Egipski Mau – kot faraonów

Wiele z tego wynika z historii starożytnego Egiptu, wciąż pod zasłoną tajemnicy: tajemnicze piramidy, potężne faraonowie skarby groby, sfinksy, piaski czasu … nie mniej tajemnicze i kot faraonów rasy „egipskie”, lub jak to nazywa, niektóre źródła – Egyptian Mau. Obrazy kotów tej rasy (i „Mau” i tłumaczy się jako „Kat”) zdobi ściany starożytnych piramid w Egipcie. Generalnie w Egipcie koty były święte zwierzęta.

load...

Koty w starożytnym Egipcie

Pierwsza pisemna wzmianka o egipskich kotów należą do V wieku pne, a autor tych odniesień jest grecki historyk Herodot (robił wiele rzeczy powiedzieć światu). Herodot poinformował, że nawet trzy tysiące rok pne, każdy Egipcjanin miał w domu kota. Jednak, jak byli, Herodot nie mówi.

Sam fakt, że duża liczba kotów domowych w starożytnym Egipcie nie jest zaskakujące. Wiadomym jest, że koty są cenione i szanowane. Te święte Egipcjanie zwierząt leczonych boską cześć. Świątynie były liczne posągi bogini Bastet i kota Bastet. Najwyższego boga Ra był często przedstawiany jako Great Kat. Do dziś zachował się obraz czerwony kot (boga słońca), nóż głowicy tnącej węża. Tak, a oryginalny wygląd słońca w egipskiej mitologii – Cheetah (także kot).

Nawet śmierć zwykłych kotów domowych towarzyszył świętego rytuału. Kiedy kot umarł, jej zmumifikowane. Mumia koty osadzone w złote i srebrne trumien, inkrustowane drogimi kamieniami. Podczas wykopalisk archeologicznych w mieście Beni-Hassan odkrył cały cmentarz z grobami kotów osiemdziesiąt tysięcy (!) Mumie kotów. Wiadomo również, że właściciele znak żałoby za martwego kota zgolił brwi i nosił żałoby kilkudniowych.

Historia rasy

Jej długi rodowód egzotyczne krótkowłose koty egipskie mau prowadzi od wielkich faraonów. Jest to bardzo stara rasa, powstała w wyniku doboru naturalnego. Koty etniczność Mau praktycznie nie uległa istotnym zmianom dla ponad trzech tysięcy lat. Bardzo, bardzo długi czas, to starożytna rasa została zachowana tylko w ich ojczyźnie. Nowoczesna historia rasy Pharaohs kotów rozpoczął sto lat temu.

load...

Odtworzenie rasy koty egipskie mau poczęte hodowców europejskich. Ale pierwsze wyniki rekreacji skały były „cofnąć” w czasie II wojny światowej. Druga próba, która zakończyła się sukcesem, powstał w latach pięćdziesiątych polska księżna Natalia Troubetzkoy, którzy mieszkali we Włoszech. Księżna była właścicielem dwóch kotów mau (HEPA i Ludol), importowanych z Egiptu. Trubetskaya zarejestrowane w FIFe ich stowarzyszenia, a po emigracji do Stanów Zjednoczonych założyli hodowlę „Fatima”. W wyniku długiej i ciężkiej pracy amerykańskich hodowców egipski Mau został uznany przez CFA oficjalnej rasy w 1977 roku.

W Europie koty te zostały wprowadzone w 1988 roku, aw Rosji po raz pierwszy przybył w lecie 2017 roku. Zdobyli Polina Gorelkina, właściciel „EgyptSila” hodowla (siły egipskie).

Cechy wyglądu kotów Pharaohs

Egipski – lampart mniatyure. Jej sposób i nazywa się lampart na życie. Ale ciemne plamy – nie są jedynymi oznaczenia na płaszczu. Charakterystyczną cechą tych kotów – bransoletki i naszyjniki. Necklace – kontrastującym opaski wokół szyi i bransoletki – pół-ring w górę przednich nóg. Ponadto, faraon prawdziwy kot oznaczone znak skarabeusza. To ciemne postać w kształcie litery W, znajduje się na poziomie ucha, w połączeniu z „litery” m nad oczu.

A oczy … Oczy egipskich kotów wyłącznie zielonych, dużych i kształcie migdałów. Jak prawdziwy egipski starożytny Egipt, faraon koty mają „makijaż bogini”: dwa długie strzały, które podkreślają oczy i na policzkach są na whisky.

