Cyklamen: dbanie o kapryśna przystojny

Zawartość:

On jest naprawdę przystojny, to egzotyczny kwiat, znany również jako alpejskich fiołków lub dryakvoy. Jej delikatne kwiaty są jak ćmy fruwające nad zielonym krzaku. Niewiele osób pozostaje obojętna na jego wyjątkowe piękno i urok. Ale jeszcze mniej tych, którzy ośmielają się mieć cyklamen w domu, jak roślina ma reputację kapryśnej kwiatka.

load...

Uważa się, że cyklamen trudne do uprawy w pomieszczeniu. Jednakże rośnie, wielu ogrodników są ciągle w rozkwicie i czuje się bardzo dobrze. Zobaczmy, jakie ten kwiat Cyclamen – opieki w domu dla nich trudne, czy nie?

Takie inne cyklamen

Cyklamen – wieloletnia klubnelukovichnoe lub klubnekornevoe roślin. Żyje około dwudziestu lat, i kwitnie obficie i nieprzerwanie: od jesieni do wiosny. Cyklamen Kwiaty ma wiele kolorów. Mogą to być zarówno białe i wszystkie odcienie różu, bordo i fioletu. Cyklamen przyjść do naszych domów z ogrodów starożytnego Rzymu. Tam te kwiaty posadzono wraz z fiołki i żonkile. A ich ojczyzna – Bliskiego Wschodu i basenu Morza Śródziemnego. Najczęstsze odmiany roślin są nazywane: cyklamen perski (pochodzenia wschodniego), jak również jego zachodniego odpowiednika europejskie cyklamen. Oba są bardzo dekoracyjne, ale mają swoje charakterystyczne cechy.

Cyklamen Europejska – guzowate wiecznie zielonych liściach roślin z niewielkich zaokrąglonymi sertsevidnymi (2-4 cm średnicy). Mają głęboki czerwony kolor z dołu i ciemnozielone z srebrnym wzorem – od góry. Kwiaty cyklamen Europa nie jest zbyt duża – do 2 cm długości, różowy, o przyjemnym zapachu. Bulwy gatunków cyklamen kuliste lub spłaszczone, z korzeniami i guzki zależnych. Po kwitnieniu liści cyklamen Europejska nie resetuje i utrzymuje dekoracyjny wygląd.

load...

Cyklamen persicum – rośliny od 15 do 30 cm. Ten typ cyklamen jest duże w kształcie serca liści (do 14 cm średnicy). Arkusz dolny zielony, a na wierzchu wzór srebrno-szary. Kwiaty tego gatunku osiągają średnicę około pięć centymetrów. Są bardzo pachnące, z powrotem zwinięte podłużny płatki. Określony przez tego rodzaju różnych kolorowych płatków. Ma kolor od różowego do blado fioletowy i biały z fioletowymi plamami u podstawy. W cyklamenu perskiego bulw kuliste duże korzenie guzowaty. Cyklamen perski po kwitnieniu idzie uśpione i zrzucają liści.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, cyklamen domu nie jest tak kapryśna. Oczywiście, istnieją wymogi dotyczące uprawy roślin wewnątrz pomieszczeń. Troska o cyklamenu nie ogranicza się do prawidłowego i terminowego podlewania. Ale przystojny cyklamen, który kwitnie w mroźnej zimy i warty uwagi i czasu.

Wybór i sadzenia

Przede wszystkim, trzeba wybrać odpowiedni kwiat. Jeśli zdecydujesz się na zakup cyklamen w kwiaciarni, rośliny wyborze należy zwrócić uwagę na liściach i bulwach. Bulwy powinny być gęste i bez nerki, znajdujących się na górze i liśćmi kwiatów nie powinien uginać. Kwitnący cyklamen w zimie jest lepiej kupić w październiku (na początku kwitnienia). Wybierz tylko zdrowe rośliny z silną i zielonych liści, a także z dużą ilością ciasnych pąków.

Warto też zwrócić uwagę na glebę, na której jest obsadzony cyklamen. Najczęściej są one sprzedawane w podłożu torfowym. Takie gleby są całkowicie nieprzydatne dla normalnego życia rośliny. W takim przypadku należy natychmiast cyklamen przeszczepione do normalnej glebie. Podczas przesadzania należy starannie usunąć wszystkie bryły torfu i zgniłych korzeni i umieścić drenażu na dnie garnka.

Sprawdź jak zagłębiony bulwę (w perskich cyklamen powinien wzrosnąć o około trzeciej nad ziemią). Wybierz odpowiedni rozmiar puli (Cyclamen nie lubią zbyt dużych zbiorników). Pomiędzy zbiornikiem i ścianką naczynia musi być miejsce nie więcej niż dwa lub trzy centymetry. Dlatego dla Lat roślin z małą podziemne łodygi bulwiaste odpowiednim naczyniu o średnicy około ośmiu centymetrów. Dla dwóch lub trzech lat od kwiatka – czternaście czy piętnaście centymetrów.

Umieścić garnek z kwiatka na chłodnym parapecie koło samego szkła, i starają się chronić cyklamen Dry nagrzewnicę powietrza. Jeśli zasadzić ziarno cyklamen kryte, zasiać je w lutym. Na kiełkowanie nasion potrzeba ciemność i wilgoć, dlatego, przykryć garnek z nasion i spodek. Po pojawieniu się pierwszego liścia i guzek, usuń spodek. Woda sadzonki delikatnie (korzystnie z pipety) zwilżanie gleby w guzków. W lecie rośliny uprawiane sadzonki, a potem opiekować się nimi, jak również dla dorosłych cyklamenu. Do tego kwiatka nie boli i rozkwitł w odpowiednim czasie, trzeba spełniać wymagania do opieki nad nim.

