Gardenia: cechy uprawy i pielęgnacji


Zawartość:

Ludzie, którzy wiedzą, że rozmnażać rośliny doniczkowe kwiaty gardenia są unikalne. Beauty są gorsze chyba Kamelia lub orchidei. A jej delikatny aromat przysłania nawet królowa róży. Gardenia był popularny przez cały czas. W drugiej połowie XIX wieku został nazwany kwiat arystokracji. Mężczyźni nosili gardenia w klapie marynarki, a kobieta upięte włosy. Dość często roślina ta jest wymieniona w dziełach sztuki. Dzisiaj, pokój Gardenia przeżywa szczyt popularności: hodowca chce go mieć w swojej kolekcji.

load...

Muszę powiedzieć, że jest bardzo kapryśna gardenia i wymagający, jednak jak każda piękna. Nie można po prostu kupić go umieścić na parapecie, a od czasu do czasu podlewać. Dlaczego? Tak, ponieważ w ten sposób można zniszczyć kwiat zanim będzie można rozkoszować się pysznymi pączkami. Więc w jaki sposób zadowolić Kapryśne gardenia? To, co będziemy omawiać w tym artykule.

Przegląd

Niektóre gatunki gardenii w naturze osiągnąć 2 metry wysokości. Jest uważany za miejsce narodzin Japonii, Chinach i na Tajwanie. W drugiej połowie XVIII wieku amerykański lekarz A. Garden kultywować to krzew z rodziny Rubiaceae, umożliwiając każdemu cieszyć się jego obecność w domu. Zakład nazwano go jego imieniem.

Większość gatunków gardenii mają duże gęste liście. Blossoms jest houseplant od sierpnia do października, emitując wspaniały aromat. Kolorowanki pączki mogą być różne: biały, kremowy, różowy pomarańczowy. Najważniejsze, aby pamiętać, że właściciele roślinne – gardenia nie lubi zmian temperatury. Dlatego temperatura w pomieszczeniu, gdzie na żywo kwiat nie powinna spaść poniżej 16 stopni, a nie więcej niż 25.

load...

Gardenia lubi jasne światło i regularne podlewanie. Przechowywać kwiat nie jest w bezpośrednim świetle słonecznym. Najbardziej optymalne miejsce dla zakładu jest uważany za okno na wschód, a jeśli wybór padł na południowej stronie – trzeba przykryć go w południe.

W słabym oświetleniu w mieszkaniu, dbać o dodatkowym światłem sztucznym. W przeciwnym razie, liści rośliny suchy, stając się szarawy, blady kolor i zacznie boleć. W lecie, w nocy, gdy temperatura powietrza spada poniżej 16 stopni, gardenia może zawierać na zewnątrz przez cały dzień i noc.

Cechy podlewania i nawożenia

Pokój kwiatów podlewa najlepiej sklarowanej miękką wodę, w temperaturze pokojowej. Ważne jest, że woda przeznaczona do nawadniania, a zanieczyszczeń wapiennych. Miej oko na stan gleby – powinien być zawsze wilgotne. Suszenie jest bardzo szkodliwe dla gardenii. Podczas cieplejszych miesięcy, podlewanie powinno być obfite w zimnie – umiarkowana, ponieważ nadmierna wilgoć może zniszczyć systemu korzeniowego rośliny.

Aby uniknąć wychłodzenie korzenie, pod doniczki z roślin ująć pianę. Wilgotność powinna być utrzymywana zawsze na odpowiednim poziomie, w przeciwnym razie roślina zacznie spadać liście i pąki. Częste „terapia woda” może pomóc uniknąć tego problemu.

Podczas kwitnienia rozpylany wystarczy tylko powietrze wokół rośliny, starając się zachować kwiaty nie mieli wody. Od marca do sierpnia potrzeby gardenia karmienia. Nawóz wytwarzany jest 2-3 razy na miesiąc, specjalnym roztworze zawierającym potas, magnez i fosfor.

W okresie jesienno-zimowym do pielęgnacji kwiatów zależy od warunków, w jakich się znajduje. Jeśli jest to ciepły i jasny pokój wyposażony w dodatkowe oświetlenie – opieka pozostaje taka sama. Jeśli Gardenia jest zawarty w chłodnym i ciemnym miejscu, najlepiej stopniowo przekładać kwiat w pozostałej: podlewanie i nawożenie całkowicie anulowane. W tym stanie, roślina może stracić liście, nie martw się – to normalne. Wraz z nadejściem wiosny, to szybko budzi się do życia, i znowu zachwyci Cię swoim pięknem.

