Gruźlica u dzieci. Objawy, diagnostyka, leczenie

Niestety, organizm ludzki jest narażony na ogromną liczbę różnych chorób, jak zupełnie trywialne, takich jak przeziębienie, a na tyle poważne, aby stwarzać realne zagrożenie nie tylko dla zdrowia ludzkiego, ale również dla jego życia, takich jak gruźlica.

load...

To było na gruźlicę i zostaną omówione w tym artykule, a także o leczeniu gruźlicy środków ludowej. Mają gruźlicę nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Choroba występuje najczęściej u dzieci starszych, ale również możliwość zakażenia u dzieci również nie można całkowicie wykluczyć. Lekarze specjaliści, którzy – TB, ściśle mówiąc, są zaangażowane w leczeniu gruźlicy, i widziałem bardzo małych okruchów i są w trakcie pierwszego roku życia, ale już zainfekowany.

Czynnikiem wywołującym chorobę jest prątek gruźlicy, nazwany na cześć naukowca, który odkrył ją. Choroba występuje zwykle w fale – to ustąpi, wówczas rozgorzała ponownie, od dłuższego czasu – od kilku miesięcy, pod warunkiem, że choroba została zdiagnozowana i po prostu chore dziecko zaczął otrzymywać odpowiednie leczenie, aż do kilku lat, jeżeli choroba nie właściwie leczone.

Chorobę powoduje powikłania taki przepływ przewlekłe zapalenie powiek, zapalenie spojówek, i wiele – wiele innych. W diagnostyce lekarza nie powinny być mylone z gruźlicą, chorób, które mają podobne objawy, takie jak angina, zapalenie zatok, odmiedniczkowe zapalenie nerek. Istnieją specjalne metody diagnozy, które nieco później zostaną wyjaśnione w szczegółach.

TB symptomatologii

Doświadczony lekarz może podejrzewać obecność gruźlicy u dziecka jeszcze przed badaniem specjalnego, tylko na podstawie cech zewnętrznych i oceny ogólnego stanu zdrowia. TB u dzieci ma następujące objawy:

load...
 • Zmęczenie

Co do zasady, zdrowe dzieci przypominają rodzaj perpetuum mobile – energia one ronda na dzieci są gotowe do godziny biegać, skakać i niestrudzonej aktywności dysku. Jednak, gdy zmęczenie dziecko zachowuje się zupełnie inaczej – unika ruchome gry akcji, w dowolny wygodny okazja próbuje usiąść lub położyć się, tłumacząc, że chce tylko jedno słowo „zmęczony”. Rodzice często nie tylko zaskoczeni, ale też strach.

 • Zwiększona drażliwość

Kiedy dziecko drażliwość ledwie w stanie zarządzać ich emocje, takie jak złość i irytacja przeważa. Dziecko może złe i rave na takich błahych okazjach, których używał po prostu – po prostu nie zametil.- złamaną kubek, handlowa, złamany ołówek – każdy drobiazg może wywołać całą falę oburzenia.

 • Utrata apetytu

Ściśle rzecz biorąc, szczególnie dobry apetyt powód do chluby tylko jednostki dzieci. Ale, mimo wszystko, słaby apetyt, spowodowana przez niektórych – czy choroby – w tym przypadku gruźlicy – jest bardzo różni się od zwykłej, typowej niechęci do posiadania dzieci. Dziecko odmawia dosłownie od wszystkiego, nawet od tych produktów, które zawsze uwielbiał.

 • Nadmierne pocenie się

Fizjologiczne cechy gruczołów potowych dziecka takie, że dziecko aż dojrzewania ledwo poci. Jednakże, jeśli dziecko jest zarażone gruźlicą, jego gruczoły potowe produkują pot w obfitych ilościach w wyniku którego dziecko stale potu – moja matka zauważyła, że ​​ubrania trzymał mokry, zwłaszcza w obszarze pleców, dłonie mają również wilgotne okruszki.

