Bariery komunikacyjne i sposoby ich pokonania

Zawartość:

Seksualne dawno stały się integralną częścią naszego życia. W pracy, podczas nauki, w transporcie, w domu, w internecie – ale nigdy nie wiadomo, gdzie trochę więcej! To zajmuje lwią część naszego czasu. I wszystko byłoby niczym, gdyby nie bariery komunikacyjne. To oni, to przykry hałas przeszkadza nam to przyjemność i korzyści. Bariery te pojawiają się w różnych sytuacjach, a prawie każdego. Dlatego, aby osiągnąć sukces w życiu, trzeba dobrze zrozumieć, jakie są bariery komunikacyjne i sposoby ich przezwyciężenia.

load...

Jakie są trudności w komunikacji?

Zapewne każdy z was jest poczucie, że druga osoba jakby chroniony przez wznoszenie niewidzialną ścianę między wami. Ściana ta jest znany bariery. Skąd one pochodzą? Bariery komunikacyjne pojawiają się w naszym życiu, z różnych powodów – na ogół bliskiej przeplatanie cech naszych bohaterów i sytuacji. , A czasami nie będzie zrozumieć, kim lub czym ten błąd.

Jak już wspomniano powyżej, z problemami w różnych codziennych sytuacjach napotykanych przez praktycznie każdą osobę, niezależnie od ich płci, wieku, statusu społecznego, wartości i postaw. To może oznaczać tylko jedno – powody, dla których istnieją bariery komunikacyjne, różne, i są obecne w życiu każdego człowieka.

Przyczyny te mogą być zrealizowane lub niezrealizowane przez ludzi komunikujących. Z tego zależy w dużej mierze od tego, jak szybko ludzie zauważą, że mają problem, zrozumieć, że był uprzejmy i wreszcie móc je rozwiązać. Nawiasem mówiąc, bariery komunikacyjne mogą być nawet naciągane jeden lub kilka osób – i nawet to wystarczy do niepowodzeń w komunikacji ze sobą.

Trzeba powiedzieć, że niektóre bariery może być bardziej prawdopodobne u niektórych osób, a w pewnych sytuacjach. Mogą być scharakteryzowana przez określonego płci, wieku, zawodu, narodowości, kultury, sytuacji. Każdy z tych wzorów jest godna osobnego rozpatrzenia, ale nie będzie to zrobić jako część naszych artykułów.

load...

Więc, jakie są główne rodzaje barier w komunikacji?

Bariery komunikacyjne. Te bariery komunikacyjne związane z wymianą informacji między rozmówcami w dialogu. Co to jest?

