Etykieta biznesu list od A do Z

Zawartość:

Z pewnością nigdy nie przyjdzie do głowy powiedzieć naczelny: „Witaj, przyjacielu! Jak się masz? „Z wyjątkiem tych rzadkich okazjach, kiedy jego twarz i dostać w głowę i przyjacielem, jest to niewłaściwe. Jednocześnie w trakcie oficjalnej korespondencji pozwolimy sobie jeszcze bardziej ambitne bloopers. Ale wiesz, etykiety biznesowej list trzeba patrzeć solidne i mają dobrą reputację. Mamy Tear przed tobą wszystkich zasłon, które ukrywają prawdę i wyjaśnić jak prawidłowo komunikować się z partnerami biznesowymi.

load...

Specyfika relacji biznesowych

Jeśli chcesz zrozumieć, jak pisać listy do pracy, trzeba wiedzieć, co firma komunikacji różni się od zwykłej. Jak każdy inny, to polega na wymianie informacji i postrzeganie interakcji ze sobą. Ale główną cechą komunikacji biznesowej jest to, że prawie nie ma osobisty składnik. Na przykład, w pracy lub w każdej organizacji publicznej, prawie nie wykazały żadnego osobliwe cechy naszego charakteru nie żartuję, nie krzycz, nie tańczyć, etc. … Wręcz przeciwnie, stawiamy na maskę spokoju, uprzejmy i osoby biznesu, który nie proshibesh.

W komunikacji biznesowej nie jest miejsce na emocje. Każda z partnerami, współpracownikami lub klientami nie są spełnione, jeśli nagle zaczyna płakać albo skakać z radości. Nie, oczywiście, że nie jesteś robotem, ale coś blisko. Przynajmniej trzeba unikać jasnych i głębokich emocji.

Inną cechą komunikacji biznesowej – jest to niemożliwe, aby zatrzymać kiedy chcesz. Oznacza to, że tak się dzieje również w życiu codziennym, na przykład gdy mówisz, teściowa lub rodzicami. Ale to jest zupełnie niemożliwe, aby odejść, jeśli klient lub partner biznesowy coś zapytać w sferze zawodowej. Również zignorował jego listów, wiadomości i połączeń telefonicznych – istnieje ryzyko utraty pracy po tym. Dlatego różne wymagania dotyczące wakatów tak popularne liniowych o poziom stresu i pracy w zespole, bo w środowisku biznesowym muszą stawić czoła i radzić sobie z wszelkiego rodzaju ludzi.

load...

W komunikacji biznesowej jest zawsze celem. Jeśli kuchnia z przyjaciółmi masz zamiar po prostu porozmawiać (choć dla nich też są ich potrzeby), a następnie przyjść do pracy z niektórymi ludźmi z dość wyraźnym poczęcia. Może to być dyskusja na temat projektu, planowania organizacji w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, lub cokolwiek innego. W związku z tym, ta funkcja tworzy charakter komunikacji biznesowej: trwałe, „na sucho”, szybki, jasny i bez dygresję. Przynajmniej tak to wszystko działa w większości sytuacji.

Razem pisanie biznes etykieta

Oczywiście, język pisany jest bardzo różni się od słownej: tam nie można intonacji akcenty. I zasady etykiety w tym przypadku jest znacznie więcej – przynajmniej tak wydaje się w tej chwili, kiedy zdecydujesz się napisać list biznesu.

Trzeba też wspomnieć o papier. Jeśli wcześniej, mówiąc o literę, od razu wyobrazić kopertę śnieżnobiały, opuszczana do skrzynki pocztowej, ale teraz sytuacja się zmieniła. Regularne elektronicznej są coraz mniej, natomiast e-nabiera rozpędu. Nie powinniśmy zapominać, że papier do litery muszą być idealnie czyste i nie pogniecione – jest to kwestia reputacji. Pożądane jest, aby mieć firmowego z logo i telefonicznych numerów dla korespondencji biznesowej. Wszystko z wyjątkiem strony tytułowej powinny być ponumerowane.

Jednak coraz częściej zwykłe listy nie są wykorzystywane do wysyłania e-maili i wysłać umów i innych dokumentów biznesowych. Komunikacja jest podana na łasce maili. Nawiasem mówiąc, kiedy trzeba szybko rozwiązać każdy problem i odpowiednie leczenie i powitanie każdego powtarzającego wiadomość może zostać pominięty. Ale pierwsza litera w każdym razie musi zaczynać się od konstrukcji jak ta: „Drogi panie Smith …”.

W formie pisemnej (zwłaszcza biznesowych) Specjalne umiejętności korzystania znaczenie. Kiedy tylko mówić do kogoś, po prostu unikać celowo błędy mowy i szorstkość, prawidłowo umieszczając akcent. List może również stać się oczywiste wszystkich luk w wiedzy o języku polskim. Dlatego też, jeśli nie czują się pewnie w ich własnych umiejętności, przed wysłaniem listu lepiej ponownie sprawdzić błędy gramatyczne. Nie zapomnij napisać początek zdania wielką literą i zorganizować znaki interpunkcyjne, bo bez tego bardzo trudno jest zrozumieć sens tej wiadomości. Użyj spacje i kropki dla strukturyzacji tekstu.

