Brak witamin w organizmie: jak uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji

Zawartość:

Cierpisz skurcze mięśni? Masz nieświeży oddech? Ciągłe uczucie zmęczenia? Wszystkie te problemy może powodować brak witamin w organizmie. Każdy z nas od czasu do czasu zaczyna doświadczać pewna chociaż niewielkie, ale dość nieprzyjemne i denerwujące objawy złego samopoczucia. W najlepszym wypadku po prostu nie zwracać na to uwagę, a w najgorszym – zaczną panikować, biorąc pod uwagę te objawy są oznaki poważnej choroby i nie zdając sobie sprawy, że choroba jest spowodowana jedynie brakiem witamin; błędne i jedno i drugie. Najgorszy ze wszystkich, jeśli nie będziemy zwracać uwagę na znaki beri-beri, ponieważ brak niektórych witamin może rzeczywiście spowodować poważne choroby.

load...

Magiczne cząsteczki

Witaminy to związki organiczne, które w małych ilościach są niezbędne do podtrzymania życia. Jest to mała cząsteczka (witamina B12 jest największa, o ciężarze cząsteczkowym 1355), które odgrywają ważną rolę w utrzymaniu naszego zdrowia. Witaminy są zaangażowane w regulację procesów metabolicznych, ale nie dostarczają energii i służą jako elementy budowlane.

Większość witamin nie są produkowane przez nasz organizm, a osoba otrzymująca je z pokarmem. Niezrównoważona dieta szał i dieta prowadzi do braku witamin. Oraz następujące witaminy (mówimy o najważniejszych z nich) ogólne potrzeby człowieka:

 • Witamina A (retinol, tłuszcz rozpuszczalnych). Ciało jest w postaci beta-karotenu, który otrzymujemy z pokarmów roślinnych i enzymów w żołądku przekształcić go w odpowiedniej witaminy A.
 • Witamin z grupy B (rozpuszczalne w wodzie) – podstawowy:
 1. Witamina B1 – tiamina;
 2. Witamina B2 – ryboflawina;
 3. Witamina B3 – niacyna;
 4. Witamina B6 – pirydoksyna;
 5. Witamina B9 – kwas foliowy;
 6. Witamina B12 – cyjanokobalamina
 • Witamina C (kwas askorbinowy. Rozpuszczalne w wodzie)
 • Witamina D (kalcyferol, rozpuszczalne w tłuszczach)
 • Witamina E (tokoferol tłuszczach)
 • Witamina K (rozpuszczalne w tłuszczach)
 • Witamina H (biotyna, rozpuszczalny w wodzie)

Co powoduje niedobór witaminy (beri-beri)

Czy wiesz, że tajemnicza śmierć Mozarta jest prawdopodobnie brak witaminy D w organizmie wielkiego muzyka? Jest to założenie pojawił się na łamach „Discovery News”. Wystarczy wyobrazić sobie – jeśli tylko Mozart często oderwane od instrumentu muzycznego i wyszedł na ulicę, możemy uzyskać szansę cieszyć się znacznie większą muzyczną spuściznę tego geniusza!

load...

To podoba czy nie, to teraz nikt nie wie; ale w większości przypadków niewystarczające spożycie witamin naprawdę może powodować poważne choroby. Tutaj na przykład, skutków brakiem istotnych witamin:

 • Brak witaminy A „kurza ślepota”, suchość skóry, degeneracji błon śluzowych;
 • Brak witaminy B1: uszkodzenie nerwów, niewydolność serca, ból mięśni, obrzęki u dzieci – zahamowanie wzrostu;
 • Brak witaminy B3: pellagra, wysypka, biegunka fotodermatit:
 • Brak witaminy B6: biegunka, anemia, drażliwość i depresja, zapalenie skóry;
 • Brak witaminy C: szkorbut, niedokrwistość, niewydolność serca, przez długi czas nie uleczy rany:
 • Brak witaminy D: krzywica;
 • Brak witaminy E: zespół złego wchłaniania tłuszczu, niedokrwistość, zanik mięśni;
 • Brak witaminy K: słaba krzepliwość krwi (które mogą prowadzić do krwawienia wewnętrznego).

