Edukacja finansowa dzieci: prawo stosunek do pieniędzy w polskich rodzin

Prawdopodobnie wszyscy rodzice zauważyli, że dziecko wymagających „chcę!” zamienia się w „Kup teraz!” od trzyletnich dzieci. Dzieci są bardzo spostrzegawcze. Szybko uczą się główną cechą pieniędzy: z nimi, można stać się właścicielem wielu pożądanych rzeczy. Nadal nie wiemy i nie możemy wiedzieć, aż w pewnym wieku na źródłach dochodu tych dokumentów i jak oszczędzać. Jednak, aby nauczyć dzieci, że jest to możliwe i konieczne. Jaka powinna być edukacja finansowa dzieci polskich rodzin?

load...

Zawartość:

Kiedy zacząć edukację finansową dzieci

Dziecko 4-5 lata to dość trudne do wyjaśnienia pojęcia „drogie zabawki” lub „to samo można kupić taniej w innym sklepie.” Czasami niewielka rozrzutnika nie tylko z prośbą, ale domagają się, aby kupić. Nie karcić dziecko – jest to normalne. Pojęcie „cena” pieniędzy, dowiaduje się tylko do 8-9 lat.

Jeśli twoja rodzina dziecko ma prawo działać na własną rękę, istnieje ryzyko szybko nauczyć go, jak manipulować ludźmi. Jak to często bywa w rodzinach, gdzie rodzice z tytułu zatrudnienia nie może dać dziecku wystarczająco dużo czasu i spłacić drogich zabawek. A jeśli nie można kupić, dzieci się ich łzy i napady złości. Oni bardzo szybko sobie sprawę, że pomaga im budować lin macierzystych. Mamusie i tatusiowie w tym przypadku do czynienia z dylematem miłości do dziecka popycha je do spełnienia jego żądań i wymagań oraz nadmierne ofertę spędzać ciosem dla budżetu rodziny. Odmawianie dziecku w nowej zabawki, wiele matek stać się bolesne poczucie winy.

load...

Wnioskujemy: powiedzieć dziecku firmę „Nie!” potrzebują. Ale jednocześnie pożądane jest łatwo wyjaśnić przyczynę odmowy. Jeśli 4-6-letni maluch płacze i domaga się zabawkę, zadać mu nic w zamian, wspierać dobre słowo, ciała kontaktowych. A co najważniejsze, nigdy nie powie dziecku, że nie ma pieniędzy, jeśli spędzasz z nim na tej samej niepotrzebnymi szczegółami. Stało się histerycznie – po prostu odejść ze sklepu. A po drodze wyjaśnić dziecku, dlaczego nie można kupić go, co chce teraz. Wierz mi, 5-6 letniego dziecka jest w stanie, jeśli nie akceptują, a przynajmniej pogodzić się z tym faktem.

Ramy finansowe dla przedszkolaków

Konflikt „pieniądze i dzieci” często pojawia się w rodzinach, w których sami dorośli muszą nauczyć się rozsądnym wydatków. Więc otrzymania wynagrodzenia, mama i tata spędził pełną parą, a dwa tygodnie pozostaje bez pieniędzy i nie można kupić to, co jest potrzebne. Musimy pożyczyć. Marnotrawnego dziecka – lustrzany obraz z niepiśmiennych finansowo rodziców.

Wpływ na rozwój przedstawicielstw gospodarczych dziecko ma tylko osobiste doświadczenie obsługi pieniędzy, a nie intelekt, wiek lub sytuację finansową rodziny.

Podnoszenie świat finansowej od wczesnego wieku

Aby to zrobić, trzeba dać dzieciom zadania. Oni, nawiasem mówiąc, nie będzie przejawem uwagi rodziców. Dla dziecka, prawo i ważnej komisji z mama lub tata – jest przejawem uwagi dorosłych. Niech dziecko na co dzień pomaga. Chłopiec został poproszony, aby przynieść stołek, pomagając wbijać gwóźdź, włączyć komputer lub wyłączyć światło w drugim pokoju. Dziewczyna (i chłopiec, zbyt) może pomóc w kuchni: położyć stolik, wytrzyj i umieścić umytych naczyń. Należy jednak pamiętać, nigdy nie karcić dziecko, jeśli zrobił coś złego. Po tym wszystkim, chciał pomóc. Nie zmęczysz chwaląc dziecko.

