Co zrobić, jeśli dziecko nie słucha?

Bardzo często psychologów dziecięcych i wychowawcy usłyszeć od rodziców jest bardzo częste pytanie: dziecko nie reaguje, co robić? Wydawałoby się, że jest to problem jak są rodzice i dzieci – to jest zawsze. I na pierwszy rzut oka może się wydawać, że w takim systemie długofalowej edukacji dziecka powinny być dopracowane do ostatniego szczegółu, i muszą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.

load...

Jednak w praktyce okazuje się, nie jest to przypadek – a to nie jest zaskakujące. Po tym wszystkim, czas nie jest statyczna, zmieniając nie tylko rodziców, ale także dzieci, sposób życia, wartości moralne społeczeństwa, i więcej, w żaden sposób nie wpływa na przebieg procesu edukacyjnego. A przede wszystkim wiele z tych zmian i sprzeczności naszych czasów – świat zmienił się radykalnie tylko w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Zbyt wielu rodziców są zupełnie zdezorientowani, w wyniku komunikacji z dzieckiem, mogą komunikować się niepewne, niespójne, bez wyraźnego wyznaczenia dopuszczalnych granicach. I to nie dziwi, że każde dziecko czuje się tam jak niepewności rodziców i spróbować go natychmiast użyć, aby „wyciągnąć koc” i zmuszanie rodziców do swoich rodziców dokładnie to, czego potrzebuje.

Ale z pewnością niemal wszyscy rodzice rozumieją, że mają – że nie. Rezultatem jest nerwowa, napięta atmosfera – nerwowy i mama i tata i dziecko. Tak, i wszyscy inni domownicy są mało prawdopodobne, aby pozostać cicho przez długi czas na tle systematycznej walki rozgrywającego. Wynikiem tego procesu edukacyjnego może być dwojaki: albo rodzice po prostu – po prostu zrezygnować z jego ne’er-DO-syna lub córki ręką, dając dziecku całkowicie się lub, oczywiście, jest o wiele bardziej rozsądne, poszukują oni z pomocy psychologów dziecięcych, lub, jeśli nieobecność, zawodowych psychologów.

I nie zawsze w takich sytuacjach, to jest około nastolatka! Bardzo często, nominacja do powyższych specjalistów przyjść całkiem jeszcze rodzice małych dzieci – 5 – 7 lat. I to jest dość niefortunne tendencja – bo jeśli rodzice nie mogą sobie poradzić ze zbuntowanym dzieckiem, gdy był jeszcze trochę przerażające nawet myśleć o tym, co by się stało w tak trudnym przejściu do dorosłości.

load...

Dlatego nauka dziecka jest niezbędna. Jednak, niestety, tylko gotowe recepty prawo działania w danej sytuacji po prostu nie istnieje. Oczywiście, istnieją pewne podstawowe zasady i techniki, ale rodzice muszą pamiętać, że wszystkie dzieci są bardzo indywidualne, a co działa dla jednego dziecka, jest całkowicie nie do przyjęcia dla drugiego. Edukacja jest tylko działalność twórcza, a rodzice powinni czuć dotkliwie potrzeby swojego dziecka, tak jak dobry muzyk jego instrumentu.

Po pierwsze, rodzice powinni mieć możliwie najpełniejszej informacji dotyczących życia ich dziecka – krąg komunikacji, pragnienia, zainteresowania, cele. Jak nieprawdopodobne, jak mogłoby się wydawać nie, ale, niestety, wielu rodziców nie ma najmniejszego pojęcia o tym, co ich dzieci żyją. I nie ma nic dziwnego w tym, że znalezienie wspólnego języka z dzieckiem jest bardzo trudne – bo w takiej sytuacji rodzice nie mają prawie żadnej wspólnej płaszczyzny z dzieckiem. Więc jak mamy rozumieć?

A jeśli rodzice chcą nawiązać relacje ze swoimi dziećmi, mają wystarczający wpływ, powinny one być przygotowany na to, że będą musieli dużo pracować. I przesunięcie procesu na ramionach psychologów i nauczycieli również nie będzie działać – w rzeczywistości, rodzice powinni budować relacje, nawiązać kontakt i prowadzić działania i zachowania dziecka w wymaganym kierunku.

Więc dlaczego konflikty?