 • Semantyczny bariery. Dostaje na swój sposób, gdy ty i twój partner na tych samych pojęć oznaczać różne rzeczy. Bariera ta powstaje praktycznie zawsze i wszędzie, gdyż jesteśmy bardzo różne rozumienie wielu rzeczy. Na przykład, dla dziewczynki dobrego męża – jest tym, który ją kocha i troszczy się o nią, zarabia wystarczająco dużo pieniędzy, chce mieć dziecko, lubi spędzać czas z nią; a po drugie – kto rzadko napoje i rzadko ją bije. Dlatego mówienie na ten sam temat – „Jakie są wszyscy równi!” – tak naprawdę mówimy o różnych rzeczach, a może w obliczu braku zrozumienia siebie. W celu przełamania tej bariery wymaga zrozumienia partnera i jego obraz świata – te znaczenia, które inwestuje w różnych koncepcjach. W przypadku ewentualnych niedokładności zawsze wyjaśnić szczegółowo, co masz na myśli, i starają się używać jasnego rozmówcę słów i fraz.
 • Logicznym bariery. W rzeczywistości, to niezdolność do wyrażania swoich myśli. W mowie człowieka mylić przyczynowo-skutkowy nie jest zastąpienie koncepcji. Lub może być trudno znaleźć słowa dla kompleksu myśli, które przebiegają przez jego umysł. Jeśli masz do czynienia z taką osobą towarzyszącą, a następnie mieć cierpliwość: słuchać bardzo uważnie i zadawać pytania – to pomoże Ci uzyskać niezbędne informacje. Jeżeli taka cecha grzechu zrobić, to lepiej, aby spróbować go pozbyć. Słuchaj wyrażać siebie dobrych głośników lub pisarzy, czytać podręcznika logiki, zapisać się na kursy oratorskich umiejętności, lub po prostu zapytać znajomych, aby dać Ci informacje zwrotne z zaleceniami – każda z tych opcji nie pomoże Ci stać się bardziej atrakcyjny rozmówca.
 • Fonetyczna bariery. To zła technika mowy – nie jest jasne, że mówią one, a to sprawia, że ​​trudno jest dostrzec informacje. Jeśli jesteś zainteresowany w komunikowaniu się z tą osobą, masz kilka opcji. W formalnym lub komunikacji biznesowej, trzeba dostosować się do jego sposobu mówienia, czasami peresprashivaya w niejasnych punktów. Kiedy nieformalny lub towarzystwo można w delikatny sposób przekazać odbiorcy, które można znaleźć, że trudno go zrozumieć, ponieważ niektóre osobliwości jego mowy. Zapytaj można dostosować do siebie i do ich poprawiania.
 • Modalnostny bariery. Wszystkie informacje jakie otrzymujemy od świata poprzez pięć zmysłów, ale jeden z nich jest priorytetem. To jest Twój modalność. Na przykład, osoby z modalności wizualnej najlepiej jest dowiedzieć się, co widział informacje, ale słyszeli – znacznie gorzej. Wiedząc o tym, staramy się iść do określenia modalność swojego towarzysza i wykorzystać to: wizualny przedstawiają wykresy i wykresy z audialom odtwarzania głosu oraz kinestetiku często dotykać i pokazać wszystko „na palcach”. Stosować odpowiednie czasowniki w mowie – na przykład, „zobaczyć”, „słyszeć” lub „czuć”.
 • Prywatne bariera. Każdy z nas ma charakter, a niektóre z jego funkcji może ktoś nie trzymać. Ale ktoś musi te funkcje są tak ostre, że jego postać może być barierą w komunikacji. Może to wynikać z nieznajomości ich cechy lub brak samokontroli. Na przykład, nadmierna powolność lub odwrotnie, fussiness może drażnić partnera komunikacyjnego. Jeśli masz do czynienia z taką osobą, starają się komunikować swoje dolegliwości i poprosić go, aby być wolniejsze lub szybsze. Dobrze, spróbuj dostrzec swoje wady, jak do kogoś, a może też być barierą.

Interakcja bariery. Bariery to związane z interakcji z człowiekiem podczas stosunku, a wynikające z niezadowolenia z zachowania partnera komunikacji. Co do zasady, istnieją znaczne różnice w stanowiskach rozmówców.

 • Motywacyjnych bariery. Powstaje wtedy, gdy partnerzy w dialogu są różne motywy mające kontakt. Na przykład, chcesz pomoc od znajomego, a ona chce, aby omówić jej nową sukienkę. W tym przypadku, może być do czynienia z niezrozumieniem, a nawet kłótni. Aby tego uniknąć, być przydatne w czasie oznaczona własne motywy: „Wiesz, teraz naprawdę potrzebujemy, aby mnie wspierać, a następnie omówić sukienkę.”
 • Niekompetencja bariera. Często w pracy razem. Można niekompetentny drażnić partnera, gdy zaczyna mówić do ciebie oczywistą głupotę. To powoduje uczucia gniewu, frustracji i zmarnowanego czasu. Opcje masz dwie – albo stopniowo przesunąć go do głębszego zrozumienia problemu (np dyskretnie wyjaśnić coś) lub zminimalizować komunikację. Wybór – dla ciebie, a to zależy od Twoich celów.
 • Etyczne bariery. Powstaje ona w sytuacji sprzecznych stanowisk moralnych partnerów komunikacyjnych. Najważniejsze – nie próbuj reedukacji lub wyśmiewać rozmówcę. Jest o wiele bardziej poprawne, aby włączyć czat lub spróbować znaleźć jakiś kompromis, zwłaszcza jeśli masz jakieś ważne wspólny cel.
 • Bariera stylów komunikacyjnych. Każdy z nas ma swój własny, niepowtarzalny styl. To zależy od temperamentu, charakteru, wykształcenia, pracy i innych czynników. Zasadą jest, że utworzona przez długi czas, a następnie staje się trudne do zmiany. Styl komunikacji obejmuje główny motyw (dlaczego komunikujesz – samopotwierdzenie, wsparcia, etc …), w stosunku do innych (dobroci, tolerancji, przemoc …) nastawienie do siebie i naturę narażenia człowieka (ciśnienie, manipulacja, perswazja i etc …). Najczęściej komunikacja styl drugiej osoby musimy po prostu zaakceptować, ponieważ trudno jest zmienić, a do komunikowania się jest często niezbędne.

