Jak nauczyć się słuchać rozmówcy?

Jak dobrze znanego psychologa wspólne doświadczenia. Miał zamiar otworzyć dwa szkolenia: jedno w sztuce przemawiania, drugi o umiejętności słuchania. W rezultacie tych, którzy chcą nauczyć się wymowy wpisane dwa razy więcej niż to konieczne. A na drugim warsztacie nie jest podpisany przez kogokolwiek. Więc powiedz mi: jak nauczyć się słuchać osoby, która tylko chce rozmawiać? Nic. I to jest główny problem naszego społeczeństwa. Nie słyszymy siebie. Ludzie odwiedzają nawzajem swoje domy, aby nie rozmawiać, ale po prostu powiedzieć, aby włączyć do wiadomości o jego życiu. W tym przypadku dobrym przyjacielem jest ten, kto słyszał przynajmniej połowę tego, co zostało powiedziane.

load...

Uczymy się grzecznie i dokładnie porozmawiać, kupić prezenty dla przyjaciół i zapamiętać wszystkie swoje urodziny częściowo, aby nie czuć się samotny, we właściwym czasie może być kimś rozmawiać. I po tym wszystkim, człowiek może osiągnąć, gdy uczenie się, jak słuchać. Wtedy na pewno będzie cennym i znaczące w oczach innych. Tylko jeśli to słusznie uznają sprytnego rozmówcą. Po tym wszystkim, kiedy słuchać kogoś, można uzyskać wiele przydatnych informacji z głośnika. Dlatego w tym artykule przyjrzyjmy się, jak nauczyć się słuchać.

Rodzaje słuchu

Sposób pasywny słuchu jest wszędzie

Tutaj rozmówca nie usłyszy, ale po prostu nie przeszkadzać. W tym przypadku wszystkie słowa przechodzą przez ludzkie ucho. I poprosił go, co to było dwa dni temu – nie reagują. Dlatego psychologowie polecić wszystkie najbardziej cenne informacje do dźwięku na początku dialogu, rozmówcy, gdy uwaga skupia się na ciebie, a nie na własnych myślach. Ale jeśli słuchać partii – czy to ty? Zalecamy, aby zwiększyć znaczenie interlokutora we własnych oczach. Powiedzieć, jeśli przed tobą był prezydentem kraju lub ulubionego aktora, byś słuchał go z należytą uwagą? Tak, masz ani słowa pominięte, co mówi! Lub nawet obejmowałyby dyktafon do utrzymania rozumowanie wielki człowiek w pamięci. Więc co jest starsza pani z drugiego piętra jest gorsze? Sam fakt, że nie osiągnęła znaczący sukces w życiu?

A nawiasem mówiąc, ludzie z twojego otoczenia może dać o wiele bardziej wartościowe informacje niż to, na przykład, głowy państwa. Będą informowani, gdy dom wyłączyć ciepłą wodę i gdzie można kupić świeże grzyby na torcie. Czy prezes takiej informacji? Raczej nie. On będzie w stanie opisać politykę zagraniczną w swoim kraju, ale ta wiedza nie pomaga Ci w codziennym życiu (oczywiście, jeśli nie jesteś dyplomatą). Tak uważnie słuchać swoich rozmówców. I wtedy nie tylko znajdzie się wielu nowych przyjaciół, ale także wiele się nauczyć. Nie dzielą publiczność w użyteczny i insalubrious. Wszyscy ludzie w coś ciekawego i coś jest lepiej niż ty. Nawet proste sprzątaczka, przez które przechodzą bez zatrzymywania się, wie coś, nie wiem co masz na myśli. I wyczyścić parkiet jest ona znacznie lepiej i szybciej niż ty ze swoimi stopni akademickich. Nie staramy się zmniejszać swoją wartość. Tylko wyjaśnić, że każdy rozmówca jest cenny. I nauczyć się słuchać osoby, bez względu na to, kim jest i co się dzieje w twoim życiu – to jest bardzo ważne.

