Harmonijny rozwój dziecka w okresie 4 miesięcy

Zawartość:

Każde dziecko jest dla rodziców prawdziwym centrum świata, zwłaszcza w pierwszym roku życia. Odnotowano najmniejsza zmiana – ile centymetrów dorastał, ile gramów odzyskanego nauczyć. Co więcej – wszystkie zmiany są nie tylko śledzone i gorliwie w porównaniu z tymi samymi wskaźnikami w innych dzieci.

load...

Większość rodziców obawia się, że ich dziecko nie jest w żaden sposób w tyle za rówieśnikami. Nawiasem mówiąc, to nie jest właściwe podejście – każde dziecko jest niepowtarzalną jednostkę, w przeciwieństwie do nikogo innego. Więc na tyle głupi, aby zmierzyć wszystkie okruszki pod jednym władcą.

Jednak istnieją pewne standardy rozwoju dziecka – i jeśli dziecko jest bardzo nie pasuje do nich, trzeba być strzeżone. Jednak uderzył nieczysto i nie panikować – realistyczną ocenę sytuacji może tylko pediatry. W związku z tym, należy skonsultować się ze specjalistą, a nie dawać błędne wnioski.

Dzisiaj mówimy o rozwoju 4 miesięcznego dziecka – ponieważ w tym wieku rozpoczyna pierwszy aktywny fazie wzrostu. Uwierzcie mi – nie przegap was, drodzy rodzice, na pewno nie jest to konieczne. I nie tylko w tym miesiącu, a dokładnie 18 najbliższych lat.

Zmiany fizyczne maluch

4 miesiące pipsqueak ma podobieństwo do tej małej bryle krzykiem, który został zaprezentowany z Papieżem na ganku szpitala – to jest prawdziwa osoba. Jego ciało przechodzi szereg istotnych zmian:

load...
 • Oczy i włosy

Dzieciak może przyjść do absolutnie każdego włosa – długi lub krótki, prosty lub falisty, jasne lub ciemne. Ale w każdym razie, te włosy – to zjawisko tymczasowe i że przez 4 miesiące będą one zastąpione innymi. I struktura włosa lub kolor może się znacząco różnić od tych, które były w chwili urodzenia, więc nie dziwi w takim radykalnym zmianom.

To samo odnosi się do koloru oczu – co do zasady, prawie wszystkie dzieci po urodzeniu, oczy wystarczająco jasne, nawet jeśli zarówno tata i mama brązowe oczy. Ale około 4 miesięcy, aby zmienić kolor, czasami bardzo radykalne. Jednak warto zauważyć, że nawet teraz nie jest ostateczny kolor – mogą wystąpić zmiany w okresie jednego roku od wieku dziecka.

 • Ciemiączko

Pomimo faktu, że ciemiączko nie jest jeszcze w pełni zamknięta, jest znacznie zmniejszone. Pamiętaj, że kość nie ma – należy zachować szczególną ostrożność, trzymać dziecko z obrażeniami głowy. Dotyczy to jednak, oczywiście, nie tylko dzieci. Nie należy również zapominać o konieczności rygorystycznego przestrzegania higieny Fontanelle.

 • Masa ciała

W pierwszym roku życia, jeden z najważniejszych wskaźników, dla których lekarze uważnie monitorowane, jest przyrost masy ciała dziecka. W czwartym miesiącu życia, dzienny przyrost masy ciała powinien wynosić około 20 gramów dziennie. W związku z powyższym, do końca czwartego miesiąca od całkowitego zysku powinna wynosić około 700 gramów.

 • Obwód głowy i klatki piersiowej

Dodatkowo do masy ciała bierze się pod uwagę takie czynniki jak rozmiar klatki piersiowej i obwodu głowy. W 4-miesięcznym chłopcem i obwodu głowy jest około 42 cm, i klatki piersiowej – 43 cm. Dziewczęta wydają się być bardziej zdrobnienie – obwód głowy jest rzadko więcej niż 41 cm, a obwód klatki piersiowej – nie więcej niż 42. Oczywiście, dane te mogą być różne, a czasem bardzo trudne, ale w każdym przypadku, objętość klatki piersiowej nie powinna być mniejsza niż kwota głowa.