Bariery rozumienia i postrzegania. Bariery IT percepcji i poznania siebie oraz z ustanowienia wzajemnego zrozumienia na tej podstawie.

 • Estetyczna barierą. To powstaje, gdy nie lubimy wygląd źródła. Do jej wystąpienia mają różne przyczyny, na przykład jeśli jest brudny lub niechlujnie ubrany lub drażni nam coś o swoim wyglądzie. Nie myśl o tym może to być trudne, ale konieczne, ponieważ ten kontakt może być dla nas bardzo ważna.
 • Bariera społeczna. Powodować trudności w komunikacji może być różny status społeczny partnerów. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że pojawienie się takiej bariery jest przede wszystkim ze względu na ustawienia w umysłach rozmówców. Jeśli oni przywiązują wagę do statusu społecznego siebie i dla nich może to być przeszkodą, że jest zdolny do komplikują komunikację. Ale dla wielu sytuacjach stan nie jest ważne – na przykład do omówienia niektórych swoich ulubionych zajęć lub wzajemnie wspierać.
 • Bariera negatywnych uczuć. Zgadzam się, dość trudne do czynienia z osobą sfrustrowanego lub zły. Wielu z nas mają tendencję do tych emocji do swojego konta (przynajmniej częściowo). Tutaj musimy pamiętać, że często przyczyną złego nastroju rozmówcy leży w niektórych innych rzeczy – sytuację w rodzinie, problemy w pracy lub osobistego kryzysu. Jednakże, jeśli negatywne emocje rozmówca znacząco rozmowę, to lepiej odłożyć na inny czas.
 • Instalacja bariera. Bardzo często, komunikacja jest skomplikowana, jeśli twój partner nie jest początkowo bardzo dobra opinia o tobie. W większości przypadków, słuszne byłoby, aby omówić ten problem i szczerze poprosić rozmówcę, aby spróbować wyjaśnić mu, że jest w błędzie. W sytuacjach, gdy nie jest to możliwe, po prostu spróbować, aby wziąć to pod uwagę i budować budować komunikację ze swoim partnerem na tyle ostrożnie. Kiedy to zajmie trochę czasu i zrozumie, że jego instalacja nie poparte, może sam zniknąć.
 • Bariera „double”. Polega ona na tym, że nie możemy przestać myśleć o sobie jako naszego rozmówcy: przypisuje mu nasze poglądy i opinie, i oczekują od niego te same czynności, które zobowiązały. Ale to jest inna! Ważne jest, aby nie zapomnieć o tym i starają się dostrzec i zapamiętać wszystko, co odróżnia go od nas.
 • Chamstwa i ignorancji. Wszystko mamy do czynienia z ludźmi, którzy są po prostu złe wychowanie. Czasem ten zabieg po prostu trzeba znosić, zwłaszcza gdy osoba nie reaguje na uwagi. Jest to bardzo ważne w tej sytuacji być uprzejmy – czasem to samo w sobie tłumi nierówności. Pamiętaj, że w kontaktach z taką osobą masz cel, a to z pewnością nie jest pragnienie, aby umieścić go na swoim miejscu.
 • Niezdolność do słuchania. Przejawia się to w braku zainteresowania tym, co mówisz, pragnienie, aby mówić o sobie lub stale przerywa. Jeśli jesteś krew z nosa wymaga, aby słuchać w takiej sytuacji, staraj się mówić lepiej. Korzystać z różnych sposobów, aby przyciągnąć uwagę: intonacja, mimika, gesty podstaw NLP.

