Częstość oddawania krwi: wartość i ograniczenia

Zawartość:

Dziś na całym świecie, również w naszym kraju umiera codziennie, a tysiące ludzi chorych. Bardzo często przyczyną śmierci jest ostra utrata krwi. Prawie każdy szpital obecnie brakuje krwi. W wielu miastach istnieją specjalne ośrodki przetaczania krwi i dawcy, co oni do banku krwi (rezerw). Zapasy krwi muszą być dostępne w każdym szpitalu. Pożądane jest, aby był świeży i nie musi upłynąć.
Powrót do spisu treści

load...

Znaczenie tego tematu

Niektórzy ludzie są regularne dawców krwi. Przed rozpoczęciem badania częstotliwość realizacji tego ważnego elementu, konieczne jest, aby zrozumieć, niektóre pojęcia. Zatem dawca – osoba, która daje krew. Może ona być w postaci stałej, w postaci plazmy, na leukocytów lub masy krwinek czerwonych. Akceptant – to osoba, która zajmuje brakującej krwi od dawcy, potrzebuje.

Transfuzja krwi jest często wykonywana na białaczkę i inne choroby krwi, ciężkiego urazu z powodu utraty krwi, wstrząsy i inne katastrofy. Rozpatrzmy bardziej szczegółowo, jak często można oddawać krwi, bezpieczeństwa zdrowotnego podczas tej manipulacji medycznej. Zanim jednak, że ważne jest, aby dowiedzieć się, kto może być dawcą to samo, ponieważ istnieją pewne ograniczenia.


Powrót do spisu treści

Kto może zostać dawcą krwi

Aby tego czy dana osoba była w stanie oddać krew, musi pasować określone kryteria. Po pierwsze, powinno być w wieku od 18 do 60 lat. Jest to bardzo ważne, ponieważ w tym czasie układ krążenia się dojrzałe. Po drugie, dla większości pozycji darowizny wymagane do zapewnienia lokalnego zamieszkania. Jest to konieczne, aby wiedzieć, kiedy jest to konieczne, gdzie można znaleźć tego człowieka. Po trzecie, trzeba mieć paszport lub inny dokument tożsamości. Po czwarte, istnieją ograniczenia czasowe, które nie pozwalają w tej chwili do oddawania krwi. Należą do nich obecność przeziębienia lub po upływie 1 miesiąca od daty odzyskania od ostrych zakażeń układu oddechowego. Nie wolno oddawać krwi w ciągu 10 – 30 dni po szczepieniu.

load...

Po usunięciu zębów muszą również być osiągnięty 10 dni. Po porodzie, tatuażu lub piercingu należy odczekać 1 rok. Odrębne przepisy istnieją dla kobiet. Istotne jest, że podczas dostarczania dawcy nie była w ciąży, datę ostatniej miesiączki powinna wynosić co najmniej 5 dni. Ponadto istnieją tymczasowe i trwałe usuwanie przyczyn darowizny.

Należą do nich: choroby krwi, dostępny homosexuality przeniesiono wirusowego zapalenia wątroby w przeszłości lub dostępne obecnie, obecność donora wyuzdanie, krótkowzroczność, zaburzeń umysłowych, wysokie ciśnienie krwi, narkomania, alkoholizm, HIV, kiłę, infekcji i innych.
Powrót do spisu treści

Częstość oddawania krwi

Wiele będzie się zastanawiać: jak często mogę oddać krew? Odpowiedź jest dość prosta.

Krew została oficjalnie pozwolono zająć nie więcej niż 5 razy w roku dla mężczyzn i nie więcej niż 4 razy dla kobiet.

Istotne jest, że odstępy między zabiegami były co najmniej 60 dni, czyli dwa miesiące. Wszystko to jest ważne, ponieważ częstsze oddawanie krwinek (erytrocyty, leukocyty) nie mają czasu, aby w pełni dojrzały, co może prowadzić do anemii i małym pogorszeniem stanu zdrowia. Oddzielnie trzeba przeznaczyć poddanie plazmy. Faktem jest, że dziś często wynajmowane krew i jej składniki. Ułatwia to prace.

W odniesieniu do osocza, kwota mogą się nie więcej niż 12 litrów na rok.  Plazmowe jest ciekła krwi bez uformowanych elementów: czerwone krwinki, płytki i białe krwinki. Pozwalając płytki pozostawiono nie więcej niż 1 raz na miesiąc, pomimo tego, że płytki krwi są odzyskiwane w ciągu tygodnia. Być może spowodowane jest to faktem, że bardzo często dawki leku z urządzeń specjalnych płytek kilka innych pozycji.

Bardzo ciekawy i jak wiele krwi w czasie w stosunku objętościowym można podjąć w danej instytucji. Pełna dawka wynosi 400 ml. Jeżeli dana osoba robi to po raz pierwszy, to tylko 200 ml. W pewnych odchyleń od stanu zdrowia dawki może być zmniejszona do 350 ml.


