Jak odzwyczaić dziecko ssie kciuka?

Prawie wszyscy rodzice mają do czynienia z problemem, że dziecko ssie palce. Co więcej, taki problem pojawia się niemal natychmiast po urodzeniu okruchów. I to budzi raczej trudne pytanie, jak odzwyczaić dziecko ssie palec przed swoimi rodzicami? Ktoś przychodzi, zgodnie z radą przyjaciół, starszych krewnych, informacje z różnych źródeł, niektórzy wolą szukać pomocy u lekarzy – pediatrów – odpowiedź na pytanie „dziecko ssie kciuk, co robić”, każdy szuka – na swój sposób.

load...

Jednak nie wszystkie wskazówki pomogą uratować dziecko z przyzwyczajenia, a nie wszystkie z nich są bezpieczne dla zdrowia, w tym psychologiczne. A poza tym oni nie pomagają uporać się z głównym problemem – nie wyeliminować przyczynę nawyku ssania kciuka. Poniżej przedstawiono główne czynniki, które powodują występowanie tego problemu i jak je rozwiązać.

Tworzący nawyk ssania kciuka jako uzależnienia psychicznego, występuje mniej więcej w czasie, kiedy dziecko osiąga wiek trzech miesięcy. I zdolność, aby to zrobić również wydaje się nie wcześniej niż trzy miesiące – o tym wieku dziecko nabywa umiejętność koordynacji ich ruchów i można grzebać palcem w ustach. Nawiasem mówiąc, dziecko może ssać nie tylko palcem, ale także dowolny inny przedmiot, aż do krawędzi kocem. Do niedawna lekarze nie widzieli to zjawisko ma nic negatywnego, biorąc pod uwagę, że to tylko zły nawyk, a nie więcej.

Jednak najnowsze badania i monitorować wiele takich dzieci wykazały, że negatywne skutki na ciele spowodowane przez zwyczaju stale ssące jej kciuk, nadal istnieje.
Ze względu na ssanie kciuka u dziecka można zaobserwować:

 • Zaburzeń patologicznych właściwego formowania szczękowo – przygotowanie twarzy.
 • Powstawanie wad zgryzu, zwłaszcza jeśli dziecko ssie kciuk podczas aktywnej ząbkowanie.
 • W takim przypadku, jeśli dziecko ma już zęby mleczne, ssanie kciuka może prowadzić do wypaczenia.
 • Problemy z płytki paznokcia powodu stałej lokalizacji w środowisku wilgotnym (ślina).

Powody ssanie palców

Tak, teraz postaramy się poradzić sobie z głównym problemem – to staje się przyczyną nawyku ssania palcem? Dzięki mocy współczesnej medycyny, w szczególności, ultradźwięki, lekarze byli w stanie osobiście, na własne oczy obserwować prenatalnego rozwoju dziecka. I widzą, że okruchy zaczyna ssać palce od razu, gdy tylko nadeszła.

load...

Ale podczas ssania kciuka rozwój płodu w żadnym wypadku nie jest to zły nawyk, a nawet bardziej, w jaki sposób – lub patologii. Tylko, ale jednak zasadniczym celem prowadzonej przez dziecko ssie palec, podczas gdy jeszcze w łonie matki – jest to przygotowanie do późniejszej urodzenia i samodzielnego przygotowywania posiłków. Rzeczywiście, w tym przypadku dla kciuka odruchu ssania spełnia najważniejsze dla dziecka – do ssania. Po tym wszystkim, jest on odpowiedzialny za zaspokojenie najważniejszych potrzeb każdej osoby – potrzeby żywieniowe.

Nawiasem mówiąc, dla dzieci o pierwszych sześciu miesiącach życia w ten sposób – przejawem odruchu ssania, gdy dziecko ssie palets- dać do zrozumienia, mamie o tym, co czują, a głos i naprawdę nie miałby nic do jedzenia. Nawiasem mówiąc, większość z tego samego problemu jest widoczny w tych dzieci, które są karmione zgodnie z harmonogramem, a nie na pierwsze żądanie.

Ssanie palca w pierwszych sześciu miesiącach życia jest wyraźnie daje matka wie, że jej dziecko nie jest wystarczająco dużo czasu, który spędza w piersi matki. Być może moja matka zbyt mało mleka, a jej wysokość nie może po prostu zaspokoić istniejące w potrzebie dziecka składników odżywczych, a być może, że od dziecka łatwa – po prostu zbyt dużo odruch ssania i rozwinięte dziecko należy karmić piersią dłużej psychologicznej spokój, niż teraz.

