Badanie własnym piersi: Zasada i okresowość stanu badanej

Gruczołu sutkowego – część żeńskiego układu rozrodczego. Ona ulega zmianom w okresie dojrzewania, ciąży, odgrywa ważną rolę w żywieniu dzieci. Jednocześnie mostek stanowi jeden z najbardziej narażonych miejscach ciała kobiety. Po tym wszystkim jest to – organy hormon zależny, a wszelkie zmiany w układzie hormonalnym ulega zmianom. Planując ciążę, każda kobieta powinna iść do mammologist i przeprowadzić badanie piersi. Ponadto, konieczne jest, raz na miesiąc do przeprowadzenia niezależnego badania piersi. Jak i dlaczego to robisz?

load...

Zawartość:

Cenne porady specjalisty

Restrukturyzacji piersi, a ich przygotowanie do karmienia rozpoczyna się od pierwszych dni ciąży. Dzieje się tak w wyniku interakcji kompleksu łożyskowych hormony, raka jajników, raka tarczycy, przysadki, nadnerczy. W trakcie ciąży, hormony wytwarzane są, pod wpływem których zwiększenie rozmiaru piersi, rośnie gruczołowej i tkanki łącznej, która wspiera zrazików piersi.

Badanie piersi pozwala na identyfikację i leczenia wczesnych form raka piersi. Nowotwory łagodne, gdy rozszerzają się, przesuwając się otaczającą tkankę, w złośliwym ich kiełkowania i może dać przerzutów odległych – nowych ognisk nowotworowych, które mogą znajdować się w węzłach chłonnych lub innych narządów. Guzy łagodne czasem lekceważąco podczas ciąży, złośliwe wymagają szczególnej uwagi i natychmiastowego leczenia. Dlatego badanie piersi własny musi opanować każdą kobietę.

load...

Badanie USG piersi

Podczas specjalnego urządzenia ultradźwiękowego wysyła ciało fale są odbite od tkanki, które mają różne gęstości, wysyła sygnał, który jest rejestrowane przez czujnik. Sygnału zmienia się w zależności od gęstości, lub innych właściwości tkanek. Po sygnał audio jest przetwarzany na cyfrowy, a lekarz może zobaczyć go na ekranie jako obraz anatomicznych kształtów. Badanie USG piersi po użyciu ustalić rodzaj nowotworu, który znajduje się ręczną kontrolę lub za pomocą mammografii.

Badanie USG odróżnić łagodny lub złośliwy guz torbieli (jam wypełnionych płynem). Jeśli w trakcie badań stwierdzono piersi, nie stanowi przeciwwskazanie do ciąży, a wręcz przeciwnie, ciążą, a następnie karmienie piersią może być leczenie zapalenia sutka.

Jak przeprowadzić samobadanie piersi

Lekarze zalecają, aby przeprowadzić badania na własny piersi raz w miesiącu, 2-3 dni po zakończeniu miesiączki. Wtedy piersi najbardziej miękkie, są one łatwe do nauki. Jeśli już menopauzę kobieta, dogodne jest, aby wybrać dnia (na przykład, ostatni i pierwszy dzień miesiąca). Badanie własnym piersi prowadzi się w kilku etapach.

 • Pierwszy etap

Stań przed lustrem, obnażony do pasa, zbadać swoje piersi bardzo ostrożnie. Po lewej i prawej piersi mogą nieznacznie różnić się wielkością. Jeśli zauważysz, że jeden z żelaza znacznie różni się od innych, należy zasięgnąć pomocy lekarskiej.

 • Drugi etap

Podczas oględzin piersi należy zwrócić uwagę na stan skóry gruczołów sutkowych: jeśli istnieje zaczerwienienie lub zgrubienie w postaci „skórki z cytryny”. Sutki powinny być umieszczone symetrycznie, jednostronne sutek odsunięcie jest powodem skierowania do specjalisty.

 • Trzeci etap

Umieść ręce na biodrach, stojąc przed lustrem. Przynieś swoje ramiona i łokcie do przodu w stronę lustra. Uwaga obwodów mobilności oraz gruczołów sutkowych.

