Jak podnieść samoocenę i nauczyć się kochać siebie?

Zawartość:

Samoocena – to nasze postrzeganie siebie. Postawiliśmy sobie za „pięć” i wydają się być „najbardziej urokliwy i atrakcyjny” i możemy umieścić „dwa” i winę za powtarzającymi się awariami. Oczywiście, w pierwszym i drugim przypadku, nasz stosunek do siebie może być stronniczy, jednak doświadczenie pokazuje, że osoby z wysoką samooceną są lepsze, osiągnąć większy sukces i ogólnie szczęśliwsi.

load...

To wyjaśnia bardzo prosta: jak się czujesz o własnej osobowości i przedstawienia tworzy postrzeganie swojego społeczeństwa. Szacunek i miłość swojego „ja”? Oznacza to, że otoczenie będzie patrzeć na ciebie w ten sposób. W przeciwnym razie negatywne postrzeganie siebie powodować innych ludzi odpowiednich proporcji. Dlatego tajemnice jak podnieść samoocenę, coraz bardziej popularne w ostatnich latach.

Głównymi składnikami samooceny

Co stanowi samoocenę? Każdy wie, że to nie jest brane znikąd. Początki wielu problemów psychologicznych należy szukać w przeszłości, człowiek. Co do zasady, nasza samoocena jest odzwierciedleniem własnej koncepcji, że to, co każdy z nas myśli o sobie, o swoich działaniach i że może to zrobić w przyszłości. Złożony jest utworzona pod wpływem różnych czynników i okoliczności. Samoocena składa się z trzech głównych części:

load...
  • Informacja. To jest osoba za przekonania o sobie, które zwykle zajmują się pewnych specyficznych cech i właściwości. I nie koniecznie muszą być pokazane i 100% odpowiadają prawdzie każdą sekundę czasu. Jest to raczej bardziej trwałe wiedza. Na przykład, że jesteś piękna. A fakt, że w pewnym momencie jesteś chory i leży w łóżku z brudnej głowy i pociągając nosem, to wiara nie traci swój sens i znaczenie. Wystarczy teraz, że nie są w dobrym stanie, ale gdy się dobrze, a następnie natychmiast wprowadzi się do góry.
  • Behawioralnej. Kto by nie masz myśli, istnieje obiektywna rzeczywistość, aw przypadku zdrowia psychicznego (i mamy nadzieję, że masz go całkowicie) to musi być brane pod uwagę. To jest cel swojej własnej koncepcji – co w rzeczywistości robi to, co osiągnąć. Nie ma miejsca dla złudzeń – nie tylko ty i wyniki interakcji ze światem.
  • Ocena. Zasadniczo, gdy mówimy o szacunku dla siebie jako jednostki, mamy na myśli dokładnie tę część własnej koncepcji. Obejmuje ona, w jaki sposób samemu dostrzec pewne cechy i właściwości ich charakter, ponieważ mogą one dostać się lubić lub nie lubią. I często jesteśmy zbyt samokrytyczny bez obiektywnych powodów.

Co do zasady, samoocena opiera się na trzech głównych działań. A pierwsza z nich jest stosunek swoich ideałów z tymi, kim naprawdę jesteś. Najlepszym rozwiązaniem, gdy istnieje niewielka różnica między nimi. Jeśli jest to istotne, a ja-real silny daleki od I-idealny, istnieją dwie odpowiedzi na pytanie, jak podnieść swoją samoocenę i miłość swojego „ja”: albo starać się być lepszym i bardziej skuteczne, lub niższe oczekiwania baru w stosunku do siebie.

Dalej jest stosunek osobowych reprezentacji do oczekiwań innych. Zdarza się, że w ogóle czuć się dobrze o sobie, ale twoi rodzice myślą już osiągnięte trochę w życiu, ale może być znacznie więcej. Kiedy osoba mówi, że kiedyś tam coś złego, ale po usłyszeniu takich słów całe moje dorosłe życie, może to doprowadzić do upadku samoocenę.

Ostateczna akcja percepcji staje skuteczność swoich działań w różnych dziedzinach. To bardzo smutne, ale jest doskonały szef i trzymał kobiety biznesu, nie masz czasu w domu i uważam się za złą żonę i matkę. I ma to również wpływ na samoocenę. Dlatego ważne jest, aby priorytety.

Jak widać, mamy wiele powodów do niskiej samooceny. Czasami nawet wydaje się, że cały świat nie robi nic, że stara się mieć coś na dotyk: w pracy nie sumują się, życie osobiste nie idzie dobrze, rodzice „piłowanie” i tak dalej. Nadal bardzo dużo, że tak się nie stało, a my nadal najlepszym i najbardziej wspaniałe! A ponieważ muszę żyć w obecnych realiach, a następnie pracować nad właściwym sensie się w nich czasami konieczne.

