Historia święta Nowego Roku

Spośród wszystkich świąt, Nowy Rok jest najbardziej oczekiwany i najbardziej imponująca wszystkich narodów świata. A jeśli ranking obchodów Nowego Roku jest zdecydowanym liderem, a ponadto jest to najstarszy ze wszystkich znanych świąt.

load...

Tradycja świętować Nowy Rok przyszedł poprzez obserwację starożytnych ludzi, zauważyli, że wszystko na świecie jest cykliczny: księżycowy miesiąc rośnie i starzenie się, a natura, ożywiając każdą sprężynę, upewnij się zestarzeć i umrzeć wraz z nadejściem zimy.

Zapętlanie i wzorca doprowadziły do ​​rytuałów, które później stały się tradycje noworoczne. Rytuały symbolizuje śmierć starego świata ze wszystkimi jego problemami i narodziny nowego, co pozwala zacząć od zera – starożytni ludzie wierzyli, że stworzenie świata odbywa się co roku.

W zależności od klimatu, każdy naród miał własną datę nowego roku, ale sens rytuałów, które stopniowo wziął wartość świąteczny, pozostał niezmieniony – konieczne było przeprowadzenie i zapomnieć stare lata, wraz ze wszystkimi zło i nieszczęścia, aby umożliwić nowym urodzić.

Ale, pomimo faktu, że w czasie obrzędów i tańców wokół ogniska upłynął okres dłuższy niż jeden tysiąclecia Sylwester brzmią te same życzenia nowych sukcesów i nowego szczęścia.

load...

Historia święta Nowego Roku w Polsce

W Rosji zaczęli świętować Nowy Rok w marcu równonocy wiosennej, jak sądzono, że ten dzień w końcu rekolekcje zimowe, a nowe życie przychodzi do swoich słusznych praw. To było w marcu natura budzi się po długiej zimie i rozpocząć nowy cykl życiowy. Ale potem świętowanie Nowego Roku przeniesiono najpierw na 1 marca – to zdarzyło się po przyjęciu wiary prawosławnej i chrzest Rusi; oraz w 15 wieku, aby uczcić Nowy Rok rozpoczął się 1 września, w związku z pierwszym dniem nowego roku na nasiona dni letoprovodtsa i cały następny miesiąc według kanon biblijny musiał spędzić resztę od spraw ziemskich i doczesnych trosk.

Ale krótkotrwały, a nowy termin w 1699 Piotr Wielki wydał dekret „… dalej … lato schislyati 1 stycznia, od narodzin Chrystusa.” I po dekrecie królewskim Nowy Rok stał się nie tylko kościół, ale także świeckie święto, ale za to, że jego obchody nie było gorzej niż w Europie, Piotr szedł niezależnie.

Folk same tradycje i zwyczaje przetrwały do ​​dziś, mimo reformy częstych transferów i terminach. Najważniejsze, że festiwal nie stracił swój pierwotny cel – możliwość rozpoczęcia życia z czystym kontem. Prawosławny nadal świętować Nowy Rok 1 września lub 14 września w kalendarzu Julian – w kościołach i katedrach tej chwili są modlitwy na Rosz Haszana. Choć kalendarz juliański nie jest już wykorzystywana w Polsce dzięki nim nie jeden, ale trzy nowego roku – państwo, które jest obchodzone w dniu 1 stycznia novoletie prawosławny i Stary Nowy Rok, który obchodzony jest 2 tygodnie po oficjalnym.

Historia święta Nowego Roku za granicą

A jak zmutowana Nowy Rok w innych krajach? Żydzi datę obchodów noworocznych, być może, najbardziej stabilne, co nie jest prawdą z Francji, gdzie oficjalna data Nowego Roku był również datę Rewolucji Francuskiej.

Nowe dane z Żydów utrzymać stabilność ze względu na specyfikę narodu żydowskiego – jest zbyt duża lojalność wobec ich tradycji i na Boże Narodzenie terminach nie cztery, ale pozostały niezmienione od czasów Starego Testamentu. Dwa noworoczne z okazji Rosz Haszana dla zwierząt i drzew, a dwa święta mają bezpośrednie znaczenie dla ludzi. Nowy Rok, obchodzony w Nisan, zbiegając się z exodus Żydów z Egiptu w 1676 roku pne i jest oficjalnym świętem narodzin narodu żydowskiego. Nowy Rok Rosz Haszana jest obchodzony w miesiącu TISZRI (wrzesień) i przedstawia stworzenie świata, a kolejne miesiące po wakacjach jest uważany za miesiąc niebiańskim sądzie.

Tylko buddyści z Hindusi nie mają ustaloną datę obchodów noworocznych, ponieważ mają one Nowy Rok jest określana przez kalendarza księżycowego. Podsumowując można powiedzieć, że każdy naród opracowała swoje własne tradycje, ale ten Nowy Rok święto staje się tylko kolorowe.

load...