 • Wzrok

Wizja dziecko w 4 miesiącach jest znacznie lepsza – wyraźnie widzi się w odległości około 30 centymetrów. Nie tak dawno temu każde dziecko Glazik przejść przez siebie, a teraz synchronicznie. Sprawdź to proste – wziąć dowolny jasny, przyciąga uwagę dziecka zabawki, umieścić go w odległości 30 centymetrów od oczu dziecka. Normalnie, dziecko powinno złapać go w polu widzenia i skupić się na jej oczach. Oczywiście, jeśli jesteś zainteresowany zabawką okruchów. Potem zacznie się zabawkę – Prawo, Dół, Góra, Lewo – Baby oczy nie mają już do koszenia. W przeciwnym wypadku, należy natychmiast poinformować nas o problemie swojego pediatry.

Nawiasem mówiąc, lekarze mówią, że jest to czwarty miesiąc życia, dziecko zaczyna widzieć świat w kolorach. Niewiele osób wie, ale noworodek widzi wszystkie kolory w odcieniach czerni i bieli. Dlatego 4 miesiąc okruchy zacząć tak aktywnie zainteresowany kolorowych rzeczy.

 • Aktywność ruchowa

Pod koniec czwartego miesiąca życia dziecko jest bardzo pewnie trzyma głowę, nawet gdy leży na brzuchu. Tak, w pozycji leżącej, aby podnieść głowę, by dotrzeć i zbadać swoje stopy, za mały bohater nie ma żadnego problemu. Głowa trochę niespokojny w ogóle rzadko jest stała – dziecko chętnie zamienia ją dookoła, patrząc na wciąż nieznany do niego, i strasznie ciekawy świat wokół nas.

W ciągu czterech miesięcy, dziecko nie może być pozostawiony na kanapie lub łóżku bez nadzoru osoby dorosłej – dziecko zaczyna się przewrócić na własną rękę z powrotem do brzucha i pleców. Jeśli twój maluch ile takiej aktywności nie wykazuje, można spróbować mu pomóc. Obróć dziecko na plecach, bardzo starannie przejąć i pomóc mu przewracać. Ale uważaj – wszelkie nagłe ruchy!

Robić to ćwiczenie kilka razy dziennie, a po kilku dniach dziecko będzie zrozumieć, co się dzieje i zaczynają toczyć własną rękę. W którym po raz pierwszy dziecko często włącza się tylko po jednej stronie – to często zaniepokojeni rodzice. W rzeczywistości, nie panikuj – to zupełnie fizjologiczne zjawisko, które wkrótce znikną. Aby dostać dziecko przewrócić, a na drugim boku, umieszczonym na stronie moich ulubionych zabawek malucha.

 • Koordynacja

Koordynacja 4 miesięcznego dziecka szybko się poprawiła – dziecko jest zupełnie w stanie dotrzeć i wziąć coś, co go interesuje. Rodzice powinni być świadomi tego i nie zostawiaj niepotrzebnych rzeczy o dziecko. W przeciwnym razie, pewnego dnia znaleźć swój telefon komórkowy lub telewizyjnego pilota w jego usta okruchy – on jeszcze ciągle próbuje wszystkiego na pamięć.

Najbardziej ulubionym rozrywki od czwartego miesiąca życia dziecka – macha grzechotkę, uważnie obserwując jej oczy. Lub bend – rozprostować nogi, jakby w „rowerowej” ćwiczenia. W spoczynku, przy okazji, że dziecko często trzyma nogi zgięte w kolanach. Jeśli umieścisz swoje dziecko na nogach, on nachet squat – kilka minut ćwiczeń dziennie jest doskonale rozwijać i wzmacniać mięśnie nóg. Jednak nie powinno być nadużywane zbyt – przeciążenie mięśni dziecko całkowicie bezużyteczne.

