Co warto zobaczyć w Norwegii?

Zawartość:

Królestwo Norwegii znajduje się w Europie Północnej i tworzy zachodnią część Półwyspu Skandynawskiego. Jego linia brzegowa jest całkowicie wcięte fiordy – głębokie doliny, które pojawiły się na miejscu lodowców, które zostały zalane. Najdłuższy z nich – Sognefjord – rozciąga się na długości 203 kilometrów w głąb lądu; Fiordu Geiranger i Nereus fiordu wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Brzegi Norwegii są myte przez Oceanie Arktycznym i Morzu Barentsa.
Powrót do spisu treści

load...

Atrakcje w Norwegii

Pustyni niemal nietknięte i niesamowite dziedzictwo kulturowe Norwegii przyciągają tysiące turystów każdego roku.

Zimny ​​klimat promuje aktywny rozwój sportów zimowych. Piesze i jazdę na nartach – to świetny sposób, aby spędzić niezapomniany czas w krainie Wikingów.

Indywidualne podejście, zabytki historyczne i kulturowe Norwegii. Muzea narodowe zebrano próbki sztuki i rzemiosła, które wprowadza nas do wyjątkowej kulturze północnych ludzi. Twierdza Akershus w Oslo, Alta Museum, National Gallery, katedra Nidaros, Bryggen w Bergen – atrakcje, które po prostu trzeba zobaczyć, będąc w Norwegii.


Powrót do spisu treści

Zamek w samym sercu Oslo

Prawdopodobnie najbardziej znaną atrakcją jest miasto Oslo Akershus Fortress – jeden z symboli narodowych Norwegii. Został zbudowany ponad siedem wieków temu. Budowę twierdzy rozpoczęto pod koniec XIII-XX wieku, aby chronić kapitał przed inwazją agresorów. W pierwszej połowie XVII wieku został przebudowany w zamku, nadając cechy architektury renesansu. Przez większą część swojej historii, Storting (lub jej części) był wykorzystywany jako więzienie. W czasie II wojny światowej był niemiecki obóz jeniecki.

load...

Obecnie twierdza jest wciąż teren wojskowy. We wschodniej części budynku jest obecnie w Ministerstwie Obrony Norwegii. Jednak drzwi są otwarte dla zwiedzających codziennie do 21.00. Można odwiedzić Muzeum norweskich sił zbrojnych (Norweskie Muzeum Sił Zbrojnych) oraz Muzeum organizacji ruchu oporu (Resistance Norweski muzeum), które znajdują się w twierdzy. Warto również zajrzeć do Mauzoleum Królewskim, gdzie szczątki wielu pokoleń rodziny królewskiej są. Z widokiem na zatokę i kilka kroków od najwyższej klasy hoteli, Akershus Twierdza jest doskonałym punktem wyjścia do odkrywania atrakcji Norwegii.


Powrót do spisu treści

Galeria Narodowa w Oslo

Prawdziwi koneserzy sztuki przybył do Norwegii jest niewątpliwie przede trafi do Galerii Narodowej w Oslo. Historia muzeum sięga 1836 roku. Prawie dwa wieki Galeria posiada największy zbiór prac wiodących norweskich artystów i rzeźbiarzy, które dziś jest skarbem narodowym w Norwegii. W 2003 roku National Gallery w Oslo, podjął współpracę z dwoma innymi muzeami, zmieniła nazwę na National Gallery of Art, Architecture and Design.

Jednak wiele osób nadal wolą używać starej nazwy, jak na całym świecie sławę przyniósł do muzeum jest bezcenne przykłady sztuki. Kolekcja obejmuje dzieła nie tylko w Norwegii, ale również francuskie, szwedzkie i duńskie artystów. W galerii można znaleźć dzieła przedstawicieli wczesnego modernizmu francuskiego Henri Matisse’a i Paula Cezanne’a, a także post-impresjonistów Vincenta van Gogha.

