Art Therapy: ćwiczenia dla dzieci i dorosłych

Terapia sztuką – to stosunkowo nowa metoda psychoterapii, który jest do leczenia i terapii polega kreatywność i różne techniki artystyczne. Po przypomnieniu dziecinne figle proste ćwiczenia, terapia sztuką jednocześnie zdiagnozować kondycję fizyczną i psychiczną danej osoby, a traktuje na obu poziomach (większość chorób psychosomatycznych mają charakter), a tylko przynosi wielką przyjemność z autoekspresji i samorealizacji. W przeciwieństwie do starannie zorganizowanych i zaplanowanych działań na rzecz uczenia się każdą sztukę, zajęcia artystyczne w ramach arteterapii można nazwać spontaniczne. Aby w pełni poczuć efekt gojenia technik arteterapii, że nie trzeba być artystą, pisarzem lub masz jakieś inne umiejętności i talenty.

load...

Zawartość:

Filmy o celu zanurzenia w procesie twórczym

Formy i metody arteterapii

Kreatywność ma unikalną zdolność do podejmowania powierzchnię (np kartce papieru), wszystkie ukryte i tajemnicy, wszystko, co nie jesteśmy świadomi, ale to my „przekąski” i „dusi” w środku. Ćwiczenia Artterapevticheskie promować „przełomowe” lęki, kompleksy, armatura przytomność. „Cenzura lewa półkula świadomości” nie może zabraknąć słowa, ale przed obrazami i symbolami, do spontanicznego wyboru plam barwnych, a nawet banalne, żeby go bazgrzę jest całkowicie bezsilny. „prawa półkula” twórczych działań – jest to swego rodzaju klucz do autentycznych przeżyć i głębokich procesów nieświadomych. Kolejną istotną zaletą arteterapii jest to, że nie ma przeciwwskazań i daje niesamowite rezultaty w pracy z dziećmi i młodzieżą, a także podczas pracy z dorosłymi.

load...

Wszystkie metody arteterapii są oparte na założeniu, że gdy dana osoba nie myśli o wartości artystycznej jego dzieł rysuje, rzeźbi, pisze wiersz, komponować historię, taniec, stworzonej na obraz odzwierciedla jego wewnętrzne „ja”. Kreatywność obejmuje bardzo szeroki zakres działań, w związku z tym, w ramach arteterapii są stale pojawiające się nowe tendencje, które pozwalają wybrać klawisz „”, aby znaleźć drogę do samopoznania i autoekspresji dla prawie każdego. Najbardziej popularne rodzaje arteterapii obejmują: isotherapy (leczenie poprzez Sztuk Pięknych), muzykoterapii, terapii tańcem, Fairytale, igroterapiya, dramaterapiyu, Biblioterapia (efekty korekcji czytając specjalnie wybrane pozycje literatury) artsintezterapiyu (siedem rodzajów sztuki, zjednoczona w zunifikowany system szkolenia: stowarzyszenie, malarstwo, poezja, dramat, plastik, teatr, retoryka), terapia piasek, terapii kolorami, fototerapii (leczenie i stosowanie zdjęć naprawczych) videoterapiyu, maskoterapiyu, animacja lub kreskówki terapii.

Podstawowe zasady i nakazy arteterapii

Zwroty dotyczące podobieństwa „Nie mogę wyciągnąć”, „Nie umiem tańczyć”, „Moje ręce nie są nie na miejscu, aby rozwijać”, „wyciągnąć mnie pies jest bardziej jak słoń” nie jest akceptowane! Zadaniem „rysować, rzeźbić, tańczyć pięknie”, nie jest czymś, co nie jest najprościej, jest przeciwwskazane. Najważniejsze – wyrzucić, opisaną,, vytantsevat, aby dać upust emocji i nagromadzonego stresu, lepiej zrozumieć, zrozumieć, przemyśleć, aby znaleźć rozwiązanie, aby pozbyć się i poprawić ich zdrowie psychiczne i fizyczne.

Techniki Artterapevticheskie są „wgląd zorientowanych”, ich głównym zadaniem – w celu uzyskania wglądu, czyli „Aha-efekt”, a więc pierwsze prace mają być analizowane nie jest psychoterapeutą, a sam autor. Analizowanie i po prostu kontemplując jego „arcydzieło”, sam człowiek staje się świadomy istoty swoich problemów i sposobów ich rozwiązywania bez pomocy, bez „kul”. Co do zasady, nie ma raz i rzadko po zakończeniu określonej pracy, więc trzeba zachować swoje kreacje, a od czasu do czasu, aby powrócić do nich, traktując je w różnych nastrojów i różnymi kątami.