 • Inne funkcje

Czasami rodzice są zaniepokojeni faktem, że podczas gimnastyki słyszał trzaski w stawach łokciowych i kolanowych. Nie jest konieczne, aby bać – doskonale normalnego procesu wrodzonej u wszystkich dzieci. I jest to związane z trzask niedojrzałości układu mięśniowo-szkieletowego – w ciągu dwóch lub trzech miesięcy, szelest zatrzyma. W międzyczasie nadal gimnastyka, masaż i wszystko się ułoży.

Kolejna kwestia dotyczy rodziców – może rozpocząć się umieścić dziecko w poduszce? Co jest dobre, ponieważ wiele z mama i tata zaczynają posadzić dziecko nawet bez myślenia czy mu zaszkodzić. Maluch podekscytowany, mama wydała kilka minut zapasowe – wszyscy są szczęśliwi!

Jednak lekarze twierdzą, że odbywa się to w każdym razie jest to niemożliwe! Wczesne sadzenie może spowodować nieodwracalne szkody dla zdrowia dziecka – Niemowlę powrotem mięśnie są bardzo słabe, a po prostu nie może utrzymać ciężar ciała i kręgosłupa – niedojrzały i pionowa pozycja nie jest najlepszym skutkiem na swoim stanowisku. Nie chcesz skrzywdzić swoje okruszki? Więc trochę poczekać kilka miesięcy – wierz mi, będą latać bardzo szybko.

Rozwój mowy dziecka

Już 4 miesiące miękisz wykazuje silne pragnienie, aby komunikować się z dorosłą – zaczyna gulit w odpowiedzi na odwołania do niego i zrazy już dużo dźwięków. Nawet płacz staje się inaczej – nie monotonna, a masą niuansów emocjonalnych. I to jest bardzo ważne, aby rozmawiać ze swoim dzieckiem. Chociaż, oczywiście, sens swoich słów, wciąż nie rozumie, ale to emocjonalny, nawet niemowlęta doskonałą połowów.

Powiedz dziecku, o tym co robisz w tej chwili, co się dzieje o ile go kochasz – wszystko to będzie podstawą dla przyszłego słownictwa. Psychologowie zauważyli wzór – te dzieci, których rodzice często mówią dużo i sami zaczynają mówić bardzo wcześnie. Więc nie leń się i wspierać rozwój dziecka.

Należy pamiętać, że dzieci poniżej 4 miesięcy jest bardzo wrażliwy na wszystkich dźwięków, bez wyjątku, nawet cicho. I płacze i nie może mówić – Śledzić swoje emocje w obecności dziecka, jeśli nie chcę go straszyć. To samo odnosi się do głośnych dźwięków – spadającymi przedmiotami, trzaskanie drzwiami, głośnej muzyki.

Mówiąc o muzyce – prawie wszystkie dzieci bardzo lubią spokojnej łagodnej muzyki. Co dziwne, ale przede wszystkim nie lubią piosenek dla dzieci i klasyczne kompozycje instrumentalne. Zbyt wiele matek i tata korzystać z tych muzycznych upodobań dziecka – jest grać muzykę jako dziecko natychmiast przestaje być kapryśna.

O tym samym skutkiem i mają dźwięki natury – dla ich dziecka w większości przypadków słodki sen. Ponadto, psychologowie są przekonani, że rozwój dziecka, które regularnie zawierać muzykę, znacznie bardziej harmonijny. Tak więc, drodzy rodzice, nie leń – Dowiedz się gusta muzyczne swojego młodego melomana i często oddają dziecko.

Okruchy pierwsze zęby

W większości przypadków pierwsze zęby pojawiają się u dziecka w wieku 5-6 miesięcy. Ale są też takie zęby-Swifty, którzy zgłosili się do końca czwartego miesiąca. Oczywiście, proces ten nie może pomóc, ale zastanowić się nad stanem zdrowia i zachowania dziecka. Istnieje wiele powodów, dla których rodzice mogą zakładać, że dziecko zaczęło ząbkowanie.