Dlaczego nasza samoocena się rozpada?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak zwiększyć samoocenę, trzeba zrozumieć, co było przyczyną jego upadku. Po tym wszystkim, to nie dzieje się sama: być może niektórzy z twoich działań, myśli, warunki życia przyczyniły się do tego, że w pewnym momencie nie jesteś już szacunek dla siebie i pewność siebie nagle odparowuje. Więc jakie błędy, następnie powodując niską samoocenę, ludzie mają tendencję do tworzenia i dlaczego one prowadzić do takich katastrofalnych rezultatów?

Błąd pierwszy: zapomnieć o własnych pragnień dla dobra innych. Ludzie, którzy są przyzwyczajeni do i są gotowi poświęcić własne potrzeby przez wzgląd na potrzeby innych ludzi, oczywiście, bardzo wygodne. Z nich wygodne, ponieważ można bezwstydnie wykorzystać ich pomocy. Ale niewiele osób interesuje się w stanie wewnętrznego „ofiar”. Z biegiem czasu ma, to znaczy, masz wrażenie, że twoje życie jest konieczne tylko w celu stworzenia komfort dla kogoś, ale nie sama.

Ponadto stopniowo gromadzi się i niechęć i poczucie, że nie szanujesz. To jest całkiem prawda, bo otoczenie są tak przyzwyczajeni do poświęceń ze strony użytkownika, myślą, że to jest coś wziąć za pewnik. I gdy pewnego dnia znudzi się czynieniu dobra, aby zastąpić wszystkie ramieniu i czekać, kiedy wreszcie doceni, ludzie nie rozumieją swój „demarche”. Nic z tego nie jest dobre dla poczucia własnej wartości, więc staram się nie być nienawistne wszystkim dobrej czarownicy lub milczącym męczennika.

Przyznaj się, bo wiesz, że sytuacja, w której jej przyjaciółka prosi, aby pożyczyć pieniądze na kolejną nową rzecz, a nie można odmówić, nawet jeśli wiesz doskonale, że takie działania nie naruszają własnych interesów? Na przykład, pozbawiając się z okazji, by udać się do salonu kosmetycznego, aby zmienić sposób znudzony, przejść kurs masażu lub pieścić się z czegoś innego. Przezwyciężyć wewnętrzne bariery i powiedzieć stanowczo: „Przykro mi, nie mam pieniędzy do stracenia”. Tak więc pierwszy krok w kierunku zapewnienia, które podnoszą samoocenę.

Błąd drugi: przeprosić za wszystko, wszystkich i wszystko. Umiejętność i chęć, aby poprosić o przebaczenie za swoje działania, które dobrowolnie lub nie, co powoduje niedogodności dla innych, oczywiście, bardzo dobrej jakości. Ale nie proś o przebaczenie dla innych. Po tym wszystkim, co bierzesz odpowiedzialność za swoje działania na siebie. A w czasie, masz dziwne poczucie winy, które staje się wieczny towarzysz i tworzy masz niską samoocenę.

Oczywiście, smutek i cierpienie musi być w stanie podzielić się z najbliższymi. Ale nieprzyjemne sytuacje życiowe są często spowodowane przez cudzej nieodpowiedzialności, dlaczego więc wziąć swoją część? Pamiętaj lata szkolne prace odniesienia napisany przez planowanej „pięć”, i przyjaciela, którego dobrze intencji hojnie odpisane, otrzymał „trzy”? Jest obrażony i zły na ciebie, a ty czujesz się winny, choć nie potrafił wyjaśnić dlaczego. Cóż, kto mógł sobie wyobrazić, że przyjaciel nie będzie mógł zrezygnować bez żadnych błędów?

Dlatego też, jeśli w dorosłym życiu i nadal czuć się niewytłumaczalne poczucie winy, to trzeba zrewidować swój stosunek do wielu kontrowersyjnych momentów, odpuść sobie i iść dalej, uwolniony od ciężaru odpowiedzialności dziwnym i obcym. Ważne jest, aby zrozumieć, że świat istnieje własnymi prawami, ludzie w nim działać zgodnie z własnymi przekonaniami, tak monitora i brać pod uwagę wszystkie zaliczki niemożliwe. Naucz się być odpowiedzialny tylko za siebie, co najbardziej korzystny wpływ na niską samoocenę.

