Jak odnaleźć sens życia i cel istnienia

Człowiek – wyjątkowa istota. Reszta ssaków w trakcie ich życia mają tendencję do zaspokojenia podstawowych potrzeb wyłącznie w odniesieniu do żywności, wody, snu i reprodukcji. I tylko człowiek wstał, zbudował cywilizację i zająć się, jak znaleźć sens życia i szczęście. To tak, odpowiedź na to pytanie jest religia istnieje w społeczeństwie, filozofii i psychologii, ponieważ osoba nie chce żyć w ciemności. Ale, niestety, do ostatecznego wniosku, ponieważ nikt nie przyszedł – naukowcy nie znaleźli sens życia, pomimo świadomości geniuszem, którzy biją na tej tajemnicy. I staramy się wniknąć w ziemię bytu.

load...

Sens życia w ludzkiej kulturze

Kwestia, jak znaleźć sens życia, nie ma w religii. Rzeczywiście, kiedy człowiek zaczyna wierzyć w stworzeniu świata tajemnicza istota, istnieje zainteresowanie celami tego „eksperymentu”. Dlaczego tu jesteśmy? Pomimo faktu, że wszystkie religie są w jakiś sposób różni się od siebie, w głównych nurtach rozumieniu ludzkiego życia jest zredukowane do cnotliwego życia i dostania się do raju po śmierci. Każda nazwa może być ich sposób bezgrzeszne i dobrym człowiekiem, ale z reguły obejmuje dobroć, miłosierdzie, szczodrość, pomoc bliźniemu, rozwój duchowy, miłość do ludzi.

Ale religia – to nie jest jedynym źródłem refleksji o tym, jak znaleźć sens w życiu. Od dawna najwięksi przedstawiciele gatunku ludzkiego, zwany sami filozofowie próbowali rozwiązać tę tajemnicę. Jak zawsze, wszystko zaczęło się w starożytnej Grecji. Grecy widział sensu życia ludzkiego w pojęciu „szczęście”, ale różne szkoły myślenia umieścić w nim inne znaczenie. Na przykład, Epikur uważał, że szczęście – jest czerpać przyjemność z życia (później nazwano podczas „hedonic”). Oznaczało to nie tylko zaspokojenie pragnień cielesnych, ale także brak dyskomfortu fizycznego i psychicznego.

Kolejny grecki filozof Diogenes, uważa się, że prawdziwe szczęście jest to możliwe tylko wtedy, gdy dana osoba jest zadowolona z mały i nie przywiązują się do rzeczy. Jego ascetyczny styl życia (jak pies – że takie porównanie jest używany Diogenesa), i tylko w tym wypadku czuje się prawdziwie wolny i niezależny, a więc szczęśliwy.

Z biegiem czasu, i innych znanych filozofów, jak i Grecy byli zainteresowani tematem poszukiwaniu sensu w życiu. W szczególności, Arthur Schopenhauer, znany ze swojego pesymizmu, uważa się, że życie ludzkie jest jak piekło, w którym głupi człowiek dąży do uzyskania przyjemności i inteligentna – odnajduje szczęście w unikaniu kłopotów dzięki powściągliwości, ponieważ zdaje sobie sprawę z ich nieuchronności.

load...

Ogólnie rzecz biorąc, obraz jest dość ponura, więc zwracamy się do bardziej pragmatycznych filozofów. Na przykład, William James, który uważał, że sens życia ludzkiego – w służbie społeczeństwa i wniesienia jakiegokolwiek praktycznego zastosowania. Jednak najbardziej imponujący widok egzystencjalistów: Sartre’a, Kierkegaarda i Heidegger uważał, że każdy człowiek tworzy swój własny sens życia, ponieważ jest wyjątkowy.

O sens życia i rozmawialiśmy wielkich pisarzy. Na przykład, Erich Mariya Uwaga Uważa, że ​​życie ludzkie powinno być pełne miłości, w przeciwnym razie będzie to smutne i pozbawione sensu. Innym znanym autor Richard Bach uważał, że sens życia ludzkiego polega na wolności, wiedzy, a otwierając nowy. Interesujący punkt widzenia w tej sprawie wyrażone Czechowa: jego zdaniem, sens życia jest znalezienie sensu w życiu. Ogólnie rzecz biorąc, opinie na ten temat nie nadążają – prawie każdy trochę utalentowany pisarz miał własną odpowiedź na to pytanie, można spojrzeć na to, zanurzył się głębiej do pracy kogoś szacunek.