Nawet jeśli uważasz, że „w jednym miejscu, zaczął grać dzieciństwo”, że robisz kompletny nonsens i śmieci, i wgląd wciąż nie pachnie, proces idzie! Terapia sztuką jest wyjątkowy w tym, że traktuje się już na fakt stworzenia, na fakcie, że masz coś do tworzenia i wykonania. Aby kamień spadł z duszą i poczuła się lepiej, nie jest konieczne, aby zrozumieć wszystkich zasad i mechanizmów danej metody.

0.

Ćwiczenia dla dzieci i dorosłych

Ćwiczenia i techniki arteterapii istnieje tak wiele, ale łączy je możliwość spojrzeć na swoją pracę jak w lustrze. To nie ma absolutnie żadnej wartości, rysowanie lub rzeźbić, taniec lub wykonywaniu zdjęć, pisać wiersze lub komponowanie opowieści, kreatywność będzie taka, jak jesteś w danej chwili. Motywem przewodnim wszystkich zadań – Twoje uczucia i odczucia, twój stan. Każde ćwiczenie, zdejmując maski i uszu, zabierze Cię z powrotem do istoty, do korzeni, do serca, podstawowe przyczyny.

 • Artterapevticheskie ćwiczenia „Praca z odpadów twórczej”

Aby wykonać ćwiczenie trzeba będzie wszystko, co zgromadził w głębokich szufladach i już dawno stracił swoją wartość, ale to było po prostu szkoda wyrzucić: kawałki papieru, tkaniny, opakowania cukierków, spinacze, wstążki, starych kalendarzy i pocztówek już dawno wyschły długopisy itp Rozprzestrzenianie się przed tych „skarbów” i wybiera to, co kojarzy nam się z wcześniejszych doświadczeń, które od dawna czas puścić – urazy, strach, niepewność, złość, rozczarowań, porażek i inne. Teraz wszystko wybranego materiału niezbędnego do ogólnej kompozycji. Najważniejsze – nie spieszyć się i robić, co chcesz, bez analizowania czegokolwiek. Z analizy można rozpocząć po zakończeniu pracy. Pamiętaj, aby podziękować każdy znak za bezcenne doświadczenie i życiowych lekcji. Powiedzieć dziękuję do wszystkich sytuacji i ludzi z przeszłości, i pożegnać się z pracy i nagrać go, jak to możliwe.

 • Zasób Artterapevticheskie ćwiczenie: „Opowieść o bohaterze”

Będziemy potrzebować pióro i pusty arkusz papieru. Usiądź wygodnie. Jeśli chcesz, możesz włączyć delikatną muzykę. Wykonujemy kilka głębokich oddechów, odpocząć i dostroić się do swojego stanu wewnętrznego. Następnie przystąpić do tworzenia bajkę. Przede wszystkim, możemy zdecydować się na bohaterkę, czy bohaterem, miejsca i czasu akcji, jego / jej cechy charakteru i stylu życia. To jest po intonacji, znamenuemy zmienić zwykłą sytuację, pojawienie się przeszkody lub początek podróży. Główną część bohatera bajki znajdzie przyjaciół, pokonuje wszystkie przeszkody, aby poradzić sobie ze wszystkimi „smokami” i dostaje nagrodę. A w finale, odkrywa wszystko, co się dzieje, i starał się – doświadczenie i wiedzę, że jakość jego życie zmienia się na lepsze. Po zakończeniu pisania opowieści, ponownie ją ponownie przeczytać i szukasz naszych podobieństw z bohaterem, możemy określić na jakim etapie (fabuły baśni) Jesteśmy teraz, a to może nam pomóc przezwyciężyć te trudności.

 • Ćwiczenia arteterapia z plamy tuszu

Ta seria ćwiczeń kontynuuje i rozwija ideę słynnej Rorschach testu, ale w tym przypadku użyte do analizy nie jest standaryzowany materiał bodziec, a jego własna abstrakcją.

Zapoznaj się z tuszem, tusz, gwasz i płynny rozcieńczyć kroplówkę to wszystko w środku arkusza papieru. Złożyć na pół i papier składany części są dociskane do siebie, delikatnie je wygładza. Rozkładanie papier, przed naszymi oczami pojawiają się ładny i symetryczny abstrakcyjne rysunki. Stosując różne kolory, takie „plamy Rorschach” jest konieczne, aby wykonać serię. Gdy wszystko jest gotowe, spróbuj opisać swoje projekty, dając każdemu nazwę i rysunku niewiele odpowiedzi.

