Dysplazja stawów biodrowych u dzieci

Czasami młodzi rodzice przyjeżdżający do następnego sprawdzanie, słyszą od lekarzy, że ich dziecko z dysplazją stawu biodrowego. Wielu młodych rodzice są mocno przestraszony, kiedy usłyszał o chorobie jak dysplazja stawu biodrowego u dzieci i zaczynają panikować. Oczywiście, dysplazja – to jest bardzo nieprzyjemne i poważna choroba, ale jego obecność nie jest powodem do paniki, i traktować okruchy.

load...

Niestety, lekarze często nie uznają to za konieczne, aby dać rodzicom więcej informacji na temat tej choroby. Oboje rodzice mają bardzo mgliste pojęcie o tym, co mieli zmierzyć się samo. Ale, jak wiemy, wróg musi znać osobiście. Chodzi o to, co jest dysplazja stawu biodrowego, jakie są jej konsekwencje i jak ją leczyć, i zostaną omówione w tym artykule.

Dysplazja stawów biodrowych, co do zasady, jest wynikiem wrodzonego zwichnięcia stawu biodrowego. Ten typ odkształcenia wrodzonej nośnego – układ silnika jednym z najczęściej. Porażka rozciąga się na wszystkie części stawu biodrowego: torebki, więzadeł i mięśni, głowy kości udowej i panewki. Wszystkie te elementy są słabo rozwinięte.

Takie powikłanie występuje u około 5% wszystkich noworodków, z jednostronnym zwichnięcie stawu biodrowego występuje trzy razy częściej niż dwustronnych. Najbardziej podatne na tego powikłania dziewcząt – mają wrodzone zwichnięcie występuje u około 5 razy częściej niż chłopcy.

Przyczyny dysplazji

Lekarze nadal nie osiągnęły porozumienia, co dokładnie jest przyczyną dysplazji stawu biodrowego. Jednak większość lekarzy uczestniczących w badaniu tego problemu, są skłonni uwierzyć, że główną przyczyną wrodzonego zwichnięcia stawu biodrowego jest właśnie imadła podstawowej zakładki narządów zarodka, a zakłócenie normalnego procesu rozwoju płodu.

load...

Przyczyny takich naruszeń, bardzo, bardzo wiele,

 • Niedobór witaminy u kobiety ciężarnej.
 • Zaburzenia hormonalne w matki oczekującej.
 • Różne choroby zakaźne przeniesione kobiety w ciąży.
 • Zastosowanie kobieta w ciąży alkoholu, narkotyków i palenia.
 • Dziedzicznej predyspozycji.

Jak pokazują badania przeprowadzone ogólnopolska Instytut Położnictwa i Ginekologii, większość dzieci z dysplazją stawu biodrowego rodzą kobiety, które cierpią:

 • Wczesne zatrucia pierwszej połowie ciąży.
 • Późno toksykoza drugiej połowie ciąży – zatrucie ciążowe.
 • Upośledzony metabolizm wodzie soli matki.
 • Upośledzony metabolizm wodzie soli płodu.
 • Naruszenie układu sercowo – naczyniowego.
 • Choroba reumatyczna serca.

W 50% przypadków dzieci z narodzinami dysplazji podczas ciąży okruszki były zamka. Dlatego wszystkie dzieci, które znajdują się w pozycji zamka, po porodzie przechodzą dokładną analizę, a follow-up ortopeda.

Wśród młodych rodziców są bardzo rozpowszechnione błędne przekonanie, że czasami wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego są wynikiem niewłaściwych działań personelu medycznego podczas porodu. Ale w rzeczywistości nie jest – u dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie, dysplazja stawu biodrowego występuje nie rzadziej niż dzieci urodzone w sposób naturalny.

Wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego jest zawsze konsekwencją poprzedniego stawu predvyviha niego. Predvyvih Tkanki stawów towarzyszy niedorozwój panewki, który spłaszcza i zmniejszenie rozmiaru głowy sobie biodro, złe przechodzi proces kostnienia. W tym przypadku, głowa kości udowej jest często skręcać górny koniec przodu. Takie zjawisko nazywa antetorseya. Dodatkowo, dziecko zazwyczaj towarzyszą różne anomalii normalnego rozwoju nerwowo-mięśniowej urządzenia biodrowego.

