Frywolitki – zapomniana technika francuskiej koronki

Frywolitki – specjalna technika koronki. Jest również nazywany sferoidalnego, transfer lub francuski koronki. Dlaczego sferoidalnego? Ponieważ produkty są wykonywane w technice przy użyciu węzłów frywolitki związane na różne sposoby. Dlaczego autobus? Ponieważ głównym narzędziem frywolitka – specjalny autobus. Dlaczego francuski? Ponieważ nazwa tej techniki przychodzi do nas z Francji.

load...

Uważa się, że do frywolitki – jest to najprostszy sposób wytwarzania koronki koniakowskiej, ponieważ wymaga minimalnej liczby narzędzi i kosztów materiałowych. Co to jest technika drobnych robótek? Gdzie można go stosować i czy trudno jest się tego nauczyć? Nauczmy się więcej o tym wszystkim.

Historia francuskiej koronki

Ta technika koronki jest bardzo, bardzo stara. Tak stary, że naukowcy wciąż nie można dokładnie zadzwonić do domu tego rzemiosła. Tylko jeden nie mają spory – Tatting pojawił się na Wschodzie i następnie dostał się do Europy. Na Wschodzie, koronki zwany „Macuco” (Shuttle), we Włoszech – „OKO” (oko) w Anglii – „teting” (frywolitki), dosłowne tłumaczenie z niemieckiego „shiffhen Spitze” oznaczało również „haka tkania”, aw Francja to rodzaj koronki zwany „frywolitki” (frywolny).

W naszym języku, sztuka tkania koronki klockowej wytrzymaliśmy pod tą nazwą. Na co dzień i zrelaksowany technika nie staje się rodzajem sztuki ludowej, takie jak koronki klockowej, ale został robótki popularne i rozpowszechnione kobiet. Szczyt jego popularności nastąpił w XVIII wieku, kiedy proste włókna grube produkowane pierwszy ażurowe wykończenie na zasłony i odzieży, a następnie torby, kapelusze, rękawiczki, parasole i inne przedmioty drobne moda damska szafa.

To był bardzo częstym rodzajem rękodzieła, w przedrewolucyjnej Rosji. Ale po październiku koronki siedemnastego roku wahadłowym (i dużo więcej) zostało uznane za relikt przeszłości burżuazyjnej i był uważany za zajęcie niegodne „wyzwolone” kobiety. Dopiero po pół wieku frywolitki ożywienie pierwsza w krajach bałtyckich Radzieckiego (po wszystkim, są one bliżej do Europy!), A następnie w innych częściach ZSRR.

load...

Sprzęt transfer koronki

Podstawą tej techniki polega koronki węzeł związany ze specjalnym hakiem. Gotowe produkty, które są wykonane w technice frywolitki – to system ściśle związany węzłem. Technika ta jest bardzo prosta w obsłudze i jest dostępna jako doświadczony craftswomen i początkujących igieł kobiet.

Aby rozpocząć szkolenie wystarczy tylko dwa chelnochka, a dopiero potem można używać różnych promów dla przędz o różnych grubościach i faktur. Czółenka do frywolitki Sami mogą mieć różne rozmiary i różne wzory. Są one wykonane z drewna, tworzywa sztucznego, metalu i kości pleksiglasu. Czółenka można kupić w sklepach na robótki, lub nawet tworzyć własne, na przykład, ze skrawków butelek plastikowych i szpuli na maszynie do szycia.

Oprócz wahadłowców do przygotowywania francuskiej koronki będą potrzebne następujące narzędzia:

  • Szydełka, których poszczególne elementy są ze sobą powiązane;
  • Igła do rozpuszczenia „uszkodzone” brodawki;
  • Nożyce do cięcia wątku;
  • Sprzętu w postaci perełek, kulek, cyrkonie, cekinów i łączników dla biżuterii;
  • Same przędza, z której tat.

Dla francuskiej koronki pasowały do ​​różnych przędzy: bawełna, len, jedwab, syntetyki. Głównym jakości przędzy dla tej koronki – czy to dobry skręt, wytrzymałość i wysoki stopień poślizgu. Aby wykonać koronkowe serwetki i elementy odzieżowe są wykorzystywane przędze bawełniane i lniane, a do dekoracji – syntetycznych. Na przykład, gdy frywolitki splot perełek lub kulek, przy czym nić nylonową.

Wszystko Różnorodność wzorów i elementów koronki klockowej jest oparta na jednym, węzeł nadrzędny, który nazywany jest „węzeł frywolitki” i składa się z dwóch symetrycznych części. Zespół ten może być bezpośrednie lub odwrotnie. To dlatego, że węzeł przodu i wstecznym wykonuje podstawowe elementy zwojnica koronki: pierścień, ARC, pico. Przy czym pierścień ten może być także w kształcie podkowy, połączony, pierścień, w pierścieniu. W tym sposobie, należy najprostsze łączenie poszczególnych elementów: bezpośrednie połączenie i odwrotnego sprzęgła.

Szanse wiązane koronki

Jego zręczne ręce z minimalnym zestawem narzędzi mistrzów frywolitki cuda pracy. Wykonane w tej technice produktów tak różnorodnych i eleganckich, które po prostu zdumiony. Ponadto Leno ścierki, kołnierz, czapki i rękawice w koronki sztuka sferoidalnego produkowanej biżuterii, a poszczególne motywy wykorzystane w obrazach i paneli dekoracyjnych. Jest ozdobiona koronkowymi obrusami i narzuty, pościel, ekskluzywne suknie ślubne i markowe ubrania. Francuski koronki nieoczekiwane połączeniu z takich materiałów jak metal, kamień i skóry. Na technika opiera koronki transfer i nowy Handmade Technologia „Ankars”, gdzie oprócz wiązane techniki koronki linkę używane i frędzla.

Kolejną miłą rzeczą o możliwościach wiązane koronki frywolitki, że nie można tkać tylko za pośrednictwem promu. To świetna alternatywa do koronki transfer frywolitka może być haczyk, lub na palcach. Opanować wszystkie te sferoidalnego technologii produkcji koronki nie może być tylko w specjalnych kursach, ale także niezależnie. Korzystanie z klasy mistrzowskie zwojnica koronki, zobacz samouczki wideo lub zakupić specjalne dodatki. Znajdź wykresów i opisów stanowisk pracy i przekazania – podbić zapomnianego i takie wykwintne hafty. Wiadomym jest, że wszystkie nowe – to dobrze zapomniane stare. Frywolitki (prawie zapomniana sztuka tkania francuskiej koronki), reaktywowana w dzisiejszych czasach, po raz kolejny potwierdził to truizm.

load...