 • Przewlekłe zapalenie węzłów chłonnych

Inną oznaką obecności gruźlicy u ludzi są stale powiększone węzły chłonne. W przeciwieństwie do węzłów chłonnych, węzły chłonne, miękkie, bezbolesny i mieć luźną konsystencję. Sonda może być w prawie każdym czasie.

 • Stany podgorączkowe

Dziecko może stanowić patologiczne zjawisko o niskim stopniu złośliwości (nie przekraczającej 37 stopni znaku i 5) temperatury. Temperatura wzrasta zazwyczaj w godzinach wieczornych, przez długi czas. Nawiasem mówiąc – aby zestrzelić takiej temperatury nie jest konieczne – to tylko pokazuje, że ciało nadal zwalczyć infekcję.

 • Wzrost niektórych narządów wewnętrznych

Dla bardzo małych dzieci, które nie ukończyły dziesięć, kiedy TB Choroba charakteryzuje się wzrostem niektórych narządów wewnętrznych, zwłaszcza wątroby i śledziony.

 • Zmiana składu krwi

Podczas prowadzenia badań krwi laboratoryjne wykazały zmiany w zakresie wartości prawidłowych – wzrost OB (OB), który jest bezpośredni dowód obecności u ludzi w każdym procesem zapalnym, zwiększa liczbę leukocytów (krwinek białych, co świadczy o trybie awaryjnym układu odpornościowego) ,

Rozpoznanie choroby

W takim przypadku, jeśli dziecko znalezione wszystkie lub przynajmniej niektóre z powyższych objawów, lekarz zdecyduje o przeprowadzeniu dodatkowego specjalną inspekcję, która pozwoli w sposób wiarygodny ustalić obecność lub nieobecność gruźlicy dziecięcej. Rozpoznanie gruźlicy u dzieci w dzisiejszych czasach solidność.

Po wstępnym zbadaniu dziecka i do określenia jego stanu organizmu, wagi, funkcji i innych aspektów ciała, dziecko jest specjalny test Mantoux. Dziecko w wewnętrznym obszarze przedramienia szczególnego preparatu jest podawany przez wstrzyknięcie, który wywodzi się z Mycobacterium tuberculosis za pomocą specjalnej techniki.

Po zobojętnionego sprawczy środek na gruźlicę – tuberkuliny, wprowadza się do organizmu, w tym przypadku, gdy dziecko zakażonych gruźlicą, styka się bezpośrednio reakcji z przeciwciałami. W miejscu wstrzyknięcia zaczyna tworzyć swoistą odpowiedź zapalną. Po dwóch – trzech dni po uszczelnienie powstaje przez wprowadzenie tuberkuliny mającego jasny – różowy, dość napięty w dotyku, ale po naciśnięciu na niego natychmiast traci swój jasny kolor.

Mantoux Wyniki testu oceniano na trzeci dzień, mierząc sprasowanego wypukłość (grudki) przejrzysty linijki z wystarczająco jasnego światła niezbędnego do wskazania krawędzi grudki. Zauważ, że zmierzone wymiary nie są bardzo zaczerwienienie i uszczelnienia. Wyniki Mantoux oceny badań są następujące:

 • Ujemna reakcja – żadnej reakcji w miejscu wstrzyknięcia, nie obserwuje się, czy wielkość zgrzeiny jest mniejsza niż 1 mm.
 • Wątpliwa reakcji – w tym typie reakcji, do testu Mantoux w miejscu wstrzyknięcia powoduje tylko zaczerwienienia lub grudki rozmiar w zakresie od 2 – 4 mm.
 • Reakcja dodatnia – taki uważany jest za grudki przekroczenie wielkości 5 mm.
 • Hyperergic reakcji – reakcji, w których grudki są większe niż 17 mm.