Ogólne zasady opieki

 • Podlewanie

Nie jest konieczne, aby podlać cyklamen ściśle na zaleceniach kwiatem encyklopediach. Dla każdej rośliny jest konieczne, aby pojedynczy system nawadniania i wody w zależności od warunków, w których wzrasta. Najważniejsze – nie overdry i wypełnić kryte cyklamen. Przechowywać w rodzaju, że nie przesuszenie tak straszne jak uwilgotnienia. Uwilgotnienia jest obarczona wyglądu komarów grzyb podpoziomami. Ale najsmutniejsze jest to, że nawet jeden nadmierne podlewanie może spowodować gnicie korzeni i śmierci roślin jak cyklamen. Dlatego prawidłowe nawadnianie – jeden z głównych warunków uprawy pokoju kwiatowego.

 • Oświetlenie

Cyklamen Miłość światła, ale nie tolerują bezpośredniego światła słonecznego. Najlepszy ze wszystkich cyklamenu wewnętrznych czuje się na północnych parapety okien. Dla roślin żyjących na innych okien, chcesz, aby cień od słońca.

 • Temperatura

Cyklamen lubi cool. Słaba reakcja na temperatury powyżej czternaście stopni. Exit – cyklamen zimowe umieścić jak najbliżej do szyby, a latem do czyszczenia garnek z zakładu z dala.

 • Przesadzanie i reprodukcja

Każdego roku (w lecie) cyklamen trzeba przesadzać w świeżej ziemi, jednocześnie przeprowadzający rutynową inspekcję zakładu. Cyclamen persicum odtwarza tylko nasiona (czasami dzieląc żarówki). Cyklamen Europejska może rozprzestrzeniać oddzielenie bulw bocznych.

Specjalne wymagania

Po zakończeniu kwitnienia Cyklamen persicum wchodzi w fazę (okres) resztę. Liście zaczynają żółkną i opadają, a na początku lata bulwy pozostają puste. W tym czasie, roślina wymaga szczególnej opieki.

Wraz z pojawieniem się pierwszych żółtych liści podlewanie należy zmniejszyć (ale nie do zatrzymania go w ogóle). Po Cyclamen zresetować wszystkie liście, trzeba umieścić go w ciemnym i chłodnym miejscu (spiżarni, piwnicy, ale nie ma lodówki!). W tym czasie, korzenie kwiat pozostanie przy życiu, więc trzeba od czasu do czasu podlewania cyklamen (najlepiej z patelni). Późnym latem cyklamenu są przesadzane do nowej ziemi i powrót garnek z kwiatem w jej miejsce. A wraz z pojawieniem się pierwszych liści wracają do dawnego reżimu podlewania.

Okres odpoczynku może być propagowane przez podział Cyclamen persicum bulwy. Zrobić to w ten sposób. Bulwy usuwane z pojemnika, suszy i tnie na delenki (bulwy z pączka i korzeni). Skrawki nieznacznie suszy się i poddaje się działaniu antyseptycznym (drewno lub węgiel aktywny). Następnie delenki sadzone w poszczególnych doniczkach.

Przestrzeganie tych zasad zapewni kapryśny przystojny komfort. Ale jeśli instalacja nie jest w porządku, cyklamen koniecznie dać wiesz o tym. Najważniejsze – nie przegap tego sygnału i zapewnić terminową pomoc do kwiatu.

Sygnały o niebezpieczeństwie i karetka

 • Ulotne kwitną. Powód – gorące warunki, brak składników odżywczych. W tym przypadku należy przenieść cyklamen w chłodnym miejscu i paszy.
 • Rotting łodyg i liści. Możliwa przyczyna – nadmiar wilgoci w glebie, wodzie wprowadzania w strefie kiełków. Pierwsza pomoc – suchej gleby i podlewania cyklamen mniej.
 • Vyanuschie i żółknięcie liści. Powód – suche i gorące powietrze, jasne słońce, brak podlewania. W tym przypadku trzeba pritenyat cyklamen, często podlewane i nawilżać powietrze wokół kwiatu.
 • Powstawanie małych zdeformowanych liści. Możliwa przyczyna – pojawienie się szkodników (cyklamen roztocza, wciornastki, mszyce). Pomoc – usunąć zainfekowanych liści, zmniejszyć temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu, cyklamen spryskać środkiem owadobójczym.

I wreszcie, wprowadź następujące wnioski na temat cech tego domu roślin.

 1. Cyklamen jak chłodnym i umiarkowanym podlewaniu, jasne pokoje.
 2. Cyklamen nie lubią stagnacji wody w glebie, suche powietrze, ciepło, uwilgotnienia.
 3. Okres kwitnienia, cyklamen naprzemiennie z okresami odpoczynku. Cyklamen perski krople liści i traci dekoracyjny.

Jak widać, nie tyle cyklamen i kapryśna. Tak, wybredna (ale wymagania są dopuszczalne), ale delikatny (ale jest to, że w niekorzystnej sytuacji?), Ale jak dobrze! Jak dobry przystojnych cyklamen z egzotycznych kwiatów, motyli! On z pewnością ozdobić swój dom, szczególnie dumni i powodem entuzjazm i uznanie dla jego kochanki. Powodzenia!

load...