Hepatitis Medycyna: jej objawy i leczenie

Zawartość:

Dobrze znany jest fakt, że prawie każdy lek ma skutków ubocznych, które mają szkodliwy wpływ na wątrobę.

load...

Ponieważ wątroba służy jako naturalny filtr całego organizmu, gdy stosuje się w nim wiele leków może gromadzić się toksyny, co powoduje toksyczne i wywołane lekami zapalenie wątroby.

Powrót do spisu treści

Polekowe zapalenie wątroby: przyczyny

Ten zapalna choroba wątroby w wyniku przyjmowania pewnych leków.

Jest 1-28% przypadków, co znacznie komplikuje trwającego leczenia farmakologicznego w 12-25% przypadków prowadzi do rozwoju niewydolności wątroby i marskości wątroby. Polekowe zapalenie wątroby typu cierpi 2-3 razy częściej kobiet niż mężczyzn. W sumie 2-10% hospitalizowanych pacjentów rozwijają zapalenie wątroby polekowego o różnym stopniu nasilenia.

load...

U osób w podeszłym wieku zwiększa podatność na hepatotoksyczne działanie narkotyków. Jest to spowodowane przede wszystkim zmniejszeniem intensywności wątrobowego przepływu krwi i wielkości wątroby. Ryzyko zapalenia wątroby na lek zwiększa chorobą wątroby różnej etiologii, a także w przypadku zaburzenia czynności nerek.

Decydującą rolę w rozwoju leków odgrywa wątroby ludzkiej wrażliwości na dany lek, jest on określany przez szereg czynników:

 • Cechy genetyczne ludzkiego ciała (na przykład, jeżeli jeden z rodziców cierpi na zapalenie wątroby na skutek przyjmowania leku, prawdopodobieństwo, że ta sama reakcja będzie, a dziecko jest wystarczająco duża);
 • Stan wątroby w czasie pobierania leku (u pacjentów z przewlekłym zapaleniem wątroby typu B ma szczególnie silne działanie toksyczne skutki leków);
 • Kombinacja leków lub narkotyków i substancji toksycznych. W przypadku jednoczesnego stosowania z 2 lub więcej leków toksyczne działanie leku zwiększa się, lub jeżeli w trakcie leczenia pacjent jest narażony na działanie substancji toksycznych (gazów toksycznych rozpuszczalników, alkohole, itp).

Powrót do spisu treści

Co leki mogą prowadzić do rozwoju choroby?

Prawie każdy lek może przyczyniać się do rozwoju zapalenia wątroby wywołanego lekiem. Ich rozwój zależy od indywidualnych cech organizmu, właściwości danego leku, dawki leku, czas jego przyjmowania, jak również wiele leków przyjmowanych w tym samym czasie człowieka.

Większość ryzyko uszkodzenia wątroby lek występuje u kobiet w ciąży, ludzie, którzy nie spożywają wystarczającej pokarmów białkowych (np wegetarian lub osób o ograniczonych możliwościach pieniężnych), długoterminowy stres, jak również poważnych chorób innych narządów (niewydolność nerek, ciężka niewydolność serca, itd.).

Istnieje kilka grup leków, które powodują rozwój choroby częściej niż inni. Należą do nich:

 • Leki przeciw gruźlicy (ryfampicyna, izoniazyd);
 • Antybiotyki tetracyklinę (doksycykliny, tetracykliny, chlorotetracykliny, itd.), penicylinę (penicyliny, amoksycyliny i in.), antybiotyki makrolidowe (erytromycyna);
 • Leki hormonalne (hormony, doustne środki antykoncepcyjne, Retabolil i wsp.);
 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne (diklofenak, aspiryna, itd);
 • Przeciwdrgawkowe, leki przeciwpadaczkowe (fenytoina, karbamazepina, klonazepam i inni.);
 • Leki przeciwwrzodowe (omeprazol);
 • Leki przeciwcukrzycowe;
 • Sulfonamidy (Biseptolum, kotrimoksazolem, Sulfadimetoksin et al.);
 • Diuretyki (Hypothiazid, furosemid i in.);
 • Leki antyarytmiczne (amiodaron);
 • Cytostatyki (cyklosporyna A i in.).

Przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek leków należy dokładnie zapoznać się z instrukcją jego stosowania i być ostrożnym w stosunku do wystąpienia objawów choroby.
Powrót do spisu treści

W szybko rozwijającej wątroby polekowego?

Obecnie, wszystkie wywołane lekami zapalenie wątroby dzieli się na 2 grupy:

 • Bezpośredni wpływ toksyczny, jest on znany, przewidywalne i brane pod uwagę w leczeniu leczniczego pacjentów;
 • Wpływ pośredni jest związany ze zwiększoną wrażliwość pacjentów oraz jest nie do przewidzenia.

Ze względu na charakter choroby jest przewlekły i ostry. Ostre zapalenie wątroby wywołane lekami rozwija się po zażyciu narkotyków około tygodnia później i dość rzadkie. Zwykle występuje wtedy, gdy występuje nadwrażliwość na leki i bezpośrednim wpływem narkotyków.

Przewlekłe zapalenie wątroby indukowana lekami, zazwyczaj rozwija się stopniowo i kliniczny obraz jest podobny do istniejącej choroby wątroby. Czas tej postaci choroby waha się od kilku miesięcy do kilku lat. Ryzyko przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu leku, jest to, że może on występować bezobjawowo, bez zmian koloru skóry. Jeżeli pacjent przestaje biorąc narkotyków, zwykle nawet drobne objawy znikają.

Określić dokładny czas działania leku nie może być zapalenie wątroby. W niektórych przypadkach, uszkodzenie wątroby rozwija się lek, po latach otrzymywania leku, w innych przypadkach, choroba może rozwijać się w ciągu kilku godzin lub dni po rozpoczęciu leczenia.

Najbardziej zaawansowana forma choroby wątroby narkotyków – ostra masywna martwica, czyli śmierć tkanki wątroby w wyniku narażenia na działanie substancji toksycznych. Ostra masywna martwica wątroby rozwija się wystarczająco szybko i szybciej prowadzi do niewydolności wątroby i marskości wątroby.

Najbardziej poważne choroby, podobnie jak zapalenie wątroby wywołane lekiem, – zespół Reye’a, występuje u dzieci, podczas ostrych zakażeń wirusowych się aspirynę. Co do zasady, zniesienie leku prowadzi do odzyskania funkcji i odzysku człowieka wątroby.

Przewlekłe zapalenie wątroby wywołane lekami występuje u pacjentów zmuszonych do długiego czasu używania niektóre leki (leki, środki przeciw-cukrzycowe, przeciwciała, leki przeciwzapalne).


Powrót do spisu treści

Objawy i oznaki zapalenia wątroby wywołane lekiem

Chorobę z objawami, które są typowe dla prawie wszystkich typów zapalenia wątroby:

 • Wymioty, nudności, zwracanie o gorzkim smaku, utrata apetytu, zaburzenia stolec (biegunka, zaparcie), utraty wagi;
 • Wzrost wielkości śledziony i wątroby;
 • Żółtaczka – żółknięcie skóry ciała, błonę śluzową jamy ustnej, i oczy;
 • Uczucie ciężkości, ból, dyskomfort w prawym górnym kwadrancie;
 • ściemnienie moczu, oświetlenie stolca;
 • Swędzenie, a następnie przez pocieranie.

Ponieważ objawy wszystkich typów zapalenia wątroby są podobne, opierając się wyłącznie na nich, nie można określić charakteru zapalenia wątroby. Jeśli masz podobne objawy należy skontaktować się z lekarzem, który wyznaczony niezbędnych badań, dokładnej diagnozy.