Aktywny sposób słuchu

Tutaj rozmówca słucha uważnie, co on powiedział. Wydaje się, że ten rodzaj komunikacji jest najbardziej korzystna. Tak, zdecydowanie. Ale z niewielkimi modyfikacjami. Często zdarza się, że ludzie nie są tak aktywne słuchanie, ale także zaczyna komentować słów rozmówcy, nie czekając na koniec dialogu. To nie jest prawda. Umiejętność słuchania jest nie tylko podjąć wszelkie informacje jako całość, ale także, aby to zrobić w sposób bezstronny. Oznacza to, że trzeba nauczyć się słuchać z głośników, nie próbując zrozumieć: dobrze czy źle zrobił rozmówca. Co więcej – ludzie nigdy nie będą mówić o jakimś wydarzeniu usłyszeć krytykę. Każdy z nas chce wierzyć w jego niewinność w każdej sytuacji. Więc jeśli zaczniesz mówić po mówiąc, że człowiek był fundamentalnie błędne, będzie on zacząć reagować bronić. Jest to naturalne reakcje na krytykę. Czy uważasz, że staniesz w oczach rozmówcy dobrym słuchaczem? Raczej nie. Dlatego, nauczyć się słuchać i być w stanie wyrazić swój punkt widzenia – to dwie różne rzeczy. Podziel się opinią dopiero po źródła prosi o nią. Zasadniczo ludzie nie są ważne, aby znać swoje zdanie. Oni po prostu chcą rozmawiać. Więc dać im taką możliwość. Ich słuchać. I wtedy będzie się o wiele ważniejsze w ich oczach, niż człowiek, który daje dobre rady.

load...

Zaledwie kilka zasad właściwego słuchacza

  1. W przypadku nieudanej dialogu, odpowiedzialność za to spoczywa na obu rozmówców. Dlatego też, jeśli coś jest nie w rozmowie poszło źle, winę za to, i że będzie zbyt.
  2. Tylko 20% informacji osoba przechodzi przez słowa. Resztę można znaleźć w jego mimikę, gesty, pozycje ciała. Zbadać je dokładnie do rozmówcy.
  3. Postaraj się zrozumieć uczucia mówiącego. Taka sama sytuacja może prowadzić do dwóch różnych ludzi różnych poglądów. One informacji radować, a drugi – zdenerwowany. Spróbuj zrozumieć prawdziwe uczucia mówiącego być bardziej obiektywne.
  4. Pokazać swoją opiekę. Jeśli słuchać ludzi szczerze znudzony lub nie wyraża żadnych emocji, głośnik nie otrzyma właściwego przyjemność dialogu. Musisz aktywnie wyrażać swoje zainteresowanie w rozmowie, jeśli nie słowa (nie przeszkadzać), przy czym mimika, gesty, ciało pochylone do przodu kadłuba.
  5. Aby skutecznie słuchać, trzeba wyłączyć wszystkie inne źródła dźwięku: telewizor, magnetofon. Nic nie powinno odwracać się od rozmowy. A jeśli słucha się jej przyjacielem, a sami niejasno próbując zrozumieć, co dzieje się w swoim ulubionym serialu bezwartościowe coś takiego słuchacza. Wpłać jedną serię ze względu na przyjaciela. Tym bardziej, że film można oglądać w nagranie i znowu słuchać dokładnie dziewczyną słowo nie będzie działać.

I wreszcie chcę zwrócić uwagę: jeśli absolutnie nie podoba źródła lub sposobu komunikacji, nikt nie zmusza go słuchać godzinami. Jeśli nie chcesz z kimś porozmawiać – nie mów. Jest to prawo. Jednak raz słuchać osoba stoi. Być może twój negatywna percepcja błędne i towarzyszących działań, które doprowadziły do ​​takiego stosunku, jest uzasadnione.

load...