 • Dziecko martwi się, płacze bez wyraźnego powodu.
 • Dzieciak stał się znacznie bardziej prawdopodobne, aby obudzić się w nocy.
 • Skąpe aktywnie wyciąga ręce i wszystko, co wpada im w ustach.
 • Wymowa nadmierne ślinienie.

Ponadto, często dziecko podczas ząbkowania problemów rozpocząć trawienie, przeziębienia i gorączki może wystąpić. Oczywiście, mimo powszechnej opinii, bezpośrednio od ząbkowania, dolegliwości te nie są podłączone. Ale znacznie osłabia układ odpornościowy – stąd różne choroby. Oczywiście, wszystkie dzieci ząbkowanie proces odbywa się w różny sposób – wszystko zależy od indywidualnych cech dziecka organizmu.

Były podejrzenia na ząbkowanie? Aby potwierdzić swoje przypuszczenia, spojrzeć na ustach dziecka i sprawdzić dziąsła. W miejscu, gdzie w niedalekiej przyszłości będzie ząb, czerwony obrzęk błony śluzowej i wyraźny. Chociaż czasami są zęby-partyzanci, które pojawiają się bez wcześniejszych objawów, ale to zdarza się bardzo rzadko.

Rodzice są całkiem w stanie złagodzić stan dziecka w tym trudnym okresie dla niego. Po pierwsze, upewnij się, aby kupić specjalne pierścienie ząbkowania wypełnionych płynem w środku. Przed podaniem ich dziecko, trochę trzymać w lodówce do chłodzony cieczą – ale bez fanatyzmu, zimno dziecko do niczego.

Nie należy również zapominać o specjalnych żeli, które łagodzą dziąsła – łagodzi świąd, zmniejszyć ból. W użyciu są bardzo proste – wystarczy przetrzeć żel z czystym palcem w dziąsłach dziecka i gwarantuje kilka godzin spokoju. Apteka nie jest zaskakujące, mylić – różne żele wiele. Ale w zasadzie, wszystkie są takie same, a jedyną różnicą w producentów. Więc wybrać w zależności od swoich możliwości finansowych, różnica nadal nie będzie.

Karmienie dziecka

Aby rozwój 4 miesięcznego dziecka miała rację, jego dieta powinna być wysokiej jakości. Najbardziej idealnym rozwiązaniem dla takich okruchów jest mleko matki. Po pierwsze, jest to, że zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, wszystkie dla fizycznego rozwoju dziecka zgodnie z normą. Ale nie możemy zapominać o rozwoju duchowym – i karmienie piersią wpływa na niego bezpośrednio.

Karmienie piersią – to więcej niż tylko zaspokojenie życiowych potrzeb dziecka, jest to akt czułości, miłości i zadatek przyszłej zrozumienia. Trzymając dziecko w ramionach, delikatnie mówić do niego, czuje oddech, usłyszeć bicie serca, poczuć czułość rąk. Jest to przydatne dla starszych dzieci, a nawet dla 4-miesięcznym dzieckiem, a nawet konieczne. Liczne badania wskazują, że karmienie piersią jest najbardziej korzystny wpływ zarówno na rozwój fizyczny i emocjonalny dziecka.

Niestety w tym okresie kobiety często do czynienia ze znacznym spadkiem laktacji. I, w konsekwencji, zrezygnować na rzecz karmienia piersią preparat dla niemowląt. Ale w większości przypadków można tego uniknąć – spadek w czwartym miesiącu laktacji karmienia piersią występuje u wszystkich kobiet, bez wyjątku. Ale jeśli matka nie przestanie karmić dziecko, tylko kilka tygodni, sytuacja się ustabilizuje.