Od 4-5 lat dziecko uczy się zarządzania pieniędzmi

Zresztą dziecko słyszy się o pieniądze i je zobaczyć. Pod nadzorem pozwoli mu zapłacić za swoje zakupy. Idąc do sklepu po chleb, powierzył mu odpowiedzialne zadania. Daj pieniądze, powiedz mi, co trzeba stać w kolejce, a potem dać pieniądze i ciocia powiedzieć, który ziarno jest potrzebne. Nie jest konieczne, aby na co dzień, a raz lub dwa razy w miesiącu, jest możliwe. To daje dziecku wyobrażenie o zwrot pieniędzy.

Po pewnym czasie, dać mu tyle pieniędzy, że dziecko otrzymał kapitulacji. Wyjaśnij, dlaczego po raz ostatni termin nie był, a teraz nie ma. Praca skomplikować stopniowo procentowa nie jest stracone. Więc stopniowo przyzwyczajać dziecko do samowystarczalności.

Edukacja finansowa studentów

Jeśli chcesz iść z dzieckiem do zakupu przyborów szkolnych i prezentów na święta, nie zapomnij podzielić się z nim swoje obawy co do jakości produktów i ich cen. Oraz w celu wzmocnienia poczucia gospodarki, możliwe jest, aby zorganizować supermarket z nim w grę „Treasure Hunt”. Musimy znaleźć podobny produkt w najniższej cenie.

Kieszonkowe i obliczenia

Koszty

6-8 letnie dziecko może mieć kieszonkowe. Lepiej zrobić to raz w tygodniu. Zidentyfikuj niewielką ilość, że dziecko otrzyma, na przykład, w soboty. Jednocześnie, należy być przygotowanym na to, że jego pierwszy syn lub córka pieniędzy na drobiazgi, słodycze, lub gumy. Nie pozwól. A w każdym razie nie daje pieniędzy do następnej soboty. Z biegiem czasu, dziecko zrozumie, że te pieniądze nie można wydać, i trzymać, aby kupić to, czego chcą.

Nie zapomnij w tym samym czasie, że kieszonkowe – nie zachęcać dziecko z jakiegoś osiągnięcia, w ramach edukacji finansowej. Niedopuszczalne jest, aby dać pieniądze, a następnie zaznacz je, wymyślając pretekst. UDZIELONE wysokość zależy od wieku dziecka i jego sytuacji finansowej rodziny. Ważne jest, aby określić, jakie wcześniej zakupy mogą dziecka. Nie trzeba dodawać, „kupić, co chcesz.” Po tym wszystkim, może on kupić papierosy.

W niektórych rodzinach istnieje mało pieniędzy zapasowe, więc wydawać pieniądze dla rodziców studentów wydaje się marnotrawstwem. Jeśli tak jest, to lepiej, aby dać dziecku symboliczną kwotę niż nie podawać niczego. Pamiętaj, że nawet kilka drobnych monet daje uczniowi poczucie niezależności 1-2 klasy.

Pamiętaj, nawet to: Rodziny niezależne dochody powinny należeć do niego osobiście i nie wpływa na regularne dochody dziecka (jego kieszonkowego). Jeśli te pieniądze komuś prezent od krewnych lub stypendiów, dziecko powinno wydać je według własnego uznania. Dorośli mogą tylko dziecko do podejmowania konkretnego zakupu, ale w żadnym wypadku nie naciskać na niego.

Wielu rodziców płaci dzieciom za dobre wyniki w nauce lub w domu opieki. Psychologowie zaleca się, aby to zrobić. Pomoc domowa zmęczona matka otrzymuje chęć zarobienia. Aby zmotywować pomoc w gospodarstwie domowym lub pozytywnych ocen wykorzystywać bodźce niematerialne. Po wszystkich członków rodziny coś do zrobienia w domu i dbać o siebie, a dziecko ma również to zrobić. Ale działalność pracochłonne (Pomoc tata w pracy, pralek i innych kwestii, do których rodzice nie mają czasu) do zapłacenia – dlaczego potępiać dziecko do pracy altruizm? Niech się symboliczną opłatę. Na przykład, pozostawić samemu poddać po wizycie w sklepie.

Sprawdziany dla

Dziecko

Dzieci w wieku 10 lat, aby zagrać w „monopol”. Gra będzie zapoznanie dziecka z transakcji pieniężnych, takich jak kupno i sprzedaż, linie kredytowe, wypłaty odsetek.