Człowiek, który regularnie napotykają na bariery w komunikacji – kim on jest?

Powiedzieliśmy o głównych barier dla owocnej komunikacji z ludźmi. Jednak, czy zauważyłeś, że niektórzy ludzie są ciągle pewne trudności związane z komunikacją, a także innymi pójść gładko? Rzeczywiście, istnieją rodzaje znaków, które znacznie komplikują interakcje z innymi ludźmi. Z reguły taka osoba zachowuje się w podobny sposób w zupełnie różnych sytuacjach. A potem narzeka, że ​​nikt nie chce z nim rozmawiać. W tym przypadku, jako bariera służy do komunikowania tożsamości tej osoby.

Jakie są główne cechy tego rodzaju? Przede wszystkim trzeba powiedzieć o takich cech jak globalne nieufność. Taka osoba nie ufa ani siebie ani innych, czy świata w ogóle. Był podejrzany i przeciwny innym. Zasadą jest, że realizuje swoje cele poprzez innych ludzi. W tym przypadku, często jest rozdarty przez wewnętrzne sprzeczności, że nie jest bardzo świadomy. Człowiek pecha w komunikacji, charakteryzuje egocentryzmu, autorytaryzmu i zamiłowaniem do manipulacji.

Uwielbia, kiedy jego pochwała kiedy dostaje to, co chciał przez długi czas. Ma własnych możliwości. Jeśli jego pragnienia nie są spełnione, był zły, ale prawie nigdy nie pomóc innym ludziom osiągnąć swoje cele i nie sympatyzować z nimi. Taka osoba jest emocjonalnie niestabilny i często zmienia nastrój. Ambient opisać go jako drażliwy i zapalczywy, ale wewnątrz zimno. On często doświadcza negatywnych emocji i ma niski poziom samokontroli.

Ten człowiek jest biedny rozumienie innych i ich uczucia. Jest niewrażliwy na co się z nimi dzieje, ma małą wiedzę i obserwacje. On nie może zrozumieć, że inna osoba może mieć znaczenie dla czegoś innego albo że inaczej zna znaczenie tego czy innego zdania. Często nie jest w stanie przewidzieć i ocenić przyszłość. Cechuje go nieśmiałość, izolacji, wyobcowania, braku bezpieczeństwa, bierność, brak inicjatywy. Zazwyczaj taka osoba jest nietolerancyjny słabo wykształcone i niewiedzy. Jednak uważa on bardzo sztywne kategorie i ram, i otaczającej rzeczywistości nie wykracza poza nimi. Ma mnóstwo stereotypów. Był zazdrosny jednocześnie marne. Wiele z tego, co można oczekiwać od innych ludzi, ze skłonnością do wybuchów zazdrości.

On nie jest w stanie uzasadnić swoje wypowiedzi, aby wybrać dla nich odpowiednią formę, tworzyć i zakończyć kontakt z innymi. Pechowy w komunikacji, osoba nie może dać dobrą opinię. Mówi dużo i posłuchać trochę, okresowo sprawia zbyt długich przerw w mowie, lubi przerywać rozmówcy, a następnie „spowolnić” (jest to spowodowane faktem, że jego słownictwo nie jest zgodne z tym, co chce powiedzieć). Dla niego, często niezrozumiałe normy społeczne – to nie może utrzymać dystans, podatne na szantaż, kłamstwa, ciśnienia i agresji. Częściej niż nie komunikuje się za pomocą następujących strategii: Ochrona i unikanie komunikacji, amortyzacja opinii innych i agresji, kontroli lub innego nadmiernego formalizmu. Taka osoba może być opisana jako niedojrzałe, infantylne, a czasem niemoralne.