Dziecko w tym wieku jest jeść około 6 razy dziennie, jeśli jest karmione preparatem. Cóż, jeśli zostały zapisane do karmienia piersią, nie trzeba śledzić czas – dziecko sam stwierdził, że jest głodny. Przeciętna porcja dziecko – około 180 gramów. Chociaż, oczywiście, wszystkie dzieci są różne – ktoś je bardzo chętnie, ale ktoś i siła nie zmusi.

Pod koniec czwartego miesiąca rachunków i wprowadzenie pierwszego karmienia roślinnego. Ale przed tym, należy skonsultować się z pediatrą dzielnica – a może przede wszystkim zdrowia dziecka po prostu nie zostaną dopuszczone do udziału w pierwszych pokarmów stałych teraz. Ponadto, lekarz będzie w stanie doradzić, że warto przy użyciu jako pierwszy posiłek. Należy uważnie obserwować dziecko – jeśli zauważysz, niestrawność, duszność, wysypki skórne, zatrzymać przynętę i natychmiast udać się do lekarza.

Sen dziecka

Normalny rozwój dziecka jest niemożliwe bez pełnej snu i spać dziecko powinno bardzo, bardzo dużo. Zdrowy sen wspomaga dojrzewanie układu nerwowego, zwiększa odporność organizmu. Jeśli sen dziecka będzie przeszkadzał, ciężkie czasy mają zarówno jego i jego rodziców.

W nocy, dziecko jest znacznie mniej prawdopodobne, aby się obudzić – nie więcej niż dwa lub trzy razy, a następnie karmienie, sen staje się głębszy. Idealnie, dziecko powinno iść spać około 10 pm i obudzić się o 7 rano. Na około 11 godziny dziecko zasnął ponownie i będą spać na kilka godzin, a moja matka będzie w stanie wykonywać swoją działalność. Drugie dziecko nap – około godziny piątej wieczorem, a on bierze również dwie do trzech godzin.

Ale oczywiście, to tylko ogólne zalecenia – rodzice muszą skupić się przede wszystkim na biologiczne rytmy swojego dziecka. Oznaki zmęczenia, że ​​powiedzieć mamie, że dziecko jest zmęczony i chce spać, to jest bardzo jasne – dziecko zaczyna rytmicznie poruszać głową, ziewając, tert oczy, ssąc palec i kapryśna. Natychmiast umieścić okruchy w łóżku – jeśli dziecko nie śpi zbyt długi sen będzie o wiele trudniejsze. A wszystko to w rezultacie spowoduje ogromny skandal.

Spać dziecko było silne, ważne jest, aby przestrzegać kilku prostych zasad:

 • Temperatura

Prawie wszyscy rodzice boją przeziębienia, więc nie spróbować jeszcze raz, aby otworzyć okno, i starają się ukryć dziecko ciepło. Jest to jednak – najgorsza decyzja. Jeśli dziecko będzie gorąco, z których żadna nie spokojny sen może być mowy – dziecko zawsze będzie obudzić i kapryśna.

To dlatego, że pokój należy sprawdzić przed pójściem do łóżka. Jeśli jesteś tak boi się przeciągów – wysiąść na czas z dzieckiem w innym pokoju, albo jeszcze lepiej iść na spacer. I spać w nocy – to jest bardzo, bardzo przydatny! Słodki sen będzie nie tylko dla dziecka, ale również dla Ciebie! Nie jest konieczne, aby ukryć dziecka zbyt ciepłym zbiorcze – z powietrza o temperaturze 20 ° jest wystarczające, cienkie flanelowe.

 • Maluch łóżko

Przed umieszczeniem dziecka w łóżeczku, sprawdź je dokładnie – na arkuszach i pieluchy powinno być żadnych zmarszczek, bułka tarta, zabawki. Pościel dziecko powinno być wyłącznie z naturalnych materiałów – to samo odnosi się do odzieży dziecięcej. Czy używać pieluch – to zależy od Ciebie. Ktoś uważa, że ​​pieluchy są bardzo szkodliwe dla zdrowia, ale lekarze mówią, że tak nie jest. Ale w każdym razie pamerse dzieci spać znacznie silniejszy – byłoby jeszcze mokre pieluchy nie przeszkadza im.

