Czy mogę zmienić nazwę mojego dziecka bez zgody ojca?

Czasami życie jest zbudowany w taki sposób, że istnieje potrzeba, aby zmienić nazwisko dziecka. Wszystkich matek na ich przyczyn, za to – wchodzić w szczegóły, to nie ma sensu. I po podjęciu decyzji o zmianie nazwy zostanie zaakceptowana, powstaje pytanie o praktyczną stronę procesu. Czy mogę zmienić nazwisko dziecka oraz, że konieczne jest, aby zmienić nazwę?

load...

W artykule 59 kodeksu rodzinnego Polskiej Federacji, regulującego kwestię zmieniając nazwę lub nazwisko dziecka, powiedział, że nazwisko dziecka może być zmieniony za zgodą obojga rodziców lub jednego czy drugiego jest pozbawiony praw rodzicielskich. A poza tym dziecko, które osiągnęło wiek czternastu lat jest uprawniony do podjęcia decyzji o zmianie nazwiska na nazwisko ojca lub matki.

Jak widzimy, do zmiany nazwy wymaga zgody obojga rodziców. A co zrobić, jeśli kobieta nie jest żonaty, ale ojciec jest pozbawiony praw rodzicielskich? Naprawdę jedynym sposobem jest odwołanie się do sądu z wnioskiem o pozbawienie praw rodzicielskich ojca? Okazuje się, że nie jest to konieczne.

W przypadku, gdy matka i dziecko tata nie mieszkają razem, rodzic, z którym dziecko mieszka – często matka ma prawo do zmiany nazwiska dziecka uderzył. Ale żeby zrobić to w większości przypadków organy opiekuńcze wymaga zgody drugiego rodzica – ścieżka z najbardziej proste. Spróbuj znaleźć okazję i dojść do porozumienia z jego byłego małżonka.

Oczywiście, na pierwszy rzut oka może wydawać się to zadanie prawie niemożliwe. Jednak staram się rozmawiać czas na opuszczenie wszystkie swoje osobiste ambicje i urazy i prowadzić rozmowy w sposób konstruktywny. Pamiętaj, że jesteś rozsądny dorosłych i ludzi, którzy są w stanie wynegocjować spokojnie. Spróbować wyjaśnić swoje argumenty żądania, a nie tylko „chcę”. Spróbuj do powstrzymania się od negatywnych komentarzy na temat adresu męża, nawet jeśli zdecydujesz się zmienić nazwę swojego dziecka tylko do byłej żony nie jak nic. Takie stwierdzenia, że ​​nie dostanie od byłego małżonka absolutnie nic, ale reakcje protestu.

load...

Być może po raz pierwszy nie dostaniesz się dojść do porozumienia. Nie jest to konieczne w koniec nieudanym połączeniu obrażać człowieka i gniewnie zatrzasnąć drzwi lub wyrzucić telefon. Takimi działaniami ty „palić mostów” do odwrotu i możliwość wrócić do rozmowy ponownie. Ale, jak wiadomo, woda niszczeniem kamień. A może drugi lub trzeci rozmowa przyniesie oczekiwanego rezultatu.

Wiele matek nie chcą nawet spróbować porozmawiać z byłego małżonka, wierząc, że proces ten będzie trwać bardzo długo. Ale w rzeczywistości, w praktyce procedury zmiany nazwy w sądzie często zajmuje dużo więcej czasu, wysiłku i nerwów.

Jeśli nie wydarzy się zgodzić

Tak więc, aby uzgodnić – dobry ojciec dziecka z wami, mimo wszelkich starań, nie mógł. Co robić dalej? Czy mogę zmienić nazwę mojego dziecka bez jego zgody? Okazuje się, że istnieje kilka sytuacji, w których wyjątek od zasad i zmiana nazwiska dziecka bez zgody ojca. Być może te zwolnienia w prawie, które mogą stać się luka, przez którą można zarządzać, aby jego imię i zmieniane bez zgody jego byłej żony. Do takich przypadków należą:

  • Nieznane miejsce pobytu ojca dziecka

Prawo pozwala zmienić nazwę dziecka na nazwisko matki bez zgody ojca, czy jego miejsce pobytu jest nieznane i zainstalować nie jest możliwe. Ta opcja może być sposób dla Ciebie, jeśli współmałżonek nie mieszka w miejscu ich zamieszkania. Po tym wszystkim, nie może wiedzieć, gdzie on jest teraz, prawda? I sprawdzić tę informację nikt nie może. Jednakże, jeżeli miejsce zamieszkania jest domem dla swojej teściowej lub innych krewnych byłego męża, zawsze istnieje ryzyko, że będą mieli czas do terminowego przekazania do swojego byłego małżonka list od władz opiekuńczych.