Zazwyczaj osoba ta nie jest bardzo zadowolony z jego życia i dokonań. Każda awaria spowodowana mu złość i agresję, tak że często próbuje osiągnąć swoje cele przez niektórych niemoralnych sposobów. Nie cenią sobie lub innym. Brakuje mu zdolność do naprawdę kochasz i rozpocząć związek, więc nie jest zazwyczaj krewni i przyjaciele.

Rzeczywiście, mamy wyciągnąć psychologiczny portret okropności i przypomina wizerunek przestępcy lub wyrzutek. Ale w pewnym sensie jest to prawda. Utrzymujące się trudności w komunikacji – jest to objaw, że dana osoba jest w nim coś złego. Ale nie jestem pewien, że będzie obecny wszystkich powyższych cech i właściwości. Psychologiczny portret namalowany powyżej, kolektor i zawiera dużą liczbę różnych ludzi o wspólnym problemem. Dlatego w życiu można oglądać tylko pewne indywidualne cechy i właściwości.

Trudności w sytuacji komunikacyjnej i życia

Jednak wszystko zależy nie tylko od osoby i charakteru człowieka. Istnieją sytuacje, w których niemal każdy z nas staje się niewygodne. Znajduje to odzwierciedlenie we wszystkich naszych zachowań, w tym w kontaktach z innymi ludźmi. W tym przypadku barierą jest sytuacja, która spowodowała dyskomfort i jego możliwości.

Raz w takich okolicznościach, wszyscy uczestnicy czują się nieswojo komunikacją. Ktoś wie o tym więcej, a ktoś – w mniejszym stopniu. Kiedy to nie tylko poczuć – przypadkowo lub specjalnie one kolidować ze sobą, aby spełnić swoje pragnienia i osiągnąć cele komunikacyjne. W rezultacie, wszystkie zmartwienia, gniew, nie rozumieją się nawzajem i ogólnie irytujące. Dzieje się tak najczęściej w granicach sytuacjach awarii, oskarżeń i obelg (który w ogóle, to nie dziwi).

Z jednej strony, to wpływa na pamięć zbiorową. Ludzkość w ogóle, a ludzie w Polsce w szczególności wielokrotnie doświadczył tłumiące, represje, wojny, klęski głodu. Dlatego, obelgi, oskarżenia, ograniczenia i wyłączenia odpowiedzialności bardzo wyraźnie odciśnięte w umysłach ludzi, którzy następnie je coraz częściej wykorzystywane do rozwiązywania konfliktów, w celu przezwyciężenia przeszkód, zdobyć władzę, a nawet poszukiwania szczęścia. Staje się realnym sposobem reakcji całego narodu, mówiąc w kategoriach globalnych.

Z drugiej strony, obecność negatywnej pamięci staje się zbędne, gdy mamy tak bogato reprezentowane kultury agresji. Zapewne każdy z Was zgodzi się, że w dzisiejszym społeczeństwie agresji poświęca wiele uwagi. Zwłaszcza ten grzech wszelkiego rodzaju mediów – firm telewizyjnych, gazety, czasopisma, internet, reklamowych. Kultura agresja jest również zyskuje na popularności ze względu na pewne osobliwości naszego życia: przeludnienie szkołach, szpitalach i więzieniach, wysokiego bezrobocia, pracowników o niskich kwalifikacjach, z populacją ludzi, niskie zarobki i brak perspektyw zawodowych, korupcja, słabe wyniki rządowej oraz o tym, co wiedzieć z pierwszej ręki. Wszystko masz doświadczenie tego, a wiesz, że te sytuacje są zawsze obarczona barier w komunikacji.

Skąd wiesz, że nie było bariera komunikacyjna?