Dowiedzieć się dokładnie, co czyni go ssać swój mały palec, można tylko empirycznie. Pierwszą rzeczą, którą trzeba zrobić – jest zwiększenie częstości stosowania okruchy do piersi. W każdym razie nie jest to konieczne, aby sądzić, że w czasie dziecko nie płacze, więc mu tyle mleka. Wszystkie dzieci są bardzo zróżnicowane pod względem charakteru i temperamentu – jedno dziecko do podniesienia hullabaloo przy pierwszych oznakach głodu i innych miękiszu będzie cicho, cicho ssać palec, tak długo, jak uczucie głodu nie będzie nie do zniesienia. Jest o wiele mądrzejszy, zauważając, że dziecko ssie palec, oferują piersi więcej niż raz w ciągu trzech godzin, a następnie co dwie godziny – co do zasady, ten prosty środek jest bardzo często pomaga pozbyć się ssanie kciuka.

Nie należy się obawiać, że będziesz objadać dziecko. W tym wieku dziecko kierowana przez zaledwie naturalnych instynktów i potrzeb. A natura jest znacznie mądrzejszy niż jesteśmy z wami – dziecko po prostu nie chce jeść więcej żywności niż potrzebuje do pełnego rozwoju. Jeżeli taki środek jest zwiększenie liczby karmienia piersią nie pomoże pozbyć się okruchów ssanie kciuka, spróbuj wydłużyć czas przebywania dziecka przy piersi. Nie należy przyjmować piersi zaraz po dziecko aktywnie przestał ssać, nawet jeśli wydaje ci się, że jest ona całkowicie opróżnić go. Pozwól dziecku zdecydować, kiedy zwolnić go z jamy ustnej matczynego sutka.

Jest rzeczą oczywistą, że taki swobodny dostęp do piersi matki stworzy pewien dyskomfort dla kobiet – zmniejszenie ilości wolnego czasu na rękach przez długi czas bycia dzieckiem. Należy jednak pamiętać, że w takim zjawiskiem, istnieje wiele pozytywnych aspektów, w tym wzmocnienia psychicznego i emocjonalnego związku z dzieckiem. Nawiasem mówiąc, w tym przypadku, aby pomóc młode matki mogą się zawiesi, które pozwalają być w bliskim kontakcie z dzieckiem, ale ramiona matki jednocześnie pozostają wolne – kobieta może nadal iść o ich działalności.

Ssanie kciuka po sześciu miesiącach

Środki do zwalczania ssanie palca, opisane powyżej, są istotne tylko dla najmłodszych dzieci w wieku poniżej sześciu miesięcy. Ale jeśli palec ssie starsze dziecko, rodzice powinni poważnie zastanowić się, co jest przyczyną obecności dziecka takiego zwyczaju.

I zazwyczaj u dzieci w wieku powyżej sześciu miesięcy, powody, dlaczego dziecko ssie kciuk, najczęściej są:

 • Regularne fizyczny dyskomfort – mokre pieluchy, niewygodne ubrania, niewygodne temperatura pokojowa.
 • Stres psychologiczny. Jak dziwne, jak się może wydawać, ale nawet tak małe dzieci są w stanie doświadczyć stresu.
 • Niekorzystne psychologiczne atmosfera w rodzinie.

Dzieci, które doświadczają lęku lub podniecenia ssące palec, aby uspokoić. Uspokajający efekt uzyskuje się przez ssanie jest wytwarzane w tym procesie substancji mających korzystny wpływ na układ nerwowy dziecka, a także wrodzonej podświadomej pamięci ssanie kciuka w łonie matki, gdy dziecko było wygodne i przytulne.

Uważnie obserwując wyraz twarzy jego okruchów przed i podczas procesu ssania palców, będzie w stanie zweryfikować zasadność teorii pediatrów. Podkreślił, niespokojny małe okruchy twarzy wyraz w jego oczach zmieniane podczas procesu ssania palców – staje się cicha i spokojna.

Nawiasem mówiąc, europejscy pediatrzy nie uważają problemu palec ssanie aż okruchy nie zacząć ząbkowanie. I nie istnieją żadne środki do odstawienia dziecka od nawyku jest prosta – po prostu nie ma. Ale później, po zęby dziecka pojawiają się natychmiast odstawić dziecko ssąc palec jest trudne.

Inną bardzo częstą przyczyną dlatego dziecko ssie kciuk – podświadoma chęć szybko dziecko do snu. Jest to szczególnie powszechne w przypadku, gdy dziecko wyszło z grudnichkovogo wieku, a zwłaszcza jeśli dopiero niedawno zaczął spać w swoim łóżku, oddzielone od matki.

Dla dziecka, jak oddzielenie od matki jest ciężki test psychologiczny, ponieważ używał cały czas być blisko matki. I zostawić w spokoju, dziecko zaczyna odczuwać niepokój, pobudzenie, a czasem bardzo prawdziwy strach z powodu swojej samotności. A palec ssanie pomaga dziecku zyskać spokój psychiczny i szybko zasnąć.