Mówiąc o stylu komunikacji, nie powinniśmy zapominać, że list w pierwszej kolejności muszą być „czytelne”. Oznacza to, że zaleca się unikać skomplikowanych struktur wielopoziomowych i zbędnych słów (z wyjątkiem, gdy – prawnik, czy jest to konieczne, korespondencja). Przynieś żywe przykłady, rozcieńczyć diagramy tekstowe i wykresy – to sprawia, że ​​informacje bardziej intuicyjny i przejrzysty. Język korespondencji biznesowej, w przeciwieństwie do zwykłych, często roi się od żargonu i komunały – jest to norma etykieta.

Niuanse korespondencji biznesowej

Powyżej rozmawialiśmy o ogólnym etykiety korespondencji biznesowej. Jednakże, istnieje wiele niuansów opisane godności nie jest czymś, co osobny artykuł, ale cała książka. Wybraliśmy dla was najbardziej popularnych i ważnych cech pisma biznesowego. Proszę je znaleźć.

Struktura listu biznesowego

Jak każdy inny, pismo firma ma jasną strukturę. Tyle tylko, że jeśli to wystarczy zwykle mogą się znacznie różnić od przypadku do przypadku, w zależności od swoich pragnień, w zgłoszeniu serwis ma bardzo surowe zasady pisowni. Jednocześnie nie ma jednego standardu, w którym większość listów jest – zazwyczaj mają swoje własne zasady każdego przedsiębiorstwa. Jednak oferujemy najbardziej ogólne ramy e-rejestracji pisma biznesowego, które będą istotne w dziewięćdziesięciu procentach przypadków.

 1. „Cap” literą odpowiadającą stylu korporacyjnego

  Pamiętaj, trochę wyżej, rozmawialiśmy o potrzebie każdej firmy, aby mieć swoje stałe postacie papierowe marki? To samo odnosi się do e-maili. Jeśli jeszcze nie istnieją, a następnie oferować tę inicjatywę przełożonych. Oczywiście, dział wsparcia technicznego Twojego przekleństwa, ale list od organizacji będzie wyglądać bardziej solidne.

 2. Powitanie

  Komunikat biznesu niekoniecznie jest powitanie jako takiej (słowo „Hello” i „dzień dobry) – zamiast tego zaleca się natychmiast skontaktować odbiorcę według nazwy i przydomkiem. Jednakże, jeśli korespondencja interpersonalne, ale który nosi formalny charakter, byłoby właściwe poprivestvovat swojego rozmówcę w pierwszym piśmie.

 3. Głównymi treść listu

  Ta część ma najwięcej wysokie obciążenie informacje: w tym otwarciu cel ich przetwarzania. Takie aspekty mogą być kilka, odpowiednio, każda ekspozycja musi zaczynać się jednym punkcie. Izolacja jest konieczna ze względu na fakt, że w każdym numerze, co do zasady, do podejmowania samodzielnych decyzji. Przykłady obejmują następujące zdanie: „Ask”, „zawiadomić”, „oferta rozważenia”, etc. … Pamiętaj, że wewnętrzne wymiary ma również swoją własną strukturę. Trzeba uzasadniać żądania pilną, aby odsłonić jej zawartość opisać oczekiwany rezultat w przypadku zadowalającej odpowiedzi i sformułować pewne gwarancje dla adresata.

 4. Pożegnanie

  W przeciwieństwie do zwykłej rozmowy, w pismach biznesowych nie są wykorzystywane bezpośrednie formuły mowy. Celem ostatecznego wyrażenie jest wyrazem zakresie i hołd uprzejmości. Na przykład, „Z poważaniem”, „najlepsze życzenia”, „szacunek”, „postęp wdzięczny za odpowiedź”, itd. …

 5. Podpis osobisty

  W niej swoje nazwisko, imię i przydomkiem, pozycja (ewentualnie nazwa wydziału), jak również numery kontaktowe muszą być wskazane. Bez tego, to często bardzo trudne do utrzymania kontaktu z człowiekiem. Nawiasem mówiąc, nie ma teraz możliwość podpisu elektronicznego. Jest to specjalny plik z podpisem tekst, który automatycznie umieszczony na końcu każdej wiadomości. Jego użycie jest uważane za dobrą formę w dużych firmach. Ponadto, może on działać jako dyskretne reklamy w danej organizacji. Jeśli mówimy o wielkości, podpis elektroniczny nie powinien być dłuższy niż pięć lub sześć wierszy i przekroczyć kwoty siedemdziesięciu znaków.

 6. Link do strony internetowej i logo organizacji

  To te same elementy tożsamości firmowe, takie jak papier firmowy. Ponadto, jeśli wysyłanie ofert promocyjnych lub ofert współpracy, to twoi odbiorcy będą zadowoleni z faktu, że nie trzeba szukać po całym internecie w poszukiwaniu informacji o firmie.

