Jak nauczyć dziecko czytać? Porady dla rodziców

Jak nauczyć dziecko czytać przez sylab? Dziesięć lat temu, to pytanie nie jest szczególnie zaniepokojeni rodzice, którzy słusznie uważali, że dziecko pójdzie do szkoły i tam się uczyć. Jednak do tej pory, według nieoficjalnych tradycji, dziecko powinno iść do szkoły już umieć czytać. Oczywiście, wymaga nauczyciela rodzice nie mają prawa, ale zdecydowana większość dzieci przychodzą do pierwszej klasy, posiadające szczególne umiejętności czytania.

load...

A jeśli Twój maluch idzie do szkoły, nie wiedząc, jak czytać, to jest bardzo prawdopodobne, że będzie to niewygodne. Ale podróż do szkoły sama dla każdego dziecka jest na tyle silny stres. Do tego, co pogarsza poczucie niższości, prawda? I dlatego rodzice powinni podjąć się zadania, aby nauczyć dziecko czytać.

I oprócz przygotowania do szkoły umiejętność czytania bardzo pozytywny wpływ na rozwój intelektualny dziecka. Praktyka pokazuje, że dzieci, które mają umiejętności czytania, przewyższają swoich rówieśników w rozwoju około dwa razy. Zgadzam się – bardzo przyzwoitą cenę za czas spędzony na nauce dziecka do czytania.

Kiedy rozpocząć szkolenie?

Tak – ty sam zdecydować, co dziecko powinno nauczyć się jak najszybciej przeczytać. Tylko tutaj, w jakim wieku dziecko powinno zacząć uczyć czytać? W zasadzie, psychologów dziecięcych i nauczyciele doszli do konsensusu – tym szybciej dziecko uczy się czytać, tym lepiej. Ale, oczywiście, należy kierować się zasadą racjonalności Zawsze – całkowicie bezużyteczne życie uczą się czytać dwa – trzy lata stary okruchy. Ale pięć lat – optymalnie odpowiedni wiek.

Chociaż nauczyciele często słyszymy pytanie, jak szybko nauczyć okruchy przeczytać. I okruchy – to zaledwie trzy lata. Oczywiście, prawo rodziców do decydowania, czy należy zacząć uczyć dziecko, aby tak wcześnie czytać. W zasadzie, to też nic wielkiego – a jeśli rodzice są zwolennikami wczesnego rozwoju, nie koliduje z niczym zaczną uczyć dziecko czytać niemal od kołyski.

load...

W każdym przypadku, gdy zacząłeś uczyć dziecko czytać, nie oczekuj, że dziecko natychmiast zacznie spędzać długie godziny czytania. Bądź przygotowany na to, że bez względu na wiek dziecka to, po raz pierwszy książka to fascynujące i kolorowe zabawki dla niego. W rzeczywistości, nauczyciele powinni czytać dziecku książki jeszcze w powijakach. Już w sprzedaży, można znaleźć wiele różnych książek przeznaczonych dla najmłodszych. Istnieją nawet specjalne książki do pływania, w którym strona guma szczelność.

Około roczek powinien zacząć uczyć dziecko czytać bezpośrednio. Aby to zrobić, należy zaopatrzyć się w książki dla dzieci o jasnych zdjęć i krótkich czterowierszy. Czytaj dziecku każdego dnia, nawet przez 15 minut dziennie. Co do zasady, wszystkie dzieci, bez wyjątku, są bardzo lubi tych „spotkań” z książki.

Ale nawet jeśli pipsqueak dla niektórych – nie jakikolwiek powód wytrzymać 15 minut czytania – nie nalegać na ten temat. Często rodzice są niemal zmuszony do utrzymania dziecka, wierząc, że w ten sposób one zaszczepić w nim miłość do czytania. Jednak to nie jest przypadek – efekt będzie odwrotny. Do książki każdego dziecka powinno być związane z przyjemnymi emocjami, zamiast przemocy i nudę. Dlatego w żadnym wypadku nie wolno zmuszać dziecka do odczytania. I to jest prawdziwe w odniesieniu do dzieci w każdym wieku.