Oczywiście, będąc w tej sytuacji, aby ułatwić. W procesie trudności komunikacyjne występują dolegliwości, brak zaufania do partnera nie mogą być ujawnione, emote, nie wiem, co powiedzieć – w ogóle, taka komunikacja nie można nazwać łatwe. Jednakże, jeśli trzeba ocenić istnienie barier psychologicznych, byłoby bardzo użyteczną wiedzę o tym, jak ludzie zachowują się w sytuacji utrudnia komunikację.

W roli takiego zewnętrznego wyświetlacza działa jako naszych neverbalika. Szczególnie widoczne w jej oczywistej wrogości, pragnienie władzy i dominacji, nieszczerości i chęci do Excela. Jak już wspomniano powyżej, nasze nieskuteczne w komunikacji pacjent może doświadczyć całej gamy uczuć i pragnień. W jakie konkretne objawy manifestują wszystkie jego negatywne cechy?

 1. Po pierwsze, jest kontakt wzrokowy. W przypadku barier komunikacyjnych jest zazwyczaj rzadkie, non-intensywny, a czasem całkowicie nieobecne. Poglądy na partnera może być obecna (są tam nawet długi), ale wszystkie one pochodzą w czasie aktywnej komunikacji – zwłaszcza, gdy rozmówca prezentuje coś nieprzyjemne, ale ważne. W tym przypadku, jeśli osoba zaczyna się odwracać wzrok, wyczuwając coś było nie tak, nasz „pacjent”, a następnie spróbuj udawać się kochanie i zajrzeć do nich – ale pogląd ten rzeczywiście będzie zimny i twardy.
 2. Po drugie, ta postawa. Wyczuwając trudności w komunikowaniu się, ludzie często podejmują wszelkie nienaturalne, niezgrabne i napiętej postawy, lub odwrotnie, nie wystarczająco zrelaksowany, czasami luźne. Bardzo często, pozycja ciała jest zamknięty (skrzyżowane ramiona, nogi, ciało odwróciło się od rozmówcy) lub „wywyższony” (pragnienie, aby uzyskać wyższy, spojrzeć na niego z góry na dół).
 3. Po trzecie, gesty. Z reguły są one ostre i intensywne, który jest również nienaturalne. Jasno wyraził chęć ukrycia rękę (na przykład w kieszeni lub do tyłu), wycisnąć ręce w pięści, „grab” albo wziąć sobie dużo przestrzeni kosztem postaw i gestów. To może być przeplatane z prywatnym kontakcie do siebie i do innych.
 4. Po czwarte, mimika. Osoba często wyraża napięcie. Mimikra kraju – na przykład, usta mogą się uśmiechać, a jego oczy pozostają stałe. Ogólnie rzecz biorąc, osoby charakteryzujące się ekspresją, pokazując nieufność i złego wolę drugiej strony, jak również pogardę i gniew.

Oczywiście, osoba, która przeżywa trudności w komunikacji nie zawsze zachowują się w podobny sposób. To tylko najbardziej typowe i jasne markery, i można stwierdzić, że nie tylko istnieją bariery w interakcję, ale także o sobie rozmówcy – o ich stosunku do siebie io swoich celów i poziomów odniesienia w komunikacji.

Jak pokonać trudności w komunikacji?

Więc przenieśliśmy się do części zabawy – Jak uzyskać ponad barier psychologicznych. Trudności w komunikacji – nie jest rzeczą łatwą, ale mogą również być przezwyciężone. „Jak?” – pytasz. A powiemy Ci o niektórych metod i technik w celu przezwyciężenia barier komunikacyjnych.

Zwróć uwagę na ich wygląd. To nie znaczy, że należy zawsze wyglądać jak gwiazda filmowa na czerwonym dywanie. Wręcz przeciwnie, w wielu sytuacjach jest to pretensjonalne i nienaturalne. Twój wygląd powinien wzbudzić współczucie. Przyczynia się do dokładności, schludności i zdolność do wykonywania tych rzeczy, które naprawdę jesteś.