Bardzo często tych rodziców, którzy, dla niektórych – z jakiegokolwiek powodu stracił kontaktu i relacji z dzieckiem, należy zadać sobie i innym to samo pytanie – dlaczego tak się stało? Gdzie popełnił błąd krytyczny, po którym rozpoczęła się nieunikniony rozłam? Oczywiście, każda rodzina tych powodów własną rękę, ale psychologów dziecięcych wyróżnić kilka głównych powodów, taki czy inny sposób wpływają na proces. Powody te obejmują:

  • Wyścig o władzę

Jednym z najczęstszych winowajców pokoleń konflikt jest elementarna walka rodziców o prawo do gry pierwsze skrzypce w życiu rodzinnym. Co do zasady, dzieci są bardzo w konflikcie między mamą i tatą. Jednak bardzo szybko zaczną widzieć w tych konfliktów możliwość odbiegają od zasad, nie słuchać, jeśli nie manipulować ich rodziców. Zbyt wielu rodziców, wierząc, że każdy konflikt nie jest dla uszu dzieci, dowiedzieć się związek bez obecności dziecka. Jednakże, byłoby naiwnością sądzić, że dziecko pozostanie w nieświadomości – dzieci są bardzo dobre i wrażliwe psychologowie, i mieć pewność, aby szybko zrozumieć, co jest co.

  • Całkowite podporządkowanie interesów dziecka

Kolejny model stosunków rodzinnych, które występuje bardzo często – jest bezwarunkowe posłuszeństwo woli młodszych członków rodziny, a organizacja życia rodzinnego jest podana tylko do potrzeb dzieci. Jednak psychologowie takie rodzice powinni jak najszybciej, aby zatrzymać i zrewidować swoje poglądy na temat życia. Oczywiście, jest rzeczą oczywistą, że głównym Sens życia prawie wszyscy rodzice – dzieci.

Ale zapomnieć o sobie i nie warto – po urodzeniu dziecka, twoje życie nie kończy się, lecz tylko staje się bardziej intensywna. I nie ma nic złego w tym, że dzieci spędzą miesiąc we wsi z babcią, a nie w obozie w krajach tropikalnych. Ale można w końcu zrobił po tylu latach pozwolić uciec do morza, aby odpocząć.

A jeśli całe życie rodzinne będzie obracać się tylko wokół dzieci, a następnie bardzo szybko dzieci dostanie takie złe cechy jak lenistwo, samolubstwa, nieodpowiedzialności i kompletnych innych „uroków”. I rodzice powinni zawsze pamiętać, że dziecko prędzej czy później powstanie. I chcąc – nie chcąc będzie musiał żyć w społeczeństwie ludzi, dla których dziecko jest tylko członkiem społeczeństwa, a nie tylko wybitnym osobowość, co jest dla ciebie. I tylko pomyśleć, jak będzie czuć się egocentrycznej dziecka, który jest przyzwyczajony do tego, że każdy jego kaprys spełnione natychmiast, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki?

Oczywiście, istnieje wiele innych przyczyn konfliktu między rodzicami i dziećmi. Jednak wszystkie one wydają się być oparte na tych dwóch podstawowych błędom rodziców. Rodzina i dziecko psychologów zaleca, aby rozwiązać ten problem bardzo obiektywnie i bezstronnie ocenić i zidentyfikować wszystkie błędy, które pozwalają rodzicom komunikować się ze swoimi dziećmi.

Kto jest winien i co robić?

Tak więc fakt, że problem nadal istnieje, rodzice rozumiane i akceptowane jako nieuniknione. To dobrze, ponieważ, jak wiadomo, rozpoznanie problemu – to połowa rozwiązaniem. Ich błędy muszą być w stanie rozpoznać. Iw związku z tym do przeprowadzenia najbardziej autentyczną pracę na błędy, ponieważ prawie zawsze głównymi winowajcami konfliktu pokoleń, niestety, jest to, że rodzice – w rzeczywistości są one znacznie starszy i mądrzejszy niż dziecko. A, odpowiednio, a wyjście z tej sytuacji powinny one szukać.

Więc jakie są błędy często popełniają rodzice? To jest to, co poprosiliśmy o rozmowę do psychologa dziecięcego. I to, co powiedział nam.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, aby rodzice – to wolnostojący widok własnego zachowania. Tak – tak, uważnie obserwować siebie – w jaki sposób komunikują się ze sobą, z dzieckiem sam, z rodziną i tylko znanych ludzi. Niestety, często model komunikacji jest zbyt daleko od ideału. Ale dzieci są jak gąbka wchłaniają wszystko. I zachowanie tych najbliżej dziecka ludzi – rodziców – to kopie w całości. Oraz zakaz tutaj jest ledwie coś można go naprawić, bo najczęściej dziecko działa zupełnie nieświadomie – na poziomie podświadomości.

Szczególną uwagę należy zwrócić na ewentualne wypowiedzi w adresie przełożonych w pracy lub opiekunów dzieci i nauczycieli, zwłaszcza w obecności dziecka. W ten sposób dajesz mu do zrozumienia, że ​​zaprzeczenie władzy i autorytetu – to całkowicie normalne i powszechne. A zatem, jest całkiem naturalne, że dziecko będzie myśleć w ten sam sposób.