Zaczynają uczyć się alfabetu

Oczywiście, rodzice początkowo zainteresowany Jak nauczyć dziecko czytać przez sylab. Jednak przed rozpoczęciem tego zadania, musisz nauczyć się alfabetu z dzieckiem. Po wszystkie litery są podstawą, więc nie próbuj od razu nauczyć się czytać, dopóki dziecko uczy się, jak nie wszystkie litery alfabetu.

I zacząć uczyć się alfabetu mogą być zarówno dowolnie wcześnie. Można to zrobić na wiele różnych sposobów – i przy pomocy kart i notebooków dzieci i rozmawia alfabetu. Jednak nauczyciele nadal uważają najskuteczniejszych dobrych starych bloków z malowanymi literami na nich i zdjęcia.

Należy zwrócić uwagę na fakt, jak wymawiać pewnych liter – dziecko jeszcze całkowicie bezużyteczne umieć poprawnie nazywa litery. Wypowiada je po prostu jak będą brzmieć podczas czytania. Wydawałoby się – bardzo niewielki niuans. Jednakże, może to znacznie ułatwić naukę czytania, lub, wręcz przeciwnie, aby ją komplikować.

W żadnym przypadku nie dokonania zajęcia z dzieckiem w rodzaju nudnej procedury przymusowego – Sesje powinny odbywać się w miłej formie gry. Nie spiesz rzeczy i postarać się o dziecko, aby nauczyć się alfabetu w rekordowym czasie. Absolutnie nigdzie spieszyć. Średnio nauczyciele polecam wziąć na badaniu pojedynczej litery dwa dni. Ale nie zapominajcie, że wszyscy przeszli pismo musi być stale powtarzane.

Jednak nawet po dziecko nauczył się na pamięć wszystkich liter alfabetu, rodzice wcześnie, aby odpocząć. Prawie sto procent listów okruchy mocno związanych z obrazami na zdjęciach. I jest mało prawdopodobne, dziecko będzie w stanie poprawnie zidentyfikować litery bez zdjęć. W związku z tym, będzie następny etap szkolenia – na początek, zmiana kostki, aby zdjęcia były różne.

Po dziecka skutecznie opanowane i tej pomocy wizualnych, można spróbować i całkowicie zrezygnować społeczeństwo – czy obrazy. Zasadą jest, że dziecko potrzebuje trochę czasu, aby nauczyć się liter bez zdjęć. Najczęściej proces ten nie spędza więcej niż jeden tydzień.

I wreszcie ostatni etap badania liter – alfabet magnetycznego. Magnetyczny alfabet – litery z mocowaniem magnetycznym, które mogą być dołączone do płyty lub lodówce. Gdy dziecko zaczyna pewnie odróżnić tych chorób, badanie liter można uznać za zakończone. Można przystąpić do kolejnego etapu nauki.

Dowiedz się umieścić sylaby

Tak więc stopniowo dochodzimy do najważniejszej kwestii – jak nauczyć dziecko czytać przez sylab. Zgodnie z ogólną zasadą, od około trzeciego roku życia, nauka ta ma moc praktycznie każdego dzieciaka. Mamy Spieszę zadowolić swoich rodziców – co do zasady, nauka czytania przez sylaby jest znacznie łatwiejsze niż badanie alfabetu i zajmuje znacznie mniej czasu.

Konieczne, aby rozpocząć wszystko z tego samego, dobrze już znane dziecku, pomoce wizualne – kostki z obrazów, etykiet i buków magnetycznych. Zacznij naukę czytania musi być od najprostszych sylab – Pokaż dziecku, jak zrobić dwuliterowy jedna sylaba. Na pierwszej lekcji, wybrać najbardziej prostych liter – na przykład „m” i „A”.