Sposób komunikacji powinny być odpowiednie do sytuacji i ludzi. Zgadzam się, to nie kurs czy dyskoteka trzeba komunikować się ze wszystkimi i powściągliwości w ścisłym i negocjacji – zabawy i bez dystansu. Rozważmy funkcje rozmówcy: wiek, płeć, wykształcenie, charakter i poglądy. Na przykład, nie jest konieczne, aby spotkać się z muzułmaninem nosić krótką spódniczkę.

Postaraj się zająć miejsce partnera komunikacji, i starać się zrozumieć jego punkt widzenia. Jak pewnie sobie sprawę, wszyscy jesteśmy różni się od siebie. Te same rzeczy są zupełnie inne, a tym samym na wiele sposobów rozumiemy je do nas. Z tego wynika najwięcej barier. Właściwym sposobem na rozwiązanie takich problemów – pozwolić innym być różne i być różne od siebie, i starają się uchwycić w swoim położeniu, nawet jeśli nie zgadzają się z nim.

Praktyka empatia i wrażliwość. Jest w związku z tym zdolność do współodczuwania z innymi i poczuć to, co dzieje się z nimi aż do najmniejszych zmian w kraju. Te dwie linie danych są kluczem do sukcesu w komunikacji.

Nie oczekuj od partnerów, że nie może dać. Tak po prostu wywołać obrazę dla siebie i obwiniać drugą za to, co podano. Staraj się wybierać partnerów z prawdziwych, zgodnie z ich właściwościami, i powiedzieć im o swoich oczekiwaniach.

Nie próbuj w pełni sprostać oczekiwaniom partnera. Po pierwsze, jest to nudne, a po drugie, jest bardzo ciężko przez długi czas, więc to jest niemożliwe, aby istnieć. Lepiej jest być naturalne do maksimum, ale z rozmówcą i norm społecznych.

Uważaj na swoje słowa. Wiadomości powinny być logicznie powiązane, zawierają ciekawe informacje rozmówcę i opierać się na coś wspólnego – na przykład wspólne rozumienie znaczenia słów lub jakiejś minimalnej wspólnej pamięci. Twoje przemówienie powinno być jasne, z drugiej strony w sensie dosłownym, jak i pod względem jego zgodności z horyzontu.

Bądź otwarty i uczciwy mówić o swoich myśli, uczuć i oczekiwań. Jeżeli jesteś o coś zapytać, a ty już pewni swego odmowy – lepszy dźwięk natychmiast. Ponieważ ani ty, ani rozmówca nie będzie tracić czasu i zasobów.
Odbiór „z widzenia”. Czasami, aby zrozumieć coś (na przykład uznać, że specjalnie kolidować ze swoim partnerem komunikacyjnym) należy spojrzeć na sytuację z zewnątrz, aby go opisać w abstrakcyjnych słów nie przynosząc swoje emocje i cechy osobowości.

Szanować partnera. Nawet jeśli to denerwuje cię ogromnie, starają się pokazać wyobraźnię i znaleźć coś, co pozwoli Ci go szanować. To może być każdy drobiazg, na przykład, jego sposób intonacji przeznaczyć poszczególne słowa. Lub coś bardziej poważne – na przykład, osoba bardzo niegrzeczny komunikacyjne, które następnie przeznacza na cele charytatywne połowę swoich dochodów. Każda osoba może znaleźć coś dobrego i godnego szacunku, a jeśli nie, to warto zastanowić się – i to komunikacja naprawdę potrzebne?

Niestety, życie nie jest takie, że można komunikować się tylko z przyjemnymi ludźmi bez barier. Z reguły, wszyscy jakoś znaleźć się w sytuacjach, w których powstają te problemy. Zadanie przed wami w tej chwili – czuć barierę, aby określić jego typ i zastosować sposób to najbardziej skutecznie wyeliminowane. Bądź spokojny, pewny siebie, tolerancyjny ze słabości innych i staram się nie dostać się do sytuacji konfliktowych!

load...