Hedgingowe: krzewy i drzewa w projektowaniu krajobrazu

Co sprawia, że ​​klejnot w biżuterię? Wytnij i godne ustawienie. Te same magiczne aspekty, które zmienią swój ogród w prawdziwy diament, będziemy żywopłoty. I swoje cele i pragnienia będą ustalać co będą żywopłoty: krzewy lub drzewa, wysokie lub niskie, naturalne lub przycięte. Zobaczmy, jak stworzyć żywopłot w ogrodzie. Jakie krzewy wybrać? Jak sadzić? Jak dbać o niego?

load...

Trochę historii

Żywopłoty były znane od czasów starożytnych. Według kronik, żywopłoty zdobiły ogrody w starożytnym Babilonie. Kwitnące żywopłoty bzu, róż i jaśminu otoczone ogrodami Wschodu. W ogrodach starożytnego Egiptu zostały posadzone żywopłoty fig, palmami i hebanu. Pleasure Gardens starożytnego Rzymu były ozdobione żywopłotów laurowy, rozmaryn i bukszpanu.

W Europie, żywopłoty są znane od rzymskiego podboju. Początkowo były one używane do ochrony dóbr klasztornych i arystokratycznych, a od 16 wieku zaczęto budować labirynt żywopłotów. Późniejsze żywopłoty stały się wygodnym narzędziem do planowania ogrodów i ich podziału na poszczególne strefy.

W Polsce żywopłoty pojawił się w 18. Wieku. Pierwszy polski ogród z żywopłotów iglastych był Petersburg Summer Garden, który stał się wzorem regularnego układu geometrycznego ogrodu (zwykły styl). Stopniowo ten zmienił styl krajobraz (otwarta style). A mimo to nadal najbardziej popularny w Polsce. To właśnie w tym stylu jest utrzymywana krajobrazy większość miejskich parków, ogrodów i podmiejskich ogrodów.

Ale we własnym ogrodzie, jak wiadomo, właściciel-master. Każdy ogrodnik może stać się projektantem i tworzyć niesamowite próbkę sztuki krajobrazu. Jednak, aby stworzyć piękny ogród, trzeba mieć albo wrodzony smak lub szczególnej wiedzy. Aby umówić się na żywopłoty w swoim ogrodzie, należy zdecydować się na jej wyglądzie. Zabezpieczenie ma inny cel. Określa on typu, wielkości i materiału rozmnożeniowego.

load...

Co ja żywopłoty?

W zależności od lokalizacji na działce o zabezpieczenie może być zewnętrzne i wewnętrzne. żywopłoty zewnętrznej granicy ogrodu i tarcza, są wykorzystywane do wewnętrznych dekoracji.

W skład instalacji zabezpieczających można podzielić na kolczasty i miękki na liściastych i iglastych i zmieszano na pojedynczych gatunków. Drażliwy żywopłot – świetna alternatywa (lub dodanie) trwałe ogrodzenie. żywopłotów iglastych, w przeciwieństwie do drewna twardego, pozostają dekoracyjne przez cały rok. Ale liściastych rosną szybko i są łatwo formować.

Kształt żywopłotu mogą być naturalne lub utworzone. Ogrodzenia naturalne formy powinny posiadać naturalne właściwości dekoracyjne. Dla nich, zwykle wybierają kwitnących krzewów. Sheared żywopłoty zajmują niewiele miejsca, wygląda bardziej ściśle i dokładnie, ale również wymagają większej konserwacji.

Podzielone żywopłoty i wysokości. Żywe ściany – do trzech metrów, bezpośrednio płot – od jednego do trzech metrów, granice – do jednego metra.

Jednak nie wszystkie rośliny nadają się do konstrukcji zabezpieczających. Rozważmy najczęstszą i dobrze udowodnione.

Krzewy i drzewa żywopłot

Zielone ściany mają tendencję do być wykonane z drzew iglastych: świerk, sosna, jałowca, tui. Drzew liściastych na ścianie przy użyciu żywej modrzew, grab, klon, wiśnia, śliwa tarnina. Wszystkie z nich, oczywiście, piękne i użyteczne, ale powolne (czasami bardzo powoli) rośnie. Tak żywe i ściany są przeznaczone do ramy parków lub dużych obszarach podmiejskich. Dlatego ogrodnicy wolą nie bardzo wysokie żywopłoty z krzewów.