Koniecznie wymawiać sylaby w śpiewnym głosem, szczególnie mocno rozciągając samogłoski, podkreślając w ten sposób ich uwagę dziecka. Kiedy dziecko opanuje zasady sporządzania najprostszych sylab, które obejmują spółgłoski i samogłoski, warto trochę skomplikować. Pokaż mu, jak być sylaby spółgłoski i samogłoski, dwie lub dwie spółgłoski i jedną samogłoskę.

Kiedy dziecko opanuje dodanie sylab bloki lub liter magnetycznych powinien kupić specjalne książek przeznaczonych do nauczania czytania dzieciom. W tych książkach, sylaby są pogrupowane w sposób szczególny, grupy – począwszy od tej samej litery. Taka konstrukcja znacznie ułatwia zadanie dziecka, przyspiesza proces uczenia się.

Oczywiście, na tym etapie dziecko czyha na różnych trudności – i nie zawsze dziecko okazuje wszystko dobrze za pierwszym razem. Bardzo częstym błędem wielu rodziców – utrata cierpliwości. Ale w każdym razie nie do przyjęcia tracić cierpliwość, a nawet bardziej, wziąć go na krzyk. Pamiętaj, że aby zrozumieć dokładnie, jak litery są utworzone na sylaby – dość trudnym zadaniem dla dziecka. To my dorośli robią to na maszynie, bez względu na mechanizm, który nie jest tak prosta.

Naucz swoje dziecko do czytania książek

Tak na pierwszy rzut oka może się wydawać, że dziecko już umie czytać, a zadaniem rodziców w tej sprawie zostało już zakończone. Jednak w rzeczywistości głównym zadaniem rodziców jest jeszcze przed nami – nauczyć dziecko czytać książki. Aby wpoić dzieciom miłość do czytania, rodzice będą musieli podjąć znaczne wysiłki.

Po pierwsze, nie zmuszaj dziecka, które należy podjąć natychmiast do czytania książek – powinno się to odbywać stopniowo, aby nie zniechęcić dziecka zawsze miłość czytania. Za pierwszym razem dziecko jest wart zakupu książki, które stanowią znaczną część obrazu, a tekst jest podzielony na sylaby. Takie książki jak dziecko znacznie więcej niż książek, zbyt przeciążony tekst. To nie przypadek – duża ilość tekstu tylko straszyć dzieci, zniechęcanie do w ogóle czytać. To nie dziwi – przecież dla dziecka, dopóki nie czytać każde słowo – to jest prawdziwy poważna praca.

Innym problemem, który może prowadzić do niechęci dziecka czytać książki – to wina rodziców. Jeśli Twoje dziecko nie chce się czytać, nie zmuszaj go do tego siłą. Jest o wiele mądrzejszy, aby włączyć czytanie w ekscytującej działalności dla dziecka, zamiast aktu kary. Istnieje wiele sposobów, aby to zrobić – jeśli pokażesz trochę wyobraźni i cierpliwości, jesteś pewny, aby znaleźć ideał jest sposobem dla dziecka.

Można spróbować odczytać na głos z dzieckiem CO – fascynującej opowieści. I najbardziej interesujące miejsce, rodzice mogą oszukać trochę – powiedzieć dziecku, że jesteś bardzo zmęczony, ale naprawdę chcesz wiedzieć, co to się skończy opowieść. Zapytaj swojego malucha do zapoznania wam pewną historię. Niech czytać przynajmniej kilka zdań – wtedy serdecznie chwalcie i kontynuować czytanie dla siebie. Po pewnym czasie, aby powrócić do roli kozła z czytnikiem i słuchacza.