Oprócz testu Mantoux dla podejrzeniem gruźlicy choroby dziecka lekarz musi przepisać dziecko rentgenowskich płuc. W przypadku, gdy dziecko jest zakażone, jest w znacznym stopniu zmieniony wzór struktury płuc – jest on powiększony i staje się bardziej widoczne, należy zauważyć lekarza – radiologa.

Kto jest winien i co robić?

W przypadku, gdy przeprowadzone badania wykazały, że dziecko jest naprawdę zakażonych gruźlicą, leczenie należy rozpocząć natychmiast, jak tylko to możliwe. Rodzice nie powinni tracić cennego czasu w panice i „debriefingu”, określania, kto jest odpowiedzialny za tę chorobę.

W rzeczywistości nikt nie jest winien. Pomimo faktu, że w 21 wieku, a poziom leku jest w olbrzymiej wysokim poziomie każdego roku ogromna liczba osób chorych na gruźlicę. W społeczeństwie, zakłada się, że gruźlica jest to rodzaj choroby społecznej, która wpływa tylko alkoholików, narkomanów i ludzi, którzy znajdowali się w więzieniu.

Jednak ten stereotyp jest całkowicie błędne i brakowało żadnych potwierdzonych danych statystycznych, a nawet osobiste obserwacje lekarzy – specjalistów, baz TB. Prątek Kocha nie ma względu na wszelkich grup społecznych oraz stopień dobrobytu materialnego, to dotyka równie często obu więźniów i osób bez stałego miejsca zamieszkania i znanych biznesmenów, naukowców, polityków.

Dzieci gruźlica – to twój problem, ale nie wino, a na pewno nie hańba. Żaden z lekarzy nie będą myśleć o tobie nie zaszkodzi. Zadaniem lekarzy – w leczeniu dziecka, zamiast angażować się w peremyvaniem kości. I obawa, że ​​niektóre z osób trzecich, oprócz Ciebie i lekarz wie o chorobie dziecka, też nie powinien – ponieważ nie ma czegoś takiego jak tajemnicy lekarskiej.

Początek

Czasami choroba jest diagnozowana na bardzo wczesnym etapie, a czasami – w dość złym stanie. Oczywiście, ten aspekt zależy od wielu czynników, w tym opieki i doświadczenia lekarza prowadzącego rodziców – pediatry. Ale w większym stopniu zależy od formy, w której choroba rozpoczęło gruźlicę. Lekarze zidentyfikowano dwie formy zachorowania:

 • Chętni do

W przypadku ostrego wystąpienia choroby, to rozpoczyna się nagle, w podwyższonej temperaturze do odpowiednio dużych ilościach wyraźne osłabienie i pocenie się, kaszlu. Zgodnie z jej objawów podobnych do gruźlicy może rozpocząć się bardzo podobnie do ostrego zapalenia płuc lub zapalenia opłucnej. Rodzice mogą zabrać dziecko na zapalenie oskrzeli lub grypę i próbować leczyć się nie tylko pogorszyć stan chorego dziecka, które nie otrzymują na czas opieki medycznej. Ale lekarz, w sprawiedliwości należy zauważyć, można również zdiagnozować ostrego wystąpienia choroby jak zapalenie płuc.

 • Podostre

Ta forma wystąpienia choroby jest najbardziej niebezpieczne, ponieważ praktycznie nie gruźlica manifest. Dobre samopoczucie dziecka nie ulega zmianie, a nawet kaszel i duszność nie są we wszystkich przypadkach. Zazwyczaj, choroba wykryta jest albo przypadkowo podczas planowanego testu Mantoux w swoich pierwotnych warunków, lub też w momencie otrzymania wystarczającej formy jazdy i rozpocząć problemów zdrowotnych związanych z przewlekłym gruźliczego zatrucia.

