Ciekawe zabytki Kazachstanu

Zawartość:

Kazachstan – jednym z krajów postsowieckich, położony w północno-zachodniej części Azji.

load...

Wspólna granica państwa Polski rozciąga się od Morza Kaspijskiego do Republiki Ałtaju. Cały obszar kraju – to step. Dostać się do Kazachstanu może być samolotem, pociągiem, autobusem z regionów granicznych lub prywatnym samochodem.

Gdy wyrażenie „Zabytki Kazachstanu” w umyśle pojawia jeziorem Balkhash (rys. 1). Wyjątkowość tego zbiornika jest, że część z nich – z czystą wodą, a z drugiej strony – ze słoną morza. Jezioro zajmuje rozległy teren w niektórych miejscach osiąga głębokość 27 m. Jest znany nie tylko na terytorium byłego ZSRR, ale także w Europie, co roku na jego brzegach odpoczynku i Kazachów i turystów z innych krajów, w hotelach oraz w namiotach. Nie jest to jednak jedyny ciekawe miejsce w tym wielkim kraju stepie. Kazachstan posiada unikalne zakątki przyrody i zabytków historycznych i nowoczesnych syntetycznych, które zasługują na uwagę turystów.


Powrót do spisu treści

Atrakcje przyrodnicze Kazachstan

Natura – wspaniały artysta i rzeźbiarz, ona stworzyła niesamowitych miejsc na świecie, w tym w Kazachstanie. Oprócz jeziora Balkhash, co już wspomniano, w kraju istnieją inne nietypowe wody. Na przykład, Jezioro Issyk (2), Big Almaty (3), Borovoe.

load...

Issyk – górski staw, położony 70 km od miasta Almaty. Przed 1963 roku, był jednym z ulubionych miejsc dla mieszkańców i turystów państwa. Ale w 1963 roku, na jeziorze była tragedia: z góry przyszedł potężne lawiny błotnej, która zniszczyła tamę i zniszczony dużo ludzi. Po tym, płytkie jezioro stało wiele, krajobraz się zmienił. Teraz ludzie w taki sam sposób jak poprzednio, przejdź na wakacje do jeziora Issyk, ale tragedia pozostał w pamięci wszystkich Kazachów.

Big Almaty znajduje się wysoko w górach na wysokości 2,5 km nad poziomem morza. Powierzchnia wody w zbiorniku jest otoczony przez lasy i góry pokryte śniegiem, kolor wody – głębokie turkusu. Większość turystów przyjeżdża tam, by wspinać się po górach. Do najbardziej znanych szczytów w jeziorze: radziecka, jezioro, turystyczny.

Borovoe – nazwy miejscowości w Kazachstanie, pomiędzy miastami Astana i Kokshetau, gdzie znajduje się kilka jezior: Szczuczie, Borovoye, Kotyrkol, Light, Góry i innych.

Oprócz jezior, istnieją inne wspaniałe obiekty przyrodnicze w Kazachstanie. Obejmują one szereg parków narodowych i rezerwatów: Aksu-Zhabagly – najstarszy rezerwat przyrody w kraju, Altyn-Emel, Bayanaul, Naurzum Reserve. W Parku Altyn-Emel jest słynny Singing Dune, z wiatrem w suchych ziaren pogodowych emitują dźwięk podobny do dźwięku narządu. Unikalne Naurzum Reserve jest rośliną, która rośnie tylko na jego terytorium.


Powrót do spisu treści

Atrakcje sztucznych Kazachstan

W całym kraju istnieje kilka zabytków. Najbardziej znanym z nich – starożytne kurhany, na przykład, Besshatyr lub Issyk. Antyki kochankowie mogą również odwiedzić miasto Turkiestanu, założony w V wieku, dzięki wielkiemu Silk Road. Miasta zachowane starożytne mury (4). Obok niego jest inny starożytne miasto – Sauran.

Przez współczesnych atrakcji stanu należą Pałac Pokoju i Zgody w formie piramidy (5), SEC „Khan Shatyr” w Astanie – stolicy Kazachstanu, Astanie-Baiterek Monument (6), mniejszy kraj map „Atakemen” (7) etc. Kazachstan – nowoczesny kraj, bogaty w zabytki naturalnych i sztucznych, każdy Kazachski powinien być dumny z nich i chronić je.

load...