz w maszynę czasu i mieć szansę go naprawić. Przepisz historię na nowe, poprawne, uważasz sposób. I niech jego ostatni z pewnością będzie szczęśliwy!

Krok trzeci. Wyobraź sobie, że jesteś – tylko publiczność w teatrze. Na scenie rozwijającej obraz przeszłości, gdzie są nieprzyjemne okoliczności, za które nie może wybaczyć sobie. Dopiero teraz swoją rolę odgrywa aktor. Pomyśl o tym, co należy zrobić, wnioski na przyszłość. Teraz stoją w miejscu dotkniętych twoich słów lub działań w tej wyimaginowanej gry. Postaraj się znaleźć w „skórze”. Czy uważasz, że to zbyt trudny test? Potem – przerwa. Ale pamiętaj, aby wrócić do oglądania i jak można zobaczyć koniec tej historii, stanie się o wiele łatwiejsze.

Krok czwarty. Ta metoda jest najbardziej skomplikowana. Bądź skupiony, i spojrzeć w niebo. Wyobraźmy sobie osobę, która jest blisko ciebie, a potem – och, cud! – To ty. Teraz proszą o przebaczenie od tego fantomu. Postać została przekształcona nastolatka, więc przypominając się w okresie dojrzewania. Przeproś i ona. A teraz widzisz siebie jako małe dziecko. Bawić się z nim i szeptem: „Przepraszam!” Jeśli wyraźnie przestrzegane algorytmu, przód myślach, dziecko zacznie się zmniejszać i stają się całkiem okruchy. Ostrożnie umieścić go w swoim sercu. Więc znajdziesz umowę z siebie i stanąć na drodze pozbycie się poczucia winy.

Krok piąty. Pisać listy do wszystkich, którzy skrzywdzili. Wzmianka o własne doświadczenia oraz powody, które sprawiły, że aby to zrobić. Ponownie, prosić o przebaczenie od siebie i tych, do których winien. Nie bój się, nie trzeba wysyłać list. Teraz napisania odpowiedzi od ludzi, którzy skierował swój list. Wybaczyć sobie w ich imieniu. To wszystko. Pozbycie się wyrzutów sumienia jest zobowiązany przyjść, ale czasami te ćwiczenia muszą być powtarzane kilkakrotnie w celu ostatecznego przezwyciężenia winy.

Uspokoić wyrzuty sumienia: instrukcje krok po kroku

Krok pierwszy: Uczenie się dzielić uczucia winy i odpowiedzialności. Ważne jest, aby zrozumieć, że te dwa odczucia mają inny charakter, ponieważ w pierwszym przypadku mówimy o destrukcyjnej bólu, podczas gdy drugi – konstruktywna interpretacja własnego zachowania lub wadliwego działania. Jeśli jesteś przyzwyczajony do patrzenia na problemy i kłopoty wyłącznie poprzez własne poczucie winy, to myślisz, że nad ich jedyną możliwą przyczynę.

„Tutaj znowu, kłótnia z mężem, wszystko ze względu na fakt, że czas nie był w stanie powstrzymać!” „Dziecko nie słucha. Oczywiście, ponieważ jestem ciągle zajęty i czas, aby doprowadzić go do góry!”, „Girlfriend obraził, oh, mieliśmy wszystko na taki, aby zaakceptować swoją ofertę! ” – Takie zwroty, które są wyraźnie widoczne w fałszywej oceny zdarzeń, zapewne znane większości z nas.

Zamiast zwykłych żalu, znacznie bardziej użyteczne byłoby zrozumienie i reinterpretację danej sytuacji i zrozumienia, co w przyszłości powinno się zachowywać inaczej. Problem winy – to znaczy patrzeć w przeszłość, przywiązanie do zdarzeń, które nie mogą być zmieniane, podświadomą niechęć do części z nich i tak dalej. Jest to bardzo podobne do zachowania dziecka, który wyraził ubolewanie z powodu złamanego wazon, ale ze względu na wiek nie w pełni zrozumieć czynniki, które spowodowały naruszenie.

I tak samo odpowiedzialność i zakłada prawidłowe oszacowanie doskonałych błędów, doświadczeń, a także niechęć do powtórzenia sytuacji w przyszłości. Różni się od poczucia winy, że nie ważne jak ostre był problem, konieczne jest poszukiwanie drogi wyjścia z niego, to jest, aby przełączyć się na ważniejszych rzeczach.

Krok drugi: Nie stać się ofiarą nieosiągalnym ideałem. Jeśli przez całe życie nie udało się odrzucić od siebie wieczne dążenie do perfekcjonizmu, nadszedł czas, aby to zrobić. Weźmy za pewnik fakt, że ani ty, ani ludzie wokół ciebie nie są bez wad. Nie zawsze można zachować zimną krew, nieskończenie niemożliwe do przestrzegania czystości w domu, codziennie biegał z odkurzaczem i szmatą, niewyobrażalnie trudne każdorazowo zaskoczyć męża w łóżku. Ale jak pokonać perfekcjonizm, kiedy położył się w swoim dzieciństwie?

