ćwiczenia logopedyczne. Litera „p” – nie ma problemu!

Nawet wczoraj, twój Crumb agukal śmieszne, inne stojące jej uśmiech. A dzisiaj idzie do przedszkola, a szkoła nie jest daleko. Może on nawet nie wie, wszystkie lub prawie wszystkie litery, recytowali wiersze i ogólnie bardzo mądrego dziecka. Ale prześladuje pojęcia, co się z nim stało, że coś było nie tak. Oczywiście! Dzieciak nie wymawiać literę „R”. I to w najlepszym razie – w najgorszym dzieckiem w ogóle w jamie ustnej może być prawdziwym „bałagan”!

load...

Co należy zrobić rodzice w takiej sytuacji? Wydaje się, że odpowiedź jest oczywista – ćwiczenia logopedyczne może pomóc w rozwiązaniu problemu. I to jest w porządku, ale tylko częściowo. Nie spiesz rzeczy i spróbować skorygować wadę u dzieci poniżej pięciu lat. Logopedzi wyjaśnić – w takim przypadku, jeśli dziecko rozwija się harmonijnie, nie ma w ogóle – żadnych problemów z narządów artykulacyjnych, dźwięk „p” w swojej wypowiedzi pojawia się tylko do piątego roku życia. Ten dźwięk – najnowsza, który pojawia się na dziecko.

Jednak w niektórych przypadkach, pipsqueak nie może wymówić literę „P” na własną rękę. W tym przypadku, należy pokazać dziecko do lekarza – stomatologa – połowę wszystkich tych przypadkach przyczyną problemu jest krótszy wędzidełko podjęzykowe. W tym przypadku problem można rozwiązać w bardzo prosty sposób – wystarczy przyciąć je. Operacja trwa mniej niż dziesięć sekund, a do wieczora dziecko całkowicie o nim zapomnieć.

Jednak w drugiej połowie czasu na ustawienie literę „P”, najprawdopodobniej, że dziecko będzie potrzebować pomocy logopedy. Jednak w większości przypadków rodzice mogą starać się to zrobić samemu. Aby to zrobić, trzeba będzie sporo – wolny czas, cierpliwość i wiedząc, co robić.

ćwiczenia przygotowawcze

Sesje terapii mowy z dzieckiem – proces wystarczająco długo, więc nie należy się spodziewać, że dziecko zaczyna wymawiać literę „R” do końca pierwszej sesji. Przed przystąpieniem bezpośrednio do ustawienia dźwięku, niezbędne jest przygotowanie urządzenia mowy i płuc. Dla tego ideału następujące ćwiczenia:

load...
  • Praktykowanie światło

Dla dziecka poprawnie wymawiając literę „P”, trzeba nauczyć go, jak prawidłowo oddychać. Aby to zrobić, spróbuj z dzieckiem jak ćwiczenia: Poproś dziecko, aby oddychać głęboko i następnie wydech i nie po prostu dmuchać mocno, jakby wydmuchiwania wyimaginowanej świecę, powodując wibracje w ustach.

Rodzice powinni wcześniej się ćwiczyć, aby wykazać się dziecka. Nawiasem mówiąc – niektórzy logopedzi powinni skorzystać z tej świecy, aby ułatwić zadanie dziecięcą. Ale, oczywiście, w żadnym wypadku nie wolno zapomnieć o bezpieczeństwo pożarowe. To ćwiczenie dziecko musi być powtarzane co najmniej dziesięć razy.

  • Praktykowanie język

Dzieciak musi całkowicie zrelaksować się w język i ścisnąć go między zębami. Następnie trzeba wziąć głęboki wdech i wydech z siłą, wymawiając co – czy samogłoska, powodując język wibrować. Sam język i usta dziecka musi być w tym samym czasie całkowicie zrelaksowany. W celu zweryfikowania poprawności wykonywania, konieczne jest, aby doprowadzić do ujścia dłoni dziecka – jeśli wszystko jest w porządku, będziesz czuć ostry strumień zimnego powietrza. Takie ćwiczenie musi być około dziesięć razy z rzędu.

Nie mniej przydatne i tak zwane „clip-clop” język. Poproś dziecko, aby dźwięk chód konia – wstępnie pokazać dziecku, jak to zrobić. Język musi najpierw dotknąć powierzchni całego nieba, a następnie spadają w dół. Aby do tego ćwiczenia przyniósł oczekiwane korzyści, należy postępować zgodnie z dolną szczękę dziecka – powinien zostać złagodzone. To ćwiczenie powinno trwać przez około jedną minutę.

Poproś dziecko, aby otworzyć usta tak, że przerwa między zębami wynosił około dwa palce. Zapytaj swoje dziecko do podnoszenia kartę i dotknąć je do nieba – uzdę powinny być napięte. Język powinien być utrzymywane w tej pozycji tak długo, jak to możliwe.

ćwiczenia artykulacyjne

Po tygodniu ćwiczeń przygotowawczych, można przejść bezpośrednio do realizacji ćwiczeń artykulacyjnych. W arsenale logopedów mają bardzo dużą liczbę różnorodnych ćwiczeń, ale powiemy tylko o najskuteczniejszym z nich. Tak więc, ćwiczenia logopedyczne – litera P:

  • Huśtawka

To ćwiczenie jest jednym z najbardziej skuteczne nie tylko do litery „r”, ale także o czystość mowy w ogóle. Zapytaj okruchy uśmiechu i szeroko otwarte usta. Wtedy zaczną przechodzić „jeden – dwa”. Dla każdego dziecka powinno konta przenieść końcówkę ruchliwej języka z jednego kącika ust do drugiego. Dolna szczęka dziecko powinno przez cały czas ćwiczenia pozostają nieruchome. Czas trwania tego ćwiczenia – około dwóch minut.

