Alpine fiołek, cyklamen lub europejskim w domu

Zawartość:

Jeśli uważasz, że starą legendę, to było w kształcie kwiatów cyklamenu postanowił zrobić koronę króla Salomona. Cyklamen król lubił jego low-key urodę i stał się dla niego przypomnieniem, że pokora – prawdziwa jakość mądrego władcy. Cyklamen kwiat ma przypominać koronę – Delikatne płatki rosną na długiej łodydze wdzięku. Nic dziwnego, że ten uroczy dotknięcie roślin zdobyła sympatię profesjonalnych hodowców i ogrodników amatorów.

load...

Bardzo często różne rodzaje cyklamen (w sumie około dwudziestu), zwany również „Alpine fioletowy”. To nie jest do końca poprawne, ponieważ fiołka alpejskiego – jest jedynym europejskim cyklamen cyklamen lub rumieni (magenta). W naturze, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się w Alpach. Ale w tym rodzaju kultury pokój Cyclamen – rzadkość. Tylko najbardziej doświadczeni kwiaciarnie zapyta, gdzie można kupić nasiona i bulwy cyklamenu europejskie.

Cyklamen Europejska często mylony z tzw cyklamenach Perski – większą fabrykę przy stosunkowo wczesnym okresie kwitnienia. Tymczasem w „europejskiej” jest charakterystyczny dla niego szczególnie wyjątkowy. Po pierwsze, to jest – jedyny typ non-liściasty z fiołka alpejskiego. Gdy jest to okres odpoczynku, to przestaje rosnąć, ale nie rzucają jego liści. Po drugie, europejskie cyklamen mniejsze liście i kwiaty. Liście są zaokrąglone, lekko wydłużone w kierunku wierzchołka. Brzegi liści są gładkie. Po trzecie, europejskie kwiaty cyklamen są zazwyczaj jasny różowy odcień. Są to bardzo rzadko, tak zwane „alb-forma” – biały lub biały z kwiatów karmazynowy oka.

Wreszcie, europejskie cyklamen kwiaty są bardzo ładne zapach; jak mówią sami właściciele „europejskich” zakresów smakowych z „po prostu miły” w górę „zapachem drogich perfum”, a nawet „boski”. Intensywność smaku zależy od intensywności zabarwienia Kwiat: kwiat jest lżejszy, bardziej subtelny smak. To ciekawe, że w dniu kwiat otwiera nie można powąchać i płatki mają początkowo bardzo cienka i blada. Z biegiem czasu, smak jest wzmocniony i płatki zyskują kolor, wyprostować i zagęścić.

Wspominaliśmy już, że w pokoju kwiatem „europejski” jest teraz dość rzadko. Tak masz szczęście, jeśli naprawdę żyć parapet prawdziwe alpejskie fioletowy!

load...

W trosce o cyklamenu

Uważa się, że cyklamen – bardzo wymagający i kapryśny kwiat. Rzeczywiście, to nie będzie prowadzić do mało wymagające rośliny. To wymaga uwagi i opieki, ale jeśli przestrzegać wszystkich zasad dbania o niego, on będzie długo, aby cię zadowolić ze wspaniałymi kolorami. Ważne jest, aby pamiętać, że kwiaty nie tolerują bezpośredniego światła słonecznego, ciepła i przeciągów. Najlepiej rośnie cyklamen w zacienionym i chłodnym miejscu. Według doświadczonych ogrodników, aby osiągnąć obfite kwitnienie jest możliwe, jeśli zima utrzymać garnki cyklamenu pomiędzy podwójnymi szybami okien, w najgorętszej porze roku – na balkonie.

Ale kształt garnka, a także materiał, z którego jest wykonany, europejskie cyklamen obojętny. Czy można umieścić go w okrągłe lub kwadratowe, tworzywa sztucznego lub ceramicznych puli – Cyclamen zakorzenić w dowolny. Ważne jest, aby pamiętać, że: jeśli bulwy to „dzieci”, konieczne jest, aby podnieść pulę tej wielkości dorosnąć, „dzieci” przyszedł na ściany garnka, w przeciwnym razie może to spowolnić ich rozwój. Średnia odległość od ściany garnka bulwy powinien być dwóch do trzech centymetrów.

Chociaż charakter europejskich cyclamens rosną w górach, a pod sosnami, w otwartym terenie – Oznacza to, że różne rodzaje gleby – jak rośliny rosnące w pomieszczeniach, to „zgadzają się” na standardowym podłożu dla cyklamenu (humus, piasek, arkusz gruntowych oraz torf). W dnie garnka, wlać cienką warstwę odprowadzania (drobna glinki i drobne odłamki ceramicznych). Podłoże, w którym wylądujesz cyklamen bulwy powinny być prawie suche – wilgotne podłoże może również spowodować utratę liści. Można wypełnić górną warstwę gleby z kamieni, choć niekoniecznie, ponieważ Europejski bulwa cyklamen jest pochowany w podłożu jest tak bulwa zakopać, przykryć garnek folią spożywczą i umieścić w nie gorącym cieniu. Podlewanie – minimum.

Później podczas podlewania wykonaj jedno proste zasady: każda górna warstwa podłoża do późniejszego podlewania powinna wyschnąć. Jeśli nie przestrzegać tej reguły, wynika z pączków może zmiękczyć i gnić.

Może się to wydawać zaskakujące, ale eksperci nie zalecają karmić europejskich nawozy cyklamen. Uważa się, że jeśli zapłodnione, to może być stracone, gdyż staje się zbyt podatne na choroby. Wystarczy zmienić podłoża co rok lub dwa.

Powielanie europejskich cyklamenu

Cyklamen ras europejskich na dwa sposoby: albo poprzez podzielenie bulwy lub nasiona.

Podział bulwy

Cyklamen bulwy procesy europejskie dają wydłużony kształt, tak zwane „palce”. Są tego samego koloru z klubu. Jeżeli procesy w porządku, nie martw się, z czasem staną się grubsze. Procesy cienkie wytwarzają bardzo małe liście, które otwierają się bezpośrednio na powierzchni podłoża. „Palce” jest odcięta i sadzone w oddzielnym naczyniu. Powinno to nastąpić w okresie spoczynku.

Propagacji nasion

Powielanie europejskich nasion cyklamen – to proces czasochłonny. Jeśli bulwy cyklamenu można kupić w sklepie, nasiona uzyskane przez sztucznie zapylających kwiaty. Jeśli zapylanie jest udany, nie plody- „skrzynek” z małych nasion. Eksperci uważają, że cyklamen powinny być przez całą zimę, aby być w pomieszczeniu o temperaturze pięciu stopni, tylko nasiona dojrzewają. W żadnym przypadku nie można dotknąć, nie mówiąc już próbę, aby otworzyć okno z nasion. Jeśli wystąpią, że gdy dojrzałe nasiona mogą spać w garnku, po prostu dołączyć kawałek tkaniny pod pudełek.

Przed siewem jest zalecany w ciągu dwudziestu czterech godzin moczyć nasiona w wodzie. Zostały one następnie rosnącego w doniczce, w odległości około dwóch centymetrów i pokryta piaskiem (światło, jakie się w górę, dzięki czemu można również pokryć doniczkach o ciemnym powłoki nasiennej). Grunt należy regularnie nawilżać, ale nie wypełnia. Jeśli nasiona wysychają lub napełnić wodą – umrą, a gdy wilgotność rasy mogą „spać”, udać się na spoczynek. Najkorzystniejsza temperatura kiełkowania nasion – 16-18 ° C.

Nasiona powinny kiełkować cztery tygodnie po wysiewie, ale czekać na rozkwitu, trzeba uzbroić się w cierpliwość – to Cyklamen kwiaty daje nie wcześniej niż trzy lub cztery lata. Ale, jakby w podzięce za opiekę i cierpliwości, pierwsze kwitnienie Europejskiej Cyclamen jest najbardziej wspaniałe.

Choroby europejskich cyklamenu

Gnicie bulw

Możliwa przyczyna problemu – zbyt dużo wody lub wnikaniem wody na samej bulwy.

Jeśli znaleźć miejsce na gnicie bulw, mogą być czyszczone i posypać (lub nawet delikatnie pocierać) wbity węgiel aktywowany.

Deformacja i przebarwienia liści

Przyczyną odkształceń, a zabarwienie liści może się szkodników (takich jak cyklamen roztocza). Zainfekowane rośliny powinny być zdecydowanie odizolowane od innych kolorach procesu niszczenia szkodników.

Powłoka szary na liściach

Powłoka szary na liściach europejskich cyklamenu oznacza, że ​​zwierzę jest uderzony przez szarą zgniliznę – choroby grzybicze spowodowane przez uwilgotnienia gleby słabej wentylacji i wilgoć na liściach podczas podlewania. Dotknięte liście muszą być usunięte, traktować fungicydy, aw przyszłości do przestrzegania zasad opieki nad cyklamenu.

Żółknięcia liści

Europejskie liści cyklamen żółkną, jeśli odbywa się w temperaturze pomieszczenia jest zbyt wysoka, jasne słońce i zapewnić wystarczającą nawadniania.

Defoliacji

Europejskie liści cyklamen mogą zacząć spadać na gwałtowną zmianą oświetlenia.

Szkodniki

Głównymi szkodnikami europejskich cyklamen – A cyklamen, roztocza, mszyce i przylżeńce, ryjkowcowate ślimaki.

  • Bardzo ciężko walczyć z roztoczami cyklamen: są praktycznie niewidoczne i znajdują gdy roślina już ucierpiała z ich apetytem. Rozpylanie środków chemicznych nie zawsze pomaga, bo te szkodniki są chronione już zdeformowana (skręcone) liści lub pąków. Może on być traktowany mieszaniną Agravertin liści (0,2%), jak i ciekły roztwór mydła (0,1%). Mieszaninę zakwasza się do lepszego działania (na przykład, za pomocą kwasu fosforowego) wody. Mydło ma potrzeby mieszania lepiej „kija” na liściach. Zdarza się, że taka mieszanka może powodować oparzenia, więc zacząć od próby przetwarzania jednego lub dwóch liści. Nie zapomnij, aby traktować garnka i niszczyć jaj i cyklamen roztocza. Jest to niezbędne do przeprowadzenia trzykrotnie, w odstępach co tydzień w temperaturze 18 ° C.
  • Od mszyc dobrej walki z pomocą leków „Akhtar”. Wylewa się na podłożu (nie koniecznie rozcieńczony) przenoszonego do górnej podlewania roślin (nie przez paletę) i mszyca znika po kilku dniach.
  • Wciornastki – maleńkie owady (1 mm), trafią listowie przez wysysając ich soki. Jednocześnie liście tracą kolor, a krawędzie są objęte zestawem punktów – śladów nakłuć proboscis wciornastków. Aby zniszczyć wciornastków potrzebne potrójne zabiegi owadobójcze. Eksperci radzą, aby użyć „Apache” lub „konfidor”.
  • Z wołki walczą też z pomocą „Aktar”, „Apache” lub „konfidor”. Co do zasady, cyklamen, dotkniętej ryjkowców, łodyga łatwo oddziela się od bulwy. Jeśli prowadzisz problem, roślina umrze.
  • Ślimaki, na szczęście, coraz częściej te z cyklamenu, które rosną w otwartym polu. W mieszkaniu są one rzadko. Ale jeśli tak się stało, musieliby zachęcić przynętę, a następnie montowane ręcznie. Jeśli używasz leków z ślimaki, cyklamen mogą zostać utracone.

Pamiętaj, że z klęską wszelkiego rodzaju szkodników porażone rośliny powinny być przesyłane do „kwarantanny” – izolowane od zdrowych.

Wykorzystanie właściwości terapeutycznych europejskich cyklamenu

Cyklamen Europa jest stosowany w medycynie od dawna. Soku doskonale ułatwia przeziębienia, zapalenie zatok, przeziębienia, choroby żeńskiego układu rozrodczego, nerwobóle, choroby reumatyczne, rwa kulszowa, choroby wątroby, kolki jelitowej.

Leczenie zapalenia zatok

Wycisnąć soku z jednego małego bulwy cyklamen, wymieszać z wrzącą wodą (1:10) i codziennie zakopać roztwór w nosie dwa lub trzy razy. Sok cyklamen roślin konieczne, w przeciwnym razie może dojść do oparzenia błony śluzowej nosa.

Leczenie rwa kulszowa

Cyklamen bulwy Czop wlać wódki (1:10), odstawić na tydzień i odkształcenia. Pocierać plecy.

Leczenie chorób przewodu pokarmowego

Zmielone cyklamen bulw Wlać gorąco przegotowanej wody (1 łyżka cyklamen 500 ml wody) i ciśnieniem przez około dwie godziny, przesączyć. Weź łyżkę trzy razy dziennie po posiłkach.

Z samoleczenia z fiołka alpejskiego, należy pamiętać, że jest to dość toksyczny i korzystanie z jego soku wewnątrz wymaga uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Właściwości magiczne cyklamen europejskie

Starożytni Rzymianie wierzyli, że cyklamen chronić od zła i złych sił. Uważa się, że cyklamen jest w stanie odpędzić złe sny, łagodzi niepokój i nieuzasadnione lęki, brak zaufania i twórczej stagnacji, w celu ochrony przed złym okiem i zawiści. Aby cyklamen nie stracił swoją magiczną moc, powinna ona być podlewane przez dodanie wody w garnku.

Przechowywać cyklamenu najlepiej w sypialni, a nie daleko od łóżka, jak to było we śnie osoba podatna na dobroczynne skutki tego kwiatu. Jeśli wierzysz w wróżby, cyklamen kwiaty pomóc zapomnieć o niespełnionej lub utracona miłość, zagłuszając uczucie smutku i tęsknoty. Cyklamen kwiaty mogą również przyczynić się do niepłodności.

Oczywiście, cyklamen – roślina, która wymaga starannej konserwacji. Ale te delikatne, dotykanie kwiaty będą ozdobą Twojego mieszkania. Ten alpejski wiosna na parapecie – nie jest to wspaniałe?

load...