Kolejną niezwykłą cechą zewnątrz kotów rasy Kot Egipski Mau – małe rozkładane worków przed tylnych nogach. Uważa się, że te zwisające fałdy pod brzuchem, trzeba odchylić tylne łapy z szybkiego biegania i wysokiego skakania.

Wzorzec rasy

Egipski Mau – typ kota, który przypomina abisyński. CFA standard wymaga następujące rasy.

 1. Zbudować silny i muskularny, z dobrze rozwiniętym kości
 2. Uszy są na wysokie i szerokie, średnich i dużych, ostrych końcach, czasami z chwastami.
 3. Migdałowe oczy, duża, kolor zielony agrest ustawione lekko ukośnie w kierunku uszu.
 4. Włos jest krótki lub średniej długości, lśniące, gęste i jedwabiste.
 5. Pokoloruj trzy rodzaje: srebra, brązu, dymny.
 6. Oznakowania: ciemne plamy, znak skarabeusz „orientalny makijaż”.

Eliminując oznaki rasy Kot Egipski Mau: Brak konkretnych oznaczeń, żółty kolor oczu.

Charakter kota faraonów

Egipska szczególny nie tylko ze względu na rodowód i jasny wygląd. Ona również typowe i charakterystyczne (czasem sprzecznych) cechy charakteru. Na przykład, koty tej rasy jednocześnie niezależne i oddany do ich właścicieli, wyważone i namiętne.
Koty Mau są bardzo energiczny. Uwielbiają chodzić i nawet zgodzić się na ten cel nosić obrożę lub szelki. Są mobilne i elastyczne, zabawny i rozrywkowy, nie może pozostać sam. Ma melodyjny i ekspresyjny głos, w którym można zawsze rozpoznać emocje i samopoczucie zwierzęcia.

Podobnie jak wszystkie koty Mau nie ochoty słodką drzemkę po południu lub wypić kolanach właściciela. Jednak są one dyskretne i zawsze czuję, to człowiek do takiej komunikacji, czy też nie. Z nadmiarem radosne emocje kota skoku z przodu (!) Nogi, ogon tak szybko, że po prostu nie może być postrzegane kiwanie.

Jak dbać o kota

Podobnie jak wszystkie zwierzęta domowe koty egipskie wymagają uwagi i opieki ze strony właściciela. A przede wszystkim trzeba dbać o jej wspaniałej włosy. Te koty są użyteczne nawet tylko do udaru mózgu, nie wspominając o tym, że potrzebują one stale czesanie wełny: zarówno pomaga usunąć martwe włosy. Do codziennego czesania potrzebny jest specjalny grzebień z częstymi zębów, oraz dokonania okresowego bardziej intensywne czesanie – szczotką gumową. Ponadto jest również przydatny do wypolerowania włosy miękki zamsz, nylon lub jedwabny szal.

Procedura higienicznych polega na usunięciu nadmiaru wydzielania ucho pazury przycinania i kąpieli zwierzęciu w razie potrzeby. Należy również monitorować stan zębów i zdrowie kotów w ogóle.

Ciekawostki

 1. Podczas rui kot może dokonać takich głośnych dźwięków, które nie słyszą się nawzajem.
 2. Zgodnie z zasadami norm hodowlanych i ras, koty Mau nie mogą być krzyżowane z innymi rasami.
 3. Mau, najszybszy z wszystkich kotów: są one zdolne do prędkości bliskich do 60 km / h.
 4. Mau pielęgnowanie młodych znacznie dłużej niż inne koty: ciąża trwa aż do siedemdziesięciu trzech dni.
 5. Mają tendencję do przejadania się i są otyłe.

Egipski – kot rasy jest wciąż bardzo mała liczba, a więc tym bardziej rzadkie i drogie. Zasadniczo Przedstawiciele tej rasy dogadać ze Stanami Zjednoczonymi, ale także ma przedszkola Mau iw Europie (Niemcy, Włochy, Holandia, Francja). W Polsce, jak tam jest tylko jeden żłobek egipski Mau, który znajduje się w rejonie Warszawy i jest nazywany „egipski moc.” Dlatego, aby nabyć ten rzadki kot jest na tyle trudne, ale według prawdziwych znawców rasy, ten kot jest warte funduszy.

load...