  • Pędzel i farby

Pozycją wyjściową dla tego ćwiczenia jest podobny do poprzedniego – zapytaj okruchy uśmiechu i otworzyć usta. Następnie pokazać dziecku jak trzymać język zrelaksowany po niebie w kierunku gardła z zębami jak pędzlem na papierze. Dolna szczęka dziecka powinna być stała. Realizacja tego zadania – pięć minut.

  • Szczoteczka do zębów

Zapytaj okruchy uśmiech i lekko rozchylone usta. Mocno końcówka języka symulować okruchy szczoteczka ruch górnych zębów. Ruchy muszą być bardzo zróżnicowana – iw górę – w dół i okrągła. Czas trwania ćwiczeń powinno być około trzech minut.

  • Liczymy zęby

Ponownie, zapytać dziecko otworzył usta. Dziecko musi podjąć włącza napiętej język końcówki dotyka każdy ząb w górnym rzędzie, od wewnątrz. W ciągu zaledwie jednego lekcji dziecko musi przeliczyć swoje zęby co najmniej dziesięć razy. Dolne okruchy Szczęka zawsze pozostaje nieruchomy.

  • Gra na harmonijce

Poproś dziecko, by uśmiechnąć się szeroko i otworzyć usta. Język zrelaksowany musi być ustalona na niebie, a następnie dziesięć razy, aby otworzyć i zamknąć usta. Po tym, że dziecko powinno być kilka minut, aby całkowicie się zrelaksować wszystkie mięśnie twarzy.

  • Rolka bębna

Zapytaj swoje dziecko, aby otworzyć usta. Bez zamykania go, dziecko musi wyraźnie i wielokrotnie wymawiać dźwięk „e-e-e-e”. Zadbać, aby jego język cały czas przed górnych zębów, a jego usta były otwarte. Czas trwania tego ćwiczenia – trzy minuty.

  • Komar

Otwarte usta: wszystko jedno – pozycji wyjściowej. Czubek języka dziecka powinny górne zęby, a następnie wymawiać dźwięk „ZZZZ”. Czas trwania ćwiczenia – trzy minuty.

Brzmi wypowiedź „P” w rozmowie

Kiedy dziecko opanuje wszystkie powyższe ćwiczenia, można przejść do następnego kroku – ustawienie solidne wymowa dźwięku „r”. Aby rozpocząć, należy poprosić dziecko, aby wykonać następujące czynności:

Napięta końcówka pióra musi być wciśnięty do nieba, a krawędzią języka – do zębów trzonowych górnych zębów. Po tym, że dziecko powinno próbować wymawiać literę „R”. Jeśli ci się uda, końcówka pióra musi wibrować.
W takim przypadku, jeśli wszystko odbywa się prawidłowo, dźwięk będzie czysty i mocny. Jeśli tak nie jest, zacząć wszystko od nowa.

Jednak pomimo faktu, że dziecko może być na wniosek wymawiać dźwięk „R”, nie spieszą się radować i założyć, że praca jest wykonywana. Oczywiście – to wielki przełom, ale nie wszystkie, ale tylko w połowie. Trzeba zautomatyzować poprawnej wymowy dźwięku podczas rozmowy niemowlęcym. Ale na początek to dopiero wtedy, gdy dziecko uczy się łatwo wymawia „R” w izolacji. Inaczej, wszystkie twoje wysiłki pójdą na marne.

Automatyzacja Wymowa „P” – to bardzo pracochłonne zadanie, które może trwać bardzo długo. Na początku dziecko musi nauczyć się wymawiać literę „R” w oddzielnych sylab, a następnie – w słowach, a następnie – w propozycjach. I dopiero po tym możemy spodziewać się normalnego wymówienie litery „P” w spontanicznej mowie.

Po pierwsze, trzeba nauczyć dziecko dobrze wymawiać literę „R” w składzie sylab z spółgłosek – na przykład, itd .., śro … Gdy dziecko opanuje tę wymowę, przejdź do kolejnego kroku – dźwięk wymowy „r” w bezpośrednich sylab, takich jak Dr. ..pa … I dopiero po tym można nauczyć dziecko wymawiać dźwięk „r” na końcu słowa.

Po wszystkich tych kroków zacznie natychmiast automatyzacji wymowy liter. W tym zadaniu będzie pomóc szereg wierszy, chistogovorki i twistery języka. Są one bardzo skuteczne, aby zautomatyzować wymówienie litery „p”, ale tylko pod warunkiem, że będą zabierani według grupy wiekowej. I to jest zrozumiałe – po wszystkich ćwiczeń logopedycznych dla dzieci od 3 roku będą znacznie różniły się od tych samych ćwiczeń przeznaczonych dla starszych dzieci.

Na koniec chciałbym powtórzyć raz jeszcze – nie spiesz się i nie spieszyć rzeczy. Jest mało prawdopodobne, że będzie w stanie poradzić sobie z tym zadaniem w dwóch – trzech tygodni lub nawet miesięcy. Przeciętny „r” dźwięk inscenizacja wymowa trwa około trzech miesięcy, chociaż w niektórych przypadkach może okazać się wziąć jak coraz krótszym czasie.

Dostać wystarczająco dużo cierpliwości, a w każdym razie nie karcić dziecko w przypadku, gdy coś dostaje nie po raz pierwszy. W przypadku, że klasa będzie występować pod ciśnieniem i w napiętej atmosferze, a ich wydajność jest znacznie niższa. Dlatego dziecko powinno zawsze czuć wsparcie rodziców i robią to z przyjemnością. I nie zapomnij, aby pokazać dziecko do logopedy!

load...