Udowodniono, że brak witamin i minerałów może zwiększać ryzyko wystąpienia raka. I nawet tylko brak jakiejkolwiek jednej witaminy może spowodować duże kłopoty. Podamy tylko kilka przykładów.

Brak witaminy C

Niewystarczające spożycie witaminy C może powodować różne choroby, ale jeden z najstraszniejszych chorób była i pozostaje szkorbut. Gdy choroba jest jednym z czynników ograniczających dotyczących rozwoju obszarów morskich, zbyt często zabija dużą liczbę pasażerów i członków załogi podczas lotów długodystansowych. Następnie, ponieważ nie było możliwości, aby zabrać ze sobą łatwo psujących się owoców i warzyw, z pomocą których będzie można uzupełnić zapasy witamin w organizmie. Cierpi z powodu szkorbutu i turystów i żołnierzy, którzy od dawna mieszkali na suchych racji. To stało się poważnym problemem od początku Age of Discovery w XV wieku i nadal odgrywa znaczącą rolę przed pierwszą wojną światową w XX wieku.

Inne choroby, co może prowadzić do niedoboru witaminy C? To może powodować anemię, kruchość naczyń włosowatych, opóźnione gojenie ran, pojawienie się krwiaka podskórnego. Wadą tej witaminy może również zmniejszyć opór na infekcje powodować zaburzenia tarczycy pracy i prowadzić do przedwczesnego starzenia się skóry. A jeśli ciało brakuje witaminy C, biorą narkotyki zwiększa możliwość wystąpienia toksycznego działania leku w razie potrzeby.

Choroby onkologiczne znacznie zwiększają zapotrzebowanie organizmu na witaminę C. Raka pacjentów, a szczególnie dzieci, chorych na białaczkę, występów objawami krwawienia z dziąseł, siniaki i stłuczenia, krwawienia, typowych dla tego niedoboru witamin. Zwiększone spożycie witaminy C jest w celu zapobieżenia wzrostu komórek nowotworowych, a w niektórych przypadkach nawet prowadząc do jego regresji.

Brak witaminy C może spowodować kruchość naczyń krwionośnych, które może prowadzić do tego, że nawet wówczas, gdy światło pochodzi silne krwawienia urazu. Nawet w niewielkim niedoborem witaminy C u pacjentów, którzy przeszli różnych chorób nerek, pojawia się we krwi w moczu. Dla osoby cierpiącej na zapalenie nerek, codzienne stosowanie dużych dawek witaminy C może czasami szybko zatrzymać wygląd „krew” moczu.

Najlepszym źródłem witaminy C: owoce cytrusowe, kiwi, pomidory, ziemniaki, kalafior, zielone warzywa liściaste, papryka słodka.

Brak witaminy D: Objawy i ewentualne konsekwencje

Wszystkich witamin wymaganych przez organizm, witamina D jest jednym z najważniejszych. Poniżej prezentujemy objawy, które mogą ustalić, że organizm potrzebuje dodatkowego odbioru tej witaminy. Objawy te są dobrze znane na całym świecie, a jeśli nie traktować niedobór witaminy D na wczesnym etapie, może być bardzo szkodliwe dla organizmu i spowodować poważną chorobę.

Na „witaminy słońca”

Witamina D jest powszechnie znany jako „sunshine witaminy”. Powodem jest to, że witamina jest wytwarzany w organizmie, na skutek promieni słonecznych. Główną funkcją witaminy D jest regulacja poboru fosforu i zawartości wapnia we krwi i kierowanie elementy w tkance kostnej i zębów. Brak witaminy może powodować naruszenie różnych narządów wzrostu komórek prowadzi do zmiękczenia tkanki kostnej i deformacje szkieletowe i powoduje krzywicę u dzieci. Współcześni badacze sugerują, że przewlekły niedobór witaminy D może powodować raka.