I za każdym razem, stopniowo zwiększać liczbę wniosków, które będą odczytywane przez dziecko. Raz uczy się radzić sobie z opowieści, można dać dziecku odpowiedzialną pracę. W takim przypadku, jeśli rodzina ma młodsze dzieci, poproś dziecko, aby je przeczytać historie przed snem. Z pewnością dziecko bardzo poważnie traktować ten imieniu szczęśliwy czytanie bajki młodszego brata lub siostrę. Ale nie regularnie robić to, co zmienia się odpowiedzialność dziecka.

Jeśli dziecko czyta bardzo źle

W niektórych przypadkach, mimo wszystkich wysiłków i prawidłowego działania rodziców, dziecko czyta bardzo źle, często – bardzo powoli. Istnieje kilka głównych powodów, które mogą sprowokować rozwój tego problemu:

  • Rozprasza uwagi i słaba pamięć. W takim przypadku, jeśli dziecko jest zbyt rozproszone uwagi i zaburzenia pamięci, czytając z nim staje się prawdziwym problemem. Na przykład, dziecko jest trudne do odczytania nawet jedno zdanie – przed osiągnięciem trzeciego słowa, zapomina o pierwszej. Aby rozwiązać ten problem, należy szukać pomocy u psychologa dziecko, które rozpocznie pracę z dzieckiem.
  • Aktywny niski pole widzenia dziecka. W przypadku, gdy dziecko jest nieodłączną cechą takiego jak niższy aktywnym polu widzenia, jest to, aby poradzić sobie z odczytem będzie niezwykle trudne. Kiedy taki problem dziecko będzie w stanie odczytać krótkich słów, a pole widzenia możliwe jest tylko trzymać tylko trzy – cztery litery. Aby rozwiązać ten problem wymaga poważnych prac ekspertów.
  • Lean słownictwo. W takim przypadku, jeśli dziecko jest zbyt małe, słownictwo, jego prędkość odczytu może być spowolniony, ponieważ dziecko będzie mimowolnie zmniejszyć tempo czytania, starając się sensu czytać. Ten problem nie jest zbyt straszne – bo słownictwo Twojego dziecka będzie rosła systematycznie. A tak przy okazji, czytając w tym przypadku jest najlepszym rozwiązaniem problemu.
  • Problemy logopedyczne. W takim przypadku, jeśli dziecko nie wypowiem dowolny – żadnych dźwięków, byłoby naiwnością oczekiwać od nich dobrej lektury. Tak więc, przed rozpoczęciem nauki czytania tych dzieci, należy zwrócić szczególną uwagę na pracę z logopedą.

Ochrony zdrowia Twojego dziecka!

Począwszy nauczyć dziecko czytać, nie zapomnij jeden prosty, ale bardzo ważną prawdę – rozwój aparatu wzrokowego dzieci trwa do wieku około siedmiu. Więc należy przestrzegać pewnych zasad bezpieczeństwa:

  • Czasy klasy. Dziecko nie powinno trwać dłużej niż pół godziny z rzędu. To sprawia, że ​​bardziej sensowne jest podzielone na kilka klas, czas trwania, z których każdy nie powinien przekraczać piętnastu minut.
  • Pozycję dziecka. Nie mniej ważna jest prawidłowa pozycja dziecka w klasie. Dziecko jest jeszcze bardzo wcześnie, aby położyć się na kanapie z książką, więc musi mieć jego miejsce odpowiednio wyposażone. Dziecko powinno siedzieć wygodnie – upewnić się, że dziecko jest powstrzymywane prosto, nogi miał dobrą ostrość na podłodze, a odległość między oczami i książka powinna wynosić co najmniej 30 centymetrów.
  • Oświetlenie w pokoju. Ważne jest, aby zwrócić należytą uwagę na oświetlenie. Idealnie powinno być naturalne, ale można zrobić z dzieckiem i sztuczny – najważniejsze, że jest wystarczająco jasny, ale nie uderzając w oczy. Światło powinno padać z lewej strony. Środki te pomogą zmniejszyć obciążenie oczu dziecka.

load...