Sens życia w psychologii

Zainfekowany przez egzystencjalistycznej zainteresowania filozofa na pytanie o sens życia, humaniści, psychologowie zaczęli aktywnie wypowiadać się w tej sprawie. Na przykład, słynny psycholog Abraham Maslow uważa, że głównym celem człowieka – jest samorealizacja: Creative Arts i rzeczy, które kocham, sukcesów i osiągnięć. Jednak pogląd ten jest wysoce dyskusyjna: zgadzam się, nie jest tak ważne, po śmierci, co człowiek osiągnął i jak pełen jest samorealizacji.
Innym psycholog Victor Frankl uważał, że potrzeba sensu życia – jedna z głównych potrzeb człowieka, a jej brak może spowodować osoby nerwicę. Mówił o trzech sposobów, aby nadać sens działalności:

 • Kreatywność, tworzenie czegoś nowego
 • Doświadczenia różnej zawartości: piękno świata, znaczące momenty życia
 • Postawy i nastawienie do życia

Szczególnie ważne staje się najnowsza grupa w sytuacji, gdy dana osoba nie może nic zmienić. Frankl przytacza jego uwięzienie w obozie koncentracyjnym: ludzie, którzy próbowali znaleźć jakiś sens w swoim cierpieniu, jest bardziej prawdopodobne, aby przetrwać pośród całego tego piekła. Nie życie każdej sytuacji, że jakoś nie stykają się z jednym z tych dróg, więc są one – bardzo realną możliwość, aby znaleźć szczęście i sens w życiu.

Istnieje tak wiele punktów widzenia, to powstaje pytanie: w jaki sposób generalny powinien być istotny sens? Po przeanalizowaniu wszystkich wyżej, możemy powiedzieć, że powinna ona być wieczne, piękne, życie, a jednocześnie dostępne dla wszystkich, i przynieść szczęście człowiekowi. I co jeszcze może mieć cechy?

 1. Powinno to przyczynić się do wypełnienia zadań przed człowiekiem.
 2. Należy stwierdzić przez samego człowieka, a nie narzucone przez kogoś z zewnątrz.
 3. Znaczenie przyczynia się do tego, że fragmenty rzeczywistości naszego życia są zjednoczeni przez coś wspólnego.
 4. Jest prawdopodobne, że znaczenie zmienia się w czasie, jak również naszego życia – jest to niemożliwe, aby zrozumieć sens jednej w każdej chwili.
 5. Czyli nie może być produktem czysto intelektualnych – to jest zawsze związane z ludzkich emocji, serca i duszy.

Ponieważ ludzkość od dawna zaangażowany w poszukiwaniu sensu życia, nie udało się wymyślić wiele wariantów, które, jak widać, może zaspokoić każdego.

Na przykład, celem życia może być próbą żyć tak, aby zostawić po sobie ślad, należy pamiętać. Czasami zdarza się, że nawet bez względu na to, jakiego rodzaju jest to pamięć – dobry czy nie. Dlatego tak wielu ludzi przyciąga do sławy i próbują osiągnąć go na wszelkie możliwe sposoby. Oczywiście, to sens ma prawo do istnienia, ale, niestety, nikt nie pozostaje w pamięci na zawsze, odpowiednio, nie może być prawdziwym celem życia.

Ktoś odnajduje swój sens w zdrowy sposób życia – widzą w celu zachowania piękno i wytrzymałość organizmu. Ogólnie jednak próba żyć w taki sposób, wygląda dość przygnębiające, ponieważ człowiek jest skazany na klęskę w tej walce – śmierć. Wszystkie jego wysiłki obrócić w popiół wraz ze swoim ciałem, dla którego pracował tak ciężko.

Wielu ludzi żyje w celu uzyskania maksymalnej przyjemności z życia. Są bez znaczenia do konsumpcji i zdobycie jak największej liczby rzeczy. Niestety, ten sposób myślenia dominuje we współczesnym społeczeństwie: jest on promowany przez media, reklama, gwiazdy na ekranie telewizora, który silnie wstrząsnąć nas „odczepić” i wydostać się z życia. Ale w rzeczywistości, możemy wysłać w dół sam przed poziomie pół-zwierząt, gdzie głównym zadaniem – aby jeść, pić mate i jasny wygląd. Zgadzam się, że wygląda bardzo smutny, zwłaszcza, że ​​w większości przypadków, osoba żyjąca z sobą bardzo szybko się męczy i zaczyna szukać nowego znaczenia, że ​​udowadnia niemożliwość przyjemność być jedynym celem życia.

Alternatywnym wariantem odpowiedzi na pytanie o sens życia jest osiągnięcie mocy. Te osoby udowodnić sobie i innym swoją wyższość, możliwość wznieść się ponad resztę, aby osiągnąć więcej niż inni. Często do władz szukać tych, którzy często są prześladowane jako dziecko. Ale oczywiste jest, że władza dla władzy nie może być znacząca: patrząc wstecz, życie tej osoby może wydawać się puste i bezwartościowe, ponieważ niczego nie przydatny i ważny zrobić – tylko nakazał i nadzorowane. Zgaśnie, a człowiek z niczym.