Powrót do spisu treści

Przygotowanie do oddawania krwi

Przed podjęciem niezbędnych materiałów od człowieka, musi poddać szybkiego testowania. Zawiera on datę badania krwi, określenie rezus i grup hemoglobiny. Ponadto, trzeba zmierzyć ciśnienie i wagę. Następnie umowa zostanie udokumentowane wykazem dawcy. Duże znaczenie ma fakt, że ludzie mogą oddawać krwi pewną wagę (nie mniej niż 50 kg), ważne jest, aby pamiętać, a jego wygląd, obecność wyczerpania. Przed przystąpieniem do badania lekarskiego jest zalecane przez kilka dni, aby dokładnie przygotować się do zabiegu. Blood jest odpowiedni dla danego pacjenta, konieczne jest, aby przestrzegać następujących zasad.

Nie pić alkoholu na 2 dni przed manipulacją, palić kilka godzin przed przekazaniem krew lub osocze krwi, jak można wprowadzić różne szkodliwe substancje. Przez 3 – 5 dni powinny być wyłączone ze stosowania niektórych leków: aspiryna, leki przeciwbólowe i tak dalej. Przed zabiegiem trzeba zjeść śniadanie i wypić szklankę płynu. To ma wielkie znaczenie i diety. To eliminuje stosowanie przeddzień produktów do pobierania krwi, takich jak jajka, mleko i przetwory mleczne, sery, masło, orzechy, banany, solone, pikantne, smażone i wędzone żywności. Optymalne wykorzystanie w tym okresie, z wyjątkiem bananów owoców, warzyw, chleb, zboża, ryby, soki, słodkie.
Powrót do spisu treści

Wpływ na ludzkim dawstwa ciała

Należy zauważyć, że oddawanie jest bardzo pomocny. Oprócz strony finansowej (zapłata za krew), z powodu tej procedury może być na stałe za darmo, a co najważniejsze, aby monitorować ich stan zdrowia. Jest to możliwe dzięki analizie, która zostanie podjęta przed pobraniem krwi. Drugi pozytywny punkt – jest zwiększenie odporności. Każde ogrodzenie składnik krwi jest aktualizowana, a to zapewnia lepsze krążenie krwi i przepływ do wszystkich narządów i tkanek. Ponadto, jest to świetny sposób, aby przystosować się do niekorzystnych czynników, takich jak utrata krwi, kontuzji.

Zdaniem ekspertów, dawców, mężczyzn występuje 30% mniej ataków serca. Regularne oddawanie krwi może zwiększyć ludzką żywotność. Poprawia przemianę materii, zwiększa skuteczność narządów krwiotwórczych, zwiększa mobilizację organizmu sił. Ale mimo wszystko nieco darowizna nie jest bezpieczne. W tej procedurze, możliwe omdlenia, osłabienie. Jest to jednak tymczasowe. Istnieje ryzyko przenoszenia pewnych zakażeń, w tym HIV, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, kiły, ale jest to możliwe tylko w przypadku naruszenia technik selekcji. Płatność krwi – to kolejny mocny argument. Koszt porcji krwi w Polsce waha się od 300 – 400 rubli jeden tysięcy pięciuset. Ponadto dawcy opiera wyjście 2: 1 – dzień wyboru i wybierając drugą osobę.


Powrót do spisu treści

Podsumowanie, wnioski, rekomendacje,

Można zatem stwierdzić, że do oddawania krwi lub jej poszczególne składniki – nie tylko opłacalne, ale również przydatny do organizmu. Częstotliwość dostarczania krwi zależy od płci: dla ludzi, to jest nie więcej niż pięć razy w roku dla kobiet – 4. Ważne jest, że odstęp między traktowaniami wynosił co najmniej 60 dni. Tym razem jest to konieczne do przywrócenia i uzupełnić krwiobiegu komponentów. Oddawanie mogą być zarówno krew i jej składniki, takie jak osocze. Dopuszcza się przekazać plazmy z nie więcej niż 12 litrów rocznie. Jak płytek, pomimo ich szybkiego odzyskania, wskazane jest, aby zabrać je nie więcej niż jeden raz w miesiącu. Wielkość porcji krwi może mieścić się w zakresie od 200 do 400 ml.

Ogromne znaczenie dla krwiodawstwa ma badanie i przygotowanie do tej manipulacji. Zabronione jest przeprowadzenie postępowania w sprawie pacjentów z wywiadem HIV, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, kiły i innych chorób zakaźnych. Właściwie prowadzone pobieranie próbek krwi i dokładna analiza ryzyka powikłań jest praktycznie nieobecny zarówno dla dawcy i biorcy.

load...