Za wysokie (do dwóch metrów) Płoty odpowiednich slow-cieniu krzewów i drzew z drobnym i gęstą roślinność. Na przykład, wawrzynu wiecznie i tui. Laurel, całoroczne pokryte błyszczących zielonych liści, szybko i dobrze rosną. Żywopłoty z nim lepiej zorganizować w półcieniu. Tuya, przeciwnie, lubi słoneczne miejsca. Jest ona odpowiednia dla svobodnorastuschih i przyciętymi żywopłotami. Dla tych żywopłotów również dostosowanych laurowy, kruszyna, głóg, ligustr.

Nisko rosnące żywopłoty (live) krawężniki posadzone wzdłuż ścieżek ogrodowych i szlaków wokół krawędzi trawników, wokół schodów i tarasów. Takie granice mogą być cięte, ale można zachować naturalną formę. Dla nich odpowiednich niskich krzewów z grubych gałęzi drzewa: wrzeciona, bukszpanu, Spirea, Heather, Erica. Na przykład, bloodroot (Kurilian herbata). Są to małe (od 60 cm do 1 m) krzewów, które kwitną przez całe lato z białym, różowym lub żółte kwiaty. Bloodroot toleruje półcień i cięcia.

Kwitnące żywopłoty. Dla nich odpowiednie krzewy kwitnienia: róża, jaśmin, kalina, rododendron, liliowy, Hortensja. Kwitnące żywopłoty nie są narażone na powstawanie i wymaga starannej konserwacji. Z biegiem czasu, ten płot będzie raj dla ptaków i odpowiedniego mieszkania dla jeży.

Krzewy owocowe mogą być sadzone jako żywopłot. To, nawiasem mówiąc, może być doskonałym rozwiązaniem konstrukcja dla małego sadu. Dlatego takie zabezpieczenie w kraju będzie szczególnie istotne.

Jak posadzić żywopłot?

Po zdefiniowaniu i zobaczyć ogrodzenia, lądowisk i wybór roślin, można rozpocząć sadzenie. Jeśli zamierzamy posadzić już uprawiane rośliny, należy pamiętać, że są one znacznie gorzej tolerują przeszczep i są droższe niż sadzonek. Dlatego lepiej jest sadzić żywopłotu młode rośliny.

Odpowiedni wiek liściastych Sadzonki – dwa lub trzy lata, drzewa iglaste – trzy lub cztery. Posadzone ich najlepiej wiosną, pod koniec kwietnia lub na początku maja. Czas od połowy sierpnia do końca września jest odpowiednia do sadzenia jesienią.

Żywopłoty posadzone przez długi czas, więc jest to urządzenie zaczyna się od przygotowania terenu. Konieczne jest, aby wykopać rów. Głębokość – bagnet szpadel, szerokość – od pół metra do metra. Na dnie wykopu trzeba wlać humus, torf lub nawozu poluzować.

Sadzonki (po usunięciu przerywanymi i martwych korzeni) umieszcza się w wykopie, w odległości 30-50 cm. Sadzi się w wilgotnej gleby dodanie nawozu. Posadzone rośliny cięte o około jedną trzecią.

Jak dbać o zabezpieczenie?

Pielęgnacja żywopłotów nie różni się zbytnio od troski o innych krzewów ogrodowych. W upalne dni należy podlewać. Nawozić zgodnie z zasadami, w okresie wzrostu i kwitnienia.

Pierwszy rzut utworzone dla zabezpieczenia przewożonych do następnego roku po posadzeniu. W przyszłości, gdy zabezpieczenie ścięty dwa razy w roku – późną wiosną i wczesną jesienią. Młode rośliny są cięte przez nie więcej niż jedną trzecią rocznego wzrostu – promuje intensywny wzrost gałęzi. Kiedy zabezpieczenie osiągnie pożądaną wysokość, nożyce lub nożyce prowadzi stałą ścinania.

Jeśli zastosujemy wszystkie te zasady, Twój żywopłot w kraju lub w dużym ogrodzie wiejskim domu z pewnością stać się przedmiotem szczególnej dumy. Możliwe przykładowe.

Tutaj, rzeczywiście, to wszystko. Powodzenia w dziedzinie projektowania ogrodów i Twojego ogrodu – trwałe piękno!

load...