W rezultacie przestaje postrzegać wychowawców i nauczycieli stale kwestionowania ich wiarygodności. Co więcej, często wchodzą w otwarty konflikt z osobą dorosłą, a nawet „kiwając” do ciebie „mówią, a moja mama mówi …”. To naprawdę bardzo nieprzyjemna sytuacja. Ale najgorsze, co może się zdarzyć – jest to, że prędzej czy później dziecko z dużym prawdopodobieństwem można postawić pod znakiem zapytania wiarygodność.

Dlatego psychologowie powinni być bardzo ostrożnym i uważać z uwag krytycznych w stosunku do osób dorosłych, a zwłaszcza dla wychowawców i nauczycieli. A zwłaszcza nie dowiedzieć się relacji z dzieckiem – lepiej poświęcić kilka minut i iść do przedszkola lub do szkoły w czasie, gdy dziecko obok ciebie nie będzie.

Oczywiście, w celu spełnienia wszystkich tych wymagań, rodzice muszą całą swoją szybkość i stałą dokładną samokontrolę. Ale wkrótce to zachowanie wróci do normy i staną się rutyną. I wysiłek będzie warto – na zachowanie dziecka zaczyna się zmieniać niemal na naszych oczach. Mianowicie, konieczne jest w tym przypadku.

Innym ważnym punktem – pamiętaj, że dziecko ma prawo do ochrony. A prawo to nie jest przypadkiem zawarte w oficjalnym Konwencji ONZ o prawach dziecka. Dziecko z natury jest bardzo ważne, aby czuć się bezpiecznie. To wielu rodziców może dość szybko się spierać, bo chronią dzieci przed wszelkimi niebezpieczeństwami naszych możliwości! Oczywiście, z tym, nikt nie twierdzi, jesteś ochrony dzieci przed niebezpiecznymi przedmiotów gospodarstwa domowego, przed niebezpieczeństwami na drodze, z różnych chorób i tym podobnych.

Należy jednak pamiętać, że dziecko jest w pilnej potrzebie nie tylko do ochrony przed realnym zagrożeniem, ale także przed niebezpiecznymi informacji dopóki nie naprawdę nauczyć się akceptować to czy te informacje, a zatem rzeczywistym i odpowiednio ocenić go. Zazwyczaj taka możliwość pojawi się dziecko o dwanaście – trzynaście lat.

Do tego czasu, aż dziecko jest małe, rodzice muszą tak dokładnie, jak to możliwe, aby zachować okruchy różnych negatywnych informacji. Staraj się nie zawierać małego dziecka z kanałów informacyjnych i filmów zbyt okrutny realistyczne. A jeśli zdarzy się tak, że dziecko jest nadal postrzegane szczególną historię bezkompromisowej, należy mu powiedzieć, że żołnierze, policjanci i strażacy muszą poprawić sytuację i wszystkich uratować.

Psychologowie twierdzą, że dziecko dla pełnego i harmonijnego rozwoju dziecka powinno być całkowicie pewni tego, że świat wokół niego tylko dobre i sprawiedliwe. W przeciwnym razie cała natura z dzieckiem może być znacznie się oprzeć i buntownikiem. W rezultacie rodzice otrzymają całkowicie niekontrolowany agresywną lub histeryczną dziecko.

Dla rodziców, ważne jest, aby być rygorystycznie konsekwentna w swoich słowach i czynach. Jeśli złożyć obietnicę do dziecka, aby spełnić swoją obietnicę, co może przyjść. I jeśli nie uzyskać obietnice, z powodu niezwykłej siły wyższej, w każdym razie nie odwołuje, i mieć pewność, aby rozmawiać ze swoim dzieckiem, wyjaśnić mu, dlaczego nie można dotrzymać słowa i przypisać nową datę. W przeciwnym razie dziecko nie będzie już ufać. I nawet nie trzeba mówić bez zaufania każdego dobrego związku.

To samo odnosi się do zakazu. Jeśli masz coś zakazano jej dziecko, w każdym razie, nie idź na to od czasu do czasu i nie zrezygnować z zakazu. Dla prawidłowego rozwoju dziecka, musi wiedzieć dokładnie granice tego, co jest dozwolone. W przeciwnym razie, to bardzo duże ryzyko, że dziecko będzie doświadczenie niemal nieodpartą pokusę, aby spróbować poszerzyć ich zakres dozwolony.

Jednak z ograniczeniami trzeba być bardzo ostrożnym. Nie powinno się całkowicie ograniczyć życie dziecka ścisły zakaz. Powinny one być tylko wtedy, gdy zakaz ten jest naprawdę istotne i konieczne. Po tym wszystkim, nie jesteś despoci, ale przede wszystkim kochających rodziców. Na przykład, nie jest konieczne, aby zakazać oglądania telewizji lub korzystania z komputera tylko dlatego, że masz zły nastrój dzisiaj.