Najczęstsze objawy braku witaminy D:

Istnieje kilka cech, na które należy zwrócić uwagę. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem:

 • Pigmentacja skóry: Jeśli skóra jest stale pojawiają pigmentowe, to jest najprawdopodobniej spowodowane ostrego niedoboru witaminy D;
 • Choroba zapalna jelit;
 • Otyłość;
 • Słabe kości, podatność na zranienia: Głównym objawem niedoboru witaminy D;
 • Inne objawy: niskie stężenie wapnia we krwi, wysokie ciśnienie krwi, depresja, chroniczne zmęczenie, ciągły ból w kości, mięśni lub stawów.

Inne choroby, co może prowadzić do niedoboru witaminy D? Ten wyższy poziom z ryzykiem choroby sercowo-naczyniowej (lub ryzyka ataku serca), zaburzeń oddechowych (na przykład, astma), zwłaszcza u dzieci, zwiększone ryzyko zachorowania na raka (w szczególności raka sutka, jajnika i raka jelita grubego), stwardnienie rozsiane i łuszczyca. Ponieważ brak „witaminy słońca” również wpływa na układ odpornościowy, istnieje także ryzyko cierpienia z powodu chorób, takich jak przeziębienie lub grypa.

Co powoduje niedobór witaminy D?

Istnieje wiele przyczyn, które mogą powodować brak tej witaminy. Oto tylko niektóre z powodów:

 • Minimalny pobyt w słońcu;
 • Użycie zbyt dużej ochrony przeciwsłonecznej;
 • Wrodzona ciemny odcień skóry;
 • Niewystarczające witaminy D w żywności;
 • Niepowodzenie w przewodzie żołądkowo-jelitowym absorpcji witaminy D;
 • Brak odpowiednich nerki witaminy D do postaci czynnej;
 • Wiek i podatność genetyczna na niedobór witaminy.

Jest to bardzo ważny czas, aby zobaczyć się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny braku witaminy D w organizmie i wyeliminować deficyt tak szybko jak to możliwe.

Źródła witaminy D: światło słoneczne (ekspozycja na działanie promieni słonecznych na skórę prowadzi do tego, że nasz własny organizm produkuje witaminę D), mleko i produkty mleczne, sardynki, łosoś, śledź, tuńczyk, olej z wątroby dorsza.

Inne objawy niedoboru witamin: i sposoby jego eliminacji

 • Witamina A

Objawy niedoboru: utrata wzroku w ciemności.

Źródła witaminy: wątroba, olej z wątroby dorsza, żółtka jaj, zielone warzywa liściaste, produkty mleczne, żółte i pomarańczowe owoce.

 • Tiamina

Objawy niedoboru: mrowienie w palcach i dłoniach, trudności w utrzymaniu równowagi, dezorientację, zmęczenie, utrata apetytu, zaburzenia zdolności koncentracji, choroby układu nerwowego.

Źródła witaminy: drożdżach, wątrobie, żółtku jaja, zboża, mięso, orzechy, kiełki pszenicy.

 • Ryboflawina

Objawy niedoboru: swędzenie i podrażnienie oczu, zapalenie błon śluzowych (gardło, usta lub nos), pęknięte kąciki warg.

Źródła witaminy mleko, wątroba, drożdże, ser, ryby, zielone warzywa liściaste.

 • Witamina B6

Objawy niedoboru: zapalna choroba skóry.

Źródła witaminy: ryby, banany, kurczak, wieprzowina, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe.

 • Cyjanokobalamina

Objawy niedoboru: zmęczenie, mrowienie i drętwienie kończyn problemów, niedokrwistość, pamięć.