Należy pamiętać, że jest to dość wszechstronny struktura może się różnić w zależności od typu wiadomości. Stoisko promocyjne, dziękuję, gwarancja i listów motywacyjnych, zaproszenia, zawiadomienia, oświadczenia, przypomnienia, wiadomości, ostrzeżenia i wymaganiom. Ale praktycznie wszystkie z nich stosują tę strukturę.

Rozmiar e-mail jest określone zasady towarzyskiego całkiem wyraźnie: co do zasady, musi być mniejsza niż dwa razy niż ręcznie. Jeśli chcesz wysłać dużą ilość informacji w treści listu jest lepiej umieścić krótki tekst towarzyszący, a cały problem odpoczynek jako odrębny załącznik. W przypadkach, w których znajduje się duża ilość więcej niż jeden megabajt, cel lepiej o to, aby ostrzec – nie wszystkie firmy płacą za nieograniczony dostęp do Internetu.

Odpowiadanie na wiadomość

Zapewne zauważyłeś, że po naciśnięciu przycisku „A” ( „Odpowiedź”) przy wysyłaniu wiadomości z tematem listu post pojawi cząstka „Re …”. Pomoże odbiorca zrozumieć przesłanie, co pan powiedział. Tekst z poprzedniej korespondencji pojawia się w oknie. Umyj go lub zapisać – oto jest pytanie.

Wszystko zależy od tego, jaki poziom formalności ma korespondencji. Po prostu, jeśli rozmowy z przyjacielem lub innej osoby, z którymi opcjonalnie niezwykle formalny styl, można usunąć nadmiar, pozostawiając linię, która pozwala zrozumieć, co dzieje się mówić. Dla wygody można również podzielić na tych samych list cytatów i na każdej z nich umieścić swoją odpowiedź. Jeżeli korespondencja ma być we wszystkich formalności, zapisać jego zawartość nienaruszona.

Wzór mowy

Jak widać, listów biznesowych niemal w całości opiera się na wszelkiego rodzaju klisze i stereotypy – stabilnej ekspresji, wykazując szczególne zjawisko. Bardzo przydatna mieć pod ręką „Skarbonka” tych samych wzorów, które mogą być łączone ze sobą i pisać długie listy w trybie półautomatycznym. O obowiązkowym powitania pisaliśmy powyżej, więc zwracamy się do mniej występujących, ale równie istotne myśli.

 • Wyrażenie żalu: „Z przykrością informujemy, że …” „Niestety, nie możemy zaakceptować …” „Do mojego żalu, mamy do czynienia z …”;
 • Pochwała: „Dziękuję za …” „Pozwól mi wyrazić moją wdzięczność za …”, „Biorąc pod uwagę swój ogromny wkład do …” „Bo są wiodącymi ekspertami w swojej dziedzinie”, „Dziękuję za …”;
 • Zaproszenie podkreślił pozytywne emocje: „Bylibyśmy zadowoleni, aby usłyszeć od ciebie …” „Proszę przyjąć nasze zaproszenie i mamy nadzieję, że masz czas …” „Jesteśmy zaszczyceni zaoferować ….” „Mamy przyjemność zaprosić Państwa do … „;
 • Ostateczne wyrażenie: „Mamy nadzieję na dalszą współpracę”, „Czekamy na ciebie nowe pomysły”, „wyraża przekonanie, że problem zostanie rozwiązany w najbliższej przyszłości”, „Życzymy powodzenia”;

Okresy odpowiedzi na e-maile

Więc wysłaniu wiadomości, i nadal nie ma odpowiedzi. Logiczne jest, że zaczniesz się martwić, czy odbiorca otrzymał wiadomość. W celu uniknięcia tej nieprzyjemnej sytuacji w przyszłości, należy użyć „pokwitowanie”, dzięki czemu będzie automatycznie wysłane potwierdzenie, że wiadomość została przeglądarką. Albo wprowadzić ciąg z prośbą, aby zrobić w wiadomości tekstowej. Alternatywnym sposobem kontroli jest również proste wezwanie do adresata z pytaniem o dostarczeniu listu.

Generalnie, zgodnie z normami komunikacji biznesowej etykiety odpowiedzi nie powinno być opóźnione przez okres dłuższy niż dwa dni. Jeśli potrzebujesz więcej czasu, to należy poinformować partnera drogą korespondencyjną. I, oczywiście, nie należy zapominać, że odpowiedź powinna wszystkie e-maile (może z wyjątkiem oczywistych spam) – gwarancja reputacji biznesowej.

Każda reguła zakłada pewną układ społeczny, który ułatwia uczestnikom komunikować ich interakcji. Ale niewiedza tych zasad może przynieść wiele problemów przez partnerów korespondencji. Dlatego ten artykuł wydrukować i powiesić go na monitorze – i bardzo szybko wszystkich naszych przegubowych norm sami będą uwzględnione w swojej świadomości, nie przynoszą żadnych niedogodności.

load...