Błąd trzeci: perfekcjonizm i brak półtonów. Ta percepcja własne „ja” jest wybaczalne niezabezpieczone młodzież. Ale dorosłych sukcesy kobiety po prostu muszą być różne. Wbrew powszechnemu przekonaniu, że życie jest jak zebra, ponieważ składa się z czarno-białymi paskami, nauczyć się widzieć odcienie i odcienie. Wszakże w świecie nic nie jest idealne, więc nie akceptować własne błędy jako tragedia uniwersalnej skali. Perfekcjonizm w stosunku do siebie niszczy samoocenę, jeśli nagle coś pójdzie nie tak, jak powinno założyć nieskazitelny obraz ciebie.

Pamiętaj, aby opanować lekcje matematyki podane wyzwanie i powiedział, że ma kilka rozwiązań, wszystkie z nich – prawda? Iw życiu: prawie każda sytuacja wymaga co najmniej dwie drogi wyjścia z niego. Szukać optymalnych rozwiązań – to powinniśmy skupić. Miłośnicy i nie przesadzać chcą widzieć nikogo, a tylko lament: „Och, co za przegrany Jestem Co zrobić To jest koniec!?!”. A dlaczego nie? Zdarza się, że ludzie znajdują się w jeszcze bardziej poważnych przeróbek i honorowo wydostać się z nich, ponieważ rozumieją, że wszystko w życiu jest względne: gorzej dzisiaj, a jutro będzie lepiej, a następnego dnia wszystko będzie lepiej. Więc być tolerancyjny do swoich ideałów i przystosować się do rzeczywistości.

Błąd czwarty: ciągłe porównania z innymi ludźmi. Ważne jest, aby zrozumieć, że wszyscy jesteśmy indywidualnie przez naturę, poziom inteligencji, sposób myślenia, odczuwania i postawy. Dlatego sukces i osiągnięcia jednego z nich nie powinien być jedynym możliwym punktem odniesienia dla innych. Prosty przykład: dziewczyna ze środowiska nagle odkrył jej talent pisarza i opublikował książkę; Inny przyjaciel dokonał tancerza zawodowego, kolega w ogóle stał się dr psychologii.

Że musi czuć się w tym samym czasie jesteś, jeśli masz niską samoocenę? To prawda, zazdrość, świadomość własnej niedoskonałości i cierpienie biczowanie powodu braku takiego talentu. Ale jeśli spojrzeć, to z pewnością nie jest czymś, co jest wam lepiej niż reszta. Na przykład, masz świetny kucharz, haftować obraz lub napisać wiersz. Problemem jest to, że twój przyjaciel nie wahał się, aby ich talenty sens życia, i po lewej stronie na poziomie udziałów.

Więc nie oceniaj siebie jako osobę, że coś jest pozbawiony lub dyskryminowane i dlatego nie są w stanie odnieść sukces jak inni. Spójrz na jego powołania i nie stracić swoją indywidualność, zrównując do innych. Pamiętaj, że każda praca lub praca ma sens tylko wtedy, gdy przynosi radość do ciebie w pierwszej kolejności. Co by się stało, gdyby portrecista porównaniu swój talent umiejętności malować krajobrazy? Nic dobrego ale zepsute płótna i niezadowolenie. Dlatego zawsze robić to, co najlepiej zrobić, nie bój się iść za marzeniem, a nie patrzeć na to, co iw jaki obszar osiągnął innych.

Błąd piąty: miłość do smutnych opowieści. Nie, nie mówimy o historie dzieci. Zdarza się, że ludzie prowokuje niskie poczucie własnej wartości szukać czegoś, co zmusi zapomnieć o własnych niepowodzeń. Ale to nie próbuje zwrócić uwagę na jakiegoś radosnego wydarzenia. Nie, zaczynasz się rozglądać w poszukiwaniu jeszcze bardziej smutne sytuacje, że jesteś na ich tle wydawały mniej smutny. Albo po prostu wymyślić życia „opowieść”, w którym nie ma miejsca Happy End.

Wydawać by się mogło, że nie jest źle? A fakt, że cierpią swoją samoocenę, ponieważ oczywiście programujesz sobie przecząca. Ale można również powiedzieć smutne historie innych ludzi, które równie dobrze mogą spowodować taką reakcję z ich strony, jak niechęć do komunikowania się ze sobą. Rzeczywiście, życie i tak nie bardzo wielu z nas pobłażać szczęśliwe wydarzenie, a następnie nie ma cię z ich historii. Więc nie zdziw się, jeśli nie jest jeszcze piękne, czas nagle okaże się, że rozmowa z serca do serca z kimś, kogo nie. To dodatkowo obniża samoocenę. Starają się nieść pozytywny, następnie wyciągnął wokół ciebie, a ty sam stanie się podobnie jak wiele innych.