Diagnostyka i badania lekarskiego z zapaleniem wątroby

 • Ogólna analiza moczu i krwi;
 • Analiza biochemiczna krwi z określeniem frakcji białkowych, bilirubiny i jego frakcje, AST i ALT;
 • Krzepnięcia – badanie krzepnięcia krwi;
 • USG jamy brzusznej.

Jeśli podejrzewasz, że choroba trzeba zrobić analizę biochemiczną krwi, który określa zwiększenie aktywności aminotransferaz (AspAT, AlAT) – enzymów wątrobowych, co wskazuje na jego porażki. Podwyższone poziomy aminotransferaz, z reguły, jest wczesne oznaki uszkodzenia wątroby i jest poprzedzone pojawieniem się objawów. Tak więc pacjenci, którzy zostali zmuszeni przez długi czas wziąć leki, należy regularnie sprawdzać poziom transaminaz we krwi w celu wykrycia zapalenia wątroby polekowego we wczesnych stadiach.

W celu określenia rzeczywistej przyczyny zapalenia wątroby w przypadku objawów charakterystycznych może być trudne. Jednak zniesienie terapii lekiem, który spowodował zapalenie wątroby, a ponadto poprawić stan pacjenta wyjaśnienia sytuacji. Przy jednoczesnej poprawie stanu leku podawanego raz, i obserwować stan wątroby. Jeśli po warunkiem ponownego mianowania leków pogarsza, to mówić o zapaleniu wątroby polekowego bezpieczne.

Powrót do spisu treści

Leczenie zapalenia wątroby typu C lekiem

Choroba jest bardzo niebezpieczne, które bez odpowiedniego leczenia, może szybko przejść do marskości wątroby i spowodować uszkodzenie wątroby. Leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu B leku musi być pod nadzorem lekarza prowadzącego. Leczenie składa się z kilku etapów:

 • Zniesienie leku, który spowodował uszkodzenie wątroby lek. Anuluj leku, który spowodował rozwój choroby, to musi być uzgodnione z lekarza prowadzącego. Komisja oceni stopień ryzyka zniesienia leku i przepisać inny lek, jeśli jest to konieczne;
 • Prowadzenia terapii odtruwania – usunięcie z krwi substancji toksycznych, które uszkadzają wątrobę. Zazwyczaj leczenie obejmuje leki detoksykacji za pomocą zakraplacza, oczyszcza krwi (na przykład gemodez);
 • Następnie trzeba spędzić przywracania terapii. Odbywa się to poprzez wątrobowych metabolizm w komórkach wątroby. Należą do nich leki takie jak Essentiale forte, Geptral, metionina, itp.;
 • Leczenie objawowe (jeżeli jest to wskazane).

Po otrzymaniu leków z ciężką gepatoprotektory hepatotoksycznym mianował pierwszych dniach leczenia, toksyczności leków i zaprzestanie stosowania leku. Taka zasada leczenia zapobiega wystąpieniu choroby i sprawia, że ​​możliwe jest przeprowadzenie niezbędnych leczenia (na przykład, gruźlica).

W tej chorobie, leczenie powinno być prowadzone w ścisłej zgodności z diety. Gdy polekowe zapalenie wątroby typu zaleca się dietę „numer Tabela 5”, który jest przypisany do wszystkich pacjentów z wątrobą. Obejmuje on:

 • Ograniczenie przyjmowania ostre, smażone i tłuste potrawy;
 • Posiłki split;
 • Całkowite wyeliminowanie alkoholu z diety;
 • Jeść pokarmy bogate w węglowodany;
 • Odżywki komórkową (witaminy, aminokwasy, minerały).

Gdy polekowe profilaktyki zapalenia wątroby typu jest bardzo ważne, aby monitorować stan wątroby podczas leczenia. W tym celu na tydzień monitorowano poziomy enzymów wątrobowych. Po kontroli rozładowania enzymów niezbędnych do wytworzenia każdego miesiąca.

load...