Przewlekłe zatrucie gruźlicze

W tym przypadku, jeśli prątek gruźlicy jest w ciele dziecka przez długi czas, rozwijać przewlekłe zatrucie gruźlicze, który jest niezwykle negatywny wpływ na stan zdrowia dziecka. Dziecko wydaje się naruszeń, takich jak:

 • Letarg. Dziecko praktycznie nie reaguje na wszelkich imprezach otaczających go. Traci zainteresowanie uprzednio ulubionych zajęć: wychodzisz z przyjaciółmi, koła, sekcje, badania.
 • Zmęczenie i drażliwość, które zostały już opisane powyżej.
 • Pogorszenie apetytu – dziecko może niemal całkowicie odmówić przyjęcia w ogóle – lub żywność.
 • Bardzo powiększone węzły chłonne. Co więcej, te węzły chłonne są często lutowane ze sobą i tworzą grupę. Liczba takich grup zapalenie węzłów chłonnych może być bardzo duża.
 • Test Mantoux dodatni przez długi czas, ale nie jest tak wyraźne, jak w ostrej formie tuberculosis.

Nawiasem mówiąc, jest to utrata masy ciała i zwiększenie słabość, a są pierwsze oznaki gruźlicy u dzieci.

Leczenie gruźlicy

Gruźlica to bardzo poważna choroba, a więc leczenie gruźlicy u dzieci powinno być nie mniej poważne. Leczenie tej choroby powinny być zaangażowane w lekarza – specjalisty TB. Leczenie jest dostosowane indywidualnie, biorąc pod uwagę wyniki badań i stan zdrowia każdego dziecka, w szczególności podjęte. Jednak nadal istnieje określony schemat terapeutyczny stosowany w niektórych odmianach we wszystkich przypadkach.

Najistotniejszą metodą leczenia jest chemoterapii, który używa specjalnych leków, które mają szkodliwy wpływ na bakterie, jest czynnikiem wywołującym gruźlicę. Typowe leki – antybiotyki stosowane bez sensu, ponieważ prątek Kocha nie jest wrażliwy na ich skutków.

Obecnie czas lekarzy – phthisiatricians stosować określoną liczbę leków zawiera streptomycynę (S), etambutol (E), pirazynamidu i (Z), ryfampicyna (R). Te leki stosowane w leczeniu gruźlicy uznawane za najbardziej skuteczne i są stosowane w leczeniu gruźlicy, nie tylko w Polsce, ale w całej reszcie świata. W przypadku leczenia dzieci Współczesna medycyna zaleca stosując preparat chemiczny jak izoniazyd (H). On jest najbardziej łagodny dziecka ciała i powoduje najmniejszą ilość skutków ubocznych i komplikacji, które nieuchronnie powstać w trakcie leczenia chemioterapii środków farmakologicznych.

Lekarze – TB lekarzy bardzo ostrożnie podchodzić do kwestii optymalnego schematu leczenia. Po prawidłowo wybrane i przepisane leczenie nie przyniesie żadnych korzyści dla pacjenta do dziecka, ale szkoda może być bardzo, bardzo znaczące. Nie tylko, że jeśli nie są odpowiednio leczone istnieje ryzyko zranienia do ważnych narządów wewnętrznych, takich jak wątroba, nerki, śledzionę i inne, jak dotąd o ryzyku rozwoju leku – odpornego na gruźlicę w żadnym wypadku nie należy zapominać.

I to jest postać leku odporne na gruźlicę ma znacznie bardziej smutne przepowiednie. Wynika to z faktu, że ze względu na zarazki TB nieprawidłowo wybranego leki są modyfikowane i przestaje reagować na jakiegokolwiek wpływu leków. W związku z tym leczenie staje się niezwykle trudne, a co najważniejsze, nieskuteczne.

Faza leczenia gruźlicy

Jak już wspomniano, leczenie gruźlicy jest bardzo długi i skomplikowany. Gruźlica – to nie jest zimno, i, niestety, nie można wyleczyć za pomocą prostych leków w ciągu zaledwie kilku dni. Cały zabieg jest podzielone na dwa główne etapy:

 • Faza intensywnej terapii

Celem pierwszego – intensywnej fazy leczenia – jest aktywny tłumienie przykleja mnożenia Koch i zniszczenie ich kolonii. W tym celu, lekarze użyć kombinacji czterech leków: etambutol, ryfampicyna, izoniazyd, pyrazynamidu. Kurs leków Leczenie trwa do 4 miesięcy.