„Kalyaki-Malaki”: ćwiczenia z literkami

 • Pierwszego etapu

To jest wolny, to nie ma sensu prowadzi długopis, ołówek lub flamaster na kartce papieru narysuj skomplikowane linie plączą, starają się „zobaczyć” w „kalyaki-Malaki” pewien obraz i świadomie rozwijać go – wykorzystując niektóre barwniki rozróżnić kontury, naszkicujemy sekcje, napisać krótki komentarz lub opowiadanie,

 • Ćwiczenie drugie

W osobnym notebooku lub fabryki pad „Pamiętnik doodle” i przeprowadzenie go w (kilka dni w tygodniu) przez pewien okres czasu. Uważaj na zmiany w literkami i analizować je, a po „eksperymencie” napisać historię opartą na nich.

 • Ćwiczenie trzecie

. Zamiatanie ruchy różnych części ciała na dużym arkuszu papieru stworzyć doodle. Aby uzyskać więcej „paraliżujący umysł” efektu, można zamknąć oczy. Kiedy „arcydzieło” będzie gotowy, na obraz i rozwijać swój wizerunek.

Praca z gliny, gliny, ciasta i wosk

Lepim ich problem w sposób arbitralny, „mówienie” do niej, aby pokazać jej wszystko, co widzimy pasuje, i że wrzenie. Przekształcenie go w to, co chcemy.

 • Tworzenia rzeźb z zamkniętymi oczami.
 • Tworzona i malowane figurki z gliny.
 • Making odciski swoich rękach, nogach, różne przedmioty.
 • Tworzenia glinianych amulety i uroki.
 • Za dany okres czasu utworzyć grupę w danym tematem utworu.

Ćwiczenia „pozwolić sobie, aby grać jak dziecko”

Dla lepszego wykorzystania papieru i wielkoformatowych „miękkich” materiałów graficznych: akwarela, gwasz, kredki.

„Nie działa” ręcznie narysować gry lub działalności swoich najbardziej ukochanych dzieci, wymyślić nazwę rysunku. Przy opracowywaniu „złą rękę” ujawnia nowe uczucia, przesuwa granice umiejętności, osoba staje się bardziej spontaniczny, wysokie prawdopodobieństwo lęków i emocji ukrytym dzieci lub, wręcz przeciwnie, pojawienie się światła i beztroskich obrazów. Dlaczego grać w tę dziecka powstały w wyobraźni? Jakie uczucia powstały podczas pracy nad obrazami? Jakie uczucia i emocje jest rysunek? Dlaczego wybrano lub inny kolor?

Metody samowiedzy: „Autoportret w naturalnej wielkości”

W tym ćwiczeniu trzeba będzie bardzo duży arkusz papieru i partnera. Połóż się na arkuszu do partnera wokół konturów ciała. A teraz przystąpić do utworzenia „obrazu siebie”: colorable i dorisovyvat wszystko to za stosowne, aby pokazać, co dzieje się w świecie wewnętrznym, jak czują się w różnych częściach ciała, jakiego koloru są, etc.

resahr9.

Do treści ↑

Technika Artterapevticheskie „Collage”

Kola jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów pracy z jednostki, które również nie powoduje stres, co może być spowodowane brakiem ludzkich zdolności twórczych. Collage pozwala określić stan psychiczny danej osoby w danym czasie, aby odsłonić jego uczucia i aktualne aspekty świadomości potencjału ujawnić.

Materiał do kolażu może służyć nie tylko jako ilustracje magazynu, ale również naturalnych materiałów, osobistymi zdjęciami i oryginalnych rysunków. Tematy są dobierane w zależności od potrzeb specjalnie wykonanych do grupy: „I”, „Rodzina”, „ciało”, „mężczyzna i kobieta”, „przeterminowane obecnej przyszłości”, etc.

Instrukcje : odbiór obrazów na dany temat i zakończyć je w spójną kompozycję. Z elementy mogą robić wszystko, co chcesz, możesz uzupełniać prace komentarzem i napisami dorisovyvat elementów, malować i dekorować pustkę.

Analiza kolażu: wielkość elementów i ich usytuowanie na karcie w stosunku do siebie, identyfikacji dominant, oprzeć wybór konkretnych elementów, paleta kolorów i porządku działki lub chaosu i rozdrobnienia.

Przedstawiliśmy tylko niewielką część skutecznych technik i ćwiczeń arteterapii do samokontroli i samoleczenia, które ujawniają drzwi do fascynującego świata arteterapii, gdzie znajdą Państwo mnóstwo zaskakujących odkryć.

load...