Witamina Źródło: jaja, owoce morza (wodorosty, kalmary, krewetki, itp), drób, wątroba, mleko, ser, soja, drożdże piekarskie i szpinaku.

 • Witamina E

Objawy niedoboru: osłabienie i problemy z płodnością mięśni.

Witamina Źródło: olej roślinny, orzechy, soja, brokuły, szpinak, brukselka, jajka, mąka, wyroby posiłek.

 • Kwas foliowy

Objawy niedoboru: zmęczenia, depresji, wyczerpanie, drażliwość, zapomnienie, choroby zapalne dziąseł.

Źródła witaminy: marchew, jajka, drożdże, wątroba, kantalupa, morele, fasola, dynia, awokado, kukurydza, zielone warzywa liściaste piekarnicze.

Sposób kompensowania błędów w żywieniu

Oczywiście, każda osoba ma swoje nawyki żywieniowe. Może się zdarzyć, że nie podoba ci jakieś użyteczne produkty, lub, wręcz przeciwnie, nie jest do końca lubi zdrowej żywności. Jak więc to zrobić, aby nie szkodzić zdrowiu?

 • Jeśli nie lubisz ryb, jeść częściej, żółtka jaj, grzyby, mleko do picia i spożywania soli jodowanej, że nie ma niedobór witaminy B i jodu.
 • Jeśli regularnie pić napojów alkoholowych, a potem jeść więcej marchewki, produkt pełnoziarnisty i produkty mleczne, wątroba, ryby, drób, brokuły i grzybami aby uzyskać wystarczającą ilość witaminy A, B6, biotyna, niacyna, kwas foliowy, kwas pantotenowy i magnezu.
 • A jeśli pić lemoniadę i cola na co dzień? Chleb z mąki pszennej, wieprzowiny i produktów mlecznych w tym przypadku upewnij się, że masz wystarczająco dużo witaminy A, C, E, B2 i B6 Bp.
 • Jeśli palisz, jeść regularne marchew, ryby, owoce cytrusowe, Turcji, banany i pić olej roślinny, że nie ma niedobór witaminy A, C, E, B ,, B, i B6.
 • Trwale schudnąć i jeść bardzo mało? Aby nie wystąpiła wadę wszystkich witamin z grupy B i żelaza, należy codziennie stosować produkty z mąki pszennej i produktów mlecznych, a ponadto, ryby, drób, wątroba, portulaka.
 • Jeśli pacjent przyjmuje tabletki antykoncepcyjne, to brak witaminy B2, B6, E, kwas foliowy może uzupełnić kurczak, łosoś i produkty z mąki pszennej.

Przedawkowanie witamin i ewentualnych konsekwencji

U zdrowych ludzi, nadmiar witaminy podjęte w postaci suplementów, zwykle wydalane z organizmu. Ale czasami trwa zbyt wiele witamin w rzeczywistości może być szkodliwe dla zdrowia. Na przykład, nadmiar witaminy A może powodować choroby wątroby, uszkodzenia kości, wypadanie włosów, podwójne widzenie. Przedawkowanie witaminy B6 może powodować problemy z układem nerwowym i zbyt duże dawki witaminy C mogą powodować nudności i biegunkę. Niektórzy badacze twierdzą, że dawka witaminy C w 1000-5000 mg dziennie może prowadzić do uszkodzenia DNA.

Dlatego też nie jest konieczne, aby wyznaczyć się otrzymywanie witaminy; To powinno być wykonywane tylko przez lekarza. Zrównoważona i zróżnicowana dieta zapewni wszystkie niezbędne materiały i bez dodatków. Tylko nie zapomnij, że do normalnego funkcjonowania organizmu ludzkiego wymaga zrównoważonego spożycie wszystkich witamin i minerałów () w regularnych odstępach czasu. Zrównoważona dieta i zdrowy zapewnić pełne i długie życie.

load...