Po 4 miesiącach programu leku ulega zmianie, a chore dziecko otrzymuje tylko dwa chemiczny lek – ryfampicyna i izoniazyd. W tej chwili nie jest niszczenie patogenów resztkowych gruźlicy i regeneracji uszkodzonych tkanek. Z reguły taki aktywny tryb przynosi bardzo dobre rezultaty, zwłaszcza jeśli choroba została zdiagnozowana w odpowiednim czasie.

 • Faza leczenia podtrzymującego

Celem leczenia podtrzymującego jest zapobiec wtórnej infekcji przez organizm patogenów tuberculosis dziecko, które ewentualnie mogłyby pozostać po pierwszym etapie obróbki. Ponadto jest w ostatniej fazie leczenia jest kompletna regeneracja uszkodzonej tkanki płucnej. Czas trwania terapii podtrzymującej znacznie dłużej niż pierwsze – może to potrwać rok lub dwa, a nawet trzy.

Tradycyjne metody leczenia gruźlicy

Jeśli mówimy o małym dzieckiem, to jedyną opcją w leczeniu gruźlicy jest to leczenie, które oferuje oficjalną medycynę. Gruźlica u małych dzieci nie powinny być traktowane z ziół, a dzieci często mają zwiększoną wrażliwość na roślinach i mogą być wyłożone wystąpienia reakcji alergicznych. Ale jeśli dziecko zachoruje na gruźlicę niż dziesięć lat, rodzice mogą spróbować tradycyjnej receptury leku, którego skuteczność została uznana nawet przez lekarzy – z TB. Tradycyjne metody leczenia gruźlicy nie przyniesie żadnej szkody dla dziecka, chociaż, oczywiście, pod warunkiem, że nie jest substytutem dla medycyny konwencjonalnej.

 • Bulion Adonis sprężyny

Suche trawy Adonis wiosna można kupić w każdej aptece bez problemu. W celu przygotowania bulionu trzeba gotować jednej szklanki wody i dodać do niego pół łyżeczki surowców i temperaturze wrzenia przez około 3 minuty, a następnie ochłodzono i przesączono, stosując materiał z gazy. Bulion powinien być przechowywany tylko w lodówce i nie więcej niż pięć dni. Wziąć wywar z moszczu dziecka przed śniadaniem, z prędkością jednej kropli na kilogram masy ciała dziecka. Leczenie należy kontynuować tak – co najmniej trzy miesiące.

 • Aloe arborescens

Aloe arborescens ma niezwykłe właściwości regeneracyjne, więc jego wpływ na dziecko uszkodzonej tkanki płucnej przez prątka gruźlicy, nie można przecenić. Istnieją dwa rodzaje receptur z aloesu. Pierwsza jest taka: dać dziecku czystego soku aloesu, bez – lub zanieczyszczenia, pięć razy dziennie przez taką samą ilość czasu, jedną łyżkę, niezależnie od posiłku. Sok z aloesu ma raczej gorzki smak, więc wstępnie ugotować coś dla dziecka do popicia.

Drugi przepis jest odpowiedni tylko dla nastolatków, ponieważ zawiera nawet niewielkiej ilości, ale alkohol nadal. Zgnieść cztery macierzystych drzewo aloes, napełnić go 100 gramów wina, umieszczonym na małym ogniu, przykryć i gotować na wolnym ogniu przez pół godziny. Pozwól dziecko łyżkę otrzymanej mieszaniny raz na dzień, korzystnie pereel snem. Zarówno pierwszy jak i drugi kuracja powinna trwać 3 – 4 miesiące.

