Jak dbać o storczyki zimy: porady i wskazówki

Zawartość:

Storczyki – to wspaniałe stworzenie natury. I trudno polemizować z tym stwierdzeniem. Odmian tej rośliny sporo – są różne i wyjątkowy na swój sposób. Istnieją odmiany, które wymagają szczególnej uwagi i ostrożnego, ale są tacy, którzy nie przynoszą swoim właścicielom wiele kłopotów. Dlatego każdy hodowca może wybrać kwiat, który jemu i warunki wzrostu, a także złożoność opieki pasuje.

load...

Dziś mówimy o jaki rodzaj opieki potrzebne storczyki zimie. O tej porze roku, wielu z nich wyrażone są w stanie uśpienia i nie wymagają zbyt wiele uwagi. Niektóre z nich są w stanie przez cały rok do zachwyci nas pachnącymi pąkami, ale w zimie i potrzebują opieki, która jest różna od latem i wiosną.

Jako jeden artykuł nie może obejmować wszystkie aspekty tego kwiatu, wybraliśmy te, które są najbardziej wspólne środowisko amatorów ogrodników. A ich przykład powie, jak dbać o storczyki, a także skupienie się na jak one rosną.

Warto zauważyć, że wszystkie rośliny są podzielone na trzy kategorie:

 • Storczyk wyrażona bez spoczynku

Jak dbać o storczyki te powinny być równomiernie: podlewanie, oświetlenie i regulacja temperatury jest taka sama przez cały rok. Jednak warto zastanowić się, że opieka dla nich w zimie jest trochę inna. Takie rośliny można przypisać zobaczyć Phalaenopsis, Milton, pafiopedilyumy (obuwie);

load...
 • Orchidea w potrzebie zmian treści

Nie idź do pełnej hibernacji, ale dla tych storczyków opieka zmienia się dramatycznie: podlewanie i nawożenie w zimie jest zmniejszona o kilka razy. Przykładami takich roślin są niektóre rodzaje dendrobium, Cattleya, lelii, Oncidium.

 • Orchid z silnie wymawiane okresu odpoczynku

To wymaga szczególnej opieki: kompletny wysychaniu gleby. Tj podlewania zatrzymuje całkowicie. W tym czasie rośliny są całkowicie pozbawione liści, nowe pędy pojawiają się dopiero na wiosnę. Te storczyki: Dendrobium (kilka gatunków), tunii, Pleione, Kalanta.

Aby dokładnie wiedzieć, jak dbać o storczyków, pozyskiwanie roślin, należy zwrócić się do sprzedawcy z jego cech.

Jak dbać o storczyki bez wyraźnej postoju

 • Phalaenopsis

Aby prawidłowo dbać o tym kwiatem, więc dać mu jasne światło. Zima wymaga światła z lamp fluorescencyjnych. Pożądana temperatura powietrza – nie mniejsza niż 12 stopni. Podlewanie w zimnych porach roku jest umiarkowany, potrzeba na to powstaje tylko wtedy, gdy gleba jest całkowicie suchy.

Zabiegi wodne najlepiej jest wykonywać przez zanurzenie garnek w pojemniku z wodą. W tym stanie zostawić kwiat na 20-30 minut, następnie wyjąć i pozostawić do drenażu. Storczyk wymaga oprysków, ale zimą lepiej jest nie do przeprowadzenia tej procedury. Jesienią i zimą należy spryskiwać tylko powietrze wokół kwiatu. Opieka nie oznacza nawożenie w tym okresie.

 • Pafiopedilyum

Potrzebne równie umiarkowane podlewanie kod okrągła. Ten storczyk łodygi kwiatowe rzuca go w zimie, więc o tej porze roku trzeba dodatkowego pokrycia. Uwielbia rozproszone i blask. Temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym storczyk, powinna wynosić co najmniej 10, ale nie więcej niż 18 stopni. Podlewanie roślin, upewnij się, że woda nie dostaje się do podstawy kwiatka, lub może zacząć gnicie łodygi.