Uczą się kochać siebie

Wiele osób zwraca się do psychologa z pytaniem, w jaki sposób podnieść samoocenę. Jednak w niektórych przypadkach, gdy klient nadal oprzeć i nadal uważają się biedny, ekspert jest bezsilna. Dlatego najważniejszym czynnikiem w podnoszeniu samooceny jest własne pragnienie i entuzjazm. Dodaj do nich regularne wdrażanie naszych porad – i voila! W połowie przypadków są w stanie rozwiązać ten problem bez uciekania się do psychologa. Tak, jak kochać siebie i samoocenę bez pomocy?

Nie staramy się spełniać oczekiwania innych. Po pierwsze, wszyscy ludzie, nie można zadowolić wszystkich, a po drugie, aby dostosować się do wszystkich jest po prostu niemożliwe, bo wtedy nie będzie ci. Oczywiście, czyjeś pragnienie być brane pod uwagę, ale tylko do rozważenia, zamiast ślepo przerysować pod nimi przez całe życie. Więc nauczyć się odfiltrować oczekiwania innych ludzi dla ciebie. Kup sobie notatnik, które sprawiają, że wszyscy z was czekają na dzień. Analizować zapis i pozostawić co przyjąć i zgodzić się z tym, co i od tego, co jest obce dla Ciebie, po prostu odmówić. Aby ułatwić proces sortowania, posłuchaj mnie: jeśli w odpowiedzi na czyjeś oczekiwania występują gniew i protest, to jest zbyt dużo, co lepiej od razu powiedzieć tej osobie, że żywił żadnych złudzeń dodatkowe do konta.

Realnie ocenić swoje bieżące możliwości. Można ustawić dowolne cele dla siebie, po prostu spróbować, aby odpowiednio ocenić zasoby, które posiadają w tej chwili. Nie ma nic złego chce, aby stać się milionerem. Ale obwiniać i wywołać awarię, ponieważ nie masz 25 lat zgromadziły fortunę, to nie jest konieczne. Po tym wszystkim, jest to przejaw braku szacunku do samego siebie. Obniżyć poprzeczkę i postawić przed bramką, aby dopasować swoje obecne możliwości. A kiedy dotrą, umieść następujący. A tak w ogóle.

Zgłoś regularnie analizować swoje sukcesy i porażki. Jeśli powiesz sobie: „Jestem nieudacznikiem. I nie dostać! „- znowu, poręczny notes. Rejestruje to, że specjalnie nie są spiętrzone, a także konkretne i obiektywne powody. Jest możliwe, że niektóre z twoich niepowodzeń, nie winię cię, ale okoliczności lub ktoś inny. I pamiętaj, aby zapisać swoje sukcesy, nawet najmniejsze, takie jak „gotowanego pysznej kawy” i „pięknie rozplanowany rzeczy na stole.” Pod koniec dnia ponownie przeczytać.

Zwróć uwagę na ich wygląd. Po tym wszystkim, – kobiety, a nasza samoocena zależy od naszego wewnętrznego poczucia jaźni. I widać, że jest inaczej, gdy jesteś zaniedbany i szlafrok – to jedno, ale gdy przebrany i obcasy – zupełnie inna. Dlatego nosić ładne ubrania, zrobić makijaż, obserwować swoją postawę i chód. Jest to najprostszy sposób na podniesienie samooceny, bez niepotrzebnych trudności i zakłóceń zewnętrznych.

Pomyśl o swoich niepowodzeń jako punkt wzrostu. Wszyscy popełniamy błędy, ale tylko pewna siebie osoba może zobaczyć swoje zalecenia dotyczące dalszych działań, a nie wyrzuty siebie. „Tak, byłem zły, ale postaram się naprawić to, co można, a biorąc pod uwagę wyniki swoich działań w przyszłości w taki sposób, aby zrobić coś lepszego” – to z tego względu, puścić awarii.

Komunikować się z dobrymi ludźmi. Spróbuj maksymalny kontakt graniczną z tymi, którzy ciągle krytykuje cię, ale przyjaciele i rodzina poprosić ich, aby dać Ci wiele pozytywnych opinii (cel tylko!). Niech porozmawiać komplementy na temat swojego wyglądu, dostrzegać swoje postępy i na ogół pobierają za pozytywny, ponieważ wtedy są oni bliskimi przyjaciółmi!

load...