„Ty jesteś doskonałym uczniem!” – Mama mówi, dwunastoletnia dziewczyna, i to już wydaje się niemożliwe, aby uzyskać szacunkową poniżej „pięć”. Znajomo? Tak, nadszedł czas, aby opuścić baru kilka oczekiwania. Na przykład, można uzyskać kompleksową i bardzo czasochłonne przywództwa. Co będzie perfekcjonistą? Prawo, lewo, aby spać w biurze w godzinach porannych, sennym, w bluzce i nieświeży jakoś leczył makijażu, położyć na stole głowę trudem rezultatu. Co sprawia, że ​​zwykły człowiek? Tak, po prostu poprosić o pomoc kolegów lub przełożonych uzasadnione sprawozdanie dotyczące rzeczywistego czasu pracy przypisanego im. Więc nie wahaj się chwycić wyciągniętą dłoń, albo ryzykujemy poślizgu w otchłań i padają ofiarą niesławnego perfekcjonizmu.

Krok trzeci: nauczyć się dawać. Tak, w tym życiu, zdolność do powiedzenia firmę „nie” jest koniecznością. Jednak niektórzy ludzie cierpią na to, że nie do zniesienia trudne do wymówienia tej prostej słowa. Nie chce być zakładnikiem własnej zgodności i przekazać kręgosłupa? Więc nie bój się odmówić, jeśli, na przykład, wyjście, które planują poświęcić się nagle znaleźć się zagrożone z powodu ewentualnego przyjazdu przyjaciół.

Mówili, że chcieli, by tak rzec, aby rozjaśnić swoją samotność? Przed automatycznie powiedzieć: „Tak, oczywiście!”, Pomyśl o tym, jak przydatne cię odwiedzić. Będziesz mógł cieszyć się towarzystwem przyjaciół, a nie zaszkodzić własnych planów? Następnie witamy zaprosić gości. Wiesz, że twój oryginalny pomysł musiałby poświęcić? Chcesz go? Nie? Następnie szczerze wyraził żal, i niech wiedzą, że są gotowi na spotkanie, ale dopiero po raz drugi. Jeśli działasz w ten sposób, ale więcej niż raz, i być w stanie odróżniać ich własnych interesów i innych, a potem wyrzuty sumienia nie odwiedzi Cię na próżno.

Krok czwarty: podniesienie samooceny. Według psychologów, w większości przypadków, aby wziąć na siebie dodatkową winy tendencję do ludzi, którzy nie wierzą we własne siły i możliwości. W ich rozumieniu docenić siebie – to być osoba, samolubne i narcystyczne. Dlatego firma wybrała dla nich korzystne pod każdym względem rola kozła ofiarnego. Co robić? Nie grać według czyichś zasad, nie bój się wyrażać swoje zdanie, a nie tłumić własnych pragnień dla dobra innych. Zarabiaj szacunek do siebie i wkrótce odpowiednie dla Ciebie od kolegów, przyjaciół i krewnych zmieni się radykalnie.

Krok piąty: nie staraj się być notorycznie sługą dwóch panów. Zrozum, że jest niemożliwe, aby zadowolić wszystkich, a dążeniem do uzyskania zgody wszystkich wiernych, bez wyjątku, wycięty przyczynę stresu, często wyprzedza perfektsionistok. Wierz mi, że zawsze znajdzie się ktoś, kto chce cię krytykować. Bądź świadomy swoich własnych priorytetów, a jeśli trzeba, aby odnieść sukces w przedszkolu o piątej wieczorem, nie ma potrzeby do podjęcia dodatkowej pracy, a następnie rozerwanie, starając się „ogarnąć granic.” Zdecydować, co jest dla Ciebie najważniejsze, a które mogą również poczekać. Jasne stanowisko jest zawsze godne szacunku.

Krok szósty: nauczyć się języka migowego. Nie zapomnij o wrażeniu, który jest produkowany w otoczeniu swojej postawy, wyrazu twarzy, głosu – krótko mówiąc, wszystko, co nazywa się postawa. Po tym wszystkim, te pozornie małe rzeczy jasno, ile dana osoba jest pewny siebie. Jeśli zdarzy ci się wejść w spór z przeciwnikiem, natychmiast wyprostuj ramiona i spojrzeć mu w oczy. Natychmiast zdjąć z powierzchni winny czy przymilnym wypowiedzi, a jeśli nie może się uspokoić, wziąć głęboki oddech i policz do dziesięciu do siebie. I nawet jeśli rozmówca twierdzi, jesteś uziemiony, poproś, by nie patrzeć na biegunie, jak najszybciej zająć się, jak rozwiązać ten problem przy minimalnych stratach.

Podsumowując, przezwyciężenie winy – to jest pozbycie się destrukcyjnej samokrytyki. Uznanie naszych własnych błędów i pragnienie nigdy nie powtarzać ich więcej – nie jest to bezużyteczne poszukiwania duszy i ogromny krok naprzód. Wyeliminować ze słownika wszystkich obraźliwych wyrażeń, które są zajmujące się. Wymień je na pozytywne, ponieważ pozytywny nastrój jest korzystne zarówno dla naszej psychiki i stanu zdrowia.

Nie wyrzuty siebie za każdy błąd, patrząc na to, co może być dumny, zwłaszcza jeśli tych osiągnięć – wasz. Pomyśl lepiej nie, jak przezwyciężyć poczucie winy, a to dobre, można dać ludziom wokół siebie. Zacząć traktować siebie jako osoby, która jest godna miłości, szczęścia, pomyślności, a wszystkie twoje wyrzuty sumienia i dolegliwości, które ustępują w tle.

load...