Jednak najcenniejszym zabytkiem Galerii Narodowej są cztery wersje słynnego obrazu „Krzyk” Edvarda Muncha norweskiego artysty. Napisana w 1893 roku, został skradziony w 1994 roku, ale w końcu wrócił do muzeum.
Powrót do spisu treści

Tajemnicze postacie Alta

Znajduje się w północnej Norwegii w pobliżu miasta Arctic Circle of Alta rzeźb skalnych są najważniejsze dowody istnienia aktywności ludzi w dalekiej północy, w okresie pomiędzy 4200 i 500 lat przed naszą erą. Ilustrują one szczegółowo życie prehistorycznego człowieka. Zdjęcia zostały wyryte na skałach wzdłuż fiordu w trakcie cofania się lodowców, więc stwierdzono wyżej obrazy, te starsze, które są bliżej do obecnego poziomu morza. Różnica w wysokości około 25 metrów.

Pierwsi badacze malarstwo rock Alta odkryli i badane w 1967 roku, aw 1985 roku wykonane rysunki na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 1991 roku muzeum zostało otwarte tutaj, co w 1993 roku otrzymał tytuł najlepszego muzeum Europejskiej. Naukowcy retuszować zdjęcia jasnym czerwoną farbą, ale poza tym pozostał nienaruszony Alta Vista

Grupa petroglify (rock sztuki) składa się z ponad 5000 rysunków i rzeźbione w liczbach kamiennych ludzi i zwierząt. Większość z nich (około 3000 obrazów) zostanie skoncentrowana w muzeum pod gołym niebem Alta, która obejmuje również przestrzeń wystawową z pięknych eksponatów prehistorii regionu.


Powrót do spisu treści

Katedra Nidaros

Katedra Nidaros – wspaniałe połączenie średniowiecznych stylów architektonicznych. Początkowo była tylko mała bazylika, ale w pierwszej połowie XII-tego wieku rozszerzony do gigantycznych rozmiarów. Dziś, katedra to największa średniowieczna budowla w Skandynawii. Nawa i prezbiterium wykonano w stylu wczesnego gotyku (XIII wiek) i jest bardzo przypominają współczesnych katedr Anglii, zwłaszcza Westminster Abbey i Lincoln Cathedral of St. Mary. Zachodnia fasada ozdobiona jest znakomity rzeźbiarskiej zespół dwóch wież i gotycka wzrosła w środku.

Rzeźby, z których większość miała zostać zastąpiona na początku XX wieku, przedstawiają postacie apostołów Starego Testamentu, biskupów i aniołów. Główną atrakcją katedry – przednia ołtarz, pochodzący z początku XIV-tego wieku, dziś mieści się w galerii Chapel. Został on wzniesiony na cześć św Olaf – norweskiego króla i bohatera narodowego, którego relikwie znajdują się w katedrze.

Przez długi czas kościół był miejscem koronacji królów norweskich (koronacja został odwołany w 1908 roku). Dziś katedra Nidaros jest luterański kościół parafialny. Każdego roku odwiedza go około 400 tysięcy turystów.


Powrót do spisu treści

Fantastyczny Port Bergen

Bryggen – barwny kompleks budynków wzdłuż nabrzeża miasta Bergen, wykonane z drewna. Port został zbudowany w okresie największego wpływu Hanzy, sojusz miast handlowych, które w XIV wieku zmonopolizowali handel wzdłuż północnych wybrzeży Europy. Liczne pożary (z których ostatnie miały miejsce w 1955 roku) wyrównał kilka drewnianych budynków stoczni, ale większość pozostała. W 1979 roku Bryggen został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa.

Przez wiele wieków, port jest główną atrakcją Bergen, a jego sylwetka spiczastymi dachami – może obraz najbardziej rozpoznawalnym w całej Norwegii. Obecnie istnieje wiele różnych sklepów z pamiątkami, kawiarnie, restauracje i muzea. Większość budynków są obecnie wykorzystywane jako atelier.

Jednak warto pamiętać, że główną wartością terytorium Norwegii – jego natura. Dlatego, oprócz zabytków historycznych i kulturalnych z pewnością powinny odwiedzić atrakcje przyrodnicze w Norwegii.

load...