 • Wanda

Ciepłolubnych orchidei. Wymaga temperatury nie niższej niż 18 ° C. Podłoże musi być stale wilgotna, podlewanie występuje w roślinach poprzez obniżenie zdolności wodą do wysokości dolnych liściach. Konieczne i opryskiwanie korzeniami. Obowiązkowe oświetlenie.

 • Miltonia

Jak Wanda ciepłolubnych, ale preferuje zacienione miejsca. Dlatego, podświetlenie nie jest wymagane w okresie zimowym. Dzienna temperatura – 20-25 stopni. Noc – nie mniej niż 15 stopni. Storczyki wrażliwe na przeciągi i zmianom temperatury. Uwielbia obfitego podlewania w okresie kwitnienia (wiosna-lato). Ale zima łagodna uzdatnianie wody – przed następnym podlewaniu gleba powinna być całkowicie sucha. Dressing całkowitego upadku.

Dbać o storczyki słabo wyrażone okresu odpoczynku

 • Cattleya

Orchid tego typu ma wiele hybrydy. Można je podzielić na dwa główne rodzaje: kwitnące wiosną i jesienią kwitnienia. Jednak należy zauważyć, że podział ten jest tylko warunkowa, jak korzystne warunki mogą prowadzić do kwitną w każdej porze roku. Jesienne odmiany roślin mają niewielką lub żadną resztę. Natychmiast po kwitnieniu, to storczyk może zwolnić następny skok.

Jednak jest to wymagane w zimowych wakacji: Zmniejszenie podlewania, nawozy nie są używane. Wiosenne kwiaty hibernacji, aby wysunąć łodygę kwiatu, a po. W takich chwilach, ale także chcą ograniczyć podlewanie do minimum. Ale oświetlenie powinien pozostać bez zmian – jasne i rozproszone. Temperatura w okresie jesienno-zimowym powinna być umiarkowana – 12-18 stopni.

 • Dendrobium

Prawie wszystkie rodzaje Dendrobium kwitną późną zimą lub wczesną wiosną. Dlatego troska o tej porze powinien być istotne: obfite podlewanie, dobre oświetlenie, garderoba. Po kwitnieniu rozpoczyna okres odpoczynku. W tym czasie, nie stosuje się nawozów, podlewanie odbywa się za całkowitym wyschnięciu gruntu. Orchidea w zimie wymaga dużej wilgotności, w przeciwnym razie może to uderzyć pająk.

Dbać o storczyki wymawiane okresu odpoczynku

 • Thunia

Wraz z nadejściem jesieni, kiedy roślina liście zaczynają żółkną i opadają, stopniowo ograniczyć podlewanie. Po orchidea pozostaje goły całkowicie zatrzymać nawadnianie całkowicie. Zerwać łodygi roślin są nie są one zalecane do skrępowany. Tryb temperatury – 8-10 stopni. Oświetlenie – jasne i rozproszone. Jasne i chłodne zimowanie staje się rękojmią obfitym wiosennym rozkwicie.

 • Pleione

Ten typ nie wymagają wysokich temperatur czy lato czy zima. W związku z tym zadbać o nim to czysta przyjemność. W zimnie, roślina jest całkowicie zrzucają liści. Gdy to nastąpi, trzeba przeszczepić ją w świeżej ziemi. Podlewanie w zimie jest prawie nie potrzebne – tuż po przesadzeniu. Wszędzie tam, gdzie to możliwe kwiat przewożone do przeszklonym balkonem lub werandą, ponieważ temperatura powietrza powinna wynosić nie więcej niż 7-10 stopni. Podświetlenie jest potrzebna w każdej porze roku.

 • Calantha

To samo odnosi się do storczyków liściastych. Okres odpoczynku rozpoczyna się natychmiast po kwitnieniu, zwykle pod koniec zimy. Aż kwitnie roślin, potrzebuje obfitego podlewania, nawożenia i wysokiej wilgotności. Po zresetowane kwiat pozostawia całkowicie zatrzymać nawadnianie i umieść doniczkę w chłodnym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu. „Spit” roślina 1,5-2 miesięcy. Po pierwszych młodych pędów i liści należy stopniowo zwiększać podlewania i nawozić start.