 • Rozmaryn bagno

Aby przygotować rozmaryn ChOP trzy łyżki suchej trawy, umieścić go w termosach i wylać na litr wrzącej wody. Termos szczelnie przykryć i odstawić na jeden dzień. Napar z rozmarynu zioła trzeba przecedzić za pomocą tkaniny z gazy, należy go przechowywać w lodówce. Do leczenia dziecka, dodać rozmaryn herbatę. Na dzień dziecka powinien pić co najmniej pięć łyżki naparu. Przebieg leczenia powinien trwać około jednego miesiąca, po czym potrzebuje tygodniową przerwę.

 • Dziegieć

Jeśli można znaleźć w smole apteka brzozy, można spróbować kolejną, bardzo skutecznego leczenia gruźlicy. Rozpuścić w mleku 5 kropli dziegieć rano i 10 kropli – wieczorem przed snem, zapytać dziecko do picia mleka. Takie traktowanie wraca apetyt dziecka, pomaga przywrócić utracone z powodu choroby masy ciała. Kurs leczenia może trwać tak długo, jak to konieczne.

 • Ling – wlew

Dla wlew wrzosu muszą być zakupione w aptece zioła, gotować jednego litra wody i wlać do trzech łyżek ziół. Naczynia trzeba przykryć i owinąć grubą szmatką. Zaparzenia trawy zapotrzebowanie na dwie godziny, po czym gazy filtracyjnej za pomocą tkaniny. Wywar z dzieckiem należy pić tuż przed posiłkiem, przez około pół szklanki, przez trzy miesiące.

 • Rdest trawy

Wywar z ziół rdest wielką pomoc z ciężkimi kaszlu, usuwając go w ciągu zaledwie kilku godzin. Aby przygotować bulion, umieścić trzy łyżki ziół w misce emaliowanej, wypełnić go z litrem wody i doprowadzić do wrzenia. Po brzeczkę gotuje się, obniżenie temperatury i dodać wywar z trzech łyżki miodu. Gotować, stale mieszając, aż do czasu, aż do całkowitego rozpuszczenia miodu. Następnie zdjąć z ognia bulion, uważając, aby się nie oparzyć, przecedzić go przez tkaninę gazy. Dziecko powinno brać wywar z pół szklanki trzy razy dziennie, niezależnie od posiłku. Przebieg leczenia powinien trwać tylko tak długo, jak dziecka udręczonego wyczerpującym kaszel. Należy jednak pamiętać, że zastosowanie tego przepisu tylko do tych dzieci, które nigdy nie zostały zaobserwowane alergii miodu i innych produktów pszczelich.

 • Oman wielki korzeń wywar

W takim przypadku, jeśli dziecko cierpi na gruźlicę skomplikowanej kaszel jest bardzo suche, a w konsekwencji utrudnia zawarcie plwociny, rodzice przychodzą z pomocą wywaru korzeni omanowy. Sam nard sprzedawane w aptekach – pamiętać trzeba to root. Szlifować go umieścić w małym garnku, wlać litr mleka i doprowadzić do wrzenia. Gdy mleko czyraki, rozpalić ogień i gotować mniej korzenia Oman w mleku przez około 20 minut. Ten wywar należy podawać dziecku rano, na czczo, na pół szklanki dziennie. Leczenie powinno być kontynuowane tak długo, jak śluz nie zostanie oddzielona bez – żadnych trudności.

 • Herbata oregano

Prawie wszystkie dzieci, bez wyjątku, picia herbaty. Dla dzieci, które cierpią z powodu gruźlicy płuc, jest bardzo przydatny następny recepta – kupić w suchym oregano apteka ziołowym i zaparzyć ją jako zwykłą herbatę. W rzeczywistości – jest to cały przepis, po prostu zastąpić tradycyjne herbacianych liści majeranku na trawie. Nawiasem mówiąc, oregano wybitnie podnosi odporność osłabiony w wyniku gruźlicy. Leczenie może trwać w nieskończoność – oregano i zdrowych członków rodziny przyniesie nic ale dobre.