Ze zmieniającym się obrazem klinicznym choroby w czasie: w pierwszych kilku miesiącach życia główka dziecka ma przemieszczenie biodra zewnątrz i lekko w górę, a następnie w procesie wzrostu jest istotna przemieszczenie do góry i do wewnątrz, powodując torebka stawowa jest znacznie rozciągnięta i wzrost wielkości.

Jednak w niektórych przypadkach, łagodna dysplazja stawu biodrowego przemieszczenia głowy kości udowej jest dość mała. Z reguły obserwuje się w podwichnięcia. Skręcenia również prawdą offsetowe wyrażona znacznie silniejsze. Ponadto, kiedy badanie dziecka widać istotną zmianę struktury oraz kształtu panewki i stawów głowy i stawowej i chrząstce, mięśni i wiązadeł.

Na bliższym przyjrzeniu widać, że nie tylko panewka jest spłaszczona i rozciągnięta, a jego tylna górna krawędź jest prawie zawsze praktycznie niezabudowana. W rezultacie, na głowę kości udowej, bez nacisku jest wymagana do normalnego funkcjonowania. Panewki jest stopniowe zagęszczanie dna chrząstki, rozwój na to zbyt wiele tkanki łącznej.

Jeśli dysplazji u dzieci nie została zdiagnozowana w czasie do roku, a leczenie zaczęło się okruchy nie były, z wiekiem choroby jest znacznie cięższy. Dziecko w dalszym ciągu stabilny powstawanie dyslokacji. Objawy dysplazji u dzieci:

 • Górny korpus panewki często znikają niemal całkowicie.
 • Sama depresja spłaszcza się jeszcze bardziej i ma kształt trójkąta.
 • Ze względu na fakt, że nie ma oparcie kości udowej szyi rozwija się źle – jest znacznie skrócony, to ma rozwarty szyjno – trzonu kości kątowej.
 • Ponadto, w szyjce kości udowej, również ze względu na brak postojów, obraca się do przodu.

Kiedy dziecko zaczyna chodzić na nodze ze wzrostem obciążenia znacząco. W rezultacie, istnieje cały szereg zmian patologicznych, głównie z pogarszającej się kondycji dziecka:

 • Panewka nadal znacznie spłaszczyć, stopniowo staje się niemal całkowicie płaska.
 • Istotne modyfikacje stawowej i odsłoniętą -on rozciągnięty w wyniku przemieszczenia głowy do przodu.
 • Czasami torebki stawowej może być zazwyczaj przylutowane do torebki stawowej.
 • Ze względu na fakt, że głowa kości udowej jest stale przesuwa się na panewki rowku ślizgowym jest utworzona.
 • Stawowej, w większości przypadków, jest podzielony na trzy części i ma kształt klepsydry. W górnej części przegubu wokół głowy kości udowej, część środkowa otacza wnękę, jednak ze względu na to, że wgłębienie jest spłaszczona część jest wydrążona. Okrągły więzadła w łagodnych przypadków choroby wyraża się dość dobrze, ale czasami może być nieobecny w ogóle.

Rozpoznanie dysplazji

Skuteczne leczenie dysplazji stawu biodrowego oraz wyników zależy od tego jak to było zdiagnozować chorobę i rozpocząć odpowiednie leczenie. W takim przypadku, jeśli leczenie nie jest uruchomiona, powikłania rosną jak na śnieżki, wykładniczo przeszłość czasu.

Dlatego wszystkie dzieci w szpitalu są badane przez chirurga – ortopedę nadal w szpitalu. Co do zasady, w szpitalu zdiagnozowano wrodzoną zwichnięcia stawu biodrowego. Jednak rodzice powinni pamiętać, że pomimo znaczenia wczesnej diagnozy, aby rozpoznać, że jest często bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Dysplazja stawów biodrowych u dzieci jest często dobrze zamaskowane.

Dlatego, nawet jeśli nie ma żadnych powodów do obaw lekarza znalazł miesięcy po urodzeniu wszystkie dzieci, bez wyjątku, powinien udać się do lekarza – ortopedy, żeby mógł się upewnić, że wszystko w porządku. Ponadto, konsultacja będzie konieczne do osiągnięcia troje dzieci, a następnie sześciu miesięcy. Rodzice w żadnym wypadku nie należy ignorować tych wizyt u lekarza – są bardzo ważne dla zdrowia okruchów – konsekwencje dysplazji u dzieci są dość ciężkie.