Ogólne zalecenia dotyczące opieki zimowym

W dowolnym momencie storczyki rok niezbędnej wentylacji. Jednak nie pozwalają na przeciągi, w przeciwnym razie roślina będzie chorować i umierać. Wietrzyć pomieszczenie, w którym żywe storczyki, lepiej w ciągu dnia. Zgodnie z ogólną zasadą, rośliny umieszcza się na parapecie. Storczyki nie są wyjątkiem. W celu uniknięcia wychłodzenie korzenie, wskazane jest, aby umieścić pod doniczki z kwiatami kawałków pianki.

Nie zapomnij o dodatkowym pokrycia. W zimie jest to niezbędne dla wszystkich storczyków, bez wyjątku. Oświetlenie powinno być przeprowadzone w ciągu 12 godzin, od 8 rano do 8 wieczorem. Można ubiegać się o specjalne lampy, które są sprzedawane w sklepach kwiatowych. W przypadku braku takiego urządzenia przy użyciu konwencjonalnych lamp fluorescencyjnych.

Jeśli jest zbyt mroźna, kwiaty, które są na parapecie, to lepiej, aby usunąć do innej lokalizacji. Jeśli nie jest to możliwe, należy podzielić okno i garnek z arkusza pianki kwiat. Jeśli rosną tylko rośliny zimne kochający, i wprowadzają je na prywatny balkon lub taras nie jest możliwe, odcięty od swojego pokoju filmowej. Ta metoda chłodzenia pomoże Ci zadbać o kwiat – znacznie zwiększy wilgotność.

Zima rozpylać roślina nie jest zalecane, nawet tych, którzy nie mają wyraźny okres odpoczynku. Jeśli nie opryski nie może zrobić (na przykład, trzeba usunąć szkodniki), przeprowadzić procedurę tylko rano i użytkowania ciepłej wody użytkowej. Sprayem powinny być narażone na bardzo mgiełkę, więc woda nie będzie stagnacji w kątach liści i na etapie wzrostu.

Te rodzaje storczyków które nie hibernacji, można od czasu do czasu kąpieli pod prysznicem. Po zabiegu, pozostawić rośliny w łazience na kilka godzin, a potem, Pomieszczenie gospodarcze, ale okno nie jest natychmiast – niech spędzić noc. W godzinach porannych, można zwrócić je do ich pierwotnej lokalizacji.

Ze względu na włączenie ogrzewania wilgotność powietrza w pomieszczeniu spada, a prawie wszystkie rodzaje storczyków nie podoba. Pamiętaj, aby nawilżyć powietrze w pokoju! Można używać nie tylko spray, ale następujący sposób:

 • Kupić przezroczyste tacki (na połowie wysokości POT);
 • Dno palety leżał żwir, oraz w każdym boku (tuż poniżej kamyków) wywiercić kilka otworów;
 • Wlej wodę na szczycie kamyki umieścić siatkę plastikową i umieścić doniczki;
 • Okresowo dodać wody do tac.

Metoda ta nie tylko zwiększa wilgotność powietrza, ale również oszczędza czas do podlewania. Jednakże, nadaje się tylko do spania „nie” orchidei.

W zimnych porach roku storczyków zagrożonych przez różne szkodniki. Obchodzeniu się z chemikaliami powinny być prowadzone w oddzielnym pokoju, który z pewnością będzie emitowany po zabiegu.

To wszystko sztuczki. Teraz już wiesz dokładnie co to jest opieka storczyków w zimie. Początkujący ogrodnicy chcą doradzają: na pierwszy zakup nie jest zbyt wybredny rośliny, więc łatwiej będzie zrozumieć wszystkie subtelności i niuanse związane z uprawą tych tropikalnych piękności.

load...