 • Czwarty etap

Unieś lewą rękę. Trzy lub cztery palce zbadać lewą pierś. Temp miękkie ruchy koliste, od brodawki, poruszając się na zewnątrz piersi. Przeglądaj całą powierzchnię na obecność uszczelek łagodnie, ale stanowczo. Filc lewą pachą. Jeśli wszystko jest w porządku, żadnych uszczelek nie powinno być. Uszczelnienie Wskazówki, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

 • Piątym etapie

Stojąc w tym samym miejscu (z uniesioną lewą ręką), delikatnie ściśnij brodawkę jego prawą ręką. Jeżeli w wyniku ściskania smoczka JAKIEŚ tłocznej, należy skonsultować się z lekarzem.

Powtórz czwarty i piąty etap drugiej piersi.

 • Szósty etap

Połóż się na plecach na płaskiej powierzchni. Dołączyć pod lewym ramieniu ostrze małą poduszkę lub ręcznik walcowane wałek. Obsada głowę lewą ręką. Ta pozycja spłaszcza piersi, dzięki czemu skrzynia do badania otworu. Prawo ruchy rąk powtórzyć 4 i 5 etapów, badając klatkę piersiową dla uszczelek. Powtórzyć to samo z prawej piersi.

Kiedy wezwać lekarz

Jeżeli w wyniku samobadania piersi można znaleźć co najmniej jeden z tych zmian, należy niezwłocznie skonsultować się z mammologist.

 • Zmiana kontury piersi, o wycofaniu klatki piersiowej lub występy witryn;
 • Zwiększenie rozmiaru jednej piersi niż inne. Jest to niepokojący objaw, zwłaszcza jeśli jest to połączone z czułością i zaczerwienienia. Przebarwienia
 • Gruczołów sutkowych skóry (zaczerwienienie, wyglądzie „skórki z cytryny” skóry);
 • Wrzodowej zjawy lub sutka;
 • Uszczelki

 • W dowolnej części piersi;
 • Wydzielina z brodawki po naciśnięciu (niezależnie od jej rodzaju, koloru i liczby wyborów). Wybór może również zostać wykryte na wewnętrznej powierzchni bra;
 • Obecność

 • Guzków pod pachą (opuchnięte węzły chłonne).

Seal ujawnił: co robić?

Po pierwsze, w żadnym razie nie panikuj. Uszczelki mogą być naturalne, typowe piersi kilka dni przed rozpoczęciem miesiączki. Rzeczywiście, w tym okresie, piersi cięższe i wzrosty, obchodził swój ból. Z reguły wszystkie wykryte grudki znika przed menstruacją. Dlatego badanie własnym piersi powinny być wykonywane kilka dni po miesiączce.

Nawet jeśli plomby nie znikają po miesiącu, nie przypisują sobie niepotwierdzone diagnozowania. Uszczelki w gruczole mlecznym mogą wynikać ze zwiększenia tkanki pod wpływem estrogenu. Lekarze zdiagnozowano „gruczolakowłókniak” lub „dysplazję chorób piersi”. Choroby nie związane z rakiem, i dobrze reagują na leczenie. Ale lepiej jest przejść pełne badanie, w celu uniknięcia podejrzeń o onkologii.

Choroba nowotworowa podejrzany może być następujące objawy: nagle pojawił się uszczelkę, która jest o wiele gęstsza niż reszta, odsunięcie od brodawki, brodawki silne odchylenie od normalnego położenia, powiększenie węzłów chłonnych pod pachami, powyżej obojczyka lub poniżej. W tym przypadku, nie zwlekaj wizyty u lekarza. Po tym wszystkim, tym szybciej będzie można znaleźć złośliwy nowotwór, tym większe szanse, że można uniknąć mastektomii. Wczesne wykrycie pozwoli usunąć tylko guza i radioterapii po operacji nie da nowotwór rozprzestrzenił się dalej. Czasami można obejść się bez zabiegu.

Nawet jeśli nie przeszkadza do przeprowadzenia niezależnego badania piersi co miesiąc i skierować do specjalisty raz w roku.

load...