Mówiąc o łóżku – bardzo często rodzice odłożyć zakup łóżka na później, a po raz pierwszy dziecko śpi w wózku. Tak – to nie jest najlepszą opcją – wszystko jedno materac ortopedyczny jest zdecydowanie lepiej niż cienkie wózkami materaca. I nie zapominaj, że Twoje dziecko będzie wkrótce stać się bardzo aktywna i będzie w stanie obalić karetkę. Oczywiście, dzień dziecko jest w swojej opiece, a to nastąpi. Ale nagle dziecko budzi się w nocy?

 • środowisko

W przeciwieństwie do Europy, mamy dziecko w oddzielnym pomieszczeniu do spania dość rzadko – prawie zawsze dziecko szopka stoi obok rodziców. Oczywiście, jest to dość wygodne, ale tylko dla matki. Twoje rozmowy, dźwięk z telewizora, nawet przytłumione światło – wszystko to nie jest najbardziej korzystny wpływ na jakość snu dziecka. Tak, na pierwszy rzut oka może się wydawać, że dziecko śpi spokojnie, nie zważając na bodźce zewnętrzne. Ale w rzeczywistości nie jest – jakość snu dziecka znacznie się pogarsza. Więc staramy się je eliminować – umieścić łóżeczko w najbardziej cichym i zaciemnionym obszarze pokojowej, spróbuj nie dużo hałasu.

Lekarz wizyta

W ciągu pierwszego roku życia, wszystkie dzieci na bieżąco, co miesiąc, wizyty u lekarza – nie jest wyjątkiem, a czwartego miesiąca. Lokalny pediatra będzie mierzyć wzrost dziecka określi wskaźniki wagowe rozwoju psychofizycznego, oceni stan zdrowia. Równie ważna jest rozmowa z matką – lekarz dowiaduje się, zwłaszcza życie jego małego pacjenta, daje matce niezbędne zalecenia, które nigdy nie będą zbędne. Pamiętaj, aby negocjować z lekarzem następujące ważne punkty:

 • Dzień trybie dziecka.
 • Wprowadzenie pierwszego karmienia – ilość produktów, możliwe reakcje.
 • Cechy harmonogram szczepień.
 • Zapytaj swojego lekarza, wszelkie Państwa pytania.

Bardzo często rodzice ignorują te kampanie profilaktyczne do lekarzy – mówią, że dziecko jest zdrowe, nie ma nic, aby iść do przychodni, jest jeszcze coś odebrać. W zasadzie, w tym przypadku, lekarz ma obowiązek przyjść do domu dziecka, ale niestety, nie, to prawie nigdy nie zdarza się z powodu braku personelu medycznego, czy na skutek niedbalstwa. W rezultacie, istnieje ryzyko, że to czy tamto problemem pozostaje niezauważone.

A jeśli ten problem zdrowia, a nawet poważne? Można sobie wyobrazić, jak to wszystko może zawrócić? Więc nie igrać z ogniem i upewnij się, że w odpowiednim czasie odwiedzić pediatrę. Pamiętaj, że lekarz nie może wykonywać żadnych manipulacji z dzieckiem bez Twojej zgody. Dlatego też, nie martw się – będzie utrzymać sytuację pod kontrolą.

Tutaj, w ogólności, a wszystkie rzeczy chcieliśmy powiedzieć. Może ten dzieciak nie pierwsza i obecnie jest doświadczony mamę, ale jednak mamy nadzieję, że znajdziesz coś pożytecznego dla siebie. Po tym wszystkim, dzieci są różne i trudno przewidzieć, jak będzie rozwijać swoją Pipsqueak. Tak, to jest, w zasadzie, to nie ma znaczenia – najważniejsze, że dorastał zdrowy i szczęśliwy.

load...