Dla kogoś, sens życia jest mnożenie bogactwa i skarbów. Pamiętaj Sknerus McKwacz lub krajowego Eliasza? I wiele osób faktycznie tak żyć! Starają się zaoszczędzić pieniądze, nie wydając go na nic i nikogo. Jest to tym bardziej bez sensu, jak i wycofanie w ogóle nic nie poczuje, bo zielone kawałki papieru z wizerunkiem amerykańskich prezydentów same są bezwartościowe.

Niektórzy ludzie starają się przeżyć swoje życie tak, aby było co wspominać na starość, przed śmiercią. Jednakże, jeśli pamięć jest zdolna ostatnich radości przynieść szczęście na łożu śmierci? Prawdopodobnie nie. Pozytywna ocena życia jest bardzo ważne, ale niestety nie może być jedynym ważne. Prawdziwa radość tylko wtedy, gdy można dostać o wiele zostało żył, doświadczony i zrobione dla tych, których kochasz.

Tu dochodzimy do odpowiedzi na złożoną i ważne pytanie o sens życia. Nie otworzę tajemnicę jedynego sensu życia dla wszystkich ludzi na świecie – po prostu nie istnieje, a każdy z nich ma swój własny. Ale to na pewno powiedzieć, że każdy ma swoje znaczenie, które najlepiej, jest wieloaspektowy i obejmuje fragmenty wszystkich tych rzeczy, które opisaliśmy powyżej. Przez to, co do zasady, dodaliśmy szereg ważnych zadań, takich jak życia dla ukochanej osoby, jak i życia pracy i kreatywności. Pomóc tym, których kochasz, opieki, a nawet poświęcić coś dla nich – to jest naturalne i prawo. Jednak nie mogą one być jedynym znaczeniem, a także ciekawa sprawa. Życie będzie wydawać niekompletne bez czymś jednym.

Droga do znalezienia sensu

Zgoda, kwestia jak znaleźć sens życia, stało się o wiele bardziej wyraźne. Na podstawie powyższego można stwierdzić, że sensem życia jest żyć pełnią życia. Co to oznacza? Według swoich możliwości i sił zaangażować i doświadczenie w każdej sytuacji, w każdej sekundzie swojego życia. Znaczenie nie bierze się znikąd – trzeba każdy kawałek swojego życia poczuć sens. A potem strach przed śmiercią nie będzie już straszyć. Co muszę zrobić?

 1. Poczuj skończoności jego istnienia. Nasze życie jest ograniczone, a my wszyscy kiedyś umrze. Realizacja tej prostej prawdy jest w stanie przekształcić swoje postrzeganie świata do góry nogami i sprawi, że nowe spojrzenie na życie. Można używać następujące ćwiczenie: Weź czystą kartkę papieru, narysować linię, wyznaczenie to ma swój początek i koniec. Gotowe? Teraz, aby zaznaczyć na linii punkt, w którym znajdują się w chwili obecnej, biorąc pod uwagę fakt, że ta linia – swoim życiu. Patrzeć i myśleć o tym za jakiś czas – będzie to niewyobrażalne doznania.
 2. W obliczu trudnej sytuacji, należy rozważyć je w szczegółach. To pomoże Ci zobaczyć ukryte szans okoliczności. Pomyśl o tym, co obecna sytuacja jest i dokładnie to, co można zrobić. Spróbuj przeżyć coś pięknego i niepowtarzalnego, to znaczy w każdym momencie i stworzyć coś cenne i unikatowe (działanie, praca, praca). Bądź świadomy tego, jak się czujesz na temat okoliczności, które nie mogą być zmieniane.
 3. Kiedy zdaje sobie sprawę z dostępnych opcji, spróbuj poczuć emocjonalny stosunek do każdego z nich, aby ocenić znaczenie emocjonalne. Pomoże to, aby poczuć ich znaczenie w życiu. Co czujesz, kiedy myślisz o tej możliwości? Rozważmy również swoje uczucia, jeśli zrobisz lub nie tak się stało, a stan w czasie.
 4. Teraz jest czas, aby wybrać najlepsze dla Ciebie w tych okolicznościach to możliwe, korzystać z wolności. Musisz przestać o tym, co naprawdę chcą, i robią to bardzo chętnie, i nikt nie zmusza. Przy podejmowaniu tej decyzji, można powoływać się na argumenty sumienia i sposób odnoszą się do siebie, jeśli podjęcia jakiegokolwiek działania, czy nie.
 5. I ostatnią rzeczą, którą musisz zrobić – jest ocenić własne ryzyko. Aby to zrobić, można rozważyć, jak najlepiej realizować swoje rozwiązanie i oszacowanie zmian, które pojawią się na świecie w ogóle, a życie w szczególności po jej realizacji. Pomyśl o tym, jak można zapobiec go zrobić. Zdecydować, kiedy zacznie działać, a tym, co oznacza, chcesz używać, o ile odpowiadają one swojej natury. Nie zapomnij o celu swoich działań, dlaczego i dla kogo lub co to robisz. I wreszcie, starają się przewidzieć, jak to się zmieni po działać.

load...