 • Dziurawiec – bulion

Jeżeli dziecko jest obecnie trwa przez pierwszy aktywnej fazy leczenia gruźlicy środków farmakologicznych, to podejście do obróbki wywaru z Hypericum perforatum. Aby zrobić to, musisz woreczek z gazy tkaniny, które można łatwo zrobić samemu. Ujmując to pięć łyżki Hypericum perforatum wiązania i umieścić w litrze wrzącej wody czyste. Zrób mniejszy ogień i dalej gotować przez 30 minut. Wywar chłodny, wyjąć woreczek z gazy i wlać żadnych wyrobów szklanych. Przechowywać w lodówce bulionu przez ogrzewanie go do temperatury pokojowej przed dać dziecku. Dziecko powinno brać wywar z pięciu łyżeczki co dwie godziny przez cały czas trwania leczenia środkami farmakologicznymi.

Ale nalewka z dziurawca jest bardzo skuteczny na drugim etapie, podtrzymującego leczenia. Aby przygotować nalewki powtórzyć procedurę opisaną powyżej, z tą tylko różnicą, że ilość wody trzeba wziąć połowę – czyli pół litra. W rezultacie można uzyskać bardziej skoncentrowany wywar. Następnie umieścić dwie gałęzie aloesu drzewo rosół, uprzednio przesiane przez maszynki do mielenia mięsa, przykryć i umieścić w ciemnym i chłodnym miejscu, najkorzystniej w lodówce przez około pięć – siedem dni. Dziecko musi podjąć wynikowy wlew raz dziennie, jedną łyżeczkę. Czas trwania leczenia powinien być jeden rok.

 • Cytryna – mieszanina żółtka

Lekarze już dawno zauważyli, że niszczący wpływ kwasu cytrynowego w TB zarazków. W medycynie ludowej, jest to własność cytryna nie jest pozostawione bez opieki. W leczeniu gruźlicy, przygotować dziecko następującej mieszaniny: trzy mielone skórkę z cytryny i dokładnie wymieszać je z surowych żółtek pięciu jaj. Dodaj do pięciu łyżek cukru, wymieszać, a następnie przenieść do szklanego pojemnika i umieścić w lodówce. Dziecko powinno codziennie przed śniadaniem, wziąć łyżkę powstałej mieszaniny. Przebieg leczenia powinien trwać 6 miesięcy, bez zatrzymywania się na jeden dzień.

 • Bulion matka – i – macocha

Trawa matka i macocha ma również silne działanie kojące i wykrztuśne, umożliwiając łatwość kaszel u dziecka cierpiącego na gruźlicę płuc. W celu przygotowania bulionu w małym rondlu umieścić dwie łyżki suchego matki trawy i macochy napełnić go pół litra wody i umieścić na ogień. Gotować bulion musi wynosić co najmniej pięć minut, a następnie ochłodzono i przesączono przez tkaninę gazy. W ciągu dnia dziecko powinno pić około 200 gramów bulionu. Należy pamiętać, że wywar z matką – i – macocha bardzo szybko traci swoje dobroczynne właściwości, nie mogą być przechowywane dłużej niż dwa dni.

Chciałbym jeszcze raz przypomnieć rodzicom – leczenie gruźlicy płuc środków ludowej mogą być używane tylko jako dodatkowy środek, ale jest to w żadnym wypadku nie powinny być powodem odmowy leczenia. Gruźlica – nie jest modzele i odciski, to poważna choroba, która może, w przypadku braku odpowiedniego leczenia, doprowadzić do śmierci dziecka. A samo leczenie gruźlicy w domu, bez pomocy medycznej, to jest po prostu niemożliwe. Dlatego rodzice muszą być świadomi tego, co oni są odpowiedzialni – odpowiedzialny za życie dziecka.

load...