Nawiasem mówiąc, o zły nastrój należy wymienić oddzielnie. Nigdy, w żadnych okolicznościach, jest nie do zaakceptowania zrywać ich gniew i złego humoru na jego dziecka. Być może znieść w ciszy, ale bardzo szybko przejmie ten zły nawyk łzawienie jego zły nastrój na innych – przyjaciół, nauczycieli, braci, sióstr, a nawet dla ciebie. I pozbyć się tego nałogu jest bardzo trudne. Dlatego rodzice powinni uważnie kontrolować swoje emocje.

Oczywiście, nie jest to konieczne w zły nastrój próbować przedstawiać wesoły uśmiech. Jednak to sprawia, że ​​więcej sensu powiedzieć dziecku, że w tej chwili masz coś niepokojącego, więc nie jesteś skłonny do rozmowy. Należy jednak pamiętać, aby rozmawiać z obietnicą – aby wyciągnąć – Play – read – trochę później. Wierz mi, to zrozumiesz nawet najmniejsze dziecko. I całkowicie wyeliminować konflikty i nieporozumienia.

Innym bardzo rozpowszechnionym błędem rodziców – niespójność w zakresie edukacji. Na przykład, nie wolno iść do córki swego przyjaciela. A moja córka natychmiast pobiegł do papieża, który łatwo oddalić córkę. Zgadzam się całkowicie absurdalne i niedopuszczalne nałóg. I warto zauważyć, dziecko raz te różnice w polityce edukacyjnej mama i tata, mógłby zacząć je regularnie nadużywać.

Umiejętności rodzicielskich powinna działać jako monolitycznej granitowej płycie! Oczywiście, nawet w najbardziej idealne dla par bez kontrowersji w polityce edukacji dzieci jest bardzo trudne do zrobienia. Ale w każdym razie, nie znaleźliśmy się relacje i nie uwzględniają te różnice w obecności dziecka, ponieważ może on zacząć zachowywać się źle, biorąc pod uwagę, że rodzice sami nie wiedzą, co się z nim połączyć.

W żadnym wypadku nie należy pozostawiać bez kary uchybień dziecięcej. Oczywiście, nie mówimy o złamanym filiżanki lub przypadkowo podarte spodnie – z takiego nikt nie jest odporny. Ale jeśli ten kielich dziecko, coraz pompowana w górę, rzucił nim o ścianę lub pocięte spodnie je nosić, kara powinna być, i natychmiastowe. Psychologowie generalnie nie zaleca się odroczyć wykonanie kary, jak praktycznie wszystkie dzieci czekają na kary jest najbardziej ciężką próbę, negatywny wpływ na ich psychikę

Mama lub dziewczyna?

Jest to kolejny krytyczny błąd, który najczęściej pozwalają mianowicie matki przeciwko córkom. Dążą one stać się jednym prawdziwym przyjacielem. Oczywiście, ta chęć jest godna szacunku i uwielbienia. Ale w żadnym wypadku nie wolno nam zapominać, że przyjaciółka może potrzebować około dojrzewania i potrzeb dziecka jest matka.

A ściśle mówiąc, nawet nastolatek powinien pamiętać, że matki – zwłaszcza matki. I tak w każdym razie nie powinno być dozwolone postawę zażyłości wobec siebie. Tkliwość i czułość, to niekoniecznie musi iść w parze ze znajomością. Dziecko po prostu niezbędna potrzeba silnej ręki rodzicielskiej, opieki i wsparcia – w przeciwnym razie jego harmonijny rozwój jest po prostu niemożliwe.

Chwalić dziecko

Również mówić o tym, co zrobić, jeśli dziecko nie słucha, nie mówić o tak ważnym instrumentem edukacji, jak pochwały. Prawie zawsze rodzice chwalić dziecko tylko dla sukcesu akademickiego, a więc skupienie się tylko w przypadku sukcesu akademickiego.

Oczywiście, dobra wydajność jest niezbędna. Ale ona nie jest jedyną wartością. Dziecko potrzebuje również chwalić i na innych jego cech – do wrażliwości, inteligencji, życzliwości, cierpliwości, taktu. Taka pochwała będą miały na celu rozwój cech dziecka, że ​​będzie to przydatne w dorosłym życiu.

A najważniejsze, że rodzice powinni pamiętać: najlepsze porady w wychowaniu dziecka powinna być miłość. I nie zamierzamy zadać pytanie: dziecko jest niegrzeczne, histeria nie słucha, co robić? Wy nie mylić, a będziesz już wiedzieć dokładnie, co zrobić, jeśli dziecko nie słucha.

load...