  • Uchylanie się od terminowej zapłaty alimentów

Inny przypadek przewidziany przez ustawę, która pozwala na zmianę nazwy dziecka bez zgody ojca – odchylenie od alimentów. Dlatego wszyscy prawnicy doradzają kobietom złożyć wniosek o alimenty bezpośrednio po rozwodzie i starannie zachować wszystkie rachunki do zapłaty. Jednakże w tej kwestii ma również swoje „pułapek” – mąż może twierdzić, aby dać Ci pieniądze w kasie i przynoszą jedzenie, zabawki i ubrania. Istnieją przypadki, kiedy takie mocowanie – świadkowie ojca nawet udało się przynieść ze sobą do procesu. Oczywiście, jest to skrajny przypadek, ale musimy być gotowi na wszystko.

  • Uchylanie się od wychowania

Innym powodem, dla ewentualnej zmiany nazwiska dziecka bez zgody ojca – niewydolność człowieka do uczestniczenia w wychowaniu dziecka. Jednak w tym przypadku, wszystko jest bardzo względna, a wynik zależy wyłącznie od subiektywnej wizji sytuacji oczami specjalnej komisji lub sędziego. Zgadzam się, nie zawsze jest możliwe, aby udowodnić, że ojciec nie uczestniczy w wychowaniu dziecka – mężczyzna może spowodować tysiąc i jeden bardzo dobry powód, dla którego nie mógł wypełniać swoje obowiązki rodzicielskie. Jednak warto spróbować wszystko – bardzo często powodem tego jest to jedyny sposób, aby zmienić nazwę kobietę do jej dziecka.

  • Posiadanie dziecka z nieprawego łoża

Wystarczy zmienić nazwę do dziecka, jeżeli dziecko urodziło się poza małżeństwem, a nazwisko na świadectwie urodzenia został nagrany zgodnie z matką – single. Aby to zrobić, kobieta powinna skonsultować się z odpowiedniej aplikacji do kurateli i opieki. A jeśli dziecko jest pozamałżeńskie, ale ojcostwo zostało ustalone, kobieta może iść do sądu z roszczeniem o uznanie utworzenia nieważny.

Co robić?

Jeżeli co najmniej jeden z powyższych przyczyn jest właśnie dla Ciebie, należy skontaktować się z odpowiednią oświadczenie władz opiekuńczych usytuowanych w miejscu swojego zamieszkania lub pobytu dziecka. Specjaliści pracujący tam trzeba powiedzieć, w jaki sposób zmienić nazwę swojego dziecka. Bądź przygotowany, aby zaprezentować wszystkie niezbędne dokumenty i inne dowody na poparcie swoich słów. Ponadto, trzeba będzie napisać wniosek o zmianę nazwy bez zgody ojca dziecka. Nie powinny być podejmowane na piśmie oświadczenia zbyt lekko – bardziej szczegółowo we wniosku zostaną opisane w danej sytuacji, a co za uzasadniony wniosek o zmianę nazwiska dziecka, tym większe szanse, że władze opiekuńcze wezmą swoją stronę i dokonać pozytywnej decyzji.

W tej samej sprawie, jeśli wszystko – nadal nie udało się przekonać władze kurateli, że istnieje realna potrzeba, aby zmienić nazwisko dziecka, można iść do sądu. W takim przypadku, jeśli masz taką możliwość, wskazane jest, aby skontaktować się z doświadczonym prawnikiem na prowadzeniu spraw rodzinnych, który zadba o wszystko, od piśmie roszczenia i kontroli kończącym się w zakresie wykonania wyroku. W przeciwnym razie trzeba będzie zrobić to sam. Upewnij się wcześniej, że tak, że można przedstawić sądowi wszelkie niezbędne dowody, przedstawić świadków.

Po władze opiekuńcze daje uprawnień do zmiany nazwy, należy skontaktować się z rejestratorem, w którym otrzymaliśmy certyfikat urodzenia dziecka. Nie możesz napisać oświadczenie po ich wzór, który będzie podany przy ceremonii ślubnej oraz dołączyć do sądu lub organu opiekuńczego. Po tym, będziesz miał nową metrykę ze swoim nazwiskiem. A procedura ta jest, jak zmienić nazwę dziecko jest zakończona.

load...