Mimo pozornego skomplikowania, w tym przypadku, aby odzwyczaić dziecko od ssania palców jest możliwe, choć nie bardzo łatwe. Jest dość oczywiste, że matka chce, przynajmniej w godzinach wieczornych, aby mieć trochę wolnego czasu, ona będzie w stanie poświęcić tylko dla siebie – na przykład, aby wziąć kąpiel, oglądanie telewizji lub po prostu – po prostu iść spać trochę wcześniej. Ale mama nadal trzeba znaleźć kilka dodatkowych minut i co – czas podany dziecku.

Porozmawiać trochę z dzieckiem, powiedz mu historię lub poczytać książkę na końcu – wszystko, po prostu usiąść obok niego, głaszcząc go po plecach. W takim przypadku, jeśli zauważy, że okruchy palce bezwiednie sięgnęła do ust, cicho i delikatnie trzyma pióro, a nie koncentrowanie się na tym, a zwłaszcza nie nadużywa dziecko na tej próbie. Pamiętaj, że dziecko działa podświadomie i nie może kontrolować ich działania, zwłaszcza jeśli dziecko ssie kciuk we śnie.

Nawiasem mówiąc, aby rozjaśnić dziecku minut snu jest bardzo skuteczna pomoc dla pluszowych zabawek. Psychologów dziecięcych powinni kupić dziecku zabawkę nadziewane średniej wielkości, przyjemne w dotyku – należy pamiętać, że dziecko jest bardzo gorąco opracowany wrażliwość dotykową. Upewnij się również, aby upewnić się o to, że w grze nie było małe części – oczy i nos powinny być wyszyty nićmi, ale nie z plastiku. Małe dzieci mają niesamowitą zdolność do oderwania się od zabawki, nawet te elementy, które i dorosłych nie zawsze jest oderwać raz pierwszy.

Dziecko od dwóch – trzech lat

W przypadku, gdy problem z palcem wysysanie napotkanego rodzicami dwóch – trzech lat dziecka, mogą starać się go rozwiązać w drodze negocjacji z okruchów. Natychmiast Chciałbym ostrzec rodziców o tym, co nie można zrobić w każdym przypadku:

 • Nie karcić dziecko.

Dyskusja na temat niedopuszczalności ssanie palca w żadnym wypadku nie powinna być ujemna, skazujący w przyrodzie. Wyjaśnić okruchy, że palec nie może ssać, ale nie nadużywać go.

 • Nie nękają okruchy.

Zbyt wielu rodziców są niewspółmiernie beztroski łatwo odnoszą się do jego własnych słów. W celu osiągnięcia pożądanego rezultatu, rodzice mogą zacząć straszyć dziecko niż – w dowolnym miejscu, w zależności od ich wieku – od złego babayki do sierocińca. Rodzice nie przywiązują większej wagi do jego słów, ale nawet nie może sobie wyobrazić, jak dziecko reaguje na nich i co one oznaczają dla niego. Tak, najprawdopodobniej dziecko przestanie wzroku ssanie kciuka, ale nie można sobie nawet wyobrazić, jakie mogą pojawić się problemy psychologiczne. To zbyt wysoka cena, jak odzwyczaić kciuk ssanie dziecka.

 • W żadnym wypadku nie należy próbować ograniczyć swobodę dziecka.

Często od sympatyków, rodzice mogą słuchać takich porad, jak wiązanie uchwyty dzieciaka do szopki, stawiając specjalne mankiety, które eliminują zwijanie w łokciach i innych „uroków” komory Gestapo tortur. Środki te mogą również prowadzić do rozwoju silnej psychologicznej traumy kruchej psychice dzieci.

 • Nie używać pieprzu i musztardy

W żadnym wypadku nie smarować się musztardę palec dziecka, pieprz i inne substancje gorzkie – nie można mieć oko na dziecko, nie odwracając się na chwilę. A co się stanie w przypadku, gdy maluch nieumyślnie przeciera oczy, każdy rodzic może łatwo sobie wyobrazić.

Rozmawiaj z dzieckiem o niedopuszczalność palec ssanie powinno być przyjazne – dziecko musi czuć, że jesteś po jego stronie, a ty jesteś – naprawdę go kocham. Spróbuj wymyślić dziecku historię o tym, dlaczego nie można ssać kciuk, a najbardziej niech pochodzić z dzieckiem – tak fakt, że nie można ssać palec mocno wyryte w umyśle dziecka. Zbierz jak najwięcej wytrwałości i cierpliwości – wynik nie potrwa długo, a problem polega na tym, że dziecko jest ciągle ssie palec, to przestać się martwić.

load...