Jak wspomniano wcześniej, wszystkie grupy dysplazja składa się z kilku chorób:

 • Wrodzona predvyvih biodro.
 • Wrodzona podwichnięcia stawu biodrowego.
 • Wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego.
 • Radiologicznie niedojrzały stawu biodrowego.

Aby prawidłowo ocenić stan stawów biodrowych okruchy, badania kliniczne nad dzieckiem przeprowadza się na konkretnej techniki.

Istnieje szereg specyficznych objawów, dzięki któremu lekarz może zdiagnozować dysplazję stawu biodrowego dziecka. Poniżej wymienione są najważniejsze z tych objawów, ale rodzice w żadnym wypadku nie należy próbować zdiagnozować samodzielnie – może to prowadzić do nieoczekiwanych komplikacji. Jednak, aby wiedzieć o tych objawów jest nadal konieczne:

 • W hodowli okruchy nogi ku znacznie istotnego ograniczenia w stawach biodrowych.
 • Również w rozcieńczeniu nogi w kierunku obecności dysplazji widziana poślizgiem symptom lub jak to nazywa się czasem, kliknij objaw.
 • Jeśli okruchy leżał na brzuchu, to jest możliwe, aby wizualizować wizualny asymetria pośladkowego fałdy dziecko.
 • Kiedy wyraźniejsze dysplazja stawu biodrowego może być widoczna gołym okiem skróceniem jednej z nóg okruchy.

Po raz kolejny, należy przypomnieć, że diagnoza musi umieścić lekarza chirurga – ortopedę. Na własną rękę bez odpowiedniego wykształcenia medycznego, diagnoza jest prawie niemożliwe.

Ponadto, dziecko, jeśli kładzie się na plecach, nie będzie znaczącym ograniczeniem w stawie biodrowym podczas próby rozpuszczenia nogi na bok. To właśnie ta cecha jest jedną z najbardziej stałe i wczesnych oznak dysplazji stawu biodrowego. Im więcej czasu mija, im starsze dziecko, tym bardziej staje się ograniczeniem.

A jeśli inne formy dysplazji, ten objaw może być wyrażona nie jest bardzo jasno, że jeśli dziecko utworzyła zwichnięcia, funkcja zostanie wyrażona najjaśniej.

Dysplazja stawów biodrowych należy odróżnić od innych chorób, w których objawy te mogą być:

 • Spastyczne porażenie.
 • Przykurcz mięśni.
 • Wrodzona hip szczep wirusowy.

Wszystkie te choroby powinny być całkowicie wyłączone, a dopiero po tym, że lekarz może postawić diagnozę dysplazji stawu biodrowego. Dla tego dziecka potrzebne do przeprowadzenia pełnego badania i wnikliwej analizy stanu absolutnie wszystkich więzadeł i mięśni stawów biodrowych, a wystarczy do USG i RTG kompozycji biodrowych. Również lekarz na badania malucha musi brać pod uwagę wpływ pewnych czynników związanych z wiekiem, takich jak sztywność mięśni fizjologicznego okruchy. Ten fizjologiczny sztywność często uniemożliwia hodować nogi, nawet dla zdrowego okruchów. Jednak te problemy pojawiają się tylko sporadycznie, a czasem problemy z uprawą nóg nie dzieje. Ale w tym przypadku, jeśli dziecko dysplazja stawu biodrowego, hodować nogi będzie możliwe dopiero po woli vpravlena wspólnego głowy.

Na podstawie całości objawów, że lekarz będzie w stanie wykryć podczas badania zewnętrznego okruchów i dane diagnostyczne badania dziecka, a werdykt będzie to, czy też nie okruchy tej poważnej choroby, jak dysplazja stawu biodrowego.

Również potrzebujemy trochę więcej powiedzieć o poślizgu objaw lub kliknięć. Po raz pierwszy o tym napisał objawu ortopeda Radziecki w 1934 roku. Po pewnym czasie, to jest opisane, a włoski lekarz, który dał objaw innej, trzecia nazwa – wykazuje objaw niestabilności. Istotą tego naruszenia jest to, że podczas próby do rozpuszczenia okruchy nogi Idąc w kierunku redukcji zwichnięcia uda. To ograniczenie dyslokacji i powoduje trzask, który jest słyszany przez lekarza.