Funkcje po przeszczepie

Gardenia należy do roślin doniczkowych z systemem korzeniowym typu mochkovogo. Oznacza to, że korzenie niej bardzo dobrze i liczne. Dla normalnego rozwoju wymaga luźną glebę z wysoką zawartością składników organicznych. Kwasowość gleby nie powinna być wysoka, pH – nie więcej niż 5,0.

Gleba jest podstawą konia i nie neutralizują torfu. Taka kompozycja ma lekko kwaśne środowisko, w którym zapotrzebowanie roślin. Może być mieszany w równych proporcjach z piasku, torf, darń, a arkusz podłoża. Na dnie garnka musi mieć dobry drenaż, aby zapobiec gnicie korzeni.

Odwadniające nie można stosować w przypadku, gdy stosowane są następujące składniki do mieszanki docelowej 2 części torfu i część wermikulitu z dodatkiem włókna kokosowego. Takie podłoże nie zatrzymują wodę w naczyniu, to roślina nie zagrażają nadmiaru wilgoci. Nawiasem mówiąc, jedną z najczęstszych przyczyn śmierci kwiatu jest po prostu niewystarczające drenaż lub nieistniejące.

Młoda gardenia potrzebuje przeszczepu każdej wiosny. Dorosły rzadko – raz na 2-3 lata. Aby wygenerować bujną koronę roślin raz do roku (w lutym) Cięte ubiegłoroczny wzrost (około jednej trzeciej) – zwiększa rozgałęzienia.

Cechy hodowlane

Rozmnażane sadzonek Gardenia. W tym celu wybranych semilignified łodyg o długości co najmniej 10 cm. Wytnij je z wierzchołków młodych pędów. Powielanie tylko deflorate i zdrowych roślin, których liście nie suche i nie żółkną. Do ukorzenienia sadzonek umieszczonych w wodzie lub w mieszaninie torfu (torfu w równych ilościach, perlit) i pozostawiono w ciepłym miejscu, w którym temperatura jest poniżej 24 ° C.

W górnej części rośliny mogą być pokryte folią lub szkłem. W celu przyspieszenia procesu ukorzeniania sadzonek dodatkowo farby, a dolna nieznacznie ogrzano. Młode sadzonki przesadza się do gruntu tylko z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym.

Gdy roślina osiąga 15 cm wysokości, jej górna pinch się do stymulowania wzrostu pędów bocznych. Kiedy te pędy rosną do 10-12 cm, procedura jest powtarzana, tworząc w ten sposób niewielki, ale bujny krzew.

W trosce o młodych gardenias potrzebują, jak również dla dorosłych: chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, regularnie podlewane i przechowywać w odpowiedniej temperaturze. Pod warunkiem, że zrobiłeś wszystko poprawnie, po około 7 miesiącach młodego Gardenia zaczynają kwitnąć.

Najczęstsze an_4 napotykane przez właścicieli gardenii

  • Dlaczego suche liście ciemnieją i odpadają?

Najprawdopodobniej nie przestrzegane tryb nawadniania, jest możliwe – to nie wystarczy. Czasami nawet wystarczające wysuszenie gleby do liści stała się żółta.

  • Dlaczego liście stają się zbyt lekkie i zielone żyły?

Jeśli pojawiają się an_4 w jego gardenii, sugeruje to chloroza występuje. On pojawia się z powodu nadmiaru wody i braku żelaza w glebie. W tym przypadku konieczne jest spryskanie roślinę specjalnym roztworze i przytrzymać mieszanin nawozów sztucznych zawierających mikroelementy helirovannye.

  • Dlaczego jest sucha, żółkną i opadają dolne liście?

Choroba ta nazywa fugus. Aby rozwiązać ten problem, natrysk z miedzi.

  • Dlaczego żółkną i suche liście na raz?

Prawdopodobnie temperatura pomieszczenia przekracza dopuszczalne. Lub wykorzystywane do podlewania zimną i twardą wodę.

  • Dlaczego spadła pąki Gardenia?

Podczas kwitnienia gardenia kiedykolwiek potrzebują wysokiej wilgotności. Aby zadowolić go umieścić garnek na tacy z mokrej gliny rozszerzony (można zastąpić torf).

  • Dlaczego rośliny znajduje się na ulicy, żółkną i zwijają liście?

Powodem tego pasożyta. Zbyt suche powietrze może powodować mszyc, wciornastków, roztoczy pająka. Jako środek ostrożności, zakład musi zostać spryskane wodą często. Jeśli już odkrył szkodników na liściach, przeprowadzić odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Oczywiście, zawierają gardenia, kwiaty, które nie pozostawią nikogo obojętnym, dość trudne. Jednak warto cały Twój wysiłek. Mając wystarczająco dużo cierpliwości i chęci, to na pewno będzie w stanie zaspokoić tego piękna!

load...