  • Urlop rodzinny

Dziecko 11-14 lat (z zastrzeżeniem wcześniejszej edukacji finansowej) może dobrze znosić rodzaju badania finansowego. Zaleca się eksperymentować z płatnością rodzinny weekend. Daj dziecku pewną kwotę, po przedyskutowaniu z nim wydatki na podstawową. Może to być wycieczka do parku rozrywki, oglądając film w kinie, obiad w kawiarni, kupić lody. Wszystkie obliczenia dziecko powinno wykonywać się. Jeśli zabraknie pieniędzy przed wieczorem, rodzina musi przerwać urlop i wrócić do domu. Chwal dziecko, jeśli wystarczająco pieniędzy. A jeśli nie wystarczy, to on sam będzie w stanie analizować swoje błędy.

  • Test miesięcy

Można również dokonać nastolatka „okres próbny”. Po tym wszystkim, wydawania pieniędzy, też powinien być w stanie. Jeśli w pierwszych klasach wyemitowanych przez ilość spędza na słodycze i rozrywki, w szkole średniej, musi podejmować odpowiedzialne decyzje. Na przykład, kupić ubranie i buty dla siebie, coś dla siebie. Naucz dziecko, aby skonsultować się z tobą o drogich zakupów. Jeśli widzisz, że jest w błędzie, grzecznie go przekonać, ale ostateczny wybór należy do pobytu na syna lub córki.

Istotą badania jest w przyszłym miesiącu. Dziecko otrzymuje kwotę na pokrycie kosztów ubrania, małe wymagania, różne gadżety, płatności telefonem komórkowym, transportu, rozrywki. Zachęcaj dziecko zaplanować swoje zakupy od jakiegoś czasu. Dyskusja na temat wszystkich wydatków, dostać książkę dla księgowania zakupu. I zwolnić dziecko na miesiąc na niezależnej rejsu na morzu pieniędzy. Test miesięcy – doskonały sposób na edukację finansową 12-14-latków.

Zaplanować budżet rodziny z dzieckiem

Dzieci muszą wiedzieć, jak i dlaczego pieniądze przychodzi do rodziny, jak ją wydać i dlaczego trzeba przeznaczyć część dochodu na przyszłość.

Informuje dziecka, jak i dla rodziców, otrzymują pieniądze – powinien wiedzieć, płacą ci pensję. Dzieci często są marnotrawstwem, ponieważ nie wiem, gdzie są pieniądze w rodzinie, że rodzice muszą pracować, a często ta praca jest bardzo trudne. Pierwszą oznaką wiedzy finansowej dziecka – że nie wie, gdzie i przez kogo rodzice pracują i czym są zapłacone.

Dzieci powinny brać udział w dyskusji na temat swoich wydatków budżetu i planowania rodziny. Opowiedz nam o konieczności zapłaty za usługi publiczne i wyjaśnić, że każda rodzina powinna mieć pieniądze na nieprzewidziane wydatki.

Zaprezentowanie umiejętności finansowych dzieciom przykład. Dokładnie planować swoje wydatki, zaoszczędzić pieniądze mądrze.

Droga do niezależności finansowej

Dziecko powinno być wyjaśnione, że pieniądze wykonuje dzielenie. Możesz podzielić się z innymi swoją wiedzę, umiejętności i zarabiać na nim. Jednak myślę, że jako dziecko w przyszłości będzie w stanie włączyć swoje talenty na pieniądze, wiedza i umiejętności, co może prowadzić to do niezależności finansowej. Howard Gardner zidentyfikowano siedem talentów:

  • Słowno-językowych – umiejętność czytania i pisania. Są to ludzie, którzy zbierają informacje i dzielić się nią z innymi (prawnicy, dziennikarze, pisarze);
  • Przestrzenna nieodłącznym talent twórczy ludzie (artyści, poeci, architekci, projektanci i inni.);
  • Fizycznego talent – jest zdolność sportowców i tancerzy, ludzi, którzy lubią pracę fizyczną, dzięki czemu rzeczy;
  • Cyfrowe talent odnosi się do danych, które są mierzone w liczbach (inżynierowie, programiści, matematyka);
  • Osobistych talentów jest odpowiedzialny za instalację, która daje siebie mężczyznę, ustalenie dla siebie, będzie on bogaty, czy biedny;
  • Interpersonalna talent tkwi w ludziach, co przychodzi łatwo komunikować się z innymi ludźmi (polityków, kaznodziejów, producentów, aktorów, sprzedawców, nauczycieli, głośniki);
  • Talent związany ze środowiskiem tkwi w ludziach, którzy lubią do czynienia ze zwierzętami, roślinami, ziemi, oceanu.

Stwierdziwszy talenty i aspiracje swojego dziecka, nie szczędzą sił i środków w celu zapewnienia, że ​​rozwijają się – bo to w końcu doprowadzić go do niezależności finansowej.

Filmy o metodach nauczania i pieniądze

load...