Kiedy subluxations dźwięk będzie trochę ciszej, a może i nie będzie słychać. Jednak lekarz będzie na pewno czuć go na ręce. Kiedy nogi dziecka są doprowadzone do środkowej linii występują głowę ponowna dyslokacja, który jest również towarzyszyć dźwięk pojedynczej szczeliny i WinCE nogach.

W prowadzeniu takiego badania konieczne jest, aby wziąć pod uwagę fakt, że kliknie objaw często znika prawie całkowicie pod koniec pierwszego tygodnia życia pozostaje. Ale czasami, gdy dziecko jest obecne hipotonia, może to trwać nawet kilka miesięcy, co do zasady, pierwsze trzy – cztery.

Asymetria fałdów pachwinowych, a także fałdy na dziecko bioder lub inny numer na prawym i lewym udzie, często jest wskazanie, że okruchy występuje dysplazja stawu biodrowego. Co do zasady, to jest po stronie, z którym wspólne uderzył, liczbę zagięć więcej i są one o wiele głębiej niż drugi bok. Położony proksymalnie do gniecenie.

Jednak ten sam objaw w żadnym wypadku nie może być podstawą do rozpoznania dysplazji stawu biodrowego. Ta asymetria można zaobserwować nawet u zdrowych dzieci, podczas gdy jedna trzecia dzieci, które cierpią na dysplazję stawu biodrowego, ten objaw nie obserwuje się w ogóle. Dlatego ten objaw może być postrzegane jako oznaka dysplazji tylko w połączeniu z innymi objawami, ale nie własne.

Również bardzo istotna oznaka dysplazji jest obecność zewnętrznych obrotu okruchy tartej. Ona zawsze wyrażone wystarczająco mocno. Często jest to matka zwrócić uwagę na ten objaw, i że służy jako pretekst do uzyskania porady od lekarza – ortopedy. Najbardziej zauważalne dobrze obrót, gdy dziecko śpi.

Co do zasady, znaczne skrócenie nóg, co jest widoczne w oczy, to dzieje się w przypadku wysokiego zwichnięcia stawu biodrowego. W przeciwieństwie do błędnego obrotu wiara jest nie tylko możliwe, gdy jednostronne zwichnięcie, ale także na dwustronnej, w przypadku, gdy hip umieszczone na różnych wysokościach. Niektóre matki spróbować własnych, z taśmy, należy określić, czy skrócić jedną nogę. Jednak u niemowląt jest prawie niemożliwe do zrobienia – mają różnica w długości nóg są oceniane przez jaki są poziomy kolana. Na ten dzieciak nogi zgięte w kolanach, trzeba wycisnąć na brzuszku. Po raz kolejny, należy pamiętać, że wszystkie te manipulacje powinny być tylko pracownikiem zdrowia.

Prawie wszystkie z tych objawów dysplazji mogą być wyrażone w całości lub tylko w części, a czasem ich obecność nie jest oznaką dysplazji stawu biodrowego. Jeśli lekarz były jakiekolwiek wątpliwości, rodzice w żadnym wypadku nie powinno się rezygnować bardziej szczegółowe badania.

Jeśli diagnoza nie zostanie potwierdzona, ty i twój lekarz wie, że dziecko ze stawów w porządku. I nie żal i obwiniać brak lekarza kompetencji – to jest absolutnie uzasadnione środki ostrożności, ponieważ nie jest diagnozowana w dysplazji czasu może doprowadzić do tego, że dziecko w przyszłości będzie poważnie upośledzony.

Radiodiagnostyki

Najbardziej skuteczne rozpoznanie dysplazji stawu biodrowego u noworodków metodą rentgenowską dochodzenia. Jest on wytwarzany w następujący sposób. Lekarz stawia okruchy z tyłu i wyciąga prawą nogę. Taz dziecka jednocześnie mocno kasety filmowej. Genitalia tartej powinien być chroniony przed promieniowaniem rentgenowskim specjalnie w tym celu przewód płytki. Płyta ta, z prawem do jego lokalizacji, nie zakłóca badań rentgenowskich.

Lekarz – ortopeda, w ocenie wyników badań uwzględnia specyficzne cechy struktury wiekowej stawów biodrowych noworodków okruchy:

 • U niemowląt prawie całkowicie nieobecny kostnienia głowy kości udowej.
 • Wysokość głowy kości udowej u noworodków jest hip-szerokość barków.
 • Panewka u niemowląt ma strukturę chrząstki, więc obraz rentgenowski nie daje kontrastujący odcień.

Jeżeli normalny rozwój dziecka kostnienia głowy kości udowej pojawia się mniej więcej sześć miesięcy, dzieci cierpiące na dysplazja stawu biodrowego, kostnienie nie wcześniej niż nastąpi pierwszego roku życia.

Rozpoznanie wrodzonego zwichnięcia stawu biodrowego u starszych dzieci,

Jeśli masz małe dzieci w niektórych przypadkach diagnoza wrodzonego zwichnięcia stawu biodrowego jest trudne, od chwili, gdy dziecko zaczyna chodzić, to jest znacznie łatwiejsze. Dzieci, które osiągnęły wiek jednego roku i na początku podjąć pierwsze kroki, jeden z pierwszych objawów, aby przyciągnąć uwagę rodziców i lekarzy, i sugerować obecność jego dysplazji jest bardzo późno rozpocząć proces chodzenia.

Dzieje się tak najczęściej w obecności obustronnym zwichnięciem, ale czasami mogą występować jednostronne i zwichnięcia. Jest w tych konkretnych dzieci, charakterystyczny chód – lub niestabilność okruchy lub jego bezwładne z jednostronnym zwichnięcia stawu biodrowego. Jeśli okruchy stronny wrodzone zwichnięcie – będzie zataczając chód przypominający kaczkę.

Pomimo obaw rodziców, nie ma bólu nie czuje się dziecko. Dziecko spędza na nogach tyle czasu, ile i zdrowych dzieci, a jego zachowanie jest absolutnie zwyczajne – jest wesoły, aktywny, chętnie gra.

U dzieci po roku, jako część zatrzymanych objawów dysplazji stawu biodrowego, jednak wyrazili znacznie mniej wyraźne niż w przypadku młodszych dzieci:

 • Że noga jest przemieszczona, jak również, że z okruchów jest w pozycji rotacji zewnętrznej.
 • Pomimo faktu, że absolutna skrócenie kończyny brakuje, zapisane skrócenie kończyny po stronie której znajduje się dyslokacji.

Masaż z dysplazją

Jeśli dziecko jest zdiagnozowana dysplazji stawu biodrowego, ortopeda, lekarz zaleci okruszki wszystkie potrzebuje leczenia. Rodzice muszą ściśle przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza i nie brać niczego na własną rękę. Jedyną rzeczą, która może uczynić moją matkę, jeśli lekarz nie podano żadnych zaleceń, jest to delikatny masaż.

Przed rozpoczęciem masażu, należy zwrócić uwagę na stan ich rękach. Ręce powinny być czyste, suche i ciepłe. Paznokcie powinny być krótko przycięte, zdjąć pierścionki i bransoletki – z których wszystkie mogą naruszyć integralność skóry pozostaje.

Do okruchów masażu niewłaściwe stosowanie różnorodnych kremach masażu przeznaczonych dla dorosłych – może to prowadzić do reakcji alergicznych okruchów w postaci wysypki. Jest o wiele mądrzejszy użyć zwykłego oleju dla dziecka, proszku lub innego.

Poniżej opisano podstawowe techniki masażu, które trzeba zrobić dziecko cierpi z powodu dysplazji:

 • Umieść okruchy z tyłu, trzymaj całą powierzchnię dłoni biodra i zacząć robić lekkie ruchy masażu. Upewnij się, że twoje ruchy nie są zbyt silne. Zacznij ruchy masujące musi być z lekkim głaskanie skóry – upewnij się, że ciśnienie na skórze nie było znaczące. Palce powinny przesuwać się na skórze, ale nie ruszaj go. Ponadto, kciuk i palec wskazujący powinien zacząć wprowadzać ruch spiralny. Muszą kontynuować przez około trzy minuty, z wyjątkiem miejsc wokół genitaliów. Gdy ruchy spiralne niezbędne do nieznacznie zwiększyć ciśnienie – skóra musi zostać przesunięty. Po tym, umieszczenie palców na dotkniętych stawów i masować je starannie, wywierając znaczny nacisk na mięśnie. Jednak w żadnym wypadku nie przesadzić – okruchy nie powinna przedstawić żadnych oznak niepokoju i bólu.
 • Następnie należy obrócić dziecko w części środkowej, i w ten sam sposób, jak opisano powyżej, delikatnie masować wewnętrzną stronę ud.
 • Następnie trzeba przejść do pośladka. Delikatnie zacząć masować pośladki okruchy, dzięki czemu ruch kołowy. Wtedy zaczynają lekko kompresji i dekompresji pośladki okruchy. Przez cały czas masażu obserwować uważnie reakcje okruchy, a na pierwsze oznaki zatrzymania masażu niezadowolenie.
 • Po zakończeniu masować pośladki, musisz udać się do okruchów masaż stóp. Take przysłonę i zacząć delikatnie masując ją od pięty do palców. Dokładnie masować każdy palec. To samo stało się z drugą stopą.

Ponadto masaż dysplazji dla dzieci jest niezwykle użyteczne ćwiczenia terapeutyczne. Gimnastyka, jak również do masażu dla niemowląt z dysplazją, powinny być wykonywane regularnie, codziennie. Inaczej, wszystkie twoje wysiłki nie przyniosą żadnych korzyści dla zdrowia okruchy. W ciągu dnia matka z okruchami należy wykonać ćwiczenia co najmniej dwa razy dziennie. Każde ćwiczenie należy powtórzyć 10 – 15 razy. Poniżej przedstawiono podstawowe ćwiczenia, które mama może tworzyć własne z dzieckiem:

 • Ćwiczenie „rower”. Umieścić śmieci w plecy, nogi zginać w kolanach i dokręcić na brzuchu. Postępować bardzo ostrożnie. Proimitiruyte nóg okruchy zwykłej jazdy na rowerze.
 • Ćwiczenia „zgięcia i wyprostu nogi.” W tym celu, jedna noga dziecka w kolanie, drugi – całkowicie wyprostować. Następnie zmień nogi. Upewnij się, że twoje ruchy są gładkie i bez pośpiechu.
 • Jednym z zakrętu nogi w kolanie i biodrze, miednicy i innych okruchów prasowych i rozpocząć zgiętą nogę, aby ruch kołowy. Po pięciu – sześciu obrotów, zmień nogi. W pewnym momencie trzeba zrobić dwa – trzy dawki.
 • Ćwiczenia „żaba”. Umieść okruchy na plecach, ugnij nogi w kolanach i rozcieńczyć do boku. Zacznij synchronicznie z obu nóg, aby ruch kołowy.

Podczas wykonywania wszystkich ćwiczeń, rodzice powinni przestrzegać kilku prostych, ale bardzo ważnych zasad. Po pierwsze, wyrzucając nogi dziecka na bok, należy być bardzo ostrożnym i nie rób żadnych gwałtownych ruchów. W żadnych okolicznościach nie może się gwałtownie rozcieńczyć nogi, jako bariera, jeśli niewidoczny do pokonania. Udo wyhodować jak najwięcej bez – żadnego wysiłku.

Rodzice w żadnym wypadku nie należy zapominać konieczności wizyty u lekarza w odpowiednim czasie – chirurga ortopedy. W przypadku takich chorób jak dysplazja stawu biodrowego, wymaga stałej i dokładnej nadzorem lekarza, który będzie stale dostosowywać leczenie według cech choroby w każdym indywidualnym przypadku. Tylko stały monitoring choroby z czasem pozwala czas, aby dokonać niezbędnych korekt w leczeniu dziecka.

Jeśli masz do czynienia z taką katastrofą jak dysplazji u niemowląt, w każdym przypadku, nie rozpaczaj. Obecnie współczesna medycyna nauczyła się radzić sobie nawet z dość ciężką postacią dysplazji stawu biodrowego.

Pamiętaj, że lekarz jest jeden wspólny cel – dla zdrowia Twojego dziecka. Dzieci dysplazji mogą być skutecznie leczone. Dlatego pierwszą rzeczą, jaką rodzice muszą zrobić – jest znalezienie dobrego ortopedy z lekarzem, który może w pełni zaufać. Jeśli czujesz, że dla niektórych – z jakiegokolwiek powodu nie dostać się do nawiązania kontaktu z lekarzem – ortopedy, starają się znaleźć innego specjalisty. W przeciwnym wypadku, ciągłe konflikty z lekarzem może podważyć wszystkie swoje wysiłki.

Twój okruchy zdrowie jest w Twoich rękach